Забранени храни при кърмене

  • 16 426
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Здравете кърмещи мами! Моето бебенце е на17 дни. Храним се само с кърма. Но нощем спи доста неспокойно, проплаква, криви се и т.н. Реших, че вероятно нещо в храненето ми му се отразява и имаме колики /защото в началото ядях доста шоколад Sad/.
Искам да попитам за мнения относно храненето при кърмене. В нета има доста противоречиви мнения. От една страна излиза, че почти нищо не трябва да ям за да не алергизирам кърмата. От друга страна пише да си ям каквото ми се яде и да пия по две кафета на ден Simple Smile)) Не знам на коя статия да вярвам. В последните дни ям предимно хляб, защото почти всичко е в черния списък и мога да си представя какво ще ми се залепи на задника Laughing
Помощ!

# 1
  • Мнения: X
Аз не съм установила каквито и да е храни да влияят на коликите.
Скрит текст:
Макар че има жени, които се кълнат в обратното.

Едното бебе имаше, другото нямаше, хранила съм се горе-долу по един и същи начин.

# 2
  • Плевен
  • Мнения: 1 611
Само цигарите и алкохола сложи в черния списък.Всичко друго може да се яде,стига да не се прекалява.Прясното мляко го намали или го спри.То е по-опасното.И аз бях в чуденка като теб,питах консултантката ми по кърмене как стои въпроса според тях.Ако имате алергии,ти или съпруга ти по-внимателно със съответните продукти.Иначе няма ограничения,излиза че кърмещата жена е като раково болна дето трябва да кара само на хляб и ориз  ooooh!.Храни се по-здравословно,без пържено,сладко,газирано.Така и по-бързо ще влезеш във форма след раждането,а и няма да се поддаваш на призивите на педиатрите за нехранителна кърма(такова чудо няма).

# 3
  • Мнения: 1 726
Аз бях забелязала, че бебето не се чувства добре ако съм яла боб, леща, зеле, грах, зелени салати. Ядях предимно картофи или ориз с месо, кис. мляко, сирене, домати и краставици.

# 4
  • Мнения: 712
Още нямам дете, но малкият на вуйчо ми беше получил алергия, обрив и зачервявания, докато беше само на кърма. Оказа, че вуйна е ядяла само пилешко месо, за да не става "тежка" кърмата (не съм наясно дали е възможно изобщо да стане тежка от свинско или телешко). Педито я предупредила да спре, защото от хормоните в пилешкото дребния се е обринал така. В интерес на истината алергията отшумя, когато диетата се промени.

# 5
  • Мнения: 100
Аз си хапвах от всичко, без да прекалявам. Даже пиех слабо кафе с мляко всяка сутрин. Единствено не пиех никакъв алкохол.
Не съм забелязала детето да е реагирало към някоя от храните, които съм консумирала, с изключение на едно китайско ястие, което бях яла с прилично количество соев сос.  Laughing И затова избягвах китайската кухня, както и по-пикантни храни.

# 6
  • Мнения: 79
на мен ми бяха казали да не ям ягоди и шоколад както и бобови наблягах на месо ,млечни продукти и ядки от тях се увеличава и кърмата

# 7
  • Варна
  • Мнения: 912
По мои наблюдения колики причиняват прясно мляко, плодовете (включително сушените), боб, зеле, леща, домат. Добрата новина е, че колкото по-голямо става кърмачето, толкова по-малко му влияят Simple Smile

# 8
  • Мнения: 768
Никога не съм се съобразявала какво ям. Бебето имаше колики има-няма 2 седмици.

# 9
  • Мнения: 42
Има влияние храната,аз патя във момента с моя син,след като преди няколко дни се почерпих хубаво със шоколадови бонбони.Забелязвам че и от яйца и доматен сок също прави колики.
Ще ми е интересно да разбера какво може да се яде,защото и на мен ми писнаха картофите и ориза Crazy

# 10
  • Плевен
  • Мнения: 1 611
http://www.podkrepazakarmene.com/breastfeeding-sports-and-diet-337.html
Ето това е според консултантите по кърмене.Аз на тях вярвам,не на лекарските съвети,щото ако ги слушах щях да карам само на ориз и хляб,без плодове и зеленчуци.

# 11
  • Мнения: 302
Аз кърмя близначките 11 месеца, мисля че няма какво да се направи срещу количките. Според мен е добре да се консумира копър, анасон и кимион и да се избягват останалите подправки. Децата са различни, едни имат много силни колики, други почти нямат. Аз кърмя моите едновременно и едната имаше много силни колики, другата почти нямаше  Hug
Но каквито и да са коликите, кърменето винаги е най-добрия избор, поздравления! Да не се подведеш по някоя баба, да ти каже, че кърмата ти не става, няма такъв вариант!

