За настоящи мами и татковци: Ползвате ли столче за кола?

  • 6 366
  • 58
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 686
В предишната тема за столчетата за кола обсъдихме дали трябва да се ползват. Ясно е, че нуждата им е от първостепенно значение. Но ми се ще да разбера колко от вас наистина имат и ползват такива за децата си. Това ще е интересна статистика. Можем да обсъдим и причините, поради които някои още не са се сдобили и какво трябва да се направи по въпроса.

# 1
  • София
  • Мнения: 15 216
Да, ползвам.

# 2
  • Мнения: 4 358
В началото возехме Оги в порт-бебе, а след това в столче. Баща му не тръгва, докато не съм закопчала коланите на столчето.

# 3
Да ползвам от момента в който са се родили. Тук просто без такова не изписват от родилният дом - ЗАКОН

# 4
  • Мнения: 8 769
Уф, гласувах с "ДА", защото имаме такова столче и известно време го ползвахме по предназначение. Обаче оная ми ти бяс като поотрасна малко и като каза, че няма да седи там Close -и край. Слагаш я, завързваш я, а тя Crazy  крещи, пищи-не можеш да караш.  Shocked Вече се вози свободно. По време на возене сяда на столчето, става, ходи по задната седалка, търкаля се-абе УЖАС! Няма озаптяване това дете.  #Crazy Ако набия рязко спирачка (случвало се е два пъти до сега) се търкаля по пода и започва да вие Imp След секунда обаче е изправена и готова за нови простотии.
Какво да правя? Как децата ви седят в тия столчета завързани? Shocked  Banghead

# 5
  • Мнения: 1 975
разбира се че ползваме  Grinning
и двамата ползват от новородени .... после им ги сменихме с по-големи . Сега са на 2 и на 3 годинки и още в столчетата си седят  Wink ....

# 6
  • Мнения: 2 006
Ползвам,даже преди няколко дни купихме за деца след годинка Grinning Алекс също пищи в на4алото,но това е едно от нещата за ,които не правя компромис,така,4е .......пък и тук глобите са доста солени4ки Grinning

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 728
Отначало ползвахме коша на количката(нарочно я купихме комбинирана),скоро купихме столче и нямам проблеми с пътуването.Седи си в столчето и гледа през прозореца. Аз обикновено седя при него на задната седалка,че се чувствам малко по-спокойна като ми е пред очите. Даже на задната седалка пътувам с колан,така че ми е лесно да му обясня защо и той трябва да е вързан!

# 8
  • София
  • Мнения: 2 300
Да.

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
А какви са доводите на теzи, които са гласували с Не?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Аз гласувах с 'не'.
Доводите...каквото и да напиша, няма да ви хареса. Wink
Първо - нямаме собствена кола. От много години мъжа ми кара служебна, от както се роди Сиси смени 3 броя. Доколкото знам детската седалка трябва да е съобразена с вида на автомобила. Седалка която става за Фелиция ще стане ли за голямо Пежо комби? не знам...както и да е. 1-2 или 3 пъти в годината пътуваме надалеч/по 400км/.  През останалото време из града ако не сме пеша, сме с такси...столче няма как да се ползва. Ако се возим при мъжа ми, също е неудобно, инцидентно да се слага и маха столчето, щото да седи постоянно в колата е невъзможно. Сиси освен всичко пък и заспива винаги...от 5 часа път, тя 3-4 часа спи. Винаги се вози при мен отзад, и за да не ме замеряте с камъни ще ви кажа, че кротува като е будна, обикновено я държа в мен и сме вързани и двете с колан. От няколко месеца насам пък държи да седи сама и да е вързана с колан защото била 'кака' вече...
А колко е страшно по пътищата точно аз знам повече от добре...но, това е.

# 11
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Flash*
Доколкото знам детската седалка трябва да е съобразена с вида на автомобила. Седалка която става за Фелиция ще стане ли за голямо Пежо комби? не знам...както и да е.

