Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 25

  • 117 494
  • 772
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 781
beauty_ много се радвам за вас  Hug и ние проядохме бъркани яйца и съм на седмото небе. но отначало 'борбата както казват е епична' с картофи на обяд, месо на вечеря, месо на обяд, картофи на вечеря и т.н. ден след ден.

сега чакам с нетърпение прасковите и черешите, за да видя как ще му се отразят. сушените плодове дават ужасен резултат с изключение на червените боровинки, които даваме като закуска и междинни похапвания. искам да пробвам и с пресни малини и къпини.

междудругото след нарушаването на диетата онзи ден наблюдавам нещо, което бях забравила - животът му започна отново да се върти около храната. постоянно сочи и отива в кухнята и иска да яде; увеличил си е порциите двойно и понякога тройно. преди беше така - нямаше наяждане, а след въвеждането чувството на ситост и глад беше едно от първите неща, които се орегулира

сега гледам ето това и ми се струва интересно: http://helashop-bg.net/product/645/antiparaziten-kompleks-90-kapsuli.html

Последна редакция: сб, 09 май 2015, 00:47 от babunka

# 766
  • Мнения: 411
Това го дават за над 6г.Дали да го взема?Нашия е на 4 и полв.
Иначе аз в темата за хиперактивносттта пуснах препарата ,който нашия пие
http://www.vitacost.com/liquid-health-attention
вътр има Габа,таурин ,л-тирозин,л-теанин.Поръчах вчера от нау фуудс пробиотик,калций и магнезий,фибри,вит е,риб.масло и вече не помня още какво.Аз от год и полв. съм веган и само риба ям от месата.Все гледам здравословно ,но при малкия нещата не се получават.Вчера направих леща, пълнозърнест ориз със зеленчуци и кекс от лимец ,но уви лапа нещо и после го плюе.Яде чипс ,кюфтета и банани.Ами ще се мъча поне да огранича глутена и казеина,но най големия ни проблем са шок.яйца.Не знам сигурно не трябва да го водя в магазин.
Що се отнася до водата ,ние пием пречистена ,алкализирана вода.Някои й казват жива вода.Тя е най-добрата вода.Нашата се получава от чешмяната вода ,минава в специален апарат и излиза пречистена с ph 9,4.

Последна редакция: сб, 09 май 2015, 10:27 от asya asya

# 767
  • Мнения: 2 860
Вчера видях, че съществуват ензими за разграждане на глутен и казеин под формата на добавки, някой запознат ли е?

# 768
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Синът ми е със специфичен вид аутизъм - синдром на Аспергер. Основните му проблеми са с общуването и изразяването. Използва малко на брой думи и не разбира абстрактни понятия. Когато трябва да му се обясни нещо, трябва да бъде нагледно, иначе не го разбира. Много е добър с математиката и информатиката, до степента, че сам инсталира програми, обработва аудио и видео файлове, прави игри. Покрай работата с компютър разбира и говори по-добре английски, отколкото български. Често ме моли да му кажа как е на български "еди какво си..". Не е хперактивен.в смисъл, че не се движи постоянно, дори не обича да тича и да ходи навън, но не може да стой на едно място без да върши нищо, трябва нещо да разглежда или да ми цъка по телефона. Не е агресивен, не се наранява, обича да играе с деца, животните са му безразлични ( въпреки, че преди време четох за ползите от домашните любимци при децата с аутизъм и имаме 2 кучета и едно зайче, доскоро и котка).
Яде много малко неща - хот дог, принцеси с кашкавал или кайма, препечени филии със сирене, пържени филийки, пържени картофи, ябълки, банани, рядко ягоди, моркови, кисело мляко в големи количества, прясно мляко  - рядко, сладолед, шоколад....и май това е. Няма проблеми с храносмилателната система т.е няма диария, газове или запек. Не мога да го принудя да опита нищо, което не иска, просто си запушва устата и може да не яде цял ден, ако не предложа нищо от това, което обича. Въпросът ми е - след като няма видими храносмилателни проблеми, една диета би ли имала някакъв ефект. Питам, защото той реално яде само неща съдържащи казеин или глутен, а въвеждането на нова храна ще бъде мнооого трудно, и за него и за мен.

# 769
  • Мнения: 9 988
На моите деца са правени изследвания за непоносимости и нямат. Не висчки деца от спектъра ги имат, както казва цитата от книгата по-горе. Подобряваме се с огромна скорост и без добавки, но се занимаваме с много неща.

