Морал и задръжки при заснемане без разрешение

  • 14 037
  • 191
  •   1
Отговори
# 165
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Всяко дете има право на закрила и защита на личността му. Показвайки го на малоумните снимки в нечий профил, тази му неприкосновеност е нарушена. Така че тези с разсъжденията за прищевките да си помислят добре ли разбират закона.

# 166
  • София
  • Мнения: 4 878
Показването на общи снимки в нета не е заплаха за детската личност. По този логика, ходенето на детето по улицата, също представлява потенциална заплаха, защото хората го гледат, коментират го, подиграват му се (евентуално), а и някой може да си го хареса и да го отвлече. (какъвто сценарий беше разигран от софи).

# 167
  • Мнения: 25 600
Колко човека ще го видят по улицата и колко в интернет?
Ако е направило малоумна физиономия, колко човека ще го видят и запомнят, и колко ще се гаврят и споделят снимката в интернет, ако случайно е излязло така на кадър?
За други криминални схеми изобщо няма да споменавам, защото не се иска много въображение, за да се сети човек за сума ти такива.
Мислете малко - щом вече има такива закони, явно има и достатъчно основания за тяхното приемане. Жал ми е за клюкарската душица на буля Пена, ама... Това е положението. Като иска да зяпа чужди деца, да ходи по улиците, не да виси във фейсбук.

# 168
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Хайде да не наричате всяка споделена в публичното пространство снимка малоумна, става ли? Дотук в особено конструктивния разговор виждам едни хора, които се пенят, плюят и обиждат, ритайки за "правата" си. Ами честно, при такова отношение аз лично пет пари не давам за вашите права.

# 169
  • София
  • Мнения: 3 271
Ако някой снима детето си на публично място, например пред Макдоналдс, а около него има други лица, в това число и нечие чуждо дете и то попадне в кадър, без да е целта да бъде то заснето, няма нито един закон в България,  която да забранява публикуването на снимката в интернет. Това е така, защото никой не снима /в конкретния случай/ нарочно и преднамерено твоето дете, а просто то влиза в кадър. Но ако двете деца позират заедно, за да се публикува снимкате е необходимо съгласието на родител на другото дете. Това е разликата.
И колкото и да се пените,  никой не може да ти забрани да публикуваш снимка на детето си, или на теб самия, заради това, че в края на снимката се вижда лицето на някое дете, което е част от общия фон.

Ако на нечия свтба, детето ти е застанало да зяпа как режат тортата и после младоженците публикуват снимки във фейсбук на този момент и на половината от тях се вижда ококореното ви отроче, мислите ли, че можете и имате право да забраните да се публикуват тези снимки?

# 170
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хайде да не наричате всяка споделена в публичното пространство снимка малоумна, става ли? ...
Къде видя някой/мен да нарича/м всяка снимка малоумна?

# 171
  • Мнения: 2 674
Проблемът наистина е сериозен и явно има нужда да се регламентира от закона.
От една страна, разбирам майката, която иска да снима детето си на първия учебен ден например - седнало на чина в класната стая...
От друга страна, разбирам и родителите на децата наоколо, които могат да имат нещо против децата им да се подмятат на чужди снимки в социалните мрежи.
И тогава? Кой – крив, кой – прав?
Да помислим и за правата на секси учителките също!  Wink  Защото аз видях прословутата снимка именно в този форум.

Да, да! И най-странното е, че е било публикувано от родител. Защо не е сложил собствената си съпруга, за да се възхитим каква мадама е взел. Машалла! Странно, странно, иначе се прави реклама, ама на чужд гръб. Какви са убавици българките, ехей... Собственоръчно бих го оскубала този човек.

# 172
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...]
Да помислим и за правата на секси учителките също!  Wink  Защото аз видях прословутата снимка именно в този форум.

Да, да! И най-странното е, че е било публикувано от родител. Защо не е сложил собствената си съпруга, за да се възхитим каква мадама е взел. Машалла! Странно, странно, иначе се прави реклама, ама на чужд гръб. Какви са убавиците българките, ехей... Собственоръчно бих го оскубала този човек.
Може да е публикувал снимката заради детето, което държи госпожата, а приятелите му в мрежата да са забелязали не детето, а учителката му.
И си представям, ако под снимката има неприлични подмятания заради учителката, как ли би се чувствало детето, което е на тази снимка.

# 173
  • Мнения: 2 674
Не ако, а то имаше подмятания. Аз чудесно те разбирам какво се опитаваш да ми кажеш, но опитай се и ти да ме разбереш. Защо тези ценители на женската красота не слагат снимки на благоверните си? Винаги някоя друга нищо неподозираща жена трябва да бъде в ролята на доброволец и да слуша вулгарните подмятания на чуждестранни похотливци. Аз бих изтипосала жена му не само в 9гаг, а където се сетя. Жената на Пешо! И започваме, полата, косата, гърдата тъй както ние умеем.

"приятели" го били забелязали, охо и на тях ще им намерим лек на ценителската душа. Защото на секси учителката и звънят през нощта по телефона. Гот, а!?

# 174
  • София
  • Мнения: 3 824
Колко човека ще го видят по улицата и колко в интернет?
...
Може би доста повече ще ги видят на улицата. Все пак поводи за общи снимки има няколко пъти годишно, а на улицата се излиза всеки ден.

