Рецепти за домашни пюрета и каши

  • 667 000
  • 1 374
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
С ваша помощ съставих кратък наръчник с рецепти за домашна бебешка кухня. За да не се пускат въпроси и отговори, които да затрупват темата, я заключвам. Предложенията за допълване на темата ми изпращайте в лични съобщения, ще се опитам максимално да угодя на всички ви.

Рецепти за домашни пюрета и каши


В повечето страни като първа храна за захранване се препоръчва каша, най-често от ориз. Предпочита се кафявият неполиран ориз, който е по-богат на витамини и баластни вещества, макар че може да се използва и бял полиран. Другите култури, подходящи за приготвяне на каша, са царевица и елда, а след 6-7 месеца - всички останали житни (пшеница, овес, просо и др.) Кашата от пълнозърнести житни храни е особено богата на витамини от група В, които укрепват нервите. Тя е основната храна на бебето. Може да се приготвя в къщи от прясно смлени житни зърна, като постепенно се дават нови видове зърна: първо безглутенови - ориз, царевица, елда, просо и след това, след като са въведени и други храни, постепенно ве въвежда глутен (между 5 и 7 навършени месеца, в зависимост от това, кога е започнало захранването) с овес, пшеница и ечемик. Готовите каши често са смес от няколко вида зърно, съдържат оцветители, ароматизатори, стабилизатори, така че не са подходящи за бебето, ако сте фен на здравословното хранене, още повече, че съдържат повече захар, отколкото бебето има нужда. Някои каши са на пшенична основа (съдържат глутен), така че не са подходящи за малки бебета; други са млечни (съдържат сухо краве мляко), така че могат да предизвикат реакция при предразположени към алергия бебета.

Домашни каши
Домашна каша се приготвя, след като решите как искате да я направите - изцяло сами, или с полуготови продукти. Ако искате да я приготвите съвсем сами, купете избраният продукт - ориз или елда на зърна. Измийте и изсушете за около час на слаба фурна (около 80*С), като разбърквате от време на време. Така опечените и изсушени зърна се смилат на фино брашно с мелачка, кухненски робот или блендър. Текстурата зависи от възрастта на детето, т.е. колкото по-голямо става, толкова по-едри частици може да приема, като към 10-12 месеца може да яде цели оризови и елдени зрънца.
Кашата от домашно приготвено брашно
Тя се приготвя, като 2 супени лъжици с връх от брашното се накисват от предната вечер в 150-160 мл вода, за да се усвоят максимално полезните вещества. На следващия ден се разбърква, слага се на котлона и с бъркане се сварява до получаване на нужната гъстота, обикновено до полутечно състояние, което бебето харесва), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути. Може да се смеси със суров настърган на ситно или пасиран плод, или с готово плодово пюре. Може да му се добави обезсолено сирене, ако детето е на подходяща възраст (обикновено над 8-9 месеца). Не се препоръчва подправянето със захар, тъй като употребата й в детската кухня, както и на сол, се избягва до 1 година и умерено се употребява до 3 годишна възраст. Кашата може да се приготви и без предварително накисване.
Ако се прави каша от царевица, може да се използва готово фино царевично брашно, което се продава по магазините.
Ако изберете да приготвяте каши от полуготови продукти, можете да си купите оризово брашно (прави се от бял ориз) по диетичните магазини, също овесени ядки, ядки от елда и пшеничени ядки.
Кашата от ядки (овесени, елдени)
Тя се приготвя, като 2 супени лъжици ядки се слагат в 100-150 мл вряша вода. Вари се за кратко на слаб огън (може да се наложи да разбърквате, за да не изкипи), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути. Подправя се като кашата от домашно приготвено брашно.
Може да се пробва по-пикантен вариант на житената каша: нарязани подправки, суха мая, безсолен бульон, масло и кисела сметана, зеленчуци. Може да се добави чай от анасон или копър.
В началото кашата се вари, по-късно може да се поднася в прясно състояние, стига житото да е приготвено по гореописания начин. Овесът съдържа най-много желязо; просото, овесът и оризът са най-лесно смилаеми, докато пшеницата и ечемикът се смилат малко по-трудно. Пшеницата и ечемикът предизвикват най-често алергични реакции.
Към края на първата година може да се добавят люспи в кашата, като мюсли. Готовите смески не се препоръчват, защото съдържат захар. След втората година към менюто на бебето може да се добавят бобови растения - те са отличен източник на желязо и белтъчини.
Всички каши могат да се разреждат с кърма или адаптирано мляко, за да станат по-течни и да имат вкус, познат на бебето.
По желание може да се добави малко масло или студено пресован зехтин/олио.

********************************************************
След 6-месечна възраст, когато започне захранването и детският стомах е достатъчно съзрял, за да приема и друга храна освен мляко, може да предложите на бебето домашно плодово пюре. То се приготвя от ябълка, круша, слива, пъпеш, грозде и други сезонни плодове. До 1 годинка не се препоръчват цитрусови плодове (портокал, лимон, мандарина, киви). Добре е до тази възраст да се избягват и праскови и кайсии, които съдържат алергени както по мъхестата си кожа, така и в месестата част от плода.

Плодовото пюре се приготвя, като плодът се измие добре - може използвате топла вода, сапун и четка за отстраняване на всички замърсявания и химикали, които могат да се намират по външната кора или обвивка. Плодът се обелва добре, отстранява се костилката, нарязва се на подходящи парчета и се пасира с кухненски робот, блендър или пасатор.
По подобен начин, но с последващо изцеждане и отстраняване на пулпа се приготвя пресен плодов сок.

********************************************************
Някои родители избират да започнат захранването с домашно зеленчуково пюре. Цвеклото, ряпата, както и тъмнозелените зеленчуци като шотландското зеле и броколи не са подходящи за деца под 1 година, тъй като съдържат много нитрати. Като първи зеленчуци най-вече се предпочитат морковът и картофът, които са със сладникав вкус (отчетете, че могат да запечат бебето).

Домашно зеленчуково пюре се приготвя, като зеленчуците се измият много добре, обелят се старателно и се нарежат на кубчета (около 1 см). Варят се в малко вода (едвам да ги покрие), или на пара. Когато омекнат, се пасират с водата, в която са се варили, и в която са отишли част от витамините им. При сервиране могат да се разредят с кърма или адаптирано мляко.
Също както яденето на възрастните, обикновено бебешкото пюре се състои от един или два основни зеленчука, към които са добавени други - за по-добър вкус. Например, основен зеленчук картоф с добавени морков, лук и зелени подправки; или основен зеленчук ориз с добавени домати и зелени подправки. Зеленчуковите пюрета могат да се подправят със зелени подправки - лук, чесън, магданоз, чубрица, копър, ревен, гьозум и други. Пикантните подправки, както и солта се избягват. В по-голяма възраст (към 11-12 месеца) може да експериментирате с подправки като сладко къри и куркума. Няколко капки студено пресован зехтин ще помогнат за усвояването на мастно-разтворимите витамини в пюрето. Комбинациите на зеленчуковите пюрета са безкрайни, можете свободно да се осланяте на въображението си. Можете да приготвяте почти същите зеленчукови ястия, както и за вас като състав, без запръжка и пикантни подправки.
Според възрастта на бебето, към зеленчуковото пюре може да се добави - примерна схема - обезсолено сирене (към 8-9 месец), месен бульон (8-10 месец), жълтък (9 месец), сметана (10-11 месец), кисело мляко (след 9-10 месец).


********************************************************
Домашни месни пюрета и месен бульон
Първи прием на месо се препорчва между 8 и 12 месец на бебето, обикновено след 10-ия. За деца с фамилна обремененост и алергии кат първо месо най-често се препоръчва пуешко и заешко. Ако няма такава опасност, може да се консумира пилешко (за предпочитане без кожа), пуешко, заешко, агнешко и телешко месо. Вътрешности не се предлагат, тъй като съдържат много вредни вещества. Рибата е богата на белтъчини и децата я харесват, но внимавайте за костици. Месото може да се свари отделно и после да се пасира заедно със зеленчуци, или да се вари заедно с тях и да се пасира. При всички положения месото се вари със съвсем малко сол (колкото да уври, а не да е добре за вашия вкус) и без пипер. Ако слагате зрънца черен пипер, ги пребройте преди слагане и след изваждане от бульона, или ги варете в малка тензухена торбичка, за да не се разпилеят.
Когато бебето порастне, месото може да се реже на ситно, вместо да се пасира.

********************************************************
Домашни супи
Домашните супи се приготвят точно както и зеленчуковите и месните пюрета, но с повече вода. Така в тях може да се добави хляб или сухар, когато храните детето.


********************************************************
Салати
Можете да приготвяте салати за бебето, като в началото ги пасирате, а по-късно само ги кълцате на ситно. Можете да комбинирате плодове и зеленчуци (например, ябълка, морков и сварено червено цвекло), или да изберете само плодови или само зеленчукови салати. Подправяйте ги с няколко капки студено пресовано олио или зехтин, за да се усвояват по-добре мастно-разтворимите витамини. След 10-11 месечна възраст можете да ги подправяте с кисело мляко и сметана, можете да добавяте сирене (след 9 месец) или да правите разнообразни заливки.


********************************************************

Консервиране на домашни зеленчукови и месни пюрета
Можете да замразите домашни зеленчукови и месни пюрета, които да размразявате, когато нямате време да готвите за бебето; или да направите разнообразен асортимент от пюрета, които да редувате в различните дни, по този начин бебето има разнообразно меню, а вие готвите веднъж седмично или веднъж на две седмици.
Вакуумиране
След сваряване на зеленчуците (и месото, ако пюрето е месно) се пасират, докато са още горещи. Ако се налага, може да се подгрее допълнително. Докато сместа е вряла, се насипва в подходящи бурканчета на винт (тип старите "Ганчев"), бурканчетата се обръщат с дъното нагоре върху топлоустойчива повърхност и се оставят да изстинат. Капачките вакуумират и 'дръпват'. След като изстинат, се надписват (съдържание и дата) и се нареждат във фризера, камерата или навътре в хладилника. Ако някое бурканче не е вакуумирало, може сместа вътре да се подгрее още веднъж и да се обърне с нова капачка, ако се налага смяна, или просто да се остави по-напред във фризера/камерата/хладилника за по-скорошна консумация.
При замръзване пюрето увеличава малко обема си, затова винаги оставяйте 1 см място от ръба на бурканчето.