Аз пък не съм чувала такова нещо. Защо да не са един вид универсални детските столчета?
Както и да е -всеки си има причини да прави или не дадено нещо.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 686
Да, разбирам, че може би нямате нужда от столче. Хубавото е, че я връзвате с колан. А още по-добре е, че тя сама проявява желание за това. На колко години е? Защото на запад, когато детето стане голямо за детското столче е позволено вместо да му взимат детска седалка (тези дето са с колана на автомобила), да се вози и само с колан. Значи е напълно безопасно.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 686
Столчетата стават за всички автомобили, които имат колани на задните седалки.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 865
Цитат на: Tintiri-mintiri
Столчетата стават за всички автомобили, които имат колани на задните седалки.


Значи грешката е моя. Знам, че някои производители на автомобили предлагат и столчета...може би затова съм решила, че не са универсални.

Сиси е на 3г и 3м, висока е метър и колана вече и стои добре т.е. не минава през вратлето. И е съгласна на всичко което я прави 'кака'. Laughing  Щом 'каките' се връзват с колани и стоят мирно - и тя го прави. Не се знае докога обаче:-))))

# 15
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Flash*
Щом 'каките' се връзват с колани и стоят мирно - и тя го прави. Не се знае докога обаче:-))))

Щом се изгради навик от най-ранна възраст-той си остава! Grinning

# 16
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
И аз съм с отгорор НЕ!

Довод = доводите на Flash*!
 Arrow колата не се заключва отзад;  Sunglasses
 Arrow няма колан отзад;  Confused
 Arrow за едно неделно возене - не намирам занужно  Wink !

# 17
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Шани

 Arrow колата не се заключва отзад;  Sunglasses
 Arrow няма колан отзад;  Confused
 

Защо бе Шани? Това космич ли е? Ако знаеш как на два пъти моята принцеса си отвори вратата в движение-щях да умра! doh  doh Оттогава ми е навик да заключвам всички врати още докато седна в колата! А тя все още прави проверка дали са заключени.... #Crazy  #Crazy  #Crazy

# 18
  • Мнения: 6 029
ние също не ползваме
колата ни е двувратка и хлапето се вози отзад

# 19
  • Мнения: 7 821
Цитат на: Fun
Не уточних, че дори бременна пътувам с колан-на задната седалка. При този ужас по пътищата...Аз не съм шофьор и като гледам как се кара в София няма и да стана. А когато пътуваме съм кълбо от нерви.Чудя се защо на бременните в БГ е разрешено да пътуват без колан.Не съм забелязала да ми притиска корема,а пък колко пъти ме е спасявал да не се залепя на предната седалка!!!


Не искам да те стряскам или да спорим, но доколкото знам колана е противопоказан за бебето. Ако не дай си боже се стигне до катастрофа колана минава през корема и за бебето е по-добре да го няма.
Иначе по-темата - ползваме столчета и двамата пътуват само така! Спокойна съм, а и не се налага да се боря с тях или да ги разтървавам  Grinning .

# 20
  • Мнения: 7 821
Цитат на: Туфи
Цитат на: Шани

 Arrow колата не се заключва отзад;  Sunglasses
 Arrow няма колан отзад;  Confused
 

Защо бе Шани? Това космич ли е? Ако знаеш как на два пъти моята принцеса си отвори вратата в движение-щях да умра! doh  doh Оттогава ми е навик да заключвам всички врати още докато седна в колата! А тя все още прави проверка дали са заключени.... #Crazy  #Crazy  #Crazy


Нашата кола има една джаджа на задните врати (когато е отворена), която като се премести вратата не може да се отваря отвътре и когато не е заключена. Направено е точно за деца. Проверете може и вашата да има.

