ревност

  • 867
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
Здравейте! Намерих само една малко древна тема по въпроса - може и за други да е полезно да се поднови.
Предстои ми раждане на второ дете. Синът ми е на малко повече от три и половина и уж разбира като му обясняваме че ще си има малка сестричка, уж каза, че иска леглото й да е в неговата стая,но ми се струва че вече започват да го хващат неясни страхове пред неизвестното - постоянно ме преследва, не дава на никой друг да го облича, събужда се нощем... Ще ми е много от полза тези от вас които са минали през такава ситуация да споделите как сте се справили..
Благодаря ви предварително

# 1
  • Мнения: 3 367
здр,не мога да дам акъл защото ния е още много малка за истинка ревност и никога не е проявявала такава..от вратата вика бейбиииииииииииии и му се лепва..до дете е явно,ние нишо спец.не сме правили нишо че изчетох маса книги аз...има бая л-ра,също и книжки и филни от типа биг брадър/би систър..изчакайте да се роди бебе и тогава,децата са много по-адаптабилни и оцеляваши отколкото си мислим..има един трик дето бебето носи на батко/кака подарък в болницата,успешен бил казват приятели дето го правиха..
Анна

# 2
  • Мнения: 253
Абе много са ни съвпаденията с тебе Chumbi, че и ревността на Алекс (моя и твоя). Ние се подготвяме така: Не пропускам момент да му кажа каква щастливка ще е сеста му с такъв голям, добър, послушен, умен и  т.н. брат. Опитваме се да го ангажираме с активности около бебето (вчера с баща си боядисваха стаята за беба). Като купувам нещо за бебето, непременно има и нещо за него (макар и малко). А пък онзи ден приятелите ме изненадаха с Baby Shower, и за съжаление никой не беше помислил за Алекс. Та той като се прибра и като видя коша с подаръци за бебето и като взе да плаче и да се сърди! Та ходих по тъмното да търся да купя играчка, да има и за него.
Но съм решила, другата седмица отивам и купувам малко дребни  играчки за него, които ще скрия и като се роди бебе, и като почнат да идват гости да ни поздравяват и носят неща за бебето, аз пък "нося" за Алекс.
Това поне са ми идеите за сега, но като му дойде времето ще се справяме! Успех от нас!

# 3
  • Мнения: 1 493
Дъщеря ме беше добре подготвена и много се радваше, че ще си има братче, което ще й казва "какоооу" / разликата им е само 1 г. и 8 месеца /, но още като го видя реши, че е някаква нова играчка. При първото кърмене, на което присъства реши, че й тя трябва да "цока", а когато той се разплака, вече й "прекипя" и много сериозно заяви, че не й харесва и настоя да го върнеме обратно ! Имаше период, в който си мислех, че няма да го опазим от нея. Непрекъснато го удряше или прегръщаше с цялата сила, с която разполагаше. Дереше го по бузите, когато плачеше. По-късно се караха за играчките, но ако се наложеше да ги разделим за малко , веднага почваха да се търсят. Мисля, че ревността е естествена при такава малка разлика. От центъра на мирозданието някакво ревящо парче месо те изтласква в покрайнините! Ужасно им се струва сигурно вниманието, което отделяме на по-малкото братчи или сестриче. Но всичко минава  с времето.

# 4
  • Canada
  • Мнения: 1 773
При нас разликата е 7 години и въпреки това имахме и все още на моменти имаме проблеми. Бях бременна в 3-4 месец, когато каката каза, че вече не иска бебето и че ако аз си го искам, то тя ще избяга от вкъщи. Още от началото постоянно й повтарях, че ще обичам и бебето, но нея съм я обичала много повече време (цели 7 години), че тя е била първата и че всичко е било за нея. Когато бебека започна да "рита се видя светлинка в тунела" - каката обожаваше да слухти на корема ми и броеше колко пъти е ритната. Като се роди бебка, каката направо се лепна за мен, но аз се опитвам да се възползвам - пример: докато кърмя, каката ни чете книжки, като същевременно показва картинките на беба. Понеже и двете са ми госпожици, използвам за малката доста от дрешките на каката и постоянно го изтъквам. Като ходим на пазар винаги се купува по нещо за каката, за бебето - рядко и това също го изтъквам. Освен това постоянно й разказвам какво е правила като бебе - по някога по няколко пъти едно и също, много й е интересно. Като цяло съм овладяла положението (или ми се иска да е така) и сега си имаме много грижовна кака, направо трепери за сестра си. И от време на време ме увещава да не разказвам на малката, че не я е искала.

# 5
  • Мнения: 6 390
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5959.20
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3587.20
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44068.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16667.20

аз не мога да дам съвети по въпроса, още ми е рано  Wink но ви пускам малко темички, ако имате време за четене  Wink

# 6
  • Мнения: 1 909
Ели, благодаря за линковете! Ти май отрано се подготвяш за подобна ситуация - и правилно! Много интересни неща намерих в темичките.

Слави, и аз ще се подготвям май вече с подаръците за младежа - той в момента е във ваканция и е на планината, откъдето всеки ден ме пита по телефона дошла ли е вече сестричката. Та засега не е имал много възможност да участва в подготовките.
Разбрали сме се само че леглото на бебето ще е в неговата стая, макар че се чудя дали ще успеят да спят заедно още от начало.

