Захранване, водено от бебето - baby - led weaning IX

  • 113 475
  • 507
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 12
Благодаря за съветите. Пускам се по течението и ще видим какво ще стане  Grinning
JujiMuji как така за седмица е опитал толкова видове зеленчуци и плодове, не трябва ли всеки нов зеленчук да се въвежда след седмица или 10 дни (това от традиционното захранване), за да се следи за алергии?
Извинявам се, ако ви се струват тъпи въпросите ми, но това със захранването ми е голяма каша  #Crazy

# 121
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
При този метод не е задължително - имаше някакво изследване, че детето само избягва потенциалните за него алергени.
Със сина ми го спазвах...първия месец Simple Smile В резултат - бях въвела 4-5 неща Simple Smile След това се престраших и започнах да му предлагам по няколко (2-3-4) нови неща на веднъж .
С дъщеря ми - хептен през просото Simple Smile Каквото искаше, това и давах (или тя си крадеше сама). На 9-10 месеца вече нямаше нещо, което да не е опитала (шоколад, захар, сол и мед - досега не познава вкуса им
Ядки и давам от съвсем малка, в домашни бисквити, но предварително ги смилам в чопъра, а след това, за по-финно - и през кафемелачката Simple Smile

# 122
  • Мнения: 47
Ace mom,
Добре е да следиш за алергии. Аз давам новите неща само по едно на хранене. За сливата и крушата само веднъж ги е опитвал. Останалите по няколко пъти и след това вече ги смесвам. Зависи от детето, наистина избира когато има няколо неща пред себе си и това е идеята на ЗВБ.
От седмица казвам, защото от седмица вече го слагаме на столче да яде като бял човек и се справя мноооого добре Simple Smile Преди това опитване и близване на картофче да речем не го броя Simple Smile
Тази сутрин закусва с прясна краставица. Доволен е. Вчера само осмукв лентичките, но днес вече си отхапа и сдъвка няколко парчета. Та и аз се радвам на напредъка.
Хубав ден на всички мами и бебоци!

# 123
  • Мнения: 12
Да, разбирам. На лекциите които съм посещавала за захранване обясняваха, че даже през седмица трябва да се въвежда новата храна и да се следи за алергии.
Браво за краставицата  Grinning сурова не се ли притесняваш, че може да се задави. И как въобще успява да я сдъвче, ние нямаме зъби още. Разказвай как вървят нещата при вас, интересно ми е, а и ще ми е от полза.  smile3525

# 124
  • Мнения: 47
И мен ме беше страх за краставицата и затова я дадох след други по-меки неща като картоф, морков, тиквата и една ябълка му бях правила, варена на пара. Като ги хване в юмруче и стават на каша. Това не пречи да се задави с малко картоф и след това имаше един случай с круша. Като цяло май картофът най не го кефи, но беше първото нещо, което въобще опита от храната на човеците Simple Smile)) Такава физиономия направо като го хапна сякаш казваше " Олее, какво ми даде!?!?!" но го при дъвка малко, по закашля се и го
глътна.
Краставицата я дадох леко затоплена в микровълновата, защото беше много студена от хладилника като я извадих.
Има го това със страха от задавяне. Вчера бях на нокти докато смучеше краставицата. Днес даже не видях кога е отхапал (няма още зъби). Видях направо как джвака парчето в уста и стисках палци да успее. Е, успя. Просто не трябва да се плашиш, те децата сами се справят, малко се позакашлят, за да върнат парчеъо кв ко е отишло по-назад, връщат го и пак дъвчат. Това е то - ученето да ядеш Grinning

# 125
  • Мнения: 12
Хихихи премеждия големи Simple Smile и аз мисля с картоф да започнем. Като му дойде времето ще пиша как сме се справили. Дръжте ни и вие в течение  Peace

# 126
  • София
  • Мнения: 121
Ние уж вече ядем повече твърда храна (поне акото стана като на възрастен човек от 1 месец насам), обаче са големи истериите, като откажем да й дадем нещо на масата. Тя сега иска да си играе с чиниите ни, да нарежда купички една върху друга и храненето е много трудно. Хапва само, ако сме сложили чинията върху таблата й, след 3-4 лъжички вече иска да хване чинията и да я обърне върху себе си. Понеже не й даваме, започва да реве истерично и вече не иска да приема никаква храна.
Освен това дори банан не може да яде сама - иска аз да й го давам с ръката на мини хапчици.
Защо захранваме вече 6 месеца с парченца, след като самостоятелно нищо не може да хапне Sad

Иначе имаме и едно постижение - яде сама супа с лъжица без да излива цялото съдържание преди да е стигнало до устата. Колко големи се научават да ядат сами с лъжици/вилица децата?

# 127
  • Мнения: 47
Андреа, колко е голямо детенцето ти?
Четох, че около 10-ти месец някои деца успяват вече да се хранят с лъжица. Аз отсега давам на моя син да я държи, но разбира се не яде с нея. Играе, лапа я,това е достатъчно постижение засега Simple Smile Днес е пак на краставица, а вчера опита съвсем малко сварен бял ориз.

# 128
  • Англия
  • Мнения: 1 006
Как му даде ориза?

# 129
  • София
  • Мнения: 5 285
Краставицата я дадох леко затоплена в микровълновата, защото беше много студена от хладилника като я извадих.

Студената краставища е направо балсам за болките от никнещите зъбки  Peace

# 130
  • София
  • Мнения: 121
JujiMuji, на 1 годинка е дъщеря ми - давам й лъжичка още от 8-9-месечна, но чак сега успява да си сложи нещо в устата Simple Smile И с вилицата също почти успява.

# 131
  • Мнения: 365
Аз купих ориз за суши и го сварих без нищо, дори без сол. Той нали си е лепкав - всякакви формички стават от него супер лесно и лесно се хапва..само дето е наистина толкова лепкав, че по сухи ръчички, дрешки и т.н. става направо.. Mr. Green..особено ако засъхне малко изцапаното, после малко трудничко се изпира и измива..

# 132
  • София
  • Мнения: 1 363
JujiMuji, на 1 годинка е дъщеря ми - давам й лъжичка още от 8-9-месечна, но чак сега успява да си сложи нещо в устата Simple Smile И с вилицата също почти успява.

А не иска ли да си обърне купичката със супата? Щото и моят от преди 2 месеца дава зор сам да си куса с лъжицата, но като хване бурканчето и почва да бърка с ръка в него, веднъж даже си заклещи ръчичката и излива всичко навън, за това спрях да му давам сам да се храни. Sad Ще го потърпя веднъж да се омаже, дваж, но всеки ден по три пъти ми идва малко в повече.  ooooh!

# 133
  • Мнения: 157
И аз знам че детето си усеща храната и не иска тази, която е алерген. Дори имаме пример в семейството за това

# 134
  • Мнения: 932
Здравейте! Вече месец и 1/2 предлагам храна на бебето ми по звб метод. Сега е на 7 месеца и малко. Днес за първи път пробвах да я храня с лъжица, за да й дам овесена каша. Много се чудих как да направя въвеждането на глутен. Бебка изобщо не я пожела. Опита малко и се смръщи. Буташе лъжицата. Пробвах и да и я дам на нея - не се получи. Хвърли я. А обикновено си играе с приборите. Дъвче ги, върти ги в ръце, тропа...
Чудя се какви прибори да й дам. За сега е с едни малки пластмасови вилици и лъжици - детски комплект на canipol. Подари ми ги приятелка. Но дали не е по-добре да й дам метални лъжичка за чай и вилица за торта?
Картофи и моркови не желае да яде изобщо. Харесва всичко друго, което съм й дала до сега - пъпеш, банан, круша, слива, ябълка, домат, краставица, праскова, чушка, лук...
Тиквичка не успях да приготвя в читава за хващане косистенция, но и тя май не беше одобрена.
Предложих пилешко месо преди седмица за първи път, сварено с лук на пара. Също не се хареса. Ще почакам и ще пробвам пак.
Пробвах да направя гризини с оризово брашно, ябълки и банан. Дали заради печката или майсторските ми умения, не знам. Просто станаха адски зле и дори аз едва изядох една-две. Ако някой има успешен опит, да сложи по-подробна рецепта със снимки.
Иска ми се да имам варианти за навън с по-малко цапане. Притеснявам се, че тогава яде в скута ми и придържам леко храната й с ръка, за да не я загуби/изпусне. Не е като на столчето вкъщи и с мушамата отдолу.Wink Та така да й я подавам дали е добре или пак да я оставям да е самостоятелна?
Забелязвам, че дъвче по-големите парчета доста време, а после гълта. Ако й е много голямо го изплюва.
Омазването е на ниво още от самото начало, цапаницата е голяма.
Все по-сръчна става с ръцете и като че ли успява да погълне все повече.
Малко хаотично споделям, но това се сещам за сега като впечатления. Надявам се на съвети и насоки от мами и бебета, които са по-напред.
П.П. Има ли смисъл да купувам готварската книга на Рапли?

Общи условия

Активация на акаунт