# 21
Цитат на: Ellypr
..
Нашата кола има една джаджа на задните врати (когато е отворена), която като се премести вратата не може да се отваря отвътре и когато не е заключена. Направено е точно за деца....
Ей това чудо го "активирах" още когато Симона започна да усеща като човек Grinning -към две годишна

# 22
  • Мнения: 5 246
Тези който са гласували с "не" може да нямат коли и да пътуват с градския транспорт  Wink
Ние сме с кошницата за сега,независимо дали аз карам или ни возят,а после ще вземем кошче за големи бебета  Wink

# 23
  • Мнения: 5 500
Имаме от самото раждане и Цецо редовно се вози там, защото и двамата със съпруга ми имаме коли, а по-често излизаме двама с Цецо и той трябва да седи някъде.
Веднъж за кратко разтояние го държах в ръце на задната седалка и отвори вратата. Добре, че не бяхме в движение, но и така да беше колата ми след запалване на мотора се заключва централно - голямо удобство, а на мъжа ми колата е с детски ключалки.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 728
Цитат на: Honda
Цитат на: Fun
Не уточних, че дори бременна пътувам с колан-на задната седалка. ..

Тук по закон бременните нямат "оттърване" - с колан, независимо къде - отпред, отзад Wink  Grinning Има се продават допълнителни приспособления, които да нагласят колана "по-удобно" за коремчето Wink

В БГ не е задължително,но аз се чувстваям по-сигурна и защитена. В София движението е ужасно и постоянно се удрят спирачки,по-комфортно ми е с колан. Пък и както споменах колана не ми притиска корема-горната част минава през гърдите, а долната под корема,така че не смятам че е опасно за бебето. Но това си е мое мнение и моя преценка на положението.

# 25
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
И ние ползваме.Първо бяхме с кошница , а сега столче.Бяхме го махнали за около месец , защото пищеше от столчето.Но го дадохме на наши приятели за 1 ден.Като го върнаха малкия разбойник рече че това си е неговото столче и да го слагаме в колата.И от тогава сяда в него без проблеми , слагаме коланите и сме готови за път.Така според него полицаите са доволни че той е в стола , а и всичко се виждало .

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
не се изразих правилно - колата е комби (не е 'космич'  Twisted Evil ) и 5-тата врата не се заключва...  Embarassed  Embarassed  Embarassed Пари на вятъра не ми се хвърлят  Close  за едното неделно возене. Като си купя кола...ще му мисля  Wink . За сега това е положението  Sunglasses  Sunglasses  Sunglasses.

# 27
  • Мнения: 3 379
Рабзира се. За мен това е АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и би трябвало и тук, както в цивилизованите държави, да се уреди със закон. За жалост много други закони чакат преди да стигнат до такива "дреболии"...  Confused  Close

# 28
Най-се дразня от разни типове и типки, които си возят малките деца на предните седалки и даже са ги гушнали (това явление се наблюдава предимно в мерцедеси, бмв и ауди) и им дават уж да въртят волана. А от другата страна на улицата Катаджия умно гледа возилото и не предприема нищо...  #2gunfire  #Onfire

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 728
Вчера направо ми се изправи косата  Shocked като видях едно детенце(според мен на не повече от три-четири годинки) да се вози на задното стъкло на един Пасат!!! Тия хора акъл имат ли не знам!!!  33uu

# 30
  • Мнения: 6 029
Цитат на: Darth_Vader
Най-се дразня от разни типове и типки, които си возят малките деца на предните седалки и даже са ги гушнали (това явление се наблюдава предимно в мерцедеси, бмв и ауди) и им дават уж да въртят волана. А от другата страна на улицата Катаджия умно гледа возилото и не предприема нищо...  #2gunfire  #Onfire


да, аз видях едно татенце, в 5,30 вечерта. на бул. Мадрид - тоест на задръстен булевард в пиков час. гушнал сина си, на около годинка беше детето, с едната ръка върти волана, с другата държи детето.. не искам да се чудя с коя ръка сменяше скорости?!

