А ТАКА МИ СЕ ИСКАШЕ ПАРФЕ ?!?!

  • 1 390
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 265
 МИЛИ ДАМИ,  наскоро имах празник и реших да направя парфе. След мнооого търсене във форума и в чичко Гугъл...... се спрях на следната рецепта:

Ягодова торта Парфе

 За блата:
4 яйца
150 гр .захар
4 лъжици гореща вода
100 гр. брашно
100 гр. нишесте
Белтъците се разбиват на сняг. Отделно се разбиват жълтъците с горещата вода, захарта. Добавят се разбитите белтъци и се обърква. Най-накрая се прибавят нишестето и брашното и се пече.

За крема:
350 гр. ягоди
350 гр. плодово кисело мляко ягода
300 гр. сметана
1 чаша захар
желатин според описанието на опаковката за 1 литър течност (аз слагам около 25-30 грама)

Пасират се ягодите със захарта,добавя се плодовото мляко и накрая сметаната (предварително разбита). Прибавя се и желатина. Разбърква се крема и се излива във формата, където е вече опечения блат.Оставя се в хладилника няколко часа да се стегне.

До тук....всичко добре. Блата стана фантастичен. Сметаната също се разби много добре, стана пухкава и се стегна.
Понеже за желатина НЯМА СПЕЦИАЛНО УКАЗАНИЕ ???, реших да то приготвя по традиционния начин - разтопих го с малко топличка вода и след това го прибавих към крема.
От тук на татъка.. по обикновения начин - крема върху блата и в хладилника , за да се стегне..

ДАААА, АМА НЕЕЕЕ #Crazy newsm78

След около 12 часа , че и повече се получи ( меко казано) една смес като пресечена. Млечно сметанов сок и желатинови парчета плуващи в нея.

Много искам да разбера къде и с какво сбърках???
А така ми се ядеше парфееееее!?!?!

п.п. да допълня само...преди много години правех парфе с прясно мляко, заквасена сметана и суха смес за крем-карамел (тя се продаваше в едни малки пакетчета, когато в България въобще можехме да мечтаеме за желатин). Тази рецепта за съжаление я нямам запазена.
Живея в Норвегия и тук малко трудно намирам заквасена сметана, но течна има

ЩЕ СЪМ ОСОБЕНО БЛАГОДАРНА, АКО НЯКОЙ МИ ПОМОГНЕ... ДОРИ И С ДРУГА РЕЦЕПТА.
ДА УТОЧНЯ САМО ЧЕ...НЕ СЪМ ГОЛЯМ КУЛИНАР, ДА НЕ КАЖА НИКАКЪВ  Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • Мнения: 22 867

sem22, според мен с желатина си прецакала парфето. Не знам в Норвегия какъв е желатина, поне с българския се процедира най-общо така: количеството желатин се сипва в чаша и се залива със студена вода 1-2 пръста над него. Оставя се така 15-ина мин, за това време набъбва. След това чашата се слага в съд с  вода на  огън, като се внимава водата да не завира. Може и да се сложи чашата в съд с гореща вода и да се подържи малко. Желатиновите зрънца се разтопяват и се получава гладка течност. Сипва се в млечно-сметановата или каквато там смес ще се желира и се разбива с миксер за кратко. Много важно е температурите на двете - желатин и смес да са близки, да не е едното студено, а другото горещо, за да не се получи това пресичане и парцали. Подозирам, че при теб това е станало. И аз имах такъв слечай, желирах заквасена сметана и кисело мляко за торта с плодове. Затоплих леко сместа, направих го направо на огъня, но по-добре е на водна баня, до разтваряне на "парцалите", след това разбърках, добавих плодовете и замразих. Получи се, никой не разбра за перипетиите ми. Laughing

Мисля, че е по-добре темата да се премести в готварския, ще получиш повече съвети, предполагам. Иначе рецептата е хубава, правила съм такова парфе. Peace bouquet

# 2
  • Мнения: 1 265
 Уважаема Лабрех, наистина точно така се е получило.
Аз понеже много-много не разбирам от сладкарство не се сетих да затопля сместта. Но нали за да се разбие сметаната трябва да е студена ?!? и аз просто добавих разтопения желатин. Иначе продуктита са мнооого качествени.

# 3
  • Мнения: 22 867
  Но нали за да се разбие сметаната трябва да е студена ?!?

Да, така е, но е трябвало разбита да я оставиш на стайна температура да постои. Всъщност, и без друго, като сложиш пюрето и плодовото мляко, тя се втечнява, т.е. сместа става течна. Така че няма да ѝ попречи лекото нагряване, ако евентуално желатинът стане на парцали. Това просто като резервен вариант, ако пак така някой път ти се пресече желатинът заради температурна разлика. Аз, когато се страхувам, че сметановата смес ми е по-хладна, сипвам по мъничко от разтворения желатин и бъркам с миксера. Не е сложно, малко опит и ще се получи без притеснения. Peace Не че не ми се е случвало желирана торта да си я хапваме с лъжици във вид на леко кремче. Grinning Понякога и желатинът може да подведе, но в повечето случай всичко става, както трябва.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт