Захранване, водено от бебето - baby - led weaning IX

  • 112 471
  • 507
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 318
И после как свикват с прибори, не искат ли пак всичко с ръце да се яде?

# 496
  • Пловдив
  • Мнения: 6 610
на бебета и децата им е интересно всичко, което правят мама, тати и по-големите деца, ако има такива в семейството Simple Smile Да се храниш "като тях" за малчуганите си е доста интересно (в някои случаи и изморително) Simple Smile
И двете ми деца са захранвани така. На около две години боравеха с прибоорите като с възрастен, сина ми - дори и пластмасово ножче. На три му дадох и метално Simple Smile
Дъщеря ми също се научи, дори по-бъррзо от брат си, да борави с вилица и лъжица, но нож и давам в изключително редки случаи и то - само под строг контрол

# 497
  • Мнения: 28
на бебета и децата им е интересно всичко, което правят мама, тати и по-големите деца, ако има такива в семейството Simple Smile Да се храниш "като тях" за малчуганите си е доста интересно (в някои случаи и изморително) Simple Smile
И двете ми деца са захранвани така. На около две години боравеха с прибоорите като с възрастен, сина ми - дори и пластмасово ножче. На три му дадох и метално Simple Smile
Дъщеря ми също се научи, дори по-бъррзо от брат си, да борави с вилица и лъжица, но нож и давам в изключително редки случаи и то - само под строг контрол
Кога за пръв път им дадохте лъжица, вилица и чашка?

# 498
  • Пловдив
  • Мнения: 6 610
на баткото вилица му дадох около месец след началото на захранването - в началото пластмасова бебешка, но с нея и аз не бих се справила Simple Smile Видях, че така няма да стане и му дадох десертна, метална - от втория път се справяше чудесно с нея, някъде около 7 и 1/2 - 8 месечен е бил. Спомням си, че беше голям ентусиазъм и ядеше всичко, набодено на вилицата Grinning
С лъжицата го запознах на около 11 месеца. На годинка вече се справяше сам (супите ги предлагах гъсти или направо в чашка).
С чашка сме му давали и кърма, още преди да го захраним. Със захранването започнах да му предлагам и вода, но я пропи след годинката. Справяше се и сам.

Малката вилица започна да използва в самото начало на захранването си - на 7 месеца.
И с лъжицата се справяше доста по-добре - точно с усвояването на пинсетния захват, започна да си служи и с лъжица.
С чашка на нея също се пробвах, да ѝ давам кърма, защото бях записала магистратура в друг град, но не признаваше нищо друго, освен гърдата Simple Smile С началото на захранването и предложих вода - в началото сипвах по съвсем малко и придържах чашката, но около месец след това, тя си се справяше и сама.

# 499
  • Мнения: 3 205
Прибори дадох 2-3 седмици преди стартиране на захранването да свиква с тях, да ги разучи и да се наиграе. След това ги ползваше сам. С лъжицата само му загребвах и му я подавах, той сам без да разлива ядеше и ми я връщаше. През това време с друга лъжица бях загребала отново. Пораствайки започна сам да го прави. С вилицата не е имал никакви проблеми. Към 10м отказа всякакви прибори и почна да яде с ръце включително и супи, след което надигаше купичката и изпиваше течността. И това отмин. После пак си поиска приборите.

От първия ден, в който му предложих вода пие от малка пластмасова чаша. Шишета с всичките му там биберони и накрайници не е имал. От чашата после се научи на няма и 7м да пие от обикновено шише.

# 500
  • София
  • Мнения: 405

Pampers, sweet maniche, благодарим за споделения опит! Flowers Bouquet
Аз на моя му загребвам с лъжица и му я давам в ръка. Първите няколко хапки е ентусиаст, а след това не иска да я държи,а само отваря уста Grinning , но и това ще мине.

Аз искам да попитам кога се въвежда жълтъкът?

# 501
  • Мнения: 3 205
Аз яйцето не съм го делила-въведах го цялото. Първо в кекс и десерти и постепенно стигнах до бъркани яйца. Малко късно го въведох, защото имаше алергия към белтъка. Иначе се въвежда 9-12 месец.