Замразяване на кубчета
Зеленчуците се измиват, обелват и нарязват. Сваряват се поотделно или смесени, в зависимост какво искате. Докато са топли, се пюрират с пасатор, насипват се във формички за лед и се слагат за няколко часа във фризера. След като замръзнат, се изваждат, разпределят се по торбички и се надписват (съдържание и дата). Когато искате да размразите, вадите от предната вечер желаните зеленчуци, и ги оставяте в подходящ съд в хладилника да се размразят. На следващия ден ги притопляте и ако се нагала, ги пюрирате отново. Сложете добавки по вкуса на детето (кърма, мляко, сметана, сирене).
По същия начин можете да приготвите месо, зеленчуков и месен бульон на кубчета, които да размразявате и да смесвате с храната на детето.


Сборник с рецепти, подходящи както за детето, така и за цялото семейство


Последна редакция: ср, 28 апр 2010, 07:43 от Бу

# 1
  • Мнения: 8 242
БЕБЕШКИ РЕЦЕПТИ 5-18 месеца  baby_neutral

Каша от банан и ориз - От петия месец, Време за приготвяне: 10 мин.
50 мл вода, 20 г оризова каша на прах, 1 ч. л. соево масло, 1/2 (около 60 г) зрял банан
Пригответе оризовата каша. Добавете соевото масло. Обелете банана и го намачкайте с вилица. Добавете го към готовата оризова каша.

Пюре от банан
- От петия месец, Време за приготвяне: 10 мин.
1 добре узрял банан  Нарежете банана. Намачкайте го с вилица и добавете малко адаптирано мляко или кърма. * В началото е добре бананът да бъде бланширан

Пюре от ябълка и круша - От петия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
1 ябълка, измита, обелена и почистена от семките, нарязана на парчета, 1 круша, измита, обелена и почистена от семките, нарязана на парчета
Сложете плодовете в съд с вода колкото да ги покрие. Варете 8-10 мин. Прецедете плодовете и ги пасирайте. Ако сместа се получи много гъста, добавете малко от топлата вода, в която са врели плодовете, за да разредите.

Пюре от ябълки - От петия месец, Време за приготвяне: 15 мин. Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
2 ябълки  Обелете и нарежете ябълките (изберете сладък сорт). Залейте ги с малко вода и ги задушете 10 мин. (по-здравословно е ако ги задушите на пара). Пасирайте и изчакайте пюрето да изстине

Пюре от ябълки и сини сливи - От петия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко, 1 средно голяма ябълка, обелена и нарязана на кубчета, 2 сини сливи, измити и нарязани
Варете плодовете докато омекнат. Изцедете водата и пасирайте. При необходимост добавете малко от водата, в която сте варили плодовете, за да получите желаната плътност на пюрето

Пюре от чушки и картофи - От шестия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
1 чушка (опечена и обелена), 1 средно голям картоф, малко краве масло, 1 средно голям морков, стрък магданоз (ситно нарязан), 35 мл кърма или адаптирано мляко
Картофът и морковът се варят, докато омекнат. След това се изсипват в дълбок съд, прибавя се и чушката и се пасират. Добавят се млякото, магданозът и маслото и се разбърква. След седмия месец към това пюре може да прибавите и 1 ч. л. безсолна извара.

Пюре с моркови и карфиол - От шестия месец, Време за приготвяне: 20 мин. Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
2 моркова, обелени и нарязани на кръгчета, 3 розички карфиол, 1-2 с. л. оризова каша, 30 мл кърма или адаптирано мляко
Сварете морковите и карфиола, след което ги размачкайте с кърмата или адаптираното мляко. Смесете с оризовата каша. Сервирайте пюрето охладено

Грис каша - От шестия месец, Време за приготвяне: 15 мин.
120 мл вода, 2 равни с. л. Грис, 100 г плодове (ябълка, банан, круша, пъпеш), 1 ч. л. масло
Сложете гриса да се вари във водата при непрекъснато бъркане. Варете ябълката/крушата, докато омекне, и пасирайте или намачкайте банана/пъпеша. Прибавете плодовия мус към сварения грис, добавете маслото и разбъркайте добре.

Пилешко със зеленчуци - От шестия месец, Време за приготвяне: 30 мин
1 бр. пилешки гърди (без кожа), 2,5 см праз (бялата част), малко парче целина, 1 домат, 1 картоф, 1 морков, 250 мл пилешки бульон, няколко стръка магданоз, бучка масло или малко зехтин
Нарежете месото на парченца и го сложете в тенджерка, добавете обелените и нарязани зеленчуци, сипете бульона и нарязания магданоз. Оставете сместа да ври на умерен огън около 30 минути. След това пасирайте до необходимата консистенция и прибавете маслото (зехтина). Пюрето е подходящо и за по-големи деца, след като го подправите на вкус.

Пюре от сушени сливи и кайсии - От шестия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
50 г сушени кайсии, 50 г сушени сини сливи
Накиснете сливите в студена вода и ги оставете да престоят една нощ. Измийте добре кайсиите. Сипете ги в малък съд, прибавете изцедените сливи и залейте със студена вода. Сложете ги на котлона и ги варете на слаб огън около 10 минути, докато напълно омекнат. Извадете плодовете от водата и ги пасирайте. Ако е необходимо, добавете малко от водата, в която са се варили, за да се получи гладко пюре. * Пюрето е особено подходящо при запек.

Специалитет от пилешки дробчета - От осмия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
2 пилешки дробчета (почистени и измити), 1 картоф (обелен и нарязан), 1 с. л. нарязан морков, 120 мл пилешки бульон, 1 с. л. нарязан праз, няколко стръка магданоз
Сложете дробчетата заедно със зеленчуците да врат на умерен огън около 8 минути. Сварете отделно картофа, докато омекне, и го намачкайте. Пасирайте и смесете с картофеното пюре. Ако е необходимо, излейте част от бульона, в който са врели дробчетата, за да се получи по-гъсто пюре.

Супа от картофи и овесени ядки - От осмия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
1 картоф, 1 морков, 5 г целина, 1 ч. л. ситно нарязан лук, 1 с. л. фини овесени ядки, 1 ч. л. Зехтин, магданоз
Ситно нарязаният лук и настърганите морков и целина се задушават в зехтина с малко вода. Заливат се с гореща подсолена вода. Като кипне водата, се слага нарязаният на кубчета картоф и след като омекне, се прибавят овесените ядки и се вари още 10 минути. Поръсва се със ситно нарязан магданоз.

Супа от картофи с праз - От осмия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
2 средно големи картофа, 1 ч. л. Масло, 30 г праз, малка бучка сирене
Ситно нарязания праз се задушава в част от маслото, докато омекне. Залива се с гореща вода, прибавят се нарязаните на кубчета картофи и се варят, докато омекнат. Преди да снемете от огъня, супата се разбърква с настърганото сирене, подправя се с останалото масло и се пасира.

Супа с грах и ориз - От осмия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
100 мл прецеден месен бульон, 2 с. л. Грах, 1 ч. л. Ориз, 1/2 ч. л. Масло, магданоз или копър
Към бульона прибавете граха и ориза. Сварете до омекване. Сложете маслото и отгоре прибавете ситно нарязания магданоз или копър.

Телешко с моркови - От осмия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
50 г сварено телешко месо, 1 обелен картоф, 50 г грах (сварен или замразен), 1 изчистен морков, ситно нарязан, 20 г макарони
Задушете граха и моркова за 20 минути или докато омекнат. Сварете макароните и ги добавете към зеленчуковата смес, изцедете сместа, но запазете водата. Разбийте заедно с месото, като прибавяте постепенно по малко от бульона.

Телешко със зеленчуци - От осмия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
1 1/2 ч. л. Олио, 1 малка глава лук, ситно нарязана, 150 г нарязан зелен фасул, 100 г нетлъсто телешко месо, ситно нарязано, 150 г моркови, изчистени и нарязани, 200 г картофи, обелени и нарязани, 5 г целина, 400 мл гореща вода
Задушете лука в олиото за около 2 минути. Добавете зеления фасул и задушете още 2 минути, като разбърквате. Прибавете месото и останалите зеленчуци и оставете сместа още 2 минути на огънят. Залейте с горещата вода, покрийте съда и варете около 15 минути.

Ризото с тиква - От деветия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
25 г масло, 175 г тиква, обелена и нарязана на кубчета, 1 малка глава лук, ситно нарязана, 175 г ориз (за ризото), 400 мл горещ зеленчуков бульон, 2 с. л. настърган кашкавал
Сварете тиквата на пара за около 5 минути. В дълбок тиган задушете лука в маслото на слаб огън. Сипете ориза и го варете 25 минути, като непрекъснато сипвате от бульона. Около 10 минути преди края прибавете тиквата и продължете да сипвате бульона, докато оризът напълно поеме течността. Поръсете с настъргания кашкавал и намачкайте ястието.

Пюре от ябълки, круши и боровинки - От десетия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
1 голяма ябълка, обелена, почистена и ситно нарязана, 1 голяма круша, обелена, почистена и ситно нарязана, 75 г сладки боровинки, 1 с. л. бебешка оризова каша
Сложете нарязаните ябълка, круша и боровинките в дълбок съд. Покрийте и варете на средна температура 4-5 минути. Пасирайте сместа и разбъркайте с оризовата каша, за да се сгъсти.

Каша от мляко и бисквити - От десетия месец, Време за приготвяне: 10 мин.
20 г обикновенни бисквити, 200 мл кисело мляко, 1 ч. л. захар
Бисквитите се смилат, смесват се със захарта. Прибавя се киселото мляко. По желание може да се добавят и ситно нарязани плодове. Всичко се разбърква добре до получаването на хомогенна смес.

Каша с грис - От десетия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
100 г месо, 2 с. л. Грис, 30 мл адаптирано мляко
От месото се сварява бульон, който се прецежда. Обира се тлъстината от месото и отново се слага да кипне. Бавно се прибавя грисът, като се бърка непрекъснато. В готовата каша се прибавя млякото.

Кайсиева каша - От десетия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
25 г ориз, 100 мл вода, 50 г сушени кайсии, нарязани, 4 с. л. ябълков сок
Залейте ориза с водата, оставете сместа да кипне и след това варете на умерен огън около 8 минути. Прибавете нарязаните кайсии и варете още 5 минути или до сгъстяване на сместа. Сипете ябълковия сок и пасирайте до необходимата консистенция

Смесено пюре от зеленчуци - От десетия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
1 картоф, парче прясно зеле, половин домат, 1 ч. ч. зеленчуков бульон, 1 ч. л. Захар, 1 ч. л. краве масло
Нарязаното зеле се задушава в кипяща вода до омекване. Смила се с пасатор или миксер. Картофът се сварява необелен в малко вода до омекване. Обелва се и се смачква в горещия бульон. Прибавя се смляното зеле. Сместа се вари 2-3 минути, докато се сгъсти. Накрая добавяме захарта, маслото и настъргания домат. Оставяме да ври още 2-3 минути.

