С желание за лято е ГРЪЦКОТО ни ято (31-ва тема)

  • 78 059
  • 739
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 140
minkovaki, благодаря за обстойния договор. Много ми помогна. Хубав ден ви желая и се радвайте на слънцето!

Хехе, аз лично се "радвам" в момента в Холандия на комбинацията от горещи дни за плаж и проливни дъждове включително едно наводнение, което направи поразии на къщата ни, но Слава Богу здрави сме и няма непоправими неща.
Дано някое от другите момичета в групата допълни моя отговор или препоръча адвокат или консултант именно в тия райони за които питаш. И пак, успех!

# 241
  • Мнения: 1 825
minkovaki нещо страшно сте преживели. По дискавъри гледах едно предаване да бедствията и даваха точно такова нещо. От пороен дъжд как се отваря земята и поглъща всичко.

Добре че не ви се е случило нищо и сте живи и здрави. Според мен си сменяйте къщата, най-вероятно там има свлачище. Дано няма повече такива бедствия. Но за жалост в последно време са все по-чести.
В България какво се случва, не е истина. Всекидневни дъждове, наводнения, нещо невиждано.

# 242
  • Мнения: 2 149
Привет момичета, отдавна не съм писала, нищо ново при мен,
 виждам доста материал за четене Laughing

# 243
  • Plovdiv - Thessaloniki
  • Мнения: 32
Здравейте!
Искам да попитам мамите, родили миналата година и успели да извадят бг акт за раждане. В гр акт за раждане при данните за детото има само име и фамилия, а долу в акта има данни за родителите. Бг служителка не иска да го запише с бащино, и казва, както са данните на гръцки за детето, така ще са и на български. При големия ми син акта за раждане беше ръчно попълнен и при името на детето пишеше там и името на бащата и него съответно го записаха с бащино. Сега от община Солун казват, че от май 2013 формулярите са на компютър и не могат да се променят. Ако искам да пробвам да говоря с консула, който да убеди бълг. страна да вземе бащиното име отдолу и така да има и бащино, ама на кой му се занимава. Вашите деца с две имена ли са, същия ли е гръцкия акт за раждане или само тази служителка отказва?

# 244
  • загубено
  • Мнения: 6 487
Синът ми е роден 2004 а дъщеря ми 2013 .
Актовете са еднакви,всичко на комп се вади.
Но синът ми е с 3 имена ,за дъщеря ми казаха че има нов закон и се изписва както е преведен актът.
Записаха я с 2 имена,трябва да водя дело ако искам да е с 3.



# 245
  • Мнения: 367
Здравейте момичета, отдавна не съм наминавала насам...

Да се включа по темата за кръщене в Гърция. Изобщо не е задължително кръстника да има какъвто и да било брак. Единствено и важно условие е кръстника да е кръстен в Източното православие! Това няма значение дори за родителите на детето с каква вяра са. Но кръсника трябва да е кръстен, но не е задължително да има брак! Тов аусловие важи и за България, с тази разлика, че поне единя от родителите трябва да е източно православен. В това кръстника да е кръстен, има и огромна логика. Защото кръсника е този който въвежда детето във вярата! Но това е тема на друг разговор, как и кога!?! Както се казва на английски, той е father of God

minkovaki, е знам какво да ти кажа за преживяното, освен: "Бързо възстановяване на къщиката и емоциите ти!" Това ми напомни за това което научих когато бях в Холандия. А именно, холандците казват: "Бог създаде земята. А холандците си направихме Холандия!" Т.е. от блатото и под морското равнище са създали едно прекрасно парче земя! Виж какво става в България, в Мизия!?! Ние не знаем как да се борим с природните стихии. Холандия ще изплува нищо, че е на дъното  Grinning