# 31
  • Мнения: 493

Аз ползвам столче от 7-мия месец, а преди това бяхме с черупка. Чесно казано синът ми израсна в колата дори на 4тия месец бяхме по пътищата и не мога да си представя какво бих правила без столче. Малкият вече е почтина 2 годинки и ако се забавя със слагането на коланите той ми напомя. ПОЛЗВАЙТЕ СТОЛЧЕТА ЗА КОЛА ЦЕЛТА ИМ Е БЕЗОПАСНОСТ НА ДЕТЕТО.

# 32
  • Мнения: 493
Sunglasses аз съм си возила детето на предната седалка от 2рия месец до 7-мя докато беше в черубката, но го слагах там,защото се давеше и бях по спокоина, а когато мъжът ми беше с нас стояхме от зад. В никакав случай не бих си представила,че ще го прегръща и ще карам. Ужасссс доста лекомислено действие.

# 33
  • Мнения: 530
Цитат на: Туфи

Какво да правя? Как децата ви седят в тия столчета завързани? Shocked  Banghead


И Анна не винаги обича да седи в столчето, но просто няма избор. Слагам я, боря се с нея като се наложи и я връзвам с коланите. За да е ефективно столчето трябва (това поне знам за наште от инструкциите) да не можеш да пъхнеш повече от един пръст между коланите на столчето и детето. Ако е по-хлабаво - детето може да се измъкне (и се опитва и понякога като не сме обръщали достатъчно внимание е успявала да си извади ръката например) и съответно се обезсмисля столчето.
Случвало ми се е на няколко пъти да се возим в таксита без столче, но това е изключение. (Всъщност учудих се че когато бяхме в Щатите я качиха без столче в таксито, тъй като знам че там са дори по-стриктни от тук - Англия....) Така че колкото и да пищи и да се съпротивлява, обикновено трае не повече от 5-10 минути, после си намира занимание. Е, разбира се на по-дълъг път се изнервя, защото вече не е малка и не може да спи с часове наред. Но й измисляме занимания за такива случаи.

# 34
  • Мнения: 46 492
Отговорих с "да"! За мен не съществува друга възможност!

# 35
  • Мнения: 1 278
Кагегорично ЗА!

Толкова съм вманиачена на тази тема, че сменяме настоящата си кола за ван, само и само да се съберат три детски столчета напролет, когато се роди третото ни дтенце.

# 36
  • Мнения: 3 394
Не ми се мисли ако те гепат тук ,че детето не е в столчето за кола-дори на излизане от болницата е задължително, прави са си-по-добре безопасност от всякъде

# 37
  • Мнения: 70
Да ползуваме. Тук законът го изисква. Надявам се и в БГ да стане така. Това си е сигурност за детето.
Ако някой знае нека ми отговори от каква възраст столчето може да се обърне за да може детето да гледа напред.

# 38
  • Мнения: 2 452
).
Цитат на: Tintiri-mintiri
Да, разбирам, че може би нямате нужда от столче. Хубавото е, че я връзвате с колан. А още по-добре е, че тя сама проявява желание за това. На колко години е? Защото на запад, когато детето стане голямо за детското столче е позволено вместо да му взимат детска седалка (тези дето са с колана на автомобила), да се вози и само с колан. Значи е напълно безопасно.


Не зная за кой "запад" става въпрос, но по принцип е необходимо детето да достигне определени размери, за да може да бъде без "booster seat".  До 40 паунда (около 20 кг) децата са в седалки; след това са с повдигащата седалка, докато са в състояние да стоят седнали с колене, перпендикулярни на седалката на колата и с крака, опиращи земята (такова е определнието в закона за пътищата Grinning). Всъщност може и да не са деца, ако са ниски, пътниците трябва да използват повдигащата седалка.

# 39
  • Мнения: 2 452
Цитат на: MM
(Всъщност учудих се че когато бяхме в Щатите я качиха без столче в таксито, тъй като знам че там са дори по-стриктни от тук - Англия....)


