"За" и "против" чалгата

  • 97 449
  • 1 961
  •   1
Отговори
# 1 950
  • Мнения: 347
Хубави и стойностни фолк песни имаше някъде около 2001-2004 година, когато хип хопът беше нашумял у нас и понеже Радка пиратка стилът не вървеше се опитаха да направят нещо модерно, излъскано, с цел да се борят с него и с модерната поп музика тогава. Затова замениха Радка пиратка и Бял мерцедес с далеч по-стойностни песни - романтични балади ала "Погледни ме в очите" и "Губя те бавно" или денс парчета. Нямаше чак толкова секс в текстовете и в клиповете. Помня че Анелия носеше семпли дънкови якенца тогава - нищо кой знае какво скандално, дори гримът им беше по-скоро рокерски. Не виждам с какво Анелия в клипа на "Погледни ме в очите" се различава от някоя поп-рок певица - изцяло облечена, в дънково яке с ресни. Съвсем семпла и прилична.

За първи път имаше експериемнти с компютърна графика и ефекти в клиповете. Това беше единствената добра ера на тази музика, но беше много кратка и явно не могат да избягат от корените си. Около 2005-та започнаха да се връщат към кръчмарските простотии и разголвания. Но като ви дранят толкова не знам защо ги следите? И аз им се дразнеХ, но от години не ги следя. Нека си пеят там, как пък не ще седна да им  правя рейтинг и да ги слушам. Слушам си Дарик и Радио 1 и там чалга не пускат. А и какво е това тийн мислене - музиката за един порасъл човек е само едно от многото неща. Възрастта когато музиката е почти целия живот на човек е в гимназията.

Абсолютно съм съгласна с теб! Много добър анализ. Точно така беше. Хубавото време на чалгата отмина много отдавна и беше за кратко. Все повече хора се възмущават и от текстове и от клипове. Дори днес прочетох коментар на един приятел във фейсбук, който беше сложил статус дори за чалгата като беше писал " Тия хора, които пишат текстовете на чалга песните замислят ли се изобщо какво пишат" Явно си мислят, че това се търси знам ли  Thinking   

# 1 951
  • Мнения: 4 585

Ерик, не ги следим. Те ни се натрапват. От съседа отгоре, от отсрещния блок, от кварталната кръчма, от минаващия покрай нас автомобил.
 - Бате, пусни ни чалга.
 - В това такси не се слуша чалга.
 - Ами нали представяте услуги.
 - Транспортни услуги, момчета, транспортни. Слушайте сега Зи рок

# 1 952
  • Мнения: 230
Е то в такъв случаи тези които не обичат никаква музика са дискриминирани навсякъде. Има много хора които по-скоро предпочитат да слушат водещите на Дарик като Нина Александрова и Пролет Велкова пред някаква музика. Има и такива които искат пълна тишина в таксито след напрегнат работен ден. В крайна сметка няма как да принудят хората да не слушат нищо нали? И изцяло смятам, че светът ни е твърде зависим от музиката. Не сме в гимназията вече, че интересите ни да се ограничават с нея. Има толкова по-хубави изкуства от нея - кино, изобразително изкуство. Ма не, музиката се натрапва навсякъде. А който е визуален и не я обича? Самата музика винаги е била по-интересна с визуализация - оперите, а по-късно видео клиповете правят хитовете. За мен лично музиката е просто фон за партита и веселби.

# 1 953
# 1 954
  • Мнения: 347
Най-добре е изпълнителите да вземат да обръщат повече внимание на текстовете и да престанат да пеят глупости. Преди как можеха да пеят хубави песни, а сега ги изби на простотия. Да коригират песните и клиповете си и който иска да ги слуша даже ще натрупат много повече положителни отзиви, отколкото с простотиите, които пеят и показват в момента.  newsm10

# 1 955
  • Мнения: 230
Не виждам защо някой би слушал чалга като поп музиката в последно време е много приятна и хубава. Михаела Филева, Дивна, Риана, Бионсе, Фарел Уилямс, Джъстин Тимбърлейк, Кати Пери, One Direction, Питбул, Майли Сайръс и много други имат прекрасни хитове в последните две години. Applause на лейди Гага също беше супер хит. Да не броим много хитове от по-неизвестни изпълнители и групи. Като тези, които чуваме в рекламите. Та честно казано песните на тези изброените по-горе са хиляди пъти по-приятни и хубави от глупостите на поп-фолка. Пред Галена и Анелия One Directin и Майли Сайръс са като Бетовен. Не им гледам клиповете, говоря като музикална стойност. Чалгата без клип не става за нищо. И се радвам, че любимото ми радио Дарик залага на тях.