Ронлив сладкиш с боровинки и ябълки - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 35 мин.
3 ябълки, обелени и нарязани, 200 г боровинки, 3-4 с. л. Захар, 4 с. л. Вода, 100 г брашно, 50 г масло, 50 г овесени ядки, 2 с. л. Захар, щипка канела
Загрейте фурната до 180 градуса. Сложете парчетата ябълка, захарта, боровинките и водата в тиган. Леко загрявайте сместа, докато плодовете започнат да отделят сок. Сипете брашното в купа и го бъркайте с маслото, докато се образуват трохи. Прибавете канелата, овесените ядки и останалата захар Сипете сместа в тавичка, добавете отгоре плодовата смес. Печете 25 минути.

Зеленчуково пюре с разтопен кашкавал - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
1 средно голям картоф, обелен и нарязан, 25 г настърган кашкавал, 1 тиквичка, 1 стрък нарязан магданоз, 120 мл мляко, малко масло
Сварете картофа, докато омекне. Отделно сварете тиквичката на пара за около 8 минути. Смесете зеленчуците и ги пасирайте, прибавете маслото, докато са още топли. Сипете постепенно млякото, прибавете магданоза. Поръсете с настъргания кашкавал и запечете във фурната за 1-2 минути.

Зеленчуци със сос - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
75 г карфиол, накъсан на розички, 50 г броколи, накъсани на розички, 1 морков, изчистен и настърган, 50 г грах, замразен или консервиран, За соса: 15 г масло, 15 г брашно, 200 мл прясно мляко, 40 г настърган кашкавал
Задушете зеленчуците на пара за около 5 минути. Добавете граха и задушете за още 3 минути. За соса - смесете маслото, брашното и млякото в малък съд. Сложете го на слаб огън, като разбърквате, докато сместа се сгъсти достатъчно. Добавете кашкавали и изчакайте да се разтопи напълно. Сипете готовия сос върху зеленчуците и пасирайте.

Млечно-оризова каша с домати - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 35 мин.
40 г ориз, 200 мл прясно мляко, 80 г кашкавал (сирене, извара), 1 с. л. Масло, 1 ч. л. доматен сос
Оризът се почиства и измива добре, залива се със студена вода и се вари десетина минути. Отцежда се и се исипва във врящото мляко. Вари се на слаб огън при постоянно разбъркване. Накрая се прибавят настърганият кашкавал (сирене), маслото и доматения сос.

Мусака с кускус - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
350 г телешка кайма, 3/4 ч. ч. Кускус, 1 малка глава кромид лук, 1 с. л. Олио, 1/4 пакетче (30 г) краве масло, 2 яйца, 150 мл прясно мляко, 1 с. л. Брашно, магданоз, сол
Каймата се задушава в олиото и малко вода заедно със ситно нарязания лук. Посолява се и се поръсва с магданоз. Свареният кускус се полива с половината от маслото. В намазана с масло тавичка се изсипва половината кускус, върху него се разстила каймата и отгоре са разпределя останалият кускус. Мусаката се залива с добре разбитите яйца, брашно и мляко. Отгоре се поръсва с останалото масло. Пече се в силна фурна.

Мусака с картофи - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
1/2 кг картофи (3-4 картофа), 100 г свинска кайма, 100 г кашкавал, 50 мл мляко, 70 г доматено пюре (може и доматен сок), 1/2 глава лук, джоджен и сол на вкус
Картофите се варят, обелват и пасират, след което се разделят на две равни части. Едната час се разстила равномерно в малка тава. Междувременно запържете ситно нарязаната глава лук и каймата в малко олио. Изсипете приготвената кайма и доматеното пюре върху картофите в тавата и разстелете равномерно. Всичко това се поръсва с част от настъргания кашкавал. В останалата част от картофите добавете джоджена и малко прясно мляко. Получената смес сипете в тавата и разстелете отново равномерно. Останалия настърган кашкавал поръсете отгоре и запечете във фурната до получаването на златиста коричка.

Отвара от зеленчуци - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
1 морков, 100 г картофи, 50 г зеле, няколко зърна грах или фасул, 5 г краве масло, щипка сол, 700 мл вода
Грахът или фасулът се изчистват, измиват се със студена вода и се заливат с топла вода. След това се варят в затворен съд до омекване. Морковът и картофите се измиват, обелват се и се нарязват на дребни парчета. После се поставят в съда с граха и се варят с него още 20-30 минути, прибавя се солта и се прецежда през сито или намокрена марлена кърпа. Преди поднасянето се прибавя маслото. Зеленчуковата отвара се препоръчва вместо бульон при деца, които не бива да се хранят с мляко или месна храна

Пюре от тиква - От дванайстия месец , Време за приготвяне: 20 мин.
250 г тиква, 100 мл прясно мляко, 15 г краве масло, щипка захар
Тиквата се вари на пара, намачква се с вилица и се поставя на огъня с млякото, захарта и маслото. Ако пюрето остане рядко, прибавете малко оризова или царевична каша (на прах), за да се сгъсти

Спанак с ориз - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
500 г спанак, 1/2 ч. ч. Ориз, бучка масло, 2 стръка пресен лук, 2 домата, 1 1/2 ч. ч. Вода, малко олио за задушаване
Лукът се почиства и се нарязва на ситно. Задушава се в малко масло или олио. Прибавя се предварително почистеният, измит и нарязан спанак. Задушава се около 3 минути. Сипва се водата и се добавят оризът, нарязаните домати и останалото масло. Посолява се на вкус. Яститето се пече 15-20 минути на умерена фурна. Поднася се с кисело мляко или настърган кашкавал.

Тиквички с ориз - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
1 средно голяма тиквичка, 1/2 глава лук, 1-2 домата (може от консерва), 1/2 ч. ч. Ориз, 3 с. л. Олио, копър, сол
Ситно нарязаният лук се задушава в олиото и малко вода. Прибавя се почистената и нарязана на дребни кубчета тиквичка. Задушава се, докато омекне. Последователно се добавят оризът, настърганите домати и солта. Долива се гореща вода и ястието се вари на тих огън. Когато стане готово, се поръсва със ситно нарязан копър.

Царевично пюре - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 15 мин.
200 г царевица, 50 мл сварено прясно мляко, 1 ч. л. захар
Отделете царевичните зърна от кочана. Сварете ги, докато омекнат. Отцедете ги, добавете млякото и захарта. Пасирайте около 30 секунди до получаването на еднородна смес.

Ябълкови гофрети - От дванайстия месец, Време за приготвяне: 45 мин.
40 г масло или маргарин, 1 с. л. Захар, 1 яйце, 75 г обезсолена извара, 75 г брашно, 1 щипка бакпулвер, 75 мл ябълков сок, 1 ябълка
Разбийте на пяна маслото (маргарина) и захарта. Добавете жълтъка и изварата и разбъркайте. Брашното и бакпулверът се размесват и се прибавят към сместа. Добавя се сок, колкото да се получи гъста маса. Обелете ябълката, настържете я и я прибавете към тестото. Разбийте белтъка на пяна и също го прибавете към тестото. Сложете малко от сместа в гофретник и печете. Украсете готовите гофрети с бита сметана, извара или ябълков мус.

Картофено пюре на фурна - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
300 г картофи, 2 с. л. краве масло, 1 яйце, галета   Сварените картофи се намачкват. Полученото пюре се посолява, смесва се с маслото и част от разбитото яйце, сипва се в намазана с масло тавичка, посипва се с галета, намазва се с останалата част от яйцето и се запича на фурна 15 минути

Картофи със сирене на фурна - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
250 г картофи (2 големи картофа), 50 г сирене , 20 г масло, 2 с. л. кисело мляко, 1 яйце   Сварете картофите на пара и ги настържете на ренде. Наредете половината от тях на дъното на намазана с масло тавичка. Поръсете ги с натърганото сирене и част от маслото. Яститето се залива с разбитото с яйцето кисело мляко. Пече се в силна фурна до зачервяване.

Крем с праскови и овесени ядки - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
150 г праскови, 3 с. л. сварено прясно мляко, 1-2 ч. л. Захар, 2 с. л. сварени овесени ядки
Почистете прасковите, измийте ги добре и ги нарежете на парчета. Пасирайте плодовете заедно с млякото и захарта, докато получите фино пюре. Добавете овесените ядки към готовата смес, разбъркайте и оставете да отлежи няколко минути. Разделете крема поравно в две чаши и украсете с парченца праскова.

Лесен пудинг - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
100 г сух бял хляб или кифла, 50 г масло, шепа стафиди, 150 мл прясно мляко, 2 яйца, 50 г ситна захар
Поставете филиите хляб или нарязаната кифла на дъното на предварително намаслен огнеупорен съд. Поръсете с парченца масло и стафиди. Разбийте яйцата и захарта, добавете млякото. Залейте хляба с млечната смес и поръсете с малко захар. Оставете настрана за около 10 минути. Пече се в предварително загрята фурна около 25-30 минути

Лесна баница - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
4 филии сух бял хляб, 50 г разтопено масло, 2 яйца, 150 мл прясно мляко, 50 г настъргано сирене
Поставете 2 филии на дъното на предварително намаслен огнеупорен съд. Поръсете ги с част от маслото и настърганото сирене. Поставете отгоре останалите филии. Разбийте млякото с яйцата и останалото масло и залейте хляба с получената смес. Баницата се пече в умерено силна фурна

Макарони на фурна - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
50 г макарони, 100 мл прясно мляко, 1 яйце, 1 ч. л. Масло, 2 ч. л. Захар   Макароните се сваряват в подсолена вода. След това се отцеждат и се сипват в намаслена тавичка. Яйцето се разбива добре с млякото и захарта. С получената смес се заливат макароните. Десертът се запича в умерена фурна до порозовяване.