Пускате ли децата си на рождени дни? Ако ги пускате инструктирате ли тях и домакините да ги крият настрани, когато правят снимки?

# 175
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Какво общо има испанското? Говорим за българското.

Общото е, че, когато говорех за правата на моето дете  някои хора бяха възмутени от факта, че държа да се спазват.

Да не искаш да те снимат не е "право", а прищявка/предпочитание. При това, не на детето ти, а твоя.

За теб прищявка, за законодателя право... Познай,  чие мнение е меродавно.
Елл разбира се, че пускам дъщеря си на рождени дни, пижамени и басейнски партита.Правят се много снимки,  и си ги препращаме с родителите по Whats App, или  по друг начин.Но на никой не му хрумва брилянтната идея да ги постне във фейса или на друго място.Хората тук  или поне тези, с които общувам, не качват снимки от детски партита.
Мagnolia явно говорим на различни езици.Никой не забранява на младоженците да публикуват снимка с рязането на тортата, просто не бих оставила детето си там в този момент.А и фотошопа, отдавна е измислен..
.

 Единственият проблем, който съм имала беше с една майка от българското неделноно учулище, която не искаше да се разберем по възпитан начин и яростно  се опитваше да ми обясни, че не мога да и забраня да постне снимка на сина си и дъщеря ми двамата в едър план.На края, когато и пратих линка към закона, капитулира.

Последна редакция: вт, 30 сеп 2014, 17:11 от sl

# 176
  • Мнения: 7 171
Колко човека ще го видят по улицата и колко в интернет?
...
Може би доста повече ще ги видят на улицата. Все пак поводи за общи снимки има няколко пъти годишно, а на улицата се излиза всеки ден.

Пускате ли децата си на рождени дни? Ако ги пускате инструктирате ли тях и домакините да ги крият настрани, когато правят снимки?

Точно преди три дни правихме рожден ден. Снимах децата, естествено, но не им качих снимките във ФБ, защото не смятам, че е редно. Както писах по-рано, бих сложила снимка на дъщеря си с три от приятелките, за които имам разрешение.

Не зная защо на някои им смешно, че публикувани снимки във ФБ могат да доведат до много сериозни последици. Надявам се сте чували за Аманда Тод?

Изненадва ме лекотата, с която много хора се отнасят към изнасянето на информация в интернет пространството. Толкова е лесно в наши дни да откриеш някого по информацията, споделена в интернет. Дори и в бг-мама.

# 177
  • Мнения: 2 674
Ама разбира се, че е лесно. Издирва се даже информация от правителствени сайтове. Не веднъж тук са правени любителски разследвания по подозрителни теми. Човек трябва сам да си поставя някакви ограничения кога да спре и докъде да стигне.

# 178
  • София
  • Мнения: 3 271

Мagnolia явно говорим на различни езици.Никой не забранява на младоженците да публикуват снимка с рязането на тортата, просто не бих оставила детето си там в този момент.А и фотошопа, отдавна е измислен..



Е как пък няма да правя фотошоп на сватбените си снимки, защото някоя майка не иска да й се вижда детето на снимките. Ама вие направо към абсурди клоните.

Отделно от това. Снимам постоянно децата на приятелки. Правя добри снимки. Всички си ги искат и аз им ги изпращам. Публикувам във фейсбук само, ако майката на детето ми поиска или знам, че няма против, защото и тя качва негови снимки. Никога не бих качила грозна снимка на дете или такава на която прави физиономия. В случаи когато знам, че майката не иска всички да й гледат снимките, а само тя правя албум, който ограничавам да може да го виждам само аз и тя. И така.

Нормално е да се съблюдават правата на всеки, но някой ваши изказвания, освен че бяха обидни и отиваха в крайности.
Ако в Испания, където живее една от вас не е законосъобразно да се публикуват снимки на деца, на които те са част от снимката, а не цел на фотографа без съгласие на родителите, това не значи, че в България е така, а и в доста други държави членки на ЕС не е така.

# 179
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222


Е как пък няма да правя фотошоп на сватбените си снимки, защото някоя майка не иска да й се вижда детето на снимките. Ама вие направо към абсурди клоните.

Чак пък абсурди.
На повечето сватби тук присъстват много ограничен брой деца.По простата причина, че са вечерни.Църковната церемония започва обикновено след 19 часа.Вечерята в ресторанта към 21.Вечерята  приключва към 23, после вече са танците и консумацията на алкохол(на вечерята е само вино).Та присъстват само най  най близките и то съответно на по голяма възраст.Така, че не виждам проблем да се съобразят с желанието  най близките си.Едните като внимават детето им да не попадне  в обсега на светкавиците, другите, като заличат образа за снимката, която ще постават във фейса Могат да я шипнат и само за фейсаНяма лошо ако си я гледат или слагат в сватбен непубликуват албум Макар, че не е много популярно да се пускат снимки от сватби, кръщенки и първи причастия из фейса.. Съответно ако първите са .внимавали, вторите няма какво да заличават.. И говорим за заличаване сами на пострадала снимка иначе за оригинала, който те ще си гледат или ще качат в заключен албум няма никакъв проблем
Отрочето ми да гледа ококорено от снимката.


Чудесно е, че правиш красиви снимки и адмирации за  респект към мнението на родителите

Последна редакция: вт, 30 сеп 2014, 18:15 от sl

Общи условия

Активация на акаунт