В таксито не е абсолютно задължително детето да е със седалка, защото отговорността е на родителя, а не на т. шофьора. Специално съм питала за това таксиметрови шофьори, защото редовно ползваме такси, когато ходим на гости с възможна алкохолна консумация. Когато Изабела бе бебе си носехме и седалката за кола с нас в таксито, но сега караме без нея.

# 40
Здравейте мами и Честита 2005 г. Без столче с Йони никъде не тръгваме, особено когато аз карам колата, той така си е свикнал че никога не е правил проблем ( возя го от 15 дневно бебе), столчето ни е Макси Коси и е много добро.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Задължително сме със столчето!

# 42
Даже и на "изток"-в Израел не излизаш от болницата без столче ако ще и срещу болницата да живееш. На мамите "НЕ" искам да кажа:според статистиката най-много /70%/ пострадали деца от автомобилни катастрофи са в радиус от 30 км от дома-возения до детски градини,пазар, гостувания.....Мои близки загубиха 5 год. си дъщеря, защото "нямали нерви да спорят и да я уговарят да седне на столчето си и да сложи колан. Сега с останалите 2-ма компромиси не правят...
Въпроса е - трябва ли нещо да се случи за да се за разберем, че трагедия се предотвратява с минималните ни усилия.
Аз съм с близнаци-и двамата са в столчета-Като си дойдох в БГ докато ги купя видях че няма сравнение със усещането да пътуваш хем спокойно, хем безопасно Grinning

# 43
  • София
  • Мнения: 299
А от каква възраст могат да се ползват? Гледам тук някои казват, че го ползват от самото начало, а аз съм чувала, че детето трябва да може да сяда преди да се вози в столче за кола, защото там нали е седнало Embarassed  Гласувах да, защото ще ползваме задължително, но ако вече може ще е много добре. Два пъте сме излизали с нея с колата и аз я държах в коша на задната седалка като най-сигурно.  Confused Но ако може да се ползва столче ще мога само аз да си излизам с нея  Grinning

# 44
Цитат на: Altie
А от каква възраст могат да се ползват? ...

От новородено.
Спокойно можете да си го купите и ползвате.
Но когато купувате питайте за коя възрастова група е. Те са разпределени в такива. Има от 0-9 месеца. От 0 до 4 години. От 4 до 11 години...и бустъри, докато направят 150см

# 45
  • Мнения: 1 289
Не приемам като довод, че бебето не иска да седи в столчето. И Ради не е въодишевена, но никой не я пита. От 10-дневна е в стола-кошница. Скоро ще търсим по-големия модел. Ползваме столчето непрекъснато - градско и извънградско. скоро мои приятели имаха проблеми. Таткото взел 4-годишната щерка от детска градина и я возел на предната седалка. Блъснали се леко, само счупен фар, но детенцето с комоцио, защото забило главата в таблото. Не била искала да седи отзад и в столче. От тогава съм съвсем непримирима. Поне до 7 години ще се вози в предпазен стол.   car003
Извинявайте, сигурно съм много крайна, но от този случай много се притесних. А ние наистина пътуваме доста, така че, дето се вика, столчето ни се изплаща многократно.

# 46
Скоро ще ни се наложи да купим комбинирана коли4ка/3 4асти-Chicco,Jane/,4аст от която се ползва докато детето стане 18 кг. като детска седалка за кола.А после до 7г. възраст ще купим отделно детско стол4е.При нас няма тънга/мънга.Сигурността преди вси4ко ...дори да не се хареса на мъника...ще трябва да се примири.

# 47
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Цитат на: Flash*
Сиси освен всичко пък и заспива винаги...от 5 часа път, тя 3-4 часа спи. Винаги се вози при мен отзад, и за да не ме замеряте с камъни ще ви кажа, че кротува като е будна, обикновено я държа в мен и сме вързани и двете с колан. От няколко месеца насам пък държи да седи сама и да е вързана с колан защото била 'кака' вече...
А колко е страшно по пътищата точно аз знам повече от добре...но, това е.