Млечен крем с банани
- От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
4 узрели банана, 400 мл прясно мляко, 1 ванилия, 100 г захар, 5 жълтъка, 2 с. л. Брашно, 1 ч. л. Масло   Сипете млякото в дълбок съд, добавете ванилията и оставете да заври. Разбийте жълтъците и захарта до побеляване, след това прибавете брашното. Внимателно сипете млякото в яйчената смес. Върнете на котлона и варете 4-5 минути, като разбърквате постоянно до сгъстяване на крема. Накрая прибавете маслото. Нарежете бананите и ги разпределете на дъното на 4 купички. Сипете отгоре готовия крем

Млечен крем с тиква - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
100 мл прясно мляко, 200 г тиква, 1 яйце, 50 г орехи или бадеми, 30 г захар, канела или ванилия, 10 г счукан сухар, 10 г масло
Млякото се сварява със захарта. Прибавя се сварената на кубчета тиква. Сместа се вари, като се бърка, докато се получи гладка каша, след което се охлажда. Прибавят се разбитият жълтък, счуканите ядки и накрая белтъкът, разбит на сняг. Добавят се счуканият сухар и маслото. Кремът се изсипва във формички и се запича във фурна. Поднася се охладен.

Млечно-плодов кисел - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
180 мл прясно мляко, 20 г захар, 15 г нишесте, 150 г плодове, пудра захар
Сложете млякото заедно със захарта да кипне. Прибавете нишестето, разтворено в малко студена вода. Оставете сместа да ври до сгъстяване при непрекъснато бъркане. Накрая прибавете към нея пасираните плодове или плодов сок. Изсипете готовия крем във формички или купички. Поръсете с пудра захар.

Мляко с грис - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 15 мин.
20 г грис, 30 г захар, 150 мл прясно мляко   Млякото се кипва със захарта. След това постепенно се прибавя грисът, като непрекъснато се бърка. Сваля се от огъня, след коато се сгъсти. Преди сервиране може да се поръси с канела или плодов сироп

Бананово изкушение - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
1 малък банан, 100 г кисело мляко, 50 мл прясно мляко, 1-2 ч. л. какао на прах, 2 с. л. кокосови стърготини   Обелете банана и го нарежете на парченца, заделете две кръгчета за украса. Разбийте с миксер банана, киселото мляко, прясното мляко, какаото и кокосовите стърготини. Разделете сместа в две чаши и украсете с кръгчета банан.

Мляко с ориз - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 25 мин.
200 мл мляко, 1 с. л. Ориз, 1 с. л. Захар, 1/2 с. л. Брашно   Оризът се сварява в малко вода, докато набъбне. Прибавят се млякото и захарта и оризът се вари, докато омекне. Накрая се слага размитото в студена вода брашно и се вари още 5 минути. Може да се поднесе залято с плодов сироп или с лъжичка конфитюр отгоре

Овесени бисквити - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
200 г овесени ядки, 100 г масло, 100 г захар, 60 г брашно, 2 белтъка, 1 ч. л. Канела   Белтъците се разбиват със захарта. От овесените ядки, маслото, белтъците, брашното и канелата се омесва не много твърдо тесто. С намазани с масло ръце от тестото се оформят топки, които се сплескват леко и се нареждат в намаслена тавичка. Пекат се в умерена фурна до порозовяване.

Пай с пилешко - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 45 мин.
500 г картофи, обелени и нарязани на кубчета, 25 г масло, 2 с. л. Мляко, сол на вкус, За плънката: 250 г пилешко филе, нарязано, 1 малка глава лук, ситно нарязана, 25 г брашно, 100 мл горещо мляко, 100 мл пилешки бульон, 1 ч. л. ситно нарязан магданоз, 1 ч. л. ситно нарязана мащерка, 75 г грах, малко лимонов сок, 1 разбито яйце, сол на вкус   Сварете картофите, докато омекнат, намачкайте ги на пюре с маслото и млякото. Посолете на вкус. Междувременно разтопете маслото за плънката и задушете лука за 5 минути. Добавете пилешкото и задушете още 5 минути. Сипете брашното и запържете 1 минута. Сипете постепенно топлото мляко и бульона. Подправете с магданоза и мащерката. Разбърквайте, докато сместа се сгъсти. Добавете граха и задушете за около минута, сипете лимоновия сок. Сложете пилешката смес на дъното на огнеупорен съд или я разпределете в 4 купички. Намажете с разбитото яйце и печете до златисто

Пай с риба - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 45 мин.
500 г картофи, обелени и на кубчета, 120 г пресен спанак, 300 г филе от риба (бяла риба, сьомга, треска), 2 твърдо сварени яйца, 20 г масло, 2 с. л. Мляко, 1 разбито яйце, сол на вкус, За соса:25 г масло, 25 г брашно, 300 мл мляко, 25 г настърган кашкавал   Сварете картофите, докато омекнат, извадете ги и ги оставете настрана. Сварете спанака на пара за около 3-4 минути и го изцедете. За да приготвите соса, първо разтопете маслото, а след това прибавете брашното. След 1-2 минути сипете постепенно млякото. Варете, докато сосът се сгъсти. Прибавете настъргания кашкавал. Нарежете рибата на парчета и я сложете на дъното на огнеупорен съд. Наредете отгоре спанака. Намачкайте картофите на пюре заедно с маслото и млякото. След това ги разпределете върху рибата и спанака. Намажете пая с разбитото яйце и го печете в предварително загрята фурна около 25 минути

Печен крем ванилия - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 35 мин.
150 мл мляко, 1 яйце, 3 ч. л. Захар, щипка ванилия, 1 ч. л. плодов сироп   Млякото се размесва със захарта и се слага на слаб огън. Бърка се, докато захарта се разтопи. Прибавят се разбитото яйце и ванилията и сместа веднага се прехвърля във формичка за печене. Кремът се запича в умерена фурна на водна баня. Преди да бъде поднесен, се залива с плодовия сироп.

Пудинг с ябълково пюре - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 60 мин.
300 мл прясно мляко, 1 кг ябълки, 200 г захар, 3 яйца, 50 г пудра захар, 15 г масло, 10 г галета, лимонова кора, канела   Към свареното мляко се прибавят разбитите жълтъци и ябълковото пюре (получено от пасираните сварени или опечени ябълки). Разбитите на сняг белтъци се прибавят заедно с канелата и настърганата лимонова кора. След внимателно разбъркване сместа се изсипва във форма, намазана с масло и поръсена с галета, и се запича на водна баня. Пудингът се поднася поръсен с пудра захар.

Пюре от картофи и карфиол - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 20 мин.
150 г картофи, 100 г карфиол, 3 с. л. Мляко, 1 с. л. Сметана, 1 ч. л. Масло, 1 ч. л. фино нарязан магданоз, 1 жълтък
Измийте картофите и карфиола и ги нарежете на ситно. Загрейте млякото и сметаната, добавете картофите и карфиола и варете около 15 минути на слаб огън. Махнете сместа от котлона, добавете маслото, магданоза и жълтъка, разбъркайте цялата смес и отново я върнете за около една минута на котлона. Пасирайте до подходяща консистенция.

Пюре от карфиол и кашкавал - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 35 мин.
175 г карфиол, За соса с кашкавал: 15 г масло, 1 с. л. царевично брашно, 175 мл мляко, 50 г настърган кашкавал  Измийте карфиола, накъсайте го на малки розички и го задушете на пара за около 10 минути. Разтопете маслото на водна баня, добавете брашното и бъркайте, докато получите каша. Налейте млякото и продължете да бъркате, докато сместа се сгъсти. Дръпнете тигана от котлона и добавете настъргания кашкавал. Бъркайте, докато кашкавалът се разтопи и сосът стане гладък. Добавете карфиола и намачкайте всичко с вилица или го нарежете на малки парченца

Руло от мляно месо - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
80 г мляно месо, 1 морков, 1/4 глава лук, 1 филийка хляб, 2 яйца, 1 ч. л. краве масло   
Приготвената като за кюфтета кайма се разстила на мокра кърпа в пласт, дебел около 1 см. В средата му се поставят половинките на твърдо свареното яйце, задушеният ситно нарязан лук и настърганият морков. Навива се на руло, като мястото, където се съединяват краищата, трябва да остане отдолу. Слага се в намазана с мазнина тава, намазва се със сурово яйце и се набожда на няколко места, за да не се напука. Налива се малко гореща вода, с която се полива при печенето. Пече се в силна фурна.

Сладкиш с печена тиква - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
500 г тиква, 2 чаши мляко, 1 яйце, 3 с. л. Захар, 2 с. л. Брашно   Тиквата се обелва и се нарязва на малки парченца, които се овалват в брашното и се нареждат в намазана с мазнина тава. Залива се с подсладеното мляко с разбитото в него яйце и се пече в силна фурна.

Сладкиш с ябълки - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 40 мин.
500 г ябълки, 40 г захар, 2 яйца (разделени на жълтъци и белтъци), 3 с. л. галета (или счука сухар), 1 ч. л. Канела, 50 г смлени орехи
Нарежете ябълките на малки парчета и ги задушете в малко вода, докато омекнат. Намачкайте ги на пюре. Прибавете захарта, разбитите жълтъци, орехите, галетата и канелата, разбъркайте добре. Внимателно прибавете разбитите на сняг белтъци. Изсипете сместа в намазана с масло форма. Пече се, докато се стегне. Сладкишът се сервира поръсен с пудра захар.

Суфле от череши с овесени ядки - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 60 мин.
2 яйца, 50 г захар, 120 г овесени ядки, 250 г череши, 120 г извара, 120 мл прясно мляко, 1/2 с. л. Масло   Овесените ядки се заливат със сгорещеното мляко и се оставят да набъбнат. Жълтъците се разбиват добре с половината захар, към тях се прибавя изварата и се смесват с овесените ядки. Прибавят се почестените и измити плодове. Белтъците се разбиват на пяна с останалата захар и също се прибавят към сместа. Всичко се разбърква леко и се изсипва в намазана с масло и поръсена с брашно тавичка. Отгоре се слага нарязаното на парченца масло. Пече се в гореща фурна.

Суфле с овесени ядки и извара - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 45 мин.
125 г овесени ядки, 500 г нискомаслена извара, 3 яйца, 150 мл прясно мляко, 120 г захар, 25 г масло, 100 г стафиди
Загрейте фурната до 200 градуса. Залейте овесените ядки с горещото мляко и ги оставете да набъбнат. Разбийте белтъците с част от захарта. Жълтъците се разбиват с останалата захар, маслото и изварата и се разбъркват с овесените ядки и стафидите. Накрая прибавете разбитите белтъци и изсипете сместа в намазана с масло тавичка. Пече се около 30-40 минути

Шейк с тиква и банан - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 10 мин.
1 чаша прясно мляко, 2 с. л. домашно проготвено пюре от тиква, 1 банан, 1 щипка канела   Сложете продуктите в подходяща купа и разбийте с миксер до получаването на хомогенна смес. Сервирайте веднага. Може също да сервирате шейка охладен. Това е подходяща рецепта и за ванилов сладолед.

