До многодетните мами! 2

  • 18 960
  • 400
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 677
ЧРД НА ВИКТОР НА ИВАТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ura  ura Gift  Party Time  Party Time

Да сте живи и здрави и много щастливи!

С обич Теди Laughing

# 16
  • Мнения: 487
Благодаря Ви мамчета,от мое и от името на "голямото" ми момче!
Първата част(с баба и дядо)приключи,а продължението(с тайфата дечурлиги)ще е в събота. LaughingМай толкова щастлив не съм виждала Викича - още не може да си оправи словореда! Mr. Green
Целувки на всички!
Относно това,за какви ни мислят заради повечкото отрочета Grinning,сигурно всяка може да се похвали с поне една история!На мен лично ми е най-смешно,когато излезем на разходка и някои хора започват огледа първо от едното дете,второто,третото и после погледа се качва към нас и пак към тях....Точно както каза Цвета-все едно сме марсианци!Онзи ден,като вземах момчетата от градина(с малката на ръце)и един възрастен мъж се сблъска със швръгливия ми Сашо и после се спря и ме пита и трите ли са мои.След утвърдителния ми отговор,толкова искрено се зарадва и ми пожела да са ми живи и здрави,естествено след едно масивно БРАВО!Ами какво да Ви кажа-много хубаво ми стана(не заради БРАВО-то....)!
Айде стига,че се увлякох и май се поулях.....
Целувки(пак)на всички!!!!  bouquet

# 17
  • Мнения: 532
Добре дошли на Reni_ , nevi, _elektra_ !   bouquet

_elektra_  можеш да напишеш данните на членовете на семейството ви в съобщение, а аз ще ги добавя.

# 18
  • Мнения: 165
Добре дошли на Reni_ , nevi, _elektra_ !   bouquet

_elektra_  можеш да напишеш данните на членовете на семейството ви в съобщение, а аз ще ги добавя.


благодаря за страхотното посрещане!!!! Sunglasses
а бихте ли разяснили и на мен,моля,как се добавят тези ленти с годините н а децата?
приятен ден на всички ,милички Sunglasses

# 19
  • Мнения: 639
Аз също благодаря за топлото посрещане   bouquet Много ми се иска да сподели всяка една от нас как и минава ежедневието .При мен например от сутринта е пълна лудница ,аз и мъжото се приготвяме за работа ,Еси трябва да приготвя за Д.Г.в същото време и големите започват да щъкат насам на там един иска едно ,друг друго .......в общи линии след като излезем най-накрая от къщи ,оставяме в апартамента пълен хаос .За което аз през целия ден дори и да не си го признавам страшно "страдам". След работа е още по- голяма лудница, Еси пребирам от градина ,пазаря ,гледам и тя да поиграе на вън ,че вкъщи подивява .....след това незная от къде да я подхвана с една дума още един работен ден изкарвам у дома .Абе шашкане във всички посоки ,че таткото помага само в неделя защото работи до късно и в събота също.Само някой да не си помисли ,че се оплаквам просто споделям защото зная ,че точно вие ще ме разберете най-добре.Обаче  най се кефя когато вечер се съберем всички дори само за час ,два и всеки споделя какво му се е случило и настава едно взаимно гушкане и мачкане на най- малката ,че не ми се иска да свършва но съответно каката трябва да излиза някъде ,сина бойкотира компютъра,тати работи или чете ,малката се мъчи да събори къщата или изпробва до колко се разтягат нервите ми, а аз вече по това време незная на кой свят съм ............... но все пак е готино и купона е пълен.Както казва една моя приятелка "за мен ти си пълна мазохиска."Акак е при вас?

# 20
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Здравейте мами!Ние все още не сме за вашите редици,но искам да кажа,че го плануваме,много искаме да имаме още едно детенце.Е,няма да бъде скоро,решили сме да е ,когато голямата ни дъщеря стане на 10,но сме твърдо решени да го направим,само да сме живи и здрави. Hug

# 21
  • Мнения: 639
офффффффф сега виждам че съм направила някой пр.грешки за което се извинявам  bouquet

# 22
  • Мнения: 3 740
Неви, добре дошла и от мен!
За ежедневието на многодетните мами имаше наскоро доста разкази, погледни в по-старите теми - ще ти олекне, че не само при теб е лудница. А се срещат и примери на брилянтна организация, та всички има над какво да се замислим. Почети там, ще се забавляваш.