# 246
  • Мнения: 4
zdraveie az sam nova tyk za parvi pat pisha premestixme se v garciq  predi 3 m s majat mi i dvete ni  momchenca ednoto na 1 g  a drugoto na  4 g
 Mislim da se ustanovim tyk  no se pritesnqvam za decata moje li nqkoi da mi kaje kka sedqt neshtata s detskite pediatri  sekaravmi e ot  7 godini tyk no  naneq nemoga da rajcitam interesuvame i drugo  v balgariq vzimax detski mojei po nqkakv nacin da se prexvarlqt tyk da se  vzimat razbrax che trqbva da si napravim adresna registraciq tyk i otam natatak  nishto ne znam  moje  li  da mi  pomognete da mi kajete  kakvo da pravim  Simple Smile ot septemvri  golemiq pocva detska tyk  radvam se mnogo  zashtoto v balgariq  dosega ne sa i prieli vse oshte

# 247
  • Plovdiv - Thessaloniki
  • Мнения: 32
Да, neraiida, явно малкият ще е с две имена в Бг, но какво да се прави, няма много значение, че то повечето деца, родени навън са взе така записани.
krisi_00741 - добре дошла! Пиши на кирилица, за да те разбираме по-лесно! В държавна детска градина ли си ги записала, в кой град? Нужна ти е адресна регистрация, превод на сложените ваксини, акт за раждане на детето, поне на нас това искаха, а може би и данъчна декларация. Ако имате гръцка здравна осигуровка ще може да ходите на педиатър, който работи по здр. каса, безплатен преглед и ваксини, лекарствата се поемат процент от цената им пак от касата. Без осигуровка се плаща...За детските мисля, че някои момичета бяха споменавали как се прехвърлят, аз не взимам и не съм се интересувала.

Хубав празник утре и почивни дни!

Последна редакция: чт, 14 авг 2014, 15:37 от Nelinka20

# 248
  • Мнения: 4 255
Здравейте,момичета!Нахлувам в темата ви с въпросче,защото мисля,че бихте могли да ми помогнете.  bouquet
Живях в Гърция почти 8 години.Преди една се върнах в България.По край бременността и раждането на дъщеричката ми,а и понеже съм от малък провинциален град и трябва да ходя до областния,така и не успях да прехвърля осигуровките си.Сега,обаче,когато се заех със задачата,се оказа малко по-сложно отколкото си го представях.Препращат ме от тук-там,от там-тук...Както и да е.Искат ми адрес на ИКА,където са ми внасяни осигуровките.Да,обаче,аз не знам това ИКА по адресна регистрация ли е или осигуровките се внасят в ИКА-та ,към която принадлежи фирмата в която съм работила?И другото е,че през годините,по стечение на обстоятелствата съм сменяла както адреса си,така и работата си.Това значи ли,че трябва да им предоставя адресите на всичките ИКА,към които са ми се внасяли осигуровки?Струва ми се глупаво.Нали с осигурителния ми номер,осигуровките ми,където и да са внасяни би трябвало да излизат във всяка една ИКА.Или греша? newsm78
Има ли сред вас хора,които са си прехвърляли осигуровките и са запознати с процедурата?

Имам и още един въпрос.Кой точно се води осигурителен номер в Гърция? Преди знаех,че АМА,но след излизането на АМКА,се обърках Blush

# 249
  • Мнения: 367
Здравейте,момичета!Нахлувам в темата ви с въпросче,защото мисля,че бихте могли да ми помогнете.  bouquet
Живях в Гърция почти 8 години.Преди една се върнах в България.По край бременността и раждането на дъщеричката ми,а и понеже съм от малък провинциален град и трябва да ходя до областния,така и не успях да прехвърля осигуровките си.Сега,обаче,когато се заех със задачата,се оказа малко по-сложно отколкото си го представях.Препращат ме от тук-там,от там-тук...Както и да е.Искат ми адрес на ИКА,където са ми внасяни осигуровките.Да,обаче,аз не знам това ИКА по адресна регистрация ли е или осигуровките се внасят в ИКА-та ,към която принадлежи фирмата в която съм работила?И другото е,че през годините,по стечение на обстоятелствата съм сменяла както адреса си,така и работата си.Това значи ли,че трябва да им предоставя адресите на всичките ИКА,към които са ми се внасяли осигуровки?Струва ми се глупаво.Нали с осигурителния ми номер,осигуровките ми,където и да са внасяни би трябвало да излизат във всяка една ИКА.Или греша? newsm78
Има ли сред вас хора,които са си прехвърляли осигуровките и са запознати с процедурата?