# 12
  • Мнения: 74
Не съм се ограничавала от абсолютно нищо (освен от алкохол и цигари,разбира се) . Малчо не е имал никакви колики.
Подкрепям и мнението преди мен. Моето дете прояде много късно и може да се каже ,че до към десетия месец си беше почти само на кърма.Откакто стана на 6 и 1/2 месеца съм му предлагала всичко ,но започна да яде едва когато започнах да му давам храна от детската кухня на 10 м. и никога не е изоставал от нормите за см. и кг.  Така ,че няма такова нещо като "Кърмата не е хранителна "

# 13
  • Мнения: 18
Изцяло си зависи от бебето Simple Smile
Това, че на някои бебета не им е влияело, не означава, че при всички е така Simple Smile Затова гледай при твоето как е, пробвай, записвай си ако трябва.

При нас със сигурност имаше влияние на храната - обриви след като бях яла шоколад, ядки, млечни продукти....Бобови и зеле като цяло бях спряла заради коликите, почти не е имал, но не вярвам това да е причината.

С второто бебе ще спазвам диета, защото който е ходил на алерголог и дерматолог с едномесечно бебе, не би искал да рискува пак Simple Smile

Успех!

# 14
  • Мнения: 1 961
Кърмих година и седем месеца, отбих миналия ден, никога не съм се ограничавала, но не е имал колики, имало е периоди в които съм яла по два шоколада на ден и кафе съм пила, макар и не всеки ден

# 15
  • Мнения: 334
И аз за себе си не съм установявала да има противопоказни храни, които да влияят зле на бебето, изключая естествено алкохола и цигарите. Не съм се ограничавала, но в началото наблягах на супите и много вода, за повече кърма.

# 16
  • Кафе,грим и без да мечтая, днес пак ще бъда силна!
  • Мнения: 824
Не съм се ограничавала и не се ограничавам все още  Simple Smile от нищо, но аз забелаяах, че когато консумирам зеле, боб и грах малкия пръцка повече от необходимото, затова до 3-тия месец ги избягвах.

Коликите от кърма са по-осезаеми, когато през първите три месеца гърдите са склонни към хиперлактация и бебето се храни предимно с предно мляко, което е богато на лактоза, която не може да се преработи от стомахчето, предвид недоразвитата чревна флора. Това личи и по изхожданията, които освен че са експлозивни, са наситени с малки бели-жълти топченца с размер на семки от чушка (не разградената и неусвоена лактоза).Този момент се израства около третия месец, когато и пролактина си заеме трайни позиции и не прави хиперлактации, и когато се поизгради чревната флора на бебето.Така, че каквото и да ядете и пиете или обратното може да има само временно леко облекчение като цяло.В този случай капките с лактаза (ензим разграждащ лактозата) ще са най-удачни против коликите (Колийф, Абоколикен и пр.) Peace

За алкохола има таблица по която може да се съобразявате и понеже пия само бира, съм си запомнила, че след една малка бира от 330 мл. трябва да има пауза от час и половина след спиране на пиенето.Пия си биричка и го спазвам това, и проблеми до ден днешен не сме имали, все пак и мама е човек  Peace

# 17
  • Мнения: X
Яла съм всичко без да прекалявам.
Ограничих прясното мляко, лука, чесъна и бобови

# 18
  • София
  • Мнения: 795
моята принцеса доказано реагира зле само на зелена салата и на храни, които ми образуват газове на мен (и тя ги има и се гърчи милото). Затова спрях бобовите, зеле..но ето че онзи ден бях хапнала печен заек с картофи и го набедих , че ми образува газове (и на нея съответно), но ден след като го бях яла положението продължаваше...

Ограничавам малко или много млечните храни, като само прясно мляко съм спряла кажи речи на 100%, но и не обичам.
Таткото ни има мнооого алергии и гледам да не прекалявам с алергени като ядки, мед, какао, ягоди/киви, риба, но си ги хапвам от време на време.

# 19
  • Мнения: 4 708
И аз съм от тези, които не са спазвали диети, естествено цигарите ги махнах още като забременях, алкохол също, въпреки че понякога вечер след последно кърмене съм пийвала безалкохолна бира, но мисля че в нея няма алкохол, значи не е алкохол  newsm78 кафе 1 на ден след късното сутрешно кърмене, а шоколада го ограничих до минимум, но заради килограмите, нищо общо с детето нямаше.