Яйчен крем с тиква - От осемнайстия месец, Време за приготвяне: 30 мин.
300 г тиква, обелена и нарязана, 2 яйца, 250 мл прясно мляко, 2 с. л. Захар   Предварително нарежете тиквата на малки кубчета и я сварете. Отцедете я. Прибавете млякото, яйцата и захарта. Пасирайте до получаването на хомогенна смес. Изсипете в намазана с масло тавичка. Печете около 30 минути при 180 градуса на водна баня
Най-лесно се приготвя месо със зеленчуци.Пилешкото месо се сварява и обезкостява.Пасираш го,заедно с малко от прецедения больон.Отделно купуваш от магазина готова замразена супа.В нея има всичко.И картофки и грах и морков...Мяташ в тенджерка с малко вода и мазнинка(може и зехтин).Ако в супата няма домат,настъргваш малко доматки.Когато е готова,пасираш и нея,добавяш и месцето и оставяш малко да клокне.Като подправка можеш да използваш магданоз.Това е много бърза рецепта.И мързелива

Макарони с кашкавал на фурна
100 г макарони, 20 г кашкавал, 15 г масло.
Добре сварените макарони, подправени с масло или доматено пюре, се поставят във форма.
Посипват се с настъргания кашкавал, намазват се с маслото и се запичат в силно загряна фурна до образуване на златиста коричка. Преди поднасянето могат да се залеят с малко масло.

Макарони с мляко на фурна
85 г макарони, 100 мл прясно мляко, 2 яйца, 15 г захар, 10-15 г масло.
Макароните се слагат в подсолена кипяща вода и се варят в продължение на 10 минути, след което водата се отцежда , а се налива горещото мляко, в което се варят до готовност при слабо кипене. Сварените макарони се охлаждат до около 70 градуса. Към тях се прибавят захар (или сол на вкус) и разбитите яйца. Разбъркват се старателно, изсипват на пласт, не по-дебел от от 4 см, в намазана с масло и посипана със счукан сухар тава, намазват се леко с масло и се запичат на фурна. Нарязват се на порции, които при поднасянето по желание се заливат с масло или със сладък сос.

Каша от мляко и бисквити
20 г бисквити, 200 мл кисело мляко, 1 чаена лъжичка захар.
Бисквитите се смилат (за кърмачетата), смесват се със захарта. Прибавя се киселото мляко. По желание може да се добавят и ситно нарязани плодове. Всичко се разбърква добре до получаване на хомогенна смес. Кашата може да се направи вместо с кисело, с прясно мляко. В този случай се увеличава количеството на бисквитите – до получаване на желаната консистенция.

Каша от грис
25 г грис, 200 мл мляко, 200 мл вода, 20 г захар, 10 г масло, ванилия.
Към врящата вода на тънка струя се прибавя грисът и се оставя да ври. Постепенно се прибавя подсладеното горещо мляко. Накрая се прибавят маслото и ванилията.

Млечно-оризова каша с домати, кашкавал (сирене, извара)
20 г ориз, 100 мл прясно мляко, 40 г кашкавал (сирене,извара), масло 5 г, лъжичка доматен сос.
Оризът се почиства и измива добре, залива се със студена вода и се вари десетина минути. Оцежда се и се изсипва във врящо мляко. Вари се на слаб огън, при постоянно разбъркване. Накрая се прибавят настърганият кашкавал (сирене) и доматения сос.

Каша от овесени и пшеничени ядки
40 г ядки, 10 г масло, 100 мл прясно мляко, 400 мл вода.
Ядките се почистват, отсяват се и се измиват добре. Заливат се с водата и се варят на тих огън под капак 10 – 15 минути. Прибавя се маслото, с което кашата продължава да ври по същия начин още 2 часа. Накрая се прибавя млякото и ястието се загрява до кипване

Детска маслено-брашнена каша
Брашно 5 г, масло 5 г, захар 5 г, мляко 50 мл, вода 500 мл.
Маслото се затопля. Прибавя се брашното и се бърка до получаване на кафяв бисквитен цвят. Постепенно се наливат водата и млякото, като бъркането продължава. Кашата ври десетина минути, след което се прибавят захарта и малко сол.
Подходяща е за деца от 8 до 12 месеца

Млечно-оризова каша
20 г ориз, 100 мл прясно мляко, 20 г захар, масло 5 г.
Оризът се почиства и измива добре, залива се със студена вода и се вари десетина минути. Оцежда се и се изсипва във врящо мляко. Вари се на слаб огън, при постоянно разбъркване. Накрая се подслажда със захарта. Преди сервиране се прибавя маслото.

Детска млечно-брашнена каша
за 5% - препечено брашно (грис) 5 г, захар 5 г, прясно мляко 75 мл, вода 30 мл.
Брашното се разтваря в част от водата до получаване на гъста каша. Млякото се сварява с останалата вода. Към него се прибавя захарта и постепенно брашнената смес, като се бърка внимателно. Кашата се оставя да ври десетина минути на тих огън. Препоръчва се за деца от 6 до 12 месеца

Попара
50 г обезсолено сирене, 4 – 5 сухара (или препечен хляб), 1 чаена лъжичка захар, 10 г масло, 200 мл чай.
Натрошените сухари и сирене се заливат с горещият, подсладен чай. Захлупва се и се оставя няколко минути, за да омекне сухарът. Накрая се прибавя се и маслото. За кърмачетата попарата се пасира, а за по-големите деца само се намачква. По същият начин се приготвя и диетична попара, само че без масло и само с 2 кафени лъжички захар на 200 мл течност, понеже при по-голямо подслаждане може отново да се предизвика разстройство на малкото дете.

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 12:19 от duhi_puhi

# 2
  • Мнения: 8 242
ЗАЕШКИ рецепти  Mr. Green

Заек със сос
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
ябълки (брутно тегло-500г., нетно тегло-360г.);
моркови (брутно тегло-200г., нетно тегло-160г.);
лимони (брутно тегло-50г., нетно тегло-20г.);
брашно (брутно тегло-60г., нетно тегло-60г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Заекът се измива и изчиства от вътрешностите. Сварява се във вряща подсолена вода. Обезкостява се. Към прецедения врящ бульон се прибавят морковите и обелените ябълки (заб.-според мен морковите трябва да се прибавят по-рано и да поврят преди ябълките, защото ябълките се сваряват много по-бързо), дребно нарязани или цели. Варят се до готовност. Когато зеленчукът е цял, се изважда и смила. Заешкото месо също се смила с машинка. Прибавят се към бульона заедно с олиото, маслото и разтвореното в студена вода нишесте (заб.-тук пише нишесте, но предполагам, че става въпрос за препечено брашно, защото няма нишесте в изброените продукти-аз така го направих-за сгъстяване). Вари се 15-20мин., подправя се с лимонов сок и нарязан магданоз. Поднася се топло.

Заек с ориз
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
ориз (брутно тегло-150г., нетно тегло-150г.);
моркови (брутно тегло-100г., нетно тегло-80г.);
лук (брутно тегло-100г., нетно тегло-84г.);
домати (брутно тегло-200г., нетно тегло-176г.) или домати стерилизирани (брутно тегло-200г., нетно тегло-200г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Измитият и изчистен от вътрешностите заек се сварява във вряща подсолена вода с цели моркови и лук. Заекът и зеленчуците се изваждат, бульонът се прецежда. Към прецедения бульон се прибавят смлените (или нарязани на дребно) лук, моркови, домати, заек, маслото, олиото и оризът. Варят се до готовност на ориза. Накрая се подправя с дребно нарязан магданоз. Поднася се топло.

Заек яхния
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
лук пресен (брутно тегло-500г., нетно тегло-360г.) или лук стар (брутно тегло-500г., нетно тегло-420г.);
моркови (брутно тегло-200г., нетно тегло-160г.);
домати (брутно тегло-200г., нетно тегло-176г.) или домати стерилизирани (брутно тегло-200г., нетно тегло-200г.);
брашно (брутно тегло-80г., нетно тегло-80г.);
червен пипер (брутно тегло-2г., нетно тегло-2г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Приготвя се като заек с ориз.

Заек рагу
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
картофи (брутно тегло-500г., нетно тегло-375г.);
лук (брутно тегло-100г., нетно тегло-84г.);
моркови (брутно тегло-200г., нетно тегло-160г.);
домати (брутно тегло-200г., нетно тегло-176г.) или домати стерилизирани (брутно тегло-200г., нетно тегло-200г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
целина (брутно тегло-100г., нетно тегло-70г.);
грах стерилизиран (брутно тегло-200г., нетно тегло-132г.);
ориз (брутно тегло-70г., нетно тегло-70г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Приготвя се като заек с ориз.

Заек със зелен фасул
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
зелен фасул стерилизиран (брутно тегло-1000г., нетно тегло-600г.);
лук (брутно тегло-100г., нетно тегло-84г.);
моркови (брутно тегло-200г., нетно тегло-160г.);
домати (брутно тегло-200г., нетно тегло-176г.) или домати стерилизирани (брутно тегло-200г., нетно тегло-200г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
брашно (брутно тегло-80г., нетно тегло-80г.);
червен пипер (брутно тегло-2г., нетно тегло-2г.);
квасено мляко (брутно тегло-300г., нетно тегло-291г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Измитият и изчистен от вътрешностите заек се сварява във вряща подсолена вода със зеленчуците (лук, моркови). Заекът и зеленчуците се изваждат. Бульонът се прецежда, към него се прибавят нарязаните или смленизаек и зеленчуци (лук, моркови и зелен фасул), олио, масло, червен пипер и брашното. Варят се 15-20 минути. Подправят се с квасено мляко и дребно нарязан магданоз. Поднася се топло.

Заек с картофи
Продукти за 10 порции:
Заек питомен (брутно тегло-700г., нетно тегло-455г., готов вид-296г.);
картофи (брутно тегло-1000г., нетно тегло-750г.);
целина (брутно тегло-100г., нетно тегло-70г.);
моркови стерилизирани (брутно тегло-100г., нетно тегло-84г.);
домати (брутно тегло-200г., нетно тегло-176г.) или домати стерилизирани (брутно тегло-200г., нетно тегло-200г.);
масло (брутно тегло-40г., нетно тегло-40г.);
олио (брутно тегло-30г., нетно тегло-30г.);
червен пипер (брутно тегло-2г., нетно тегло-2г.);
магданоз (брутно тегло-20г., нетно тегло-14г.);
сол (брутно тегло-5г., нетно тегло-5г.).

