Kонсултации с адвокат

  • 207 855
  • 1 235
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 482
Здравейте! С моя мъж имаме брак над 20 години, през цялото време живеем в мой личен апартамент, придобит преди брака. Ужким се разбираме, но понякога си мисля, че е най-добре да се разделим. Става дума за психически тормоз от негова страна. Не зная, ако подадем молба за развод по взаимно съгласие, дали той няма да се откаже в един момент. Интересува ме, какъв е най-бързия и удачен вариант да го накарам да се изнесе от моя апартамент, който се явява семейно жилище. Той казва, че докато сме женени, ще живее тук. Мисля си вече да пробвам да де разведем по взаимно съгласие без адвокат (както има една тема), и, ако стане както предполагам, да провали нещата, вече да се развеждам по друг начин.

# 736
  • Мнения: 1 556
Здравейте!
Колко струва една съдебна делба, съвсем приблизително? С каква сума трябва да разполагам, ако искам да се продаде от ЧСИ неделимо имущество - един тристаен апартамент без акт 16, с данъчна оценка да речем 20000лв, но с пазарна стойност 50 000Е. Трима наследници сме и е невъзможно да се разберем. Само аз ли ще платя всичко по делбата, ако аз започна процедурата?

# 737
  • Враца
  • Мнения: 2 195
Зелена сълата,
Доколкото АЗ мисля, няма друг начин да се изведе съпругът, освен ако пуснете срещу него молба по ЗЗДН /дом. насилие/. Докато сте съпрузи- не.
Да кажат и други колеги.

Офелия,
Тържавната такса, когато се заведе иск за делба, се плаща първо от този, който е завел делото, а накрая /след N на брой години/ съдът с решението си определя и другите страни да платят тихния дял от таксата на този, който първоначално я е платил. Но Вие тр. да си търсите парите с ЧСИ, ако те не Ви ги платят доброволно.
Таксата е 1 процент върху дан. оц., после може да има довнасяне до реалната пазарна цена /когато имотът се оцени от експерт оценител/. Назначават се експерти- по около 200-300 -400 лева, зависи от сложността и вида на експертизата. Може да се наложи по делото да се назначи и особен представител, ако някой от съделителите не бъде намерен на адреса му. Там също са 150-200-300 лева /зависи от съдията/.
Разбира се, всички такси отново се поемат първоначално от лицето, завело делото.
Разходите на ЧСИ са отделно, но там той си събира служебно от другите съделите това, което му се дължи, от цената на продаденото имущество.

# 738
  • Мнения: 1 556
Трън, много благодаря за отделеното време! Да разбирам ли, че едни 2-3000лв биха ми стигнали поне до търга?

# 739
  • Враца
  • Мнения: 2 195
За съдебните разноски такава сума би трябвало да стигне, при така зададената приблизителна цена на имота.
Но това е без адвокатски хонорар.  Grinning
А там не казвам нищо, защото си зависи от колегата, при който ще отидете.

# 740
  • Мнения: 482
Благодаря, Трън в очите!

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 14 345
За таксата една корекция - по делби държавна такса не се внася в началото, а чак накрая, според дяловете.

Експертизите по принцип наистина се плащат от този, който ги е поискал, примерно ако се претендира "наем" от някой от съделителите, който не ползва имота, или стойността на подобрения, направени от единия, и т.н., но в т.нар. втора фаза на делбата - тоест след като съдът се е произнесъл, че допуска делбата при такива и такива дялове - експертизата, която трябва да изясни поделяеми ли са имотите и колко струват, се поема пак според дяловете.

Нямам поглед как вървят средно адвокатските възнаграждения за делба на такъв имот, но ми изглежда, че би трябвало да стигнат.

Допълвам. Минималното адвокатско възнаграждение при стойност само на вашия дял от примерно 30000 лв. би трябвало да е по 1430 лв., ако правилно го изчислявам (но може и да не го), за всяка от двете фази на делбата.  newsm78

Последна редакция: чт, 18 май 2017, 14:49 от Магдена

# 742
  • Мнения: 1 556
Много благодаря и на двете ви!  bouquet

# 743
  • Мнения: 12
Моля ви споделете от къде мога да изтегля следните 2 типови пълномощни, за да са валидни пред властите из Европа:

1- Пълномощно за учене и живеене на детето с мен в чужбина (ще вижда баща си през всичките ваканции, но бащата няма претенции това да го пише в пълномощното)

2- Детето да пътува самО в самолет без родителите си - става дума за пътуване на 12 годишно дете с авиолинии предлагащи платен придружител (стюардеса), но искат пълномощни от двамата родители за това.