Да_бо, стягай се! Чакаме те!

# 23
  • Мнения: 3 740
Честит рожден ден на Елена на wright! newsm59  bigdance2
Много щастливи дни и сбъднати мечти!
Да расте мамина отмяна! newsm63

# 24
  • Мнения: 487
Ей wright,честита ти рожденничка!  bouquet
Да Ви расте здрава(най-вече),умна и щастлива!  bouquet
Много е хубаво така-всеки ден-рожденник!
Здраве и щастие желая на всички Ви! Hug  bouquet

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
ЗА ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА
И МНОГОДЕТНОТО СЕМЕЙСТВО

След кратко избухване в средата на януари, медийният интерес към демографската криза затихна и отстъпи място на “по-важни” теми. Обществото ни продължава да заравя глава в пясъка и да се преструва, че един от най-болезнените проблеми не съществува. Междувременно нещата вземат не просто заплашителен, а необратим характер.
Раждаемостта пада, смъртността и емиграцията растат, здравето на нацията започва да добива черти, характерни за “третия свят”, неграмотността взема застрашителни размери. Според годишния доклад за младежта на Министерството на младежта и спорта за 2004 г. в броя на населението под трудоспособна възраст се наблюдава трайна тенденция към намаляване – ако през 1990 година то е било 21,6%, през 2004 г. вече е едва 15,1%. Не се искат големи математически способности, за да стане ясно, че утре няма да има кой да работи, няма да има кой да плаща данъци и да се грижи за пенсионерите. Младите хора са не само по-малко на брой, тяхното здравословно състояние става все по-лошо. Пак според същия доклад почти половината от младежите (48 %) не практикуват никакъв спорт, а други 27,4 % практикуват спорт по-рядко от веднъж седмично, т.е. хората, които утре ще изграждат България, ще са не само недостатъчно на брой, но и недостатъчно здрави, за да работят пълноценно. Не по-добре стои въпросът с образованието – все повече деца въобще не тръгват на училище, други отпадат преди да завършат дори основно образование. Все по-често младежите не свързват доброто образование с добрата реализация. Доброто образование само по себе си не е достатъчно значима ценност за младите хора: 56% избират да работят, за да постигнат стандарта, към който се стремят, пред това да учат за постигане на възможно най-доброто образование С други думи, младите хора стават все по-малко на брой, все по-болни и все по-необразовани. Статистиката сочи, че ако до 4-5 години нещата не се променят драстично, процесите ще станат необратими.
Естествено е да си зададем въпроса: Какво да се прави?
Има само един начин нещата да се променят. Многодетното семейство, в което здравето и образованието на децата са основен приоритет, да стане преобладаващ модел.
Днес българското семейство ражда едно, максимум 2 деца от страх, че няма да може да им осигури нужните грижи, здравеопазване и образование. Обществените нагласи към многодетното семейство са по-скоро отрицателни, дори законът санкционира раждането на 4-то дете, като го приравнява към първото. За това си има обяснение. Държавата отпуска детски надбавки, крайно недостатъчни, за да повишат качеството на живот на децата, но дори и тези пари често пъти не отиват по предназначение, тъй като системата позволява недобросъвестни родители да злоупотребяват с тях, като същевременно не полагат необходимите грижи за децата си. Такива родители, които са превърнали раждането на деца в бизнес, злепоставят идеята за многодетно семейство.
Идеята е да се смени философията на държавната помощ. Да не се плаща за количество, а за качество. Да се издигне статута на многодетното семейство чрез даване на шанс на децата от такива семейства да живеят и се образоват не по-зле от връстниците си от “маломерните фамилии”. Да се признае, че това, да си многодетна майка, е професия, която стои не по-долу от която и да е друга реализация.
За целта ние, многодетни майки от цялата страна, различни по възраст и образование, с различни интереси и възгледи, но обединени от един приоритет – да отгледаме повече от 2 здрави и образовани деца – разработихме свой проект за промяна на отношението към многодетното семейство. Осъзнаваме, че нашият проект има много слабости, че не отчитаме всички възможни фактори, но искаме с него да поставим началото на една обществена дискусия, която да заостри вниманието към изключително болезнения демографски проблем и да постави многодетното семейство на полагащото му се място в обществото. Нашите предложения имат конкретен характер, но се надяваме, че те ще дадат на законотворците повод да преразгледат някои положения и да създадат по-ефективна система за решаване на демографската криза.
Мерките, които предлагаме, могат да бъдат разделени в няколко групи:
1. Мерки, насочени към многодетното семейство като цяло.
Един от основните проблеми на многодетните семейства е нуждата от по-голяма жилищна площ при по-малки възможности да се заделят средства за покриване на жилищните кредити. Затова смятаме, че е разумно държавата да поеме покриването на лихвите по заемите за жилище на многодетните семейства или да намери някакъв друг вариант за облекчаване на жилищните кредити. Друг важен момент е семейното подоходно облагане да дава чувствително облекчение за многодетните семейства, като при всяко следващо дете тези облекчения да нарастват рязко, а не с еднаква стъпка за всяко дете. Както се вижда, тези мерки засягат само семействата, в които родителите работят и имат доходи, а не разчитат на социални помощи, т.е. това са хора, които имат сили и възможност да отгледат КАЧЕСТВЕНО децата си. Ролята на държавата е не да ги отмени, а да ги подпомогне и стимулира да имат повече деца.