Приготвя се като заек с ориз.

# 3
  • Мнения: 8 242
МЕСНИ МАНДЖИ

Апетитно пилешко задушено - От осмия месец Време за приготвяне: 30 мин.
1 с. л. пилешко филе, ситно нарязано , 1 морков, изчистен и нарязан на кръгчета , 150 мл вода , 50 г грах от консерва или замразен , 1/4 глава кромид лук, ситно нарязан
Задушете пилешкото и лука. Добавете моркова и долейте вода. Оставете сместа да къкри и я похлупете. Варете около 15 минути, след което добавете граха. Оставете на огъня още 5 минути, докато граховите зърна не омекнат. Готовото ястие пасирайте до подходяща консистенция.

Заешко с грах - От осмия месец Време за приготвяне: 30 мин.
100 г заешко месо, обезкостено и предварително задушено , 50 г грах , 1-2 картофа, нарязани на кубчета
Към предварително свареното или задушено месо прибавете една супена лъжица вода. Сварете картофите и малко преди да го махнете от огъня, добавете граха. Прибавете зеленчуците към месото и пасирайте, като добавите малки вода, адаптирано мляко или кърма.

Месно-зеленчуково пюре - От шестия месец Време за приготвяне: 40 мин.
1 картоф , 2 моркова , 1 с. л. смляно месо (заешко, пилешко) , 1 с. л. масло , 2-3 с. л. гореща вода
Измийте картофа и го варете с кората 20-25 минути. Измийте морковите, почистете ги и ги нарежете на ситно.. Задушавайте ги около 15 минути заедно с месото и с 3 с. л. вода (при нужда добавете още 1 с. л. вода).
Обелете картофа, нарежете го на фини кубчета, добавете ги заедно с маслото към морковено-месната смес. Пасирайте продуктите и добавете към тях горещата вода, за да се получи гладко пюре.

Пилешко с банан - От шестия месец Време за приготвяне: 25 мин.
1 с. л. сварено пилешко филе, нарязано на малки парченца , 1/2 зрял банан , 30 мл кърма или адаптирано мляко
Пасирайте пилешкото месо. Добавете банана и млякото, отново пасирайте до получаването на гладка каша.

Пилешко със зеленчуци - От шестия месец Време за приготвяне: 30 мин
1 бр. пилешки гърди (без кожа) , 2,5 см праз (бялата част) , малко парче целина , 1 домат , 1 картоф , 1 морков , 250 мл пилешки бульон , няколко стръка магданоз , бучка масло или малко зехтин
Нарежете месото на парченца и го сложете в тенджерка, добавете обелените и нарязани зеленчуци, сипете бульона и нарязания магданоз. Оставете сместа да ври на умерен огън около 30 минути. След това пасирайте до необходимата консистенция и прибавете маслото (зехтина). Пюрето е подходящо и за по-големи деца, след като го подправите на вкус.

Пюре от пиле, фасул и ориз - От шестия месец Време за приготвяне: 30 мин.
75 г зелен фасул , 50 г кафяв ориз , 3 с. л. ябълков сок ,50 г сварено, обезкостено пилешко месо, нарязано на ситно
Зедушете фасула на пара, докато омекне. Сварете ориза (за около 20 мин.). Разбъркайте всички съставки и ги пасирайте, докато пюрето стане гладко (ако е необходимо, може да добавите още малко ябълков сок).

Пюре от пуешко месо и зеленчуци - От шестия месец Време за приготвяне: 40 мин.
100 г пуешко филе , 1 стрък пресен лук, нарязан на ситно , 1 домат, нарязан на ситно , 1 картоф, обелен и нарязан на кубчета , 250 мл вода
Нарежете месото на парчета и го сложете заедно със зеленчуците, магданоза в малък огнеупорен съд. Залейте с водата. Варете на тих огън 30 минути, след това пасирайте по желание готовото съдържание. Остатъка от пюрето може да замразите и съхраните във фризера.

Пюре от пуйка и картоф - От седмия месец Време за приготвяне: 20 мин. Рецептата е подходяща за деца с алергия към белтъка на кравето мляко
1 голям картоф, обелен и нарязан , 2 с. л. сварено и пасирано пуешко филе (запазете част от бульона) , 1 с. л. готова оризова каша , 30 мл кърма или адаптирано мляко
Сварете картофа и го пасирайте с млякото, добавете към него месото и оризовата каша. Използвайте малко от запазения бульон, за да получите кремообразна смес.

Специалитет от заешко месо - От седмия месец Време за приготвяне: 40 мин.
50 г обезкостено заешко месо , 1 картоф, обелен и нарязан , 1 морков, изчистен и нарязан , 120 мл безсолен зеленчуков бульон , 1 с. л. нарязан праз , няколко стръка магданоз
Сварете картофа, докато омекне, и го намачкайте. Сварете месото заедно с останалите зеленчуци на умерен огън около 10 минути. Пасирайте заешкото със зеленчуците и картофеното пюре. Добавете част от бульона, за да се получи кремообразна смес.

Каша от пиле

1 кг пиле, 1 кафена чашка растително масло, 50 г масло, 1 1/2 чаена чаша брашно, сол и черен пипер на вкус.
Почистената и измита птица се нарязва на порции, залива се с хладка подсолена вода и се вари до омекване на месото. Брашното се запържва в растителното масло до златисто оцветяване и се разрежда при непрекъснато разбъркване с горещия бульон от птицата. Получената гладка каша се оставя да поври на тих огън около 15 минути. При поднасянето порциите с месо се заливат с приготвената каша и се поръсват по желание с разтопеното масло и черен пипер.
Тази каша може да се предложи и на малки деца, като месото се смила добре, а брашното (запечено във фурна) се разтваря с малко студена вода и след това се прибавя на тънка струйка към горещия бульон. Необходимото количество месо за едно хранене на детето е 20 – 25 г, а дневната норма е 50 г. В този слуяай се приготвя без подправки

Пиле фрикасе
1 пиле (около 1 кг), 1 морков, малко целина, магданоз, 1 кафена чашка растително масло, 1 кафена чаша брашно, 2 жълтъка, 1 лимон, 1 чаена чаша кисело мляко, сол на вкус.
Почистеното и измито пиле се нарязва на порции, залива се с вода и се вари, като се отстранява образувалата се на повърхността му пяна. Прибавят се нарязаните зеленчуци, малко сол и варенето продължава до пълното омекване на месото. В растителното масло се запържва леко брашното (до светло кремаво оцветяване) и се разрежда с прецедения бульон. Жълтъците и киселото мляко се разбиват и към тях се прибавят полученият гъст сос и лимонов сок. При поднасяне на порциите месото се полива с готовия сос и ситно нарязан магданоз. За малки деца (от 1 – 1 1/2 годишна възраст) месото се смила и след това се залива със соса.За по-големите деца месото трябва да е нарязано на ситни парченца (не смляно). Брашното тогава може да се разтвори в малко студена вода и след това да се прибави към бульона. 

Кюфтета с бял сос
Продукти (за една порция): 160 г телешко месо, 10 г ориз, 20 г лук, 7 г брашно, 20 г масло, 40 г кисело мляко, 1/4 яйце, морков, целина, магданоз, чубрица , лимон, сол, черен пипер.
Месото се смила добре и заедно с ситно нарязания лук (половината), магданоза, чубрицата, яйцето, черния пипер, солта и сварения ориз се омесва добре. От сместа се оформят кюфтета, овалват се в брашно и се пускат в бульон, приготвен от телешките костите, останалия лук и ароматните треви. Варят се до омекване на оризът. Махат се кюфтетата и се прецежда бульонът. Приготвя се гладка каша от брашното, киселото мляко и малко бульон. Разбива се добре на огъня докато кипне. С този сос се заливат кюфтетата преди поднасяне. Когато и малкото Ви дете ще яде тази гозба, не използвайте подправки. Кюфтетата могат да се намачкат с вилица или да се пасират

Пълнени чушки
Продукти (за една порция): 120 г телешко месо, 15 г мазнина, 20 г ориз, 3 г брашно, 1/10 яйце, 20 г лук, 20 г кисело мляко, 140 г чушки, 5 г доматено пюре, сол, черен пипер, магданоз.
Месото се смила и заедно със солта, черният пипер, магданозът , яйцето и свареният ориз се омесва добре. Почистените от семето и измити чушки се пълнят с готовата смес, потапя се края им в малко брашно и се нареждат в тенджера. Заливат се с хладка вода, поръсват се със сол и се варят, захлупени с чиния или се пекат на фурна. Отделно се приготвя застройка с мляко, яйца и малко брашно, разрежда се със соса от чушките и се оставя да ври, като непрекъснато се бърка. Чушките се поднасят с бял или доматен сос. За да може и детето Ви да яде от това ястие, би трябвало да намалите количеството на подправките. На вече готовата (не много голяма) чушка може да обелите люспата и заедно с месото да пасирате (или раздробите с вилица). Разредете със соса до получаване на желаната гъстота.

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 12:10 от duhi_puhi

# 4
  • Мнения: 8 242
Бу, аз сега започвам с рецептите  Mr. Green Mr. Green

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Бу, аз сега започвам с рецептите  Mr. Green Mr. Green
Туй ще го изтрия после, ама да ти кажа, че се приплюнчих жестоко. Обезателно ще носиш пълни дисаги, като направим пак кулинарната ЛЛЛ среща, предчувствам! Grinning

# 6
  • Мнения: 8 242
ДЕСЕРТИ   chef

Десерт от грис с праскови
1 л прясно мляко, 1 чаша захар, 1 чаша грис, 1/2 чаша смлени орехи или бадеми, 2 ванилии, прасковите от 1 компот.
Подсладеното мляко се сварява и към него с непрекъснато бъркане се прибавя 1 часа грис. Когато грисът се сгъсти се отстранява от огъня, разбърква се добре, докато изстине и се прибавят смлените ядки. Обелените праскови се нарязват на филийки и подреждат в стъклени чаши или купички. Поръсват се с пудра захар и се заливат с крема. Отгоре десертът може да се полее с малинов или вишнев сироп.