Трябва ми текста за двете пълномощни, така че да е валиден. След като бащата ги подпише, ще ги дам за превод и легализация на английски.

# 744
  • София
  • Мнения: 48
Здравейте,
Планирам да търся работа в чужбина (кошмарът от бащата на детето е нетърпим). Все още сме на втора инстанция по чл127 от СК. Та питанията ми са:

1. Ако започна да търся работа и намеря, преди да сме минали на ВКС с делото по чл.127 от СК, мога ли да заведа дело по чл. 127а за заместващо съгласие за пътуване в чужбина?

2. Колко време би отнело едно такова дело (месец, два, три?)  както и колко инстанции има (предполагам 3)? Бързо производство ли се води?

3. Наличие на трудов договор в Швейцария, например, би ли гарантирало, че детето ще бъде пуснато с мен (то е около 2 годишно, в бъдещето на това производство ще стане на три или четири)?
Благодаря Simple Smile

# 745
  • София
  • Мнения: 109
Здравейте!
Имам малко дете на 2 години, което отглеждам сама. Завела съм дело за издръжка срещу бащата, най-вероятно ще му отсъдят минималната такава. Проблема е, че детето ми има заболяване на бъбреците. Често се налага лечение, влизаме в болница и пие скъпи лекарства. Разбрах, че когато детето има заболяване може да се иска по-висока издръжка.
 Моля за разяснение как става това и какви документи ще се изискват да предоставя?
Детето ми не е с ТЕЛК,  има хронично бъбречно заболяване.

# 746
  • Враца
  • Мнения: 2 195
Джени,
Препоръчвам Ви да отидете при адвокат. В краен случай, при някой нотариус, но имайте предвид, че нотариусите не се занимават с изготвянето на пълномощни, освен по изключение.
Не търсете "типово" пълномощно. Пълномощните за такова нещо трябва да са качествено изготвени, за да сте сигурна, че ще Ви свършат работа. Не е толкова скъпо да си платите, и ще си струва  Peace

Една1,
Можете да заведете такова дело, след като имате произнасяне за родителските права с влязло в сила решение.
Не мога да кажа по колко време на инстанция, но на първа- може би около година /виждам, че сте от Сф/. Не е бързо производство.
Наличието на работа в друга държава би помогнало, но не гарантира пускането на детето. А какво ще правите през периода, докато имате трудов договор, и трябва да полагате труд в чужбина, а детето не може да е с Вас? Това няма ли да се използва като основание на бащата да поиска родителските права? Можете да си навредите...

Слънчева,
Прилагате док. от ТЕЛК по делото. Трябва да приложите и документи, че имате разходи за лекарства /правите копия на рецепти, касови бележки, диагнози и т.н/.
Обаче ако лечението се поема от ЗК, няма да можете да претендирате по-висока издръжка. Освен това има нещо много важно:
Издръжка се присъжда в размер, който родителят, който я плаща, може да си позволи. Няма как родител с доходи 400 лева да бъде осъден на издръжка 200 лева, независимо от обстоятелствата, свързани с нуждите на детето.  Peace

# 747
  • Мнения: 97
Здравейте. Искам да попитам адвокатите тук и да помоля за отговор.Бащата на детето ми никога не е плащал издръжка макар че е осъден за такава. Издръжката я плаща държавата  в размер на 80 лв. Не трябва ли да бъде повече тъй като минималната заплата се вдигна няколко пъти за тези години.

# 748
  • Враца
  • Мнения: 2 195
Не, от общината се получава толкова. Остатъкът трябва да се търси чрез ЧСИ, при който е заведено ИД срещу бащата.

Последна редакция: вт, 13 юни 2017, 20:01 от Трън в Очите

# 749
  • Мнения: 9
Здравейте аз съм Нели на 25 г имам син на 2,4 месеца преди няколко дни се разделих ме с бащата. Днес се срещнах с адвоката който го представлява и той има претенции да му дам родителските права чрез споразумение. АЗ не съм съгласна,искам да знам има ли Право всяка седмица да го взима от петък до неделя?

Общи условия

Активация на акаунт