Здравей:))

Не искам да те плаша, но и двата вариaнта които използвате - т.е да сте вързани и двете с колан или само малката не са добри!

Тук, по телевизията постоянно вървят клипове със имитации, показващи катастрофи и на тях много добре се вижда, какво може да стане в такава ситуация. В първият случай при рязка спирачка, може да стане така, че да затиснеш детето със собственото си тяло и да го задушиш! Във вторият случай, където малката е сама завързана, макар и колана да ти се струва, че не минава под шията при силно спиране се изплъзва и директно я удушва. разбирам че не ви се дават пари за столче, но може би за вас ще е достатична само допълнителна седалка, за да няма опасност от горната ситуация! Тези седалки не са толкова скъпи, но поне ще ти дадът по-голямо спокойствие за безопасността на детето!

Гласувах разбира се с "Да"

# 48
  • Мнения: 2 807
от както се е родил ползваме - първо кошница, а след 7-я месец и столче за кола.

# 49
  • Мнения: 3 932
Имаме столче, но няма кой да седи вързан в него-просто не ни е в характера...

# 50
  • Мнения: 244
Да - ползвам. То нашето столче е ветеран - от каката директно премина към малкия - изобщо не сме го вадили от колата. Михаела не искаше да се вози на столче, но за това сме виновни ние - късно го купихме и го ползвахме само когато съм сама с нея. Голяма грешка! Затова Мартин се вози на столче от новороден почти и никога не протестира - просто той си знае, че така се пътува. И да си призная честно - случаите, в които пътува без столче е когато отиваме  на море Embarassed  Пътят е прекалено дълъг и пътуването на децата е кошмарно - затова тръгваме в 4 сутринта и ги слагаме на задната седалка да спят. Не е редно, не е правилно, но нали тук казваме какво правим, а не какво би трябвало да правим.

# 51
  • Мнения: 411
Ползваме столче за кола защото предимно аз карам колата и като съм сама с детенце не знам как бих го удържала да не се катери навсякъде и да падне при ежентуални спирачки. Затова най -удобно е в столчето, вярно че е вързан и движенията са му ограничен, но пък има по добра безопасност.

# 52
  • Мнения: 1 102
Ползваме го още от новородено.
Това е най-важната покупка която сме направили. По пътя шега не става, понеже веднъж на месец ходим до нашите, винаги го използваме. Като стана на 10м. му взехме по-големия размер на Мaxi-cosi. Скъпичко е но детето спи толкова спокойно, че не сме съжалили нито веднъж.

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ползвам и то 2 Grinning
Бебка се вози в кошницата до мен на предната седалка, а брат и отзад в неговото си столче.
В общи линии мяста за възрастни не се намират много Wink

# 54
  • Мнения: 5 140
Имаме,но малката категорично отказва да седне в него,като че ли ще я ухапе. #Onfire Иначе докато беше бебе я държахме в кошница и и беше любимо,а сега...не и не.

# 55
  • София
  • Мнения: 1 546
И ние си имаме столче за кола. Купихме го когато Алекс беше на 5 мес. защото тръгнахме на дълъг път. Беше мъничък още за столчено но ние му подлагахме възглавничка на дупето и си ставаше супер. От самото начало нямаме никакви проблеми (поне за сега  Wink ) със седенето в него. Мога да кажа само, че е адски удобно и спокойно пътуването. На дълъг път винаго проспива половината и спинка толкова сладко в него. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 155
Да, ползваме столче и сме го поставили обратно на посоката на движение. Гоги седи в него, но не повече от 40-50 минути, че още не може да сяда.

# 57
  • Мнения: 2 978
Да ползваме!

# 58
И ние ползваме. А и глобите тук са солени. Дори се обаждат граждани ако видят че се возят деца без колани и столчета.
Столчето е задължително до 8 години - после може само с колан.

Ние взехме столче с три степени на накланяне, за да може малчо да си поспива по удобно Grinning

Общи условия

Активация на акаунт