Имам и още един въпрос.Кой точно се води осигурителен номер в Гърция? Преди знаех,че АМА,но след излизането на АМКА,се обърках Blush


Информация за всички ЕНСИ-ма се събира в ΟΑΕΔ. В ΙΚΑ също фигурират, но би следвало информацията да се изиска от ΟΑΕΔ точно поради причините които си посочила: смяна на работа и адресна регистрация. Хубаво е, ако искат адрес на ΟΑΕΔ да посочиш този на който последно си живяла, т.е. ΟΑΕΔ за квартала в който си живяла последно!
Аз преди време се бях засили в НОИ да си оправям този стаж. От там ми казаха, че искат само осигурителния номер (според мен Α.Φ.Μ., защото до скоро гърците нямаха А.М.К.А., т.е. подобното на нашето ЕГН) и по служебен път се изисква тази информация от България. Знам, че за София-град, това е в НОИ на "Стамболийски", стая.104.
Съветвам те да потръсиш информация в Нет-а, за тел. на Централалат на НОИ. Каквото ти кажат от там - това. Може да го изискаш и писмено, за да можеш да обясниш на служителката във вашия град, по кой закон, директива или каквато там европейска норма!
Успех!

# 250
  • Мнения: 367
P.S. Сега се сетих, че може да пробваш и обратния вариант. Ако имаш път към Гърция, отиваш в която да е ΟΑΕΔ и си отписваш адресната регистрация в Гърция. Казваш им, че се прибираш в България. И поради това е необходимо да ти издадат и документ-уверение с всички осигуровки през годините. После питаш във Външно министество дали се налага превод с апостил или може само с легализиран преводач и го носиш в местното НОИ!

# 251
  • Мнения: 4 255
July_morning ,много благодаря за отговора!  bouquetДано не ти се стори невъзпитано от моя страна,но ще си позволя да не се съглася с теб.
Първо ОАЕД-Οργανισμός Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού е така нареченото Бюро по труда.То няма нищо общо с осигуровките.До там стигаш,когато останеш без работа Peace
Най-вероятно ти имаш предвид ΔΟΥ- Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία или познато още като "ефория",а в Булгария-НАП.За там по-мога да се съглася.Именно там се сменя адресната регистрация.Правила съм го 4-5 пъти PeaceОсигуровките обаче се внасят ИКА.Именно от там се изискват.За това съм сигурна,но ми е странно,че искат адресите на всичките ИКА към,които са ми внасяни осигуровките.Мисля да им дам адреса на последната ИКА и те там ще им излязат всичките ми осигуровки.Поне така си мисля.Нали тук в България в което и да било НОИ да отидеш с ЕГН-то си,ще ти кажат колко осигуровки имаш.
Второ,осигурителният номер е А.М.А. или А.М.К.А.,а не А.Ф.М.,но аз не знам кой от двата да дам.Клоня повече към А.М.А.-αριθμος μητρωου ασφαλισης.Ще звънна сега в ИКА-та да питам.
И последно.Когато си тръгвах от Гърция,разбира се че отидох в ИКА(не в ОАЕД Naughty) и поисках да ми бъде издаден документ за прехвърляне на осигуровките ми в България.От там ми казаха,че този документ не се издава на частно лице.Необходимо било,когато отида в държавата,в която желая да ми бъдат прехвърлени(не е задължително да е България),да подам молба-формуляр Е-104 и от там по служебен път те щели да ги изискат от тях.В момента попълвам точно такава молба,но съм леко затруднена с някой от въпросите в нея.
Още веднъж благодаря за отговора,но дано се включи някой,който наистина си е прехвърлял осигуровките и е минал през процедурата,а не само да предполага как става Peace  bouquet

# 252
  • Мнения: 1 263
Здравейте,

Необходим ми е преводач от български на гръцки, около Атина.
Благодаря предварително!

# 253
  • загубено
  • Мнения: 6 487
Здравейте,

Необходим ми е преводач от български на гръцки, около Атина.
Благодаря предварително!


На Манастираки са преводите.

# 254

Общи условия

Активация на акаунт