# 502
  • София
  • Мнения: 8 596
Аз имам проблем а яйцата...чак алергия не бих казала -защото си ги ям.Като изям повечко(повече от 2 на ден и 3-4 на седмица) се обривам. Затова при моето дете ги забавих и въведох жълтък към годинка, а белтъка към година и 2-3 месеца.Той не е имал проблеми с тях, нито с някаква друга храна.  Аз правих някакво съчетание между стандартните схеми за въвеждане на продукти и свободата в ЗВБ.
Боривинки дадох, например, към 9-10 месец и то без да се усетя. Тогава въвеждах глутен и в един супермаркет ми хрумна да му намажа филийката с пюре от боровинки на Семпер. И го направих, той беше потресен. Аз доизядох бурканчето, беше страшно вкусно Grinning Но пък други неща съм ги забавяла и въвеждала по стандартните схеми.

# 503
  • Мнения: 1 049
Здравейте,
след месец и малко ни предстои захранване и все повече се замислям дали да не се пробваме по ЗВБ. Залавям се да чета старите теми и да събирам опит и мнения. За съжаление нямам познати захранвали по този начин, а като споделя какво си мисля, реакциите са, охкания за риска от задавяне.

# 504
  • София
  • Мнения: 8 596
Ако имаш фейсбук, можеш да се включиш в групата на Мария Нориега(авторката в блога За близнаците и книгата Захранване водено от бебето).
Групата се казва Захранване водено от бебето-лесно, съвременно, здравословно!
Там спокойно можеш да питаш нещо, не съм видяла някой да реагира зле и да пуфти Grinning 
Риск има и при пюретата, с тях може да има и по-тежко задавяне от с парче.
Взимат се нужните мерки и това снижава риска много.
Моето дете се давеше със слюнката си-от втория месец до към 8-9.С храна никога не е , а от слюнката му се случваше почти всеки ден и бях непрекъснато на тръни.

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 6 610
PurpleS, аз съм от "ветераните" Simple Smile - две деца захранвани така, едното още в самото начало, когато Мария разпространяваше идеята на метода.
Един, единствен пък се е случило задавяне (не, просто покашляне, а истинско задавяне...) и то с пюре... Бил е на 10-11 месеца, прибрахме се от път и нямаше нищо за ядене. Мм отиде в близкия хипермаркет и взе пюре - някакво оранжево беше с много странен вкус. Дадох му на дреб и като се запули... Изкарахме си акълите с баща му и никога вече не сме и пробвали...
Защо ти разказвам това ли - защото бебето може да се задави с всичко! Точно ЗВБ ги приучава, на това, да се справят сами Simple Smile
Идеята, да се присъединиш към групата не е никак лоша - там постоянно се споделят мнения, обменят се рецепти и се показват едни пухкави сладурчета Heart

Пожелавам ви успех със захранването и "слушай" бебето си - то знае най-добре от какво и от колко има нужда Simple Smile

# 506
  • Мнения: 573
Това ми напомни за моят младеж, който от храна не се е давил никога, най-много някое покашляне, мнооого рядко, обаче от вода се е давил сериозно и то най-редовно докъм годинка и половина (и то не само след ядене, когато и да пие). Пюре не е ял толкова, че да знам дали ще се задави - буквално не благоволи да близне от първите ми домашни опити Grinning Затова бързо стана ЗВБ бебе, но не знам защо, никога не съм се страхувала от задавяне, някак си имах вяра в него. И се радвам, че я оправда Simple Smile
А относно приборите - ако се хранят заедно с възрастни хора и ги наблюдават, докато ядат, много скоро сами посягат към вилица и лъжица, особено вилицата е много интересна, докато се учат да ловят с нея, при нас придружено от звук БОЦ при успех, беше голям стимул и радост. При нас малко след годинка почна да иска прибори и да се усъвършенства активно. Връчих му най-обикновени, метални вилица и лъжица, просто малък размер.

# 507
  • Мнения: 1 049
Благодаря ви, момичета Hug
Взех си книгата, има изключително интересна и полезна информация. Особено за разликите между задавяне и закашляне. Спирам се на този метод, другия месец ще стартираме.
Опитах се да разгледам групата във фейсбук, не всичко се вижда, може би по нататък ще си направя профил, че сега на теория добре, но на практика да видим как ще се случва Grinning

Общи условия

Активация на акаунт