Лекуване на зъби по време на бременност

  • 11 728
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 110
Момичета, намерих само стари теми за моят проблем затова създавам нова.

Бременна съм в началото на 5-ти месец, от три дни съм с доста силни болки в горната челюст, дори до възпаление на лимфите от това се стигна. Ходих на зъболекар, не можело да се слагат упойки на бременни или ако ми сложила искала бележка от АГ и инжекции но-шпа преди това. АГ-то е в Бургас, в моето населено място няма АГ. Утре ще ходя при друг зъболекар, но дали може да се ползва лидокаин освен упойката? Не мога да търпя инструментите в устата и почвам да повръщам и казаха лидокаин. Кажете как се процедирали при лечение на кариеси по време на бременност. Ако се наложи да умъртвяват нерви, се ползва арсен дали няма да навреди на бебето?

# 1
  • София
  • Мнения: 577
По принцип не е проблем да се лекуват зъби по време на бременност. Желателно е да се избягват рентгеновите снимки. Възпаленията са доста по-вредни за теб и за бебето отколкото лечението. Аз съм лекувала доста бременни пациентки и до сега проблеми не съм имала. Щом ти се гади от инструменти, говори с АГ-то ти, да ти изпише някакво успокоително, примерно Валериан, и нещо притв повръщане. Предполагам, че и от двете ще се намерят някакви лекарства на билкова основа. По отношение на упойката, аз предпочитам да работя с качествена упойка и обезболяването да ми е сигурно. Ти, отивайки на зъболекар, от самата мисъл и от болката отделяш много повече адреналин, отколкото се съдържа в една упойка. Арсен не използвам дори на не бременни. Отречен е в световен мащаб и не виждам абсолютно никаква причина да се използва, при положение, че има упойки. Друг е въпросът, че доста зъболекари се страхуват да поставят упойка, по неизяснени за мен причини.

# 2
  • Мнения: 110
Благодаря Зара, но поредната зъболекарка ми отказа лечение. Все още съм в началото на 5-ти месец и тя ми каза, че докато не вляза в 7-ми месец няма да рискува с лечение. Оказа се, че имам кариес на горен мъдрец и много възпалени венци. Предписа ми Arthrodont protect гела за миене на зъбите, вода за зъби Елудрил и интердентални четки (червени) за междузъбното пространство. Освен това и прополисов гел за масажиране на венците.
За кариеса каза, ако ме заболи един парацетамол или ефералган, казах и че болката стига до слепите очи (било по нерва от зъба тази болка).
Засега болката е съвсем лека след всичкото миене на зъби и жабурене с вода.
Все пак на мен ми се струва редно да се отвори зъба и да се лекува. Явно ми трябва добър стоматолог в Бургас, някакви предложения?

# 3
  • Мнения: 42
Привет, много странно, че са ти отказали лечение...аз към края на 3ти месец ходиъ на зъболекар - направиха ми един кариес, закрепиха положението е едно отчупено зъбче, че не може сега снимка да се прави и ми махнаха зъбният камък, че ми кървяха ужасно венците. АГто ми каза, че дори упойка може да се слага. Но нямам идея за Бургас, живея в София.

# 4
  • София
  • Мнения: 577
Ужас! Какви са тези хора???
За съжаление нямам познати в Бургас. За никой не се сещам там, но ако ми хрумне, ще ти пиша.
Освен това зъболечение е подходящо във вторият триместър, не в третия. А когато е спешно - по всяко време. Все пак остави Елудрила. Вземи си билкова вода за уста. Имаше една, мисля на Билка, с грейпфрут.

# 5
  • София
  • Мнения: 577
В темата за зъбен гранулом дават препоръки за този доктор:

Сетих се ходих при Бойко Жечев ето адреса http://www.goldenpages.bg/bg/b/DB579EAC-D074-DD11-B1D7-00145E9525E4 препоръча ми го мойта зъболекарка  при която хода от както съм в Бургас и съм доволна мъжа ми ходи при нея повече от 10 г

До колкото разбрах се занимава с ендодонтия, но можеш да пробваш. Питай някъде по другите зъболекарски теми. Има доста хора от Бургас и все някой ще ти препоръча кадърен зъболекар.