Мислех бебето да го вземем отначало при нас, но може би това ще провокира големия  да иска  и той да спи при нас,  да се чуди защо и той да не може и да се чувства пренебрегнат. Още размишлявам как точно да постъпим.
 newsm78


# 7
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
при моите деца ревност не е имало, докато малката беше бебе . разликата им е 7 г., та може би това е една от причините. докато се роди моника много говорих на маги за нея, общо взето беше много чакана малката от кака си.
моя проблем с ревността идва обаче от дребната Twisted Evil
ревнува ме от всички, не дава на никой да ме докосва. ако види баща си да ме хване за ръката примерно веднага идва и почва да му дърпа неговата с истеричен писък Crazy ужасно ревниво човече се оказа!

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Хе хе,О'Хари4 и при нас се полу4ава неЩо подобно ( с тая разлика 4е ние сме само 3ма засега  Wink ) Малкото иска вси4ко с мен да прави: аз да я обли4ам,аз да я храня,аз да я реШа,вси4ко аз  #Crazy
Не знам някой хубав ден като се появи и номер две какви Ще ги къдрим тогава ( освен ако междувременно не ми е порастнал оЩе един 4ифт ръце  newsm78 )
4умби,следя темата с интерес   bouquet

# 9
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
макдирокче, аз хич не съм на далавера Rolling Eyes
много ме е яд, с маги не беше така. все при баща си се тъпчеше, а тая умница всичко мама. аз да я нося, аз да я къпя, всичко аз.
мисли си, че голяма услуга ми прави Mr. Green

# 10
  • Italia
  • Мнения: 4 492
АбсолЮтно иденти4на ситуация...На моменти и викам " Абе ти баЩа нямаШ ли си " Crossing Arms 

# 11
  • Мнения: 1 909
Точно това ми е и на мен проблема в момента - само за мен е залепен, не дава на баща си нито да го къпе, нито да го облича, а пък на мен ми е все по-трудно с тоя корем, та се налага - успяваме с крайна сметка, но трудно и чак след скандал и писъци Sad...
Даже неща които си ги правеше сам  без проблем, сега май нарочно отказва да ги прави и иска моята помощ. Иска си да го храня в устата, например!!  Shocked
И това е още преди да се е появило второто...
Ай, ай, какво ли още ни очаква newsm78

# 12
  • Мнения: 125
Раzликата при нас май е съЩата ,каквато Ще бъде и при вас.Ние го направихме тоzи трик zа който анетте ти е писала.Когато ни иzписаха от болницата ,бебето "подари " на баткото подарък.Реzултата беШе много добър.Dokato bях бременна много му говорех на сина ми zа бебето,как Ще си го гуШкаме.  Докато родя беШе свикнал с мисълта че Ще има братче.А когато родих,в къЩи се стараехме колкото се може повече да обръЩаме внимание на баткото.Така постепенно той свикна и сега няма проблеми.

# 13
  • Мнения: 1 909
Shnapy, наистина имате същата разлика, ще съм ти благодарна да споделиш още малко опит - например, в една стая ли спят или отделно; няма ли опасност големият да нарани по някакъв начин бебето - дори и да е от добри желания; как се справяш да им обръщаш еднакво внимание...

Моят батко уж е свикнал вече че ще има сестричка, но не съм сигурна че е готов да ме споделя с някой друг newsm78

# 14
  • Мнения: 168
Мария е на 3 г. Имаме бебе на 2 месеца.
Опитвам се да я приобщя към грижите за него. Хайде да храним бебето, че е гладно и плаче. Като му направя формулата и давам шишенцето да го държи, вземам бебето и казвам- ето сега Мими ще ни даде млякото. Дойде ли време за къпане-Мими хайде да къпем бебето. Общо взето на тая възраст са много отзивчиви и се спускат с голямо желание да помагат. Чувстват се полезни и се гордеят с това.
Винаги казвам нашето бебе. Когато бебка я погледне и пусне усмивчица, не пропускам да отбележа-виж как ти се усмихва, защото много те обича. Понякога давам на Мими някоя играч-подарък за бебето и казвам Натали ти я подарява, щото много те обича. Когато Натали плаче и трябва да я гушкам, обяснявам на Мими, че я боли коремчето. Тя и сама идва често и "Мама, бебе паче, бои кемче", т.е. да го взема. Също и казвам, че Натали е още малка и глупавичко гъсе "silly goose". Мария много се радва и повтаря Натали silly goose. По едно време имаше напъни тя да я взема и да я гушка, но и обяснихме, че е още мъничка за това. Сега повтаря-тати каза, Мими мъничка и милва беба, без да прави опити да я взема.
За сега нямаме проблеми с ревността, защото бебето е още малко. Ще видим как ще бъде, когато започне да пълзи и да и пипа нещата, живот и здраве.
От време на време, когато Мими има желание да се изживява като бебе, я возя с количката на беба и и позволявам да сяда в карсита. Не и забранявам да ползва вещите на бебето-един вид нейните неща са си нейни, а бебешките са общи и бебето и дава да си играе с тях.

Общи условия

Активация на акаунт