Крем Карамел
150 мл прясно мляко, 30 г захар, 1 яйце, есенция.
В купички или друг подходящ съд се слага захар и се карамелизира на печката. Млякото се разбива със захарта и яйцето, ароматизира се с ванилията и се изсипва в купичките, които се поставят в по-голям съд с вода. Пече се във фурната (на водна баня), като се внимава да не заври водата (образуват се шупли). Когато е готов, отделя се внимателно с нож от стените на купичките и се изсипва в чинийки. От този основен крем Карамел могат да се получат различни комбинации за разнообразяване на вкуса му и повишаване на хранителната му стойност. Например: на дъното на съда се слагат захаросани плодове и бишкоти и отгоре се изсипва млечно-яйчената смес. Когато се опече, се обръща и отгоре остават плодовете и бишкотите

Мюсли от банани
30 г овесени ядки, 2 банана, 20 г стафиди, 1 настъргана ябълка, 1 ч. л. захар (или мед), сок на 1/2 лимон, прясно мляко, орехови ядки.
Смесват се овесените ядки с нарязаните на парчета банани, стафидите, ябълката, захарта, ломоновия сок и толкова мляко, че сместа да е сочна, но не рядка. Накрая отгоре се поръсват счуканите орехи.

Крем от тиква
1/2 средно голяма тиква; 1 пак. суха сметана; 1 ч. ч. захар; 1/2 ч. ч. смлени орехи.
Тиквата се сварява, пасир се и се подслажда, прибавят се орехите. Отделно се разбива сметаната и постепенно, с леко разбъркване се смесва с тиквата. Изсипва се в порционни чашки и по желание се гарнира със сметана или плодове (може и от компот).

Тиквен десерт
Около 1,5 кг. тиква се обелва и се сварява с малко вода. Пасира се и към пщрето се прибавя 1 ч. ч. захар, 2-3 жълтъка, 1/2 ч. ч. счукани орехи, 1 ч. прясно мляко, 2 с. л. кр. масло, 1 ч. ч. счукан сухар и 1 ч. л. канела. Всичко се разбърква добре и към получената смес бавно се прибавят разбитите на сняг белтъци. В намазнена тава се изсипва сместа и се пече в умерено загрята фурна до готовност. Накрая се посипва с пудра захар.

Млечен Крем с овесени ядки и плодове
500 гр.прясно мляко,1/2ч.ч. захар,5 с.л.нишесте,10с.л. овесени ядки,1бучка масло(колкото орех),500 гр.череши(може обаче и от компот)1с.л. плодов сироп
Овесените ядки се поръсват с малко захар,разбъркват се с разтопеното масло и се зепичат във фурна до светлозлатист цвят.Отделно се приготвя млечен крем от прясното мляко,останалата захар и нишестето.Запечените овесени ядки и изчистените от костилките им,и нарязани плодове се прибавят към горещия крем веднага след махането му от огъня.Всичко се разбърква добре и се разпределя в купички.Отгоре се полива с плодов сироп(по желание)Поднася се след като изтине,а може и охладен.

Здравословни и полезни бонбони
Объркват се равни количества сусамов тахан и мед. Оставят се за 30 минути в хладилника. След това се добавят смлени овесени ядки и се оформят топчета. Престояват една нощ в хладилника и са готови за консумация. Могат да се правят и варианти с смлени орехи, кокосови стърготини и каквото още се сетите. Съхраняват се в хладилник.

Пудинг с ябълково пюре
1/2 л прясно мляко, 1 1/2 ябълки, 200 г захар, 6 яйца, лимонова кора, канела, пудра захар 50 г, 2 чаши вода, 25 г масло, 10 г галета.
Към свареното мляко се прибавят разбитите жълтъци и ябълковото пюре (получено от пасираните сварени или опечени ябълки). Разбитите на сняг белтъци се прибавят заедно с канелата и настърганата лимонова кора. След внимателно разбъркване сместа се изсипва във форма, намазана с масло и поръсена с галета, и се запича на водна баня. Поднася се поръсен с пудра захар.

Млечен крем с тиква
100 мл прясно мляко, 200 г тиква, 1/2 яйце, 50 г орехи или бадеми, 30 г захар, канела или ванилия.
Млякото се сварява със захарта. Прибавя се сварената на кубчета тиква. Сместа се вари, като се бърка, докато се получи гладка каша, след което се охлажда. Прибавят се разбитият жълтък, счуканите ядки и накрая белтъкът, разбит на сняг. Кремът се изсипва във формички и се поднася. От същата смес, ако се прибавят 10 г счукан сухар и 10 г масло и се запече във фурна, ще се получи тиквена паста.

Овесени сладки
3 с. л. брашно, 1 пакет овесени ядки, 125 г масло, 1/2 ч. ч. захар на пясък, 1 яйце, 5 с. л. счукани орехови ядки, 100 г пудра захар.
Маслото се разбива със захарта на пясък до побеляване. Прибавят се яйцето, овесените ядки, счуканите орехови ядки и по малко от брашното. Всичко се разбърква добре. От получената смес се правят топчета с големината на бонбон. Топчетата се подреждат в намазано с масло тава и се изпичат в умерена фурна. След като изстинат, се овалват в пудра захар

Курабийки
1 ч. чаша олио, 1 ч. чаша кисело мляко, 1 ч. лъж. сода бикарбонат, брашно за умерено твърдо тесто, счукани орехи, канела, кристална захар за овалване.
От изброените продукти омесваме средно твърдо тесто. Разточваме го и с кръгла формичка режем курабии. Пълним с канела и орехи и захлупваме кръгчетата на половинки. Печем в намаслена тава до порозовяване, след което овалваме в захарта, докато са още топли.

Сладкиш с пъпеш
1 чаена чаша кисело мляко,1 чаена чаша захар,1/2 чаена чаша олио (маргарин, масло),1 равна чаена лъжичка сода,2 препълнени чаени чаши брашно,1 пъпеш (1 кг банани или портокали). Разбиват се млякото, захарта, олиото, содата и брашното. Сместа се изсипва в намаслена тава, поръсва се със счуканите орехи, а отгоре се слагат парченцата пъпеш. Пече се в умерена фурна, като се пробва с клечка за зъби.

Тиквен сладкиш
1 1/2 тиква,1 чаена чаша захар,3 жълтъка,1/2 чаена чаша счукани орехи,1 чаена чаша прясно мляко,2 супени лъжици краве масло,1 чаена чаша счукан сухар (галета),1 чаена лъжица канела,1 чаша пудра захар.
Тиквата се сварява с малко вода или на водна баня. Пасира се и към така полученото пюре се прибавят последователно захарта, трите жълтъка, орехите, прясното мляко, маслото, сухара и канелата. Всичко се разбива добре, прибавят се разбитите на сняг белтъци. В намазнена тава се изсипва сместа и се пече в умерено загрята фурна. След като изстине се поръсва с пудра захар.

Млечно-плодов кисел
Продукти: 180 мл прясно мляко, 20 г захар, 15 г нишесте, плод 150 г, пудра захар.
Млякото заедно със захарта се кипва. Прибавя се нишестето, разтворено в малко студена вода. Сместа ври до сгъстяване при непрекъснато бъркане. Накрая се прибавят пасираните плодове или плодов сок. Готовият крем се изсипва във формички (чинийки), посипва се с пудра захар, за да не се образува коричка и се поднася охладен.

Кисел от ябълки
Измийте и нарежете 1 кг ябълки. Изчистете ги от семенната част, залейте ги с 6-7 чаши вода и ги сварете с малко канела и 3-4 карамфилчета. Претрийте ги през цедка и отмерете с чаша получения сок. Отмерете по 1 равна лъжица нишесте на всяка чаша сок и го размийте с 1 чаша изстуден ябълков сок. Прибавете го заедно с 1-1 1/2 чаша захар към прецедения ябълков сок. Сложете сместа на огъня и я бъркайте, докато заври и се сгъсти.Щом свалите кисела от огъня, изсипете го в чашки или купички

Кисел с компот от кайсии
Изцедете сока от 1 буркан (800 г) с компот от кайсии и го премерете с чаша, след което го прибавете към 2 чаши прясно мляко, подсладено с 3/4 чаша захар, което сте сложили да заври на огъня.Размийте с 1 чаша студена вода толкова лъжици нишесте, колкото е общият брой на чашите сироп, прясно мляко и вода, и го изсипете във врящото мляко. Варете кисела само 4-5 минути, след което го изсипете в купички или чаши. Като изстине, наредете отгоре плода от компота.

Кисел от череши
Измийте и изчистете от костилките 1 кг череши. Сварете ги с 1 1/2 л вода и докато са още топли, ги претрийте през цедка. Размийте с малко вода 4 лъжици нишесте или брашно и го прибавете към черешовия сок. Подсладете сместа със захар на вкус и я сложете да ври, докато се посгъсти. Ароматизирайте кисела с канела или с ванилия и още горещ го изсипете в чашки или купички

Кисел от ягоди
Изчистете и смачкайте 1 кг добре узрели ягоди. Сложете отделния сок в съд, който се захлупва плътно. Останалата от ягодите месеста част залейте с 1 чаша вода и я сложете да ври 6-7 минути, след което я претрийте през гъста цедка и я разбъркайте с 1 чаша захар и 2 лъжици брашно. Сложете сместа на огъня и я бъркайте, докато се сгъсти. Щом свалите кисела от огъня, разбъркайте го с ягодовия сок и го сипете в купички. Поднесете го, след като изстине.

Пюре от сушени кайсии (зарзали)
Продукти за една порция: 45 г кайсии, 15 г грис, 40 г захар, 200 г вода.
Сушените кайсии се почистват. Измиват се няколко пъти и се варят във вода до омекване. Прецежда се сокът, в който са се варили кайсиите, и в него се слагат захарта и грисът, като се спазва отношение 1:4, т.е към това количество грис сокът трябва да е 60 г. Свареният грис се смесва с пасираните кайсии (докато са още топли) и се разбърква добре. Пюрето се поднася студено.

Пюре от ябълки
Продукти за една порция: 200 г ябълки, 30 г захар.
 Измитите ябълки се почистват от семките чрез издълбаването им. В получената дупка се слага захарта. Така приготвените ябълки се нареждат в тава и се пекат. Опечените ябълки се смачкват с вилица или се пасират. Ябълковото пюре се поднася студено> Към същото пюре може да се прибави 40 г сметана

Бисквитена торта с банани и мед
1 пакет кафяви бисквити, 1/2 пакет бели бисквити
За крема: 125г краве масло , 3 жълтъка , 100мл вода , 7 с.л брашно , 1л. прясно мляко , 2 ванилии , 1 ч.ч захар , 2 банана , мед , целувки
Взимаме една правоъгълна тавичка и на дъното една до друга подреждаме кафявите бисквити(1 ред). Празните места ги попълваме като чупим бисквитката на 2. Върху бисквитите слагаме нарязаните на ситно банани и ги поливаме с тънка струйка мед. Сваряваме млякото и в него слагаме разтопеното масло и захарта. След като се разтопи захарта прибавяме и жълтъците, които предварително сме разбили с брашното и водата. Кремчето се вари като не спираме да бъркаме, за да не стане на буци. Добавяме и ванилията. Заливаме 1 слой бисквити с част от готовия крем и отгоре пак бисквити, банани и малко мед. И пак крем. Бисквитите се редят в тавичката на 3 пласта, като завършваме с крема, който гладко разстиламе и посипваме с натртошени целувки. Оставяме тортата в хладилника за 2-3 часа и след това е готова за консумация.

