Проблем с кърмата

  • 546
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 210
Здравейте мили мами,

Искам да ви питам може ли кърмата да не е хранителна? Аз кърмя бебчо вече 3 месеца.Досега надаваше добре, последня месец 1100кг. Нашто педи каза, че след като сме на кърма трябва да идваме на прегледи през 2 седмици и на последната консултация бяхме качили само 100 гр и ни каза да дохранваме. А аз кърма си имам и то нормално. Случва се на моменти да е по малко, но си има. Първоначално ми беше жълта и леко гъста а сега е като вода оцветена с бяло. От вчера се цедя за да виждам по колко папка кърма и дохранвам с адаптирано. Бебчо изпапква 120мл кърма и още 70мл адаптирано и иска и още. А за неговата възраст трябва да яде по 130мл. След като го вдигна плачка и докато не му дам бибата не спира. Да ама ми е гузно че е гладно и се притеснявам. Не ми беше акал 2 дни, но както дадох адапирано почна като преди да пълни памперса по няколко пъти.  Папкаме през три часа, през ноща прави пауза 6 часа. Когато по рано е гладен му давам не спазвам точно през три часа.
Може ли моита кърма да не е хранителна? ИЛи си е нормална а просто да му е малко? Може ли някъде да се провери дали е хранителна?и ако не ехранителна да я спра ли изцяло или да продължавам на смесено?
МОля кажете какво да правя, не искам бебчо да е гладен:(

# 1
  • Мнения: 3 760
Не съществува такова нещо: "нехранителна кърма". Явно имате скок в растежа и при бебчо внезапно се е  появила нужда  от по-голямо количество кърма. Щом иска 190мл значи толкова му трябват. Но ако даваш добавка организмът ти няма как да разбере, че трябва да произвежда повече мляко. Не му давай добавката. Колкото повече добавка му даваш, толкова по-малко ще суче, съответно  кърмата ти ще намалява и в крайна сметка ще го отбиеш. Трябва често-често да поставяш бебето на гърдата. Нека суче колкото се може по-дълго. Най-добре се запаси с храна, течности и книжка и се настанявай да кърмиш. Пий много течности. Прави си лактогонни чайчета. За няколко дни лактацията ще се регулира.

# 2
  • София
  • Мнения: 172
Здравей Zeni,
опитай се да увеличиш количестото кърма, а това става с често слагане на бебчето на гърда, ако се налага и през половин час Честото слагане на гърда понякога е доста изтощително за майката, но резултатът си заслужава.
Към менюто мога да добава овесени ядки, вареното жито - класическо , изпитано, супичките. Купи си таблетки бирена мая.
Аз се и цедях - след кърменето от съответната гърда, както и по метод предложен от педиатърката ни - малко преди хранене цедя от гърдата, после го слагам да суче, давам му изцеденото след като се насуче, и  пак изцеждам каквото има, за да го дам по-късно при нужда, но по-ефективно е сученето на самото бебче.
Давай изцедената кърма с лъжичка или чашка, че от шише се пие по-лесно както кърма, така и адапте.
Толкова от мен. Успех и здраво бебче (ако бебето не плаче за храна, не се връзвай на малките показания на кантара - моя син виначи е бил в долната граница на таблиците за растеж пък нищо му диване и половина).

# 3
  • Мнения: 3 089
и аз на всяка манджа мерудия, 'дет съ вика.
твоята кърма е най-подходящата за твоето бебе. не е не-хранителна, не-калорична, рядка, гъста или нещо подобно. ИДЕАЛНА Е! възможно е, обаче, да е недостатъчна. ако е така, то следвай съветите на момичетата (или почети малко в библиотеката на форума), за да увеличиш лактацията. ако пък бебето ти изглежда жизнено и енергично, то знаи и това не е проблемът и просто трябва да не се вързваш на разните мерки и теглилки. не започвай прибързано АМ, защото това ще помогне за намаляването на лактацията и отбиването на бебето.
успешно и продължително кърмене.

# 4
  • Мнения: 250
И според мен начина да се аправят нещата е по-често слагане на гърдата. Ти що не я попита твоята педи как разбра че не ти е хранителна кърмата. Тя и на снаха ми так и каза нейната, но аз не им позволих да дохранват казах им да я кърми през 2ч и сега всичко е ок.