2. Мерки, насочени към подобряване на здравето и образованието на децата.
При раждането на трето дете семейството трябва да получава удостоверение за многодетност, което да му дава право на безплатни и частично платени услуги. Смятаме, че безплатно трябва да се ползват базисни услуги като детска градина, учебници за съответната година в училище. Това ще осигури и на най-бедните семейства възможност за добър старт за децата. Тук вероятно трябва да се добавят и стипендии, макар и малки, за децата, които ходят на училище и по-големи стипендии за студентите. Получаването на стипендии може да се обвърже с изисквания за много добър или отличен успех, но да засяга всички деца от многодетните семейства, а не само гимназистите. Целта е да се мотивират децата да учат, а не да си прекарват времето по улиците. По наше мнение за някои дейности родителите трябва да ползват отстъпки от 50%, а не да ги получават безплатно, за да бъдат финансово ангажирани и да не стига до злоупотреби. Срещу представяне на удостоверение за многодетно семейство отстъпките трябва да важат при заплащане на здравните изследвания и закупуване на лекарства, закупуването на карти за градския транспорт, пътуване с БДЖ, независимо от броя на децата, с които пътуват родителите, посещение на театър, музеи, изложби, едно ски-училище и една смяна в лагер на море годишно за всяко дете от семейството, една училищна екскурзия годишно за всяко дете, плащането на таксите във висшите учебни заведения. Още веднъж трябва да подчертаем, че не става дума за пълно поемане на разходите на децата, а за подпомагане на усилията на родителите да им осигурят добро образование и здраве. Има някои услуги, при които държавата не може да задължи тези, които ги предоставят, да правят отстъпка на многодетните семейства. Смятаме, че е редно в такива случаи да се възстановяват всяка година на родителите 50% от разходите за едногодишен абонамент за тренировки по един вид спорт за всяко дете, едногодишен абонамент за занимания по един вид изкуство за всяко дете. Тук е редно да се обмисли по-конкретно системата на възстановяване, за да не се стига до злоупотреби, т.е. родителите да не могат да получават средства за подпомагане на дейности, в които децата не са участвали. Всяка от тези отстъпки трябва да важи за всяко дете от многодетно семейство, независимо от поредността му. По този начин родителите ще получат сигурност, че децата им ще могат да получат добро образование и здравеопазване, независимо, че се отглеждат в многодетно семейство. Именно несигурността за бъдещето възпира много семейства да си родят дори второ дете, да не говорим за трето, четвърто или следващо. Както се вижда, възможностите за злоупотреби са намалени поради факта, че самите родители са финансово ангажирани. Освен това е ясно, че не всички семейства ще използват всички възможности за отстъпки за всичките си деца.
3. Мерки, насочени към статута на многодетната майка.
Качественото отглеждане на повече от две деца изисква от жената много сили и време, които тя доброволно дава на семейството, но в резултат на това често се оказва “изхвърлена” от системата за реализация, а по-късно и от пенсионната система. Децата в многодетните семейства са не само деца на тези семейства, но и бъдещите данъкоплатци, които ще осигуряват съществуването на държавата. Затова смятаме за справедливо многодетните майки да се ползват с някои предимства на пазара на труда и при пенсионирането.
За работещите многодетни майки, които продължават реализацията си извън семейството, е редно да се осигури по-голям платен годишен отпуск, право на повече болнични, гъвкаво работно време и възможност за работа от дома – за целта трябва да се въведат стимули за работодателите, които наемат многодетни майки и им създават възможност за работа, детски градини и ясли на работното място – разбира се, това е възможно само в големи предприятия, но все пак е вариант, от който ще се възползват не само многодетните семейства, по-ранно пенсиониране.
За тези многодетни майки, които са избрали грижата за децата пред кариерата, трябва да се осигури пенсиониране според резултатите от труда им – ако всичките деца в семейството са завършили средно образование, майката да получава минималната /не социалната/ пенсия за страната, ако децата са получили и бакалавърска степен, майката да получава средната пенсия за страната. Както се вижда, става дума за обвързване на пенсионирането с положения труд, а не със самия факт на раждане на повече от две деца.
В заключение, от името на всички майки, участвали в обсъждането на проекта, мога да кажа, че с ясен ум и в пълно съзнание сме взели решение да отгледаме повече от две деца и сме готови да понесем всички последствия и отговорности, произтичащи от него.
Наясно сме, че грижите за нашите деца лежат на нашите рамене, но смятаме, че родителите, които полагат грижи за здравето и образованието на децата си, имат право на уважение и подкрепа от държавата. Това е инвестиция, която си заслужава.