# 770
  • Мнения: 781
за да не цитирам едно по едно мненията ще отговарям поетапно:

asya_asya - лимецът има 2% съдържание на глутен. много е ниско, но все пак го има. аз бих го спряла. нашият веднага включва бръмчалника. тествала ли си го за непоносимост към ориз? щом е за над 6г може да се търсят заместители. разгледах това, което пиете в момента и силно те съветвам да го спреш. чета:

Soy lecithin blend > не
Fruits & Greens™ (extracts of: banana, tomato, apple, kiwi, strawberry, peach, red grape, blueberry, mango, cantaloupe, pineapple, cranberry, cherry, raspberry, red pepper, egg plant, plum, elderberry, apricot, carrot, ginger, beet, onion, sweet potato, white potato, broccoli, spinach, kale, brussel sprout, cabbage, orange, grapefruit, lemon, lime),  (маркирала съм само най-често срещаните алергени. дори някои от останалите също биха могли да дадат реакция, а веднага ти казвам, че брюкселското зеле, обикновеното зеле и сливата в тази комбинация само ще влошат състояниято на детеце със стомашно-чревни проблеми, защото раздуват чревните гънки)
xanthan gum
-> по-скоро не, защото основната й съставка е глюкоза и може да дава лоши реакции при някои деца

соевият лецитин дори не го коментирам - той е потенциален алерген. да погледнем екстрактите - страшно са много. ако не си направила изследвания и/или по метода проба-грешка не си установила, че детето ти няма непоносимост/алергии към нито едно от тях - моят съвет е да го спреш. поемаш твърде голям риск - дори само една съставка да дава алергична реакция, нямя да може да се получи желания резултат. в книгата наричат това:

Цитат
Правилото на Двете Габърчета

„Ако седите на едно габърче ще ви трябва доста обезболяващо, за да се оправите. Но ако седите върху две габърчета – премахването на едното  няма да доведе до 50%-но подобрение.”
Д-р. Сидни Бейкър, съосновател на „Победи Аутизма Сега!”

това е и другата причина (нали ме питаха по-рано) защо давам така 'разглобено' витамините - Таурин, Л-Глутамин, ензими, ДХА и т.н. отделно. по този начин налагам по-строг контрол на индивидуалните съставки (много по-лесно ми е да контролирам постъпването на Таурин, където примерно има 3 активни съставки в капусалата отколкото такъв комплексен препарат, за който имаш съмнение дори за една съставка). моят съвет е: подхождайте опростено - колкото по-малко съставки има препарата, който давате - толкова по-добре. да не говорим, че мулти-не-знам-си-какво 3-в-1 на палмолив са по-скоро маркетингова стратегия за търсещите панацея родители

гала, да, тези ензими са добра алтернатива при едно състояние на детето/юношата, където вече първоначалните щети върху стомашно-чревната среда са овладяни. т.е. в момента не е от особена важност детето ти непременно да разгражда глутена и казеина. от особена важност е да се подпомогне възстановяването на автономността на стомаха, червата и имунната система. затова трябват обикновени хранителни ензими, които да му помогнат да разгражда в-вата, за които 'почти' може сам. глутена и казеина са сложни молекули. мисли го така - учите азбуката отначало, все още му е рано за четене на цели изречения Simple Smile

Мравка - силно те съветвам моментално да спреш всички млечни продукти. глутеновите ако искаш ги забави малко след тях. самият факт, че ги търси и ги приема в големи количества е силно притеснителен. както беше споменато по-рано - отрицателни резултати за алергии/непоносимости НЕ означават, че детето понася добре дадена храна. те означават, че НЕ съществуват достатъчно данни, за да бъде квалифицирано неговото/нейното състояние като алергия/непоносимост. освен това при опрделени условия може да се получи фалшив отрицателен резултат.

след разговори с няколко майки взех решението да преведа книгата. професионално се занимавам с това, а и (за съжаление) личният ми опит също допринася. вече съм почти до средата. ако на някой му е важно да чете на момента - мога да пращам своевременно докъдето съм стигнала.  Peace

и искам да ви споделя още нещо:  В Щатите ( а вече и в Европа) съществува закон, според който един продукт може да е обявен за безглутенов дори и някоя съставка, сама по себе си, да съдържа глутен (т.е. той влиза в направата). примерно продават безглутенови ядки. обаче масово във фабриките движещата се лента е посипана с брашно (бяло и евтино), за да не се слепват ядките преди да бъдат сложени в пакетите. понеже брашното технически не е 'съставка' то фирмите не са длъжни да го обявяват на опаковката.

Последна редакция: пн, 11 май 2015, 00:58 от babunka

# 771
  • Мнения: 2 860
Бихте ли ми препоръчали добър детски психиатър в София, с който да направя консулт. Благодаря!

# 772

Общи условия

Активация на акаунт