# 5
# 6
  • Мнения: 4 242
Успокой се и си кърми бебето майче!
Няма нехранителна кърма!!! Тя е винаги такава каквато е необходима за твоето бебе в даден момент- толкова рядка, гъста, сладка, топла и готова, колкото е нужно!
Повечето майки тук кърмят бебетата си до 6 месец като не дават дори вода и чак тогава захранват, да не кажа че повечето дохранват чак след 8-9 месеца (а Деметра след 10 даже Mr. Green)! И тези майки успяват не защото са късметлийки а защото искат да кърмят и спазват определени прости правила. Wink
Ако имаш желание да си кърмиш бебчето мога да те посъветвам:
- сменяй гърдите не по- често от 3 часа, за да си убедена че бебето изсуква задното/мазното мляко, ако сменяш гърдите по- често в възможно бебчето да изпива само предното мляко и от там да не се нахранва и съответно да не наддава
-храни на поискване, значи при най- малкия знак, че бебчето има нужда да суче (върти главичка да търси гърдата, суче във въздуха, отваря устичка, суче ръчички/дрешка/завивка, премлясква и т.н, това са ранните знаци, плача е последна фаза на глад)
- понякога бебетата сучат от жажда и изсукват само първата/воднистата кърма, понякога им е криво и искат да се успокоят на гърдата, ти няма как да знаеш колко и какво е изсукало бебето за да го държиш по часовник до следващото хранене, това означава че то ще гладува
- не гледай часовник, не следи режим, не е нижен никому, само ще се изнервите излишно, водете се един от друг
- кърми нощем, ако бебето се буди, не давай на гладен стомах вода или чай, шом се буди, значи има нужда, стомахчето е прекалено малко за да издържа цяла нощ без да се храни, на кърмените бебета не им е нужна нощна пауза/почивка,няма от какво да почиват, тъй като кърмата е лесно усвоима и за час и половина я няма вече в стомахчето
- нощното кърмене е важно, стимулирането на гърдите, м/у 3 и 8ч сутринта когато нивото на пролактин е най-високо (а именно от този хормон зависи лактацията) означава добро количество мляко през деня и едно спокойно и задоволено бебе
- не давай добавка, това е най-краткия път към отбиването (ако държиш да кърмиш разбира се)
Фазите на усилен растеж са няколко (ориентировъчно- 3 седмици, 6 седмици, 3 мес., 6мес), вие сте на 3 месеца, значи може да е това. Ако сте в такава фаза и започнеш АМ, объркваш нормалния процес и няма как организма ти да разбере че е нужно още мляко, съответно няма и да го произведе, и така проблема се задълбочава. Попадаш в омагьосан кръг от който трудно се излиза, много мами тук имат опит и знаят колко трудно се спира добавката.
Освен това от моя опит мога да ти разкажа случка. Дъщеря ми точно на консулта на 3-я си месец беше качила само 200гр. Точно беше започнала да прави 6 до 10 часови нощни паузи и аз се хвалих наляво надясно доволна. Педката не спомена за добавка, но и не и хареса растежа, на мен пък още по- малко. Започнах да си навивам часовника и да ставам в 3ч и 6ч да кърмя, след месец имахме +кило и нещо налице Laughing
Да ти кажа  и друго, всеки месец си има периоди, през седмица-две се храним повече или по малко, за това и консултациите са на месец, какво като е кърмено бебето няма значение това. Ще видиш че като закръглите месеца ще сте качили нормално. Ама че приумици имат тия педиатри понякога, Naughty кърмено- за това на две седмици теглене! Crossing Arms
За сега в просъница това се сещам, момичетата ще добавят!
Само запомни че трябва да си спокойна и да вярваш в себе си и природата, там няма грешка! Ще видиш че всичко ще е наред много скоро и ще се хвалиш тук!

# 7
  • Мнения: 398
Мисля, че много добре си се справяла и без  добавката, та бебо ти е наддавал прекрасно за месец. Успех!!!

# 8
  • Мнения: 210
Много ви благодаря момичета. Бебчо сега папка от мен и само ако много реве му давам добавка. През ноща нямаше нужда и спинка добре. Май наистина е просто растежа. Благодаря ви за подкрепата и съветите.

# 9
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Аз направих като теб- кото ми направи скок в растежа давах от време на време добавка, но до последно се мъчихме на цица- хранене по- начесто му е майката. При първа възможност махни шишето и го оставяй да суче дълго- така хем стимулираш, хем бебето не свиква със шишето... Наддаването на кг. за две седмици не е сигурен критерий- може в следващите две да наддаде 400 гр. Не предлагай шише при първо ревване, така ще се отбие.
Послушай Мери и другите мами, те са помогнали на много като теб и мен.

Общи условия

Активация на акаунт