# 20
  • Мнения: 417
И двете ми деца бяха много алергични като бебета, особено първото. Спазвах безброй ограничения в храненето, като без млечни, без телешко месо, яйца, никакви домати, червени чушки, без ядки, ягоди, малини, риба, цитрусови. Кърмих дълго и двете си деца, до 2+ годишна възраст. И благодарение на "диетата" ми, преодоляха алергиите.

# 21
  • Мнения: 197
Бобовите задължително трябва да се избягват!

# 22
  • Мнения: X
Няма такова нещо, което задължително трябва да се избягва, освен алкохола, цигарите и наркотиците.

# 23
  • Мнения: 197
Ама то алкохола, цигарите и наркотиците не са храни.

# 24
# 25
  • Кафе,грим и без да мечтая, днес пак ще бъда силна!
  • Мнения: 824
Алкохола не е забранен изцяло на кърмачки. Има таблица за количествата и интервалите от време след спиране на пиенето, след които може да се кърми.  Peace

# 26
  • Мнения: X
Никой не е твърдял, че алкохолът е изцяло забранен за кърмачки.

# 27
  • Мнения: 197
Абе как ще си кърмачка и ще пиеш алкохол, не го разбирам това нещо! Дори и да не е забранен за мен е недопустимо това!

# 28
  • Мнения: 197
Толкова пък да не можеш да се сдържиш да не пиеш! Нали после цял живот ще можеш да си пиеш колкото си искаш!

# 29
  • Мнения: X
Аз не познавам кърмачки, които да се наливат с алкохол, но сигурно и такива има.

# 30
  • Мнения: 417
Аз не познавам кърмачки, които да се наливат с алкохол, но сигурно и такива има.

Има, има. Имам една такава съседка - наливаше се през цялата си бременност, продължи и след като роди...а кърмеше, за да пести пари за пиене  Tired

# 31
  • Кафе,грим и без да мечтая, днес пак ще бъда силна!
  • Мнения: 824
Таблицата за алкохола за кърмачки не визира да се напиваш всяка вечер  Crazy
Веднъж на две седмици примерно, ако си на гости или по друг повод, да изпиеш 50 гр. или една бира, максимум. Аз така ги разбирам нещата. Щом от ЛЛЛ казват че може, що пък да не?

# 32
  • Мнения: 417
Честно казано, за 4+ години непрекъснат кърмачески стаж, не съм употребявала алкохол. За повод - глътка бяло вино. Това не е нарушило по никакъв начин качеството ми на живот, нито съм се чувствала ограничена по някакъв начин. Просто за мен това беше правилно  Peace

Всеки има глава на раменете си и може да прецени, кое е добре за него и детето му.

# 33
  • Мнения: 197
Ами защото не разбирам как може да си отговорна майка и да изпиеш дори и 50 грама. Ами няма ли да ти е притеснено, че така ще навредиш на собственото си дете?

# 34
  • Мнения: X
Ами не, защото няма да му навредя.

# 35
  • Мнения: X
Ами не, защото няма да му навредя.
Peace
Подкрепям

# 36
  • Мнения: 365
Ами защото не разбирам как може да си отговорна майка и да изпиеш дори и 50 грама. Ами няма ли да ти е притеснено, че така ще навредиш на собственото си дете?

Ами всъщност, ей сега тъкмо обмислях чаша вино с обяда и реших да направя много обстойна калкулация. Та ето: концентрацията на алкохол в кърмата е същата каквато е в кръвта на майката и спадат успоредно, като пикът е около 30мин. след поглъщането. Чаша вино например(1 бира, едно малко), за жена с нормално телосложение, увеличава концентрацията на алкохол в кръвта и до 0.03% (това ми показва калкулатура за пияндета), което на 100мл кърма е 0.03 мл.(в най-големия пик) - ако е необходимо по-визуално да си го представиш, това представлява една капка с диаметър около 4мм...Това са фактите, пък колко би могло да навреди това количество всеки сам си преценя - според мен не може да навреди изобщо. Със сигурност не може да навреди толкова, колкото ако майката на която и се пийва, реши да спре да кърми бебето си заради това. А да се вменява на хората колко са безотговорни и безволеви, защото си позволяват някоя глезотийка може да доведе точно до това - така че по-добре без силни обвинения към кърмачките - купонджийки Wine Glass

# 37
  • Мнения: 10
Ами защото не разбирам как може да си отговорна майка и да изпиеш дори и 50 грама. Ами няма ли да ти е притеснено, че така ще навредиш на собственото си дете?