Аз съм майка на ЕДНО съкровище, но ви чета отдавна с неприкрит интерес и огромно възхищение!!!   bouquet
Заставам напълно зад вашата декларация, по-горе!
С приятелски поздрав и искрено уважение:
Деси.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 677
Честито на милата рожденичка! Gift Gift Gift dazzler1  bigdance2  bigdance2

Да ви е жива и  здрава и да ви радва с много успехи!  bouquet

Деси,благодаря за подкрепата!

Теди

# 27
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
wright, Flowers Bouquet Честита рожденичка newsm51!Да ти е жива и здрава и много да ви радва pletka
desykv,това си го принтирах и него и ще го зенеса тук на двама представители на различни партии-ако могат да внесат исканията ни и да извоюват и осъществят даже и част от тях ще е прекрасно Hug

# 28
  • Мнения: 3 740
Говорих с Анелия Раленкова от Асоциация "Родители", подкрепят ни и ще пуснат материала в списанието. Освен това обеща да помислят и за други начини на популяризиране.
Поне нещо се придвижи!

# 29
  • Мнения: 331
МИСЛЯ, МИСЛЯ, ДЕВОЙКИ.
ЗНАЧИ, предлагам да е сдружение на многодетните семейства или нещо пододбно. Това е щридическо лице с нестопанска цел, чиято цел е да постигне определени ЦЕЛИ. /много цели в едно изречение бе... ама нямам време да се изразявам филологически  ooooh!/ членовете заплащат членски внос, с размер, определен с решение на учредителното събрание. Сдружението МОЖЕ да извършва стопанска дейност, свързана с целите, които преследва, за да събира средства. ами това е в общи линии мноооого накратко.
на първо място, трябва да се съберем повече от 3ма учердители.
затова е хубаво, който иска да бъде член, да ТУРИ по един подпис тук, за да знаем колко хора сме горе долу. може би една анкета да пуснем?
целите на сдружението са описани много точно от цвета, така че който е съгласен, нека да надигне глава.
трябва да решим също така що е то многодетно семейство т.е. - кой има право дА ЧЛЕНУВА.
аз започнах да подготвям груб вариант на устав, който ще регламентира всичко. Ще проуча и какви са държавните такси за регистрация /от тях няма да избягаме Sad/
нека да поканим и други хора - като Mamma, МИгленчето АНГЕЛОВА, и въобще - който има повече от две деца и смята да се БОРИ.
айде, майчета!!!  bouquet  bouquet

Говорих с Анелия Раленкова от Асоциация "Родители", подкрепят ни и ще пуснат материала в списанието. Освен това обеща да помислят и за други начини на популяризиране.
Поне нещо се придвижи!
браво, цвете!!! кога ще го публикуват?

Общи условия

Активация на акаунт