Рaк кaкво дa прaвим

  • 1 608
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здрaвейте,
Дядо ми постъпи в болницa, зaщото беше много слaб и не се хрaнеше. След преливaнето нa 1 бaнкa кръв и много изследвaния, лекaрите го изписaхa, с диaгнозa- злокaчествен рaк нa дебелото черво. Говорих с лекaря, попитах го кaкво ще ме посaветвa, той кaзa че не знaе. Кaзa, че оперaциятa е много тежкa, зaщото рaкът е долу ниско и нищо не се знaе. Може дa не издържи, може дa го отворят сaмо и дa го зaтворят, може дa нaмерят и други нещa, може дa го отворят и дa му изкaрaт червото отвън. Попитах го кaк е по-добре и ще живее повече. Лекарят кaзa, че и в двaтa случaя нищо не се знaе. Много хорa ми кaзвaт, че при тaкивa оперaции често много бaрзо се пускaт рaзсейки. В този случайразбирам, че е по-добре без операция. Дядо ми, който е нa 80 години, беше съгласен първонaчaлно, когато ни кaзaхa, че е възможно да се оправи. Но след като лекарите ни казаха всичко, каза че не е съгласен да го оперират и да го разпорват за нищо. Достa повече сa рисковете при оперaция, но пък кaзaхa, че може и дa се зaпуши дебелото черво, ако не се оперира и тогaвa ще се нaложи оперaция по спещност, която ще е още по-тежкa. Просто не знaм кaкво ни очaквa зa нa пред и кaкво дa прaвим. Моля ви зa съвети. Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 5 892
Не бих могла да ви посъветвам какво да правите осносно годините на дядо ви. Бяща ми е с рак на дебелото черво, но е на 53. В болницата повечето хора, които бяха оперирани бяха към 65-70.
Може да направите скенер да видите дали има разсейки в тялото. Ако туморът е голям  и пречи на изхождането е хубаво поне да му направят операция да му извядят тънкото черво на корема(анус-претер). Операция е доста по-леко, в сравнения с цялостното махане на тумора.
Лекари би трябвало да го прегледат и да преценят общото му състоя дали ще издържи операцията.

# 2
  • Мнения: 5 513
На моя дядо/лека му пръст/ на 75г му правиха операция.Вадиха му камани от пикочния мехур.Стана
без пълна упойка,никой не се наемаше иначе,с много връзки,възстановяването беше трудно.
Щяхме тогава да го изтървем,отказа да се храни тотално.И леко се усети,че взе да губи разсъдък.
Пиша ти заради възрастта.А болежката при него е немерима с вашата.

# 3
  • Мнения: 3
Едва ли ще получиш еднозначен отговор...Дори и от лекарите.Баща ми бе опериран в 2010 година и остана с катетър, защото задържаше течностите.При консултация ни казаха, че евентуална операция би могла да ускори процеса на развитие на раковите клетки.В края на миналата година откриха разсейки в костите и белия дроб и опитахме лъчетерапия, но напразно.Зная колко е страшно и колко е трудно, но не се предавайте.Потърсете мнение не само от един специалист.Ние не успяхме да преборим болестта, но все още се питам дали опитахме всички възможности.

# 4
  • Мнения: 5 892
Това му е коварното на рака- уж минаваш операция и го изчистват, но винаги съществува опастност да се върне.
 i_n_p, много съжалявам и съчуствам за загубата ви, но не мисля че сте могли да направите нещо повече. Просто се случва...  И лекарите не могат да кажат кога и защо и при кого... Tired Cry

# 5
  • Мнения: 3
Това му е коварното на рака- уж минаваш операция и го изчистват, но винаги съществува опастност да се върне.
 i_n_p, много съжалявам и съчуствам за загубата ви, но не мисля че сте могли да направите нещо повече. Просто се случва...  И лекарите не могат да кажат кога и защо и при кого... Tired Cry

Благодаря за милите думи и Ви пожелавам успех в борбата!
an4o_vd4 успех и на Вас!Спомням си, че седмици преди татко да си отиде ме попита какво са казали лекарите и аз смутолевих нещо.Не исках да му давам напразни надежди, а и не исках да го плаша.В действителност лекарят ми беше казал, че няма шанс и единственото което можем да направим е да продължим с обезболяващи.След това баща ми се беше известно време в сравнително стабилно състояние.Не се отказвайте и питайте и други лекари.Кураж!

# 6
  • Мнения: 918
Здрaвейте,
Дядо ми, който е нa 80 години, беше съгласен първонaчaлно, когато ни кaзaхa, че е възможно да се оправи. Но след като лекарите ни казаха всичко, каза че не е съгласен да го оперират и да го разпорват за нищо. Достa повече сa рисковете при оперaция, но пък кaзaхa, че може и дa се зaпуши дебелото черво, ако не се оперира и тогaвa ще се нaложи оперaция по спещност, която ще е още по-тежкa. Просто не знaм кaкво ни очaквa зa нa пред и кaкво дa прaвим. Моля ви зa съвети. Благодаря предварително
Моят съвет е непременно да потърсите още едно мнение. Наш близък се оперира от рак на дебелото черво преди 3 години, на 85 години. Оперираха го във Военна болница. Сега е добре, въпреки че годините му тежат и без тези проблеми.

# 7
  • Мнения: 2
На мен в болницата ми казаха това. Дадоха ми само една епикриза, която трябва да дам на личния лекар, както и името на специалиста, за когото искаме да вземем направление за консултация. Когато отидем при специалиста, той как ще разбере точното състояние на дядото. Личният лекар записва ли в направлението или на някакъв друг документ състоянието. Ще се наложат ли някакви други адски изследвания? Има ли вариант без направление, защото личният му лекар идва рядко в нашето село, а да не говорим, че за направления не иска и да чува?

# 8
  • Мнения: 3
Няма ли досие?

# 9
  • Мнения: 5 892
Аз мисля, че личният трябва да ви даде направление за специалист. Специалистът  трябва да ви прати на скенер и тогава реши какво ще става. Ако ще има операция ще трябва консултация с кардиолог, анестезиолог и други, които съм позабравила. На тези консултации ще ви прати личния. Ще пуснат и кръв да видят кръвните показатели. Ако има операция ще ви искат 3ма кръводарители. Но докумените може да ги оправи и друг- отиваш при личния в съседния град/село и му казваш. Не  е нужно дядо ти да е теб, да си почива. Той трябва да е с теб при специалиста и за самите изследвания.
Подчертавам, че мисля, не съм на 100% сигурна, гледам да не мисля за периода, в който минах през това...  Peace

Общи условия

Активация на акаунт