# 6
  • Мнения: 110
Благодаря!
 Аз защо да не ползвам Елудрил, имам известно облекчение, венците са по-добре и не кървят.

# 7
  • София
  • Мнения: 577
Първо трябва да се почистят плаката и зъбният камък, а след това да се ползват води за уста. Аз не препоръчвам лекарствени препарати по време на бременност. Все още не е докрай изяснена ролята на хлорхексидина по време на бременност и за това се въздържам и предпочитам билковите препарати.

# 8
  • Мнения: 110
Благодаря Зара, имаме в къщи сандрин на билкова основа и ще ползвам него. Зъбът все още не е оправен, но и вече нямам болки. Записах час за 22 април и се надявам да се реши проблема

# 9
  • Мнения: 153
Няма проблем да си лекуваш зъбите. Аз като бях в 6ти месец си направих подред 4 зъба и всеки път използвахме упойка.

# 10
  • Мнения: 2 343
Хайде и аз с проблем. Имам стара коронка на дъвкателен горен зъб. Като дъвча на лявата страна усещам как се размества и веднага се появява болка. На болки в устата не търпя, определам я като силна, но търпима болка. След време минава. Като не се храня на лявата страна е спокойно.

Вчера една хапка попадна отляво и се появи болка в цялата лява област, ту горе, ту долу, ту и цялата лява страна. Мина, но днес пак има чувствителност. Зъбът под коронката е жив. Знам, че трябва да се смени, но съм в 8 месец и ми се иска да родя първо.

Все пак ако се наложи лечение каква упойка може да се ползва? Не понасям да ми работят в устата, винаги е съпроводено с невероятно напрежение и стрес.

# 11
  • Мнения: 1
Здравейте,виждам че никой не е писал отдавна в тази категория,но се надявам някой който е бил в моята ситуация или разбира от стоматология да ми отговори.
Та бременна съм в 5ти месец и днес ходих на зъболекар за зъб на който му беше паднала коронката и кървеше.Когато зъболекарката го ''човъркна'' за да види дали може да го работи започна да кърви доста.За сега ми сложи от бялото лекарство което е доста гадно на вкус и каза другата седмица пак при нея.Въпроса ми е лекарството достига ли до бебето,вреди ли му по някакъв начин.И сега като стопираха кървенето с това лекарство, кръвта която излизаше навън вечер (предполагам че венеца се е почиствал сам,така да се каже)къде отива тази кръв.В смисъл предполагам че е мръсна кръв,която ме притеснява  да не отива в кръвообращението и  да навреди по някакъв начин на бебето.Ако има някой който може да сподели опита си или даде компетентно мнение ,ще му бъда много благодарна.

# 12
  • Мнения: 1
По принцип не е проблем да се лекуват зъби по време на бременност. Желателно е да се избягват рентгеновите снимки. Възпаленията са доста по-вредни за теб и за бебето отколкото лечението. Аз съм лекувала доста бременни пациентки и до сега проблеми не съм имала. Щом ти се гади от инструменти, говори с АГ-то ти, да ти изпише някакво успокоително, примерно Валериан, и нещо притв повръщане. Предполагам, че и от двете ще се намерят някакви лекарства на билкова основа. По отношение на упойката, аз предпочитам да работя с качествена упойка и обезболяването да ми е сигурно. Ти, отивайки на зъболекар, от самата мисъл и от болката отделяш много повече адреналин, отколкото се съдържа в една упойка. Арсен не използвам дори на не бременни. Отречен е в световен мащаб и не виждам абсолютно никаква причина да се използва, при положение, че има упойки. Друг е въпросът, че доста зъболекари се страхуват да поставят упойка, по неизяснени за мен причини.



Здравейте бихте ли ми дали ваш телефон

Общи условия

Активация на акаунт