Ами всъщност, ей сега тъкмо обмислях чаша вино с обяда и реших да направя много обстойна калкулация. Та ето: концентрацията на алкохол в кърмата е същата каквато е в кръвта на майката и спадат успоредно, като пикът е около 30мин. след поглъщането. Чаша вино например(1 бира, едно малко), за жена с нормално телосложение, увеличава концентрацията на алкохол в кръвта и до 0.03% (това ми показва калкулатура за пияндета), което на 100мл кърма е 0.03 мл.(в най-големия пик) - ако е необходимо по-визуално да си го представиш, това представлява една капка с диаметър около 4мм...Това са фактите, пък колко би могло да навреди това количество всеки сам си преценя - според мен не може да навреди изобщо. Със сигурност не може да навреди толкова, колкото ако майката на която и се пийва, реши да спре да кърми бебето си заради това. А да се вменява на хората колко са безотговорни и безволеви, защото си позволяват някоя глезотийка може да доведе точно до това - така че по-добре без силни обвинения към кърмачките - купонджийки Wine Glass
Здравейте и от мен, аз също кърмя сина си вече 7-ми месец, пия си по едно кафе , понякога и две, сладко ми се яде непрестанно, а що се отнася за алкохола подкрепям идеята за едно питие, аз почти всеки ден си пийвам по чаша червено вино, което стимулира лактацията и облекчава коликите и това никък не е безотговорно, просто слушам тялото си  bowuu

# 38
  • Мнения: 10
Здравей,

Наистина си много права относно противоречивата информация в интернет простронството относно храненето при кърмене.
Ще споделя от личен опит предвид това,  че спрях да кърмя за съжаление преди 4 месеца - исках още два-три месеца, но....
Относно  храненето се ограничавах от абсолютно всички т.н. варива като боб, леща, зеле и др., сладкиши със съдържание на какао- абсолютно забранени, никакви газирани напитки, вместо това си правих чай от ЛАЙКА и ШИПКа и това пиех. Лайката е с противовъзпалително действие и може би затова НЯМАХМЕ НИКАКВИ КОЛИКИ, отделно шипката дава витамин С. В същото време и на сина ми още от изписването започнах и на него да му давам такава водичка с лайка и шипка, като сега продължавам само с шипкова вода.
Изключих  и пикантните подправки, както и лук и чесън.
Наистина не ни остава голям избор за хранене, но не исках да натоварвам коремчето на сина си и да се мъчи с колики. Явно съм късметлийка!


Здравете кърмещи мами! Моето бебенце е на17 дни. Храним се само с кърма. Но нощем спи доста неспокойно, проплаква, криви се и т.н. Реших, че вероятно нещо в храненето ми му се отразява и имаме колики /защото в началото ядях доста шоколад Sad/.
Искам да попитам за мнения относно храненето при кърмене. В нета има доста противоречиви мнения. От една страна излиза, че почти нищо не трябва да ям за да не алергизирам кърмата. От друга страна пише да си ям каквото ми се яде и да пия по две кафета на ден Simple Smile)) Не знам на коя статия да вярвам. В последните дни ям предимно хляб, защото почти всичко е в черния списък и мога да си представя какво ще ми се залепи на задника Laughing
Помощ!

# 39
  • Кафе,грим и без да мечтая, днес пак ще бъда силна!
  • Мнения: 824
То по тази логика, бебетата на АМ не трябва да имат никакви колики  Rolling Eyes

# 40
  • Мнения: 4 708
Без да пазя диета и моето дете, нямаше кой знае какви колики. Не е до диетата явно. Виж сега със зъбите е друго нещо, но пък там няма лек.

# 41
  • Мнения: X
Диетата няма нищо общо с коликите, но много майки държат да са мъченици в името на детето и никой не може да ги разубеди.

# 42
  • Мнения: 417
Диетата няма нищо общо с коликите, но много майки държат да са мъченици в името на детето и никой не може да ги разубеди.

Хайде да не обобщаваме. Stop Понякога силните колики са симптом на алергия. Тогава, ако майката кърми, задължително се минава на строга диета. И от личен опит мога да кажа, че коликите спират след това.

# 43
  • Мнения: X
Алергията не са колики, нито коликите са алергия. Това е съвсем различен проблем.

# 44
  • Мнения: 417
Алергията не са колики, нито коликите са алергия. Това е съвсем различен проблем.

Никой и не твърди подобно нещо. Казах, че може да са симптом за алергия. 

# 45
  • Мнения: 14
Хора, бихте ли сподели опит с пресните плодовете в първите дни на кърменето
Благодаря

# 46
  • Мнения: 4 708
Нямам спомен да съм ги ограничавала, моето бебе е родено лятото, и не съм се лишавала от плодове.

Общи условия

Активация на акаунт