Вкусна домашна торта
Бисквити какао и бели , 2-3 банана , 1 малка кутия растителна сметана , 2бр. киви за украса , прясно мляко , пудра захар, (смлени орехи)
Всяка бисквитка се потапя в затоплено мляко и се нарежда във форма-ред кафяви, ред бели бисквити;между редовете-нарязани на кръгчета банани. Отгоре се намазва с предварително разбитата със пудра захар на вкус сметана и се украсява с киви. Оставя се в камера за 20 минути да стегне и след това поне 12 часа в хладилник.

Торта от натрошени бисквити (не се пече)
Натрошете на дребно 250 г бисквити.Разбъркайте 6 лъжици брашно с 5 лъжици какао и ги размийте на гладка каша с 1 1/2 чаша студено прясно мляко. Сложете да се сгорещи останалото мляко (от 1 л) с 1 1/2 чаша захар и прибавете кашата от какао и брашно. Бъркайте крема, докато се сгъсти. Дръпнете го от огъня и веднага пуснете в него натрошените бисквити заедно с 1/2 чаша ситно нарязани портокалови корички, предварително изварени в три води и подсладени накрая с 2-3 лъжици захар. Разбъркайте сместа, ароматизирайте я с 2 праха ванилия или 2 лъжици ром и я изсипете в голям супник, изплакнат със студена вода. Оставете я на студено. Когато се втвърди и изстине добре, обърнете я в подходяща чиния и я покрийте с настърган шоколад. Можете да нарежете тортата в съда, в който е насипана.

# 7
  • Мнения: 8 242
СУПИ

Млечна детска супа
Прясно мляко 50 мл, ориз (грис) 5 г, сирене 5 г, масло 3 г, жълтък 1/4, вода 60 мл.
Оризът се вари във водата, докато омекне. Тогава се прибавя млякото. Сиренето се натрошава на ситно, прибавя се към разбития жълтък и се размесва добре. С него се застройва супата. Накрая се прибавя и маслото. Подходяща е за деца от 6 месечна до 2 годишна възраст.

Крем-супа от картофи
Картофи 150 г, моркови 10 г, мляко 100 мл, 10 г масло, яйце 1/4, брашно 7 г, малко лук, магданоз, хляб 10 г.
Картофите се сваряват във вода се пасират. Морковите се задушават и се прибавят към картофеното пюре. Прибавя се също и брашното (препечено), размито със студено мляко. Супата се оставя да кипне. Преди поднасянето и се поставят маслото и препечените хлебни кубчета. В случай, че супата е много гъста, долива се мляко или вода до получаване на желаната гъстота и се оставя да кипне.
По същия начин могат да се приготвят крем-супи и от други зеленчуци – грах, тиквички, гъби, спанак и др

Крем-супа от птици (кокошка, пиле, пуйка) - 100 г
Месо от птица (кокошка, пиле, пуйка) 25 г, мляко 25 мл, масло 3 г, моркови 5 г, целина 2 г, лук 3 г, жълтък 1/4.
Сварява се бульон от месото и зеленчуците. Свареното месо се изважда и се смила 2 пъти през машина. В прецедения и кипнал бульон се поставя смляното месо. След загряване на сместа до кипване се прибавят трохи от претритото с масло брашно. Супата се разбърква и отново се вари няколко минути. Накрая се прибавят горещото мляко и жълтъкът. Препоръчва се в детското хранене. По същия начин се приготвя крем-супа от телешко и говеждо месо.

Крем-супа от черен дроб (100 г)
Черен дроб 30 г, хляб 30 г, мляко 15 мл, масло 5 г, жълтък 1/4, бульон 50 г.
Суровият черен дроб се почиства, смила и смесва с хляба, потопен в част от млякото. Прибавят се жълтъкът и маслото. Получената смес се разбърква добре, претрива се през през цедка и се пуска в кипящ бульон. Вари се 5 – 6 минути. Препоръчва се в детското хранене.

Млечна супа с тиква и грис
Мляко 350 мл, тиква 100 г, грис 25 г, захар 15 г, масло 10 г , вода 100 мл.
Почистената и нарязана на малки парчета тиква се задушава с вода до омекване, след което се пасира. Във врящото мляко се пуска на тънка струя грисът. Вари се десетина минути, прибавя се тиквеното пюре и захарта. Преди поднасяне на супата се поставя маслото.
Препоръчва се за малки деца, при запек, болести на бъбреците, черния дроб, сърдечно-съдовата система.

Млечна супа с овесени ядки
На 1 л мляко 1 чаша овесени ядки, 1 чаена лъжичка захар, 1 супена лъжица масло.
В кипящото мляко се прибавят добре измитите овесени ядки. Супата ври до готовност. Накрая се прибавя малко сол, захарта, маслото.
Препоръчва се като богат източник на витамини от група В за малки деца и възрастни хора.

Зеленчукова супа
Картофи 150 г, моркови 10 г, грах 10 г, лук 3 г, 1/2 пиперка, 1 домат, 15 г натрошено фиде, кисело мляко 40 г, яйце 1/4 , масло 3 г, магданоз.
Обелените и ситно нарязани картофи, моркови, пиперка и лук се варят във вода. След завирането на бульонът се прибавя и грахът. След пълното им омекване се прибавя почистеният от люспата и нарязан на ситно домат. Супата се оставя да кипне. Зеленчуците се пасират (за малките деца). Към тях се прибавя фидето и се вари до пълното му омекване. Супата се застройва с топла застройка на кисело мляко и жълтък. Преди свалянето и от огъня се прибавят маслото и ситно нарязаният магданоз.

Супа от тиквички
Тиквички 150 г, моркови 10 г, ориз 20 г , 1 домат, 3 г лук, масло 3 г, кисело мляко 40 г, яйце 1/4 , магданоз и копър.
Обелените и ситно нарязани зеленчуци се сваряват във вода до пълното им омекване. Пасират се, в случай, че супата е за деца до 1 година. Изчистеният и измит ориз се вари в подсолена вода (съотношение 1:3) до пълна готовност, след което се прибавя към зеленчуците. Добре разбитият жълтък с киселото мляко се затоплят и прибавят към супата. Накрая се прибавят маслото, ситно нарязаните копър и магданоз. Препоръчва се в детското хранене.

Млечна супа със сирене (100 г)
Мляко 50 мл, ориз (грис) 3 г, сирене 10 г, масло 3 г, яйце 1/4.
Оризът се вари в леко подсолена вода до омекване. След това се прибавя млякото. Сиренето се натрошава, прибавя се към разбитото яйце, размесва се добре и с него се застройва супата. В горещата супа се слага и кравето масло. Препоръчва се в детското хранене.

Картофена супа-пюре с гъби
5-6 картофа, 2 чаши пресни гъби , 25 гр масло, черен пипер, сол , магданоз
 Обелваме, нарязваме 5-6 картофа и ги слагаме да се варят в подсолена вода. Когато се сварят добре, пасираме и оставяме супата отново да заври. 2 чаши пресни гъби се измиват много добре, изчистват се, нарязват се на парчета и се прибавят в супата. Вари се до готовност на гъбите. Преди да се свали от огъня се прибавя масло. Поднася се подправена само с черен пипер, сол и ситно нарязан магданоз. По желание можем да я застроим с 1-2 яйца и 2-3 л. кисело мляко.

Супа с топчета
около 1л вода (може и повече, въпрос на вкус) , 2 средно големи картофа , 1 глава лук , 1 зелена и една червена чушка(или 2 еднакви) , 1 кубче пилешки бульон , 2 моркова , 400 г кайма , 2 с.л масло , чубрица , сол , черен пипер , домат
За застройката: 1 кофичка кисело мляко с разбит 1 жълтък в него или около половин литър прясно мляко , 3 супени лъжици масло + 1 супена лъжица брашно
След като водата заври прибавяме продуктите(зеленчуците могат да се заместят с готовата супена смес, която се продава в магазините). Картофите са нарязани на малки кубчета или на ивички, другите продукти също са на ситно. Когато омекнат прибавяме булиончето и правим топчета от каймата (може да не се смесва с ориз). Когато топчетата са готови, слагаме и подправките, нарязания на ситно без ляспите домат. При непрекъснато бъркане и на намален котлон добавяме киселото мляко с яйцето или пресното млекце. Разтопяваме в тиган малко масло и брашно и пак като бъркаме го слагаме в супата. След 5 мин. е готова.

# 8
Тези рецепти за домашно приготвените пюрета кога могат да се правят - смисъл на колко месеца трябва да сме?  newsm78

# 9
Ами поне на  newsm78  шест месеца за да може всичко да е наред Simple Smile

# 10
  • Мнения: 8 242
Тези рецепти за домашно приготвените пюрета кога могат да се правят - смисъл на колко месеца трябва да сме?  newsm78

На някои си пише, но най-вече следиш по това кои храни си въвела.. Няма значение ТОЧНО на колко месеца е бебето, а какво яде  Wink

Ехо.. това не е тема за проби и грешки  Naughty

# 11
  • Мнения: 1 488
Аз имам запитване! Лукът и подправките /сол,захар и други/след кой месец могат да се дават на детенцето,а също така и доматчето?

Последна редакция: чт, 27 дек 2007, 17:25 от Щък

# 12
  • Мнения: 8 242
Лук - 7-8м.
Сол и захар - след годинката
Домати - в манджа на 13м., сурови на 15м.

Така ги давах аз  Hug

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
А, аз искам да питам, като пишете в рецептите "нишесте" за какво точно става дума. Предполагам не за тези готовите или за тях?

# 14
  • Мнения: 8 242
А, аз искам да питам, като пишете в рецептите "нишесте" за какво точно става дума. Предполагам не за тези готовите или за тях?
Има натурално царевично и натурално пшенично нишесте.. Също и картофено, ама по трудно се намира  Wink

Общи условия

Активация на акаунт