# 1 956
  • Мнения: 100
Не виждам защо някой би слушал чалга като поп музиката в последно време е много приятна и хубава. Михаела Филева, Дивна, Риана, Бионсе, Фарел Уилямс, Джъстин Тимбърлейк, Кати Пери, One Direction, Питбул, Майли Сайръс и много други имат прекрасни хитове в последните две години. Applause на лейди Гага също беше супер хит. Да не броим много хитове от по-неизвестни изпълнители и групи. Като тези, които чуваме в рекламите. Та честно казано песните на тези изброените по-горе са хиляди пъти по-приятни и хубави от глупостите на поп-фолка. Пред Галена и Анелия One Directin и Майли Сайръс са като Бетовен. Не им гледам клиповете, говоря като музикална стойност. Чалгата без клип не става за нищо. И се радвам, че любимото ми радио Дарик залага на тях.

Ти май се шегуваш...поп песните са със същите текстове като чалгата..само че се пее на английски Laughing Laughing . Нищо по-стойностно няма, слушам и двата жанра, така че не съм пристрастна.  Laughing Laughing

# 1 957
  • Мнения: 230
И е така и не е така. Наистина има песни, особено с рапъри в които има неприлични текстове и думи. Но има също и песни като Wrecking Ball с много по-романтичен и по-дълбок текст от колкото в чалгата. Също така не виждам къде са просташките неща в Roar на Кати Пери например. Хитовете на One Direction също често са за съвсем други неща, не за секс. Най-много да се намеква, но не така открито и просташки като в чалгата.

Вярно, опитват се от Пайнер да подражават на запада, но най-вече го докарват като дрехи и клипове.  Като че ли по звучене по-далече от това да приличат на румънските и турските. Явно това се търси, което автоматично означава че не целят моето ухо. Simple Smile
Не ми харесва твърде източното залитане и турски и арабски елементи във фолка. Една чалга песен от 2003 можеше да я объркаш със западно поп или денс парче по звучене, а баладите бяха чист поп, сега определено не е така.

Видеоклипове по принцип не гледам, защото обикновено и нашите и чуждите са тъпички и нямат нищо общо с песента. Но там може да се каже браво на Пайнер защото все повече заприличват на западните и пошлите елементи постепенно отпадат. Но като цяло предпочитам да си слушам песните по радиото без да гледам клиповете, та не мога да кажа повече.

# 1 958
  • Мнения: 3 091
Никога в семейството ми не се е слушала чалга. Нито сега, нито по времето на социализма - и сме оцелели  Wink
Ние нямаме потребност от тази музика, нашите приятели - също. Не виждам причина детето ни да я избере... Дори училището, в което ходи, е чалга-free Wink, което искрено ме радва

# 1 959
  • Мнения: 7 171
Никога в семейството ми не се е слушала чалга. Нито сега, нито по времето на социализма - и сме оцелели  Wink
Ние нямаме потребност от тази музика, нашите приятели - също. Не виждам причина детето ни да я избере... Дори училището, в което ходи, е чалга-free Wink, което искрено ме радва



Хареса ми това като потенциална реклама. Училището е чалга-фри.  Laughing

# 1 960
  • Мнения: 230
Аз слушах чалга но в един момент ми писна от едно и също и да пускат нов албум всяка година. Твърде много дразнят с това постоянно бълване на песни. Западните пуснат един албум и често правят година пауза до следващия. А тук постоянно те заливат няколко имена с нова песен всеки месец.
Поп музика също не понасях в един период. Но за щастие бях приятно изненадан от новите поп парчета по радиото в последните две години. Ако разчитах на телевизията още като видя Михаела Филева, Майли, One Direction, Селена Гомез, Риана, Рафи или Богомил щях да сменя канала, защото са масово оплювани от някои хора и се смятат за едва ли не музика само за тийнове. Да не говорим, че на Майли клиповете й са глупавички и шантави, но ако се заслушаш в някои нейни песни вади много хубав глас. Е, да но без да знам че те пеят слушах песните им всеки ден по радиото и ми харесаха. Дори ми допадна песен на Лейди Гага, никога не вярвах че ще се случи. Като добавим и разните нови банди и изпълнители поп музиката в момента е на много по-добро ниво от колкото през 1995-2012. Споменавам и 90-те защото тогава бях дете и помня бозите които бяха на мода тогава. Много хора които никога не са слушали изброените ги плюят на база изявите в медиите или външния вид, но със сигурност се кефят на песните им без да знаят кой ги изпълнява.

# 1 961
  • София
  • Мнения: 12 374
Свръх кичозен клип и скучна песен. Силно се надявам щерката никога да не прослуша подобна помия. Но пък чак да го забраняват..ми се струва леко пресилено.

П.П. Не мога да повярвам, че девойката е непълнолетна  Shocked Тук изглежда като 30 годишна жена, егати.

Общи условия

Активация на акаунт