Има ли нужда от добавка?

  • 391
  • 7
  •   1
Отговори
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Въпросът ми е за една моя позната, която си има момиченце на един месец. То се роди в края на осмия месец и имаше тегло от 2,500 кг. Аз много агитирах майката да упорства с кърменето и тя твърди, че го е кърмила при поискване (горе долу на всеки два и половина часа), но при първата консултация се е оказало, че е наддало само с 300 г, което е наистина малко. Лекарката веднага й е предписала добавка, която майката е опитала да дава няколко дни, но детето винаги я е повръщало след това. Мен направо си ме е яд някой като почне да внася добавки "за всеки случай", (имах братовчедка, която отби така още в третия месец, а в началото пращеше от кърма), но за конкретния случай на моята позната дали добавката няма наистина да е необходима. Освен всичко, това е петото дете на тази жена при останали четири успешно кърмени деца и тя твърди, че просто усеща, че сега гърдите й не са пълни както преди и според нея няма толкова кърма като преди. Възможно ли е лактацията й наистина да е намаляла? Аз никога не съм усещала пълни гърдите си, и въпреки това кърмих изключително шест месеца и детето наддаваше по близо кило на месец. Много ми се ще да я убедя да продължи с кърменето, още повече че в техния случай добавката си е направо глезотия, откъм финансовото й осигуряване.
От всичко четено по въпроса за кърменето останах с впечатление, че случаите при които наистина е необходимо дохранване са изключително редки. Това може ли да е един такъв случай? Все пак дедето е наддало макар и малко, но при малкото му тегло не е ли опасно да се експериментира на тема "хранене"?
Да използвам случая да благодаря на всички майки в този форум, благодарение на които вече девети месец се кърмим с моята беборана, нещо което за мен си е истинско чудо и по себе си знам, че майката, която наистина иска да кърми, успява..
Дано съм била достатъчно ясна. Благодаря ви предварително за отговорите!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 119
Нека кърмещите майки дадат съвет.
Аз искам да ти дам само 1 идея - защо не направят няколко пробни кърмения и да засекат по колко изяжда бебето? Ако някой познат има електронен кантар може да гушне бебето и да го измери преди и след кърменето.
Племеникът ми е роден в 8-мия месец и се уморяваше когато сучеше. Затова майка му се изцеждаше и му даваше. Даваха и добавка. Но пък в 3-тия месец вече са само на АМ... Най-доброто за детето си е кърмата. Заради имунитета, който получава от майка си. Особено за недоносено бебе.

# 2
  • Мнения: 6 243
Въпросът ми е за една моя позната, която си има момиченце на един месец. То се роди в края на осмия месец и имаше тегло от 2,500 кг. Аз много агитирах майката да упорства с кърменето и тя твърди, че го е кърмила при поискване (горе долу на всеки два и половина часа), но при първата консултация се е оказало, че е наддало само с 300 г, което е наистина малко.
А имаш ли представа какво е било теглото на детенцето при изписване от болницата. Също - кога е проведена "първата консултация". Вторият ми въпрос идва оттам, че различните педиатри практикуват по различен начин - някои я провеждат на 15 дни, а други - на 30 дни.

# 3
  • Мнения: 4 242
Малко е наддало наистина детето. А всъщност  първата консултация на месец ли е било, за месец ли е качило 300гр?
А дали са се кърмили денонощно или са правили пауза?
 Щом е родено малко бебчето, предполагам че е слабичко и сънливо, дали се е насуквало добре? Ако е заспивало бързо едва ли е поемало достатъчно мляко. Ако майката е сменяла гърдите често с цел уж да изсуква по голямо количество, може да се е получило така, че да е сукало само предното мляко, за това да не е качило на килца.
Вода, чай или друго давала ли е?
Биберон залъгалка?
Не е никак задължително да усеща гърдите си пълни, при мен това усещане изчезна десетина дни след раждането. Това не означава че няма мляко. Нито това че са меки гърдите, нито количеството изцедена кърма са показателни дали е достатъчно млякото.
Пиши малко повече подробности.

# 4
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
А имаш ли представа какво е било теглото на детенцето при изписване от болницата. Също - кога е проведена "първата консултация". Вторият ми въпрос идва оттам, че различните педиатри практикуват по различен начин - някои я провеждат на 15 дни, а други - на 30 дни.

Първата консултация е правена няколко дни преди навършване на първия месец. Знам, че теглото й след изписване е спаднало с 100-200 грама, изписаха я на третия ден без проблем, а това нямаше да стане ако са сметнали, че телото й е критично ниско. Самата майка твърди, че чуства как бебето й видимо е наедряло и е порснало в сравнение с раждането. Може пък нещо кантара да е бил грешен, ама пък чак толкова....
Знам, че родителите имаха притеснение относно несъвместимост на кръвните групи (отрицателен резус фактор на майката, ако не се лъжа), заради които някои от предните деца са имали проблеми, но тук изследванията излязоха добри. Не знам това дали може да окаже някакво влияние. За водата: ще питам дали дават. Майката е на близо 40 години.

Последна редакция: нд, 26 фев 2006, 20:25 от fapua

# 5
  • Мнения: 4 242
Не мисля че има значение възрастта на майката. Grinning

# 6
  • Мнения: 435
Аз искам да внеса корекции на това
Цитат
Нека кърмещите майки дадат съвет.
Аз искам да ти дам само 1 идея - защо не направят няколко пробни кърмения и да засекат по колко изяжда бебето? Ако някой познат има електронен кантар може да гушне бебето и да го измери преди и след кърменето.
Племеникът ми е роден в 8-мия месец и се уморяваше когато сучеше. Затова майка му се изцеждаше и му даваше. Даваха и добавка. Но пък в 3-тия месец вече са само на АМ... Най-доброто за детето си е кърмата. Заради имунитета, който получава от майка си. Особено за недоносено бебе.
От пробното кърмене нищо не се разбира  #Cussing out!  Ето тук подробно е обеснено как се прави проверка дали детето е яло достатъчно №17 http://www.bg-mamma.com/site/content/view/605/
 Peace

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има куп неща,които трябва да се преценят за конкретния случай:
1. 300гр наддаване от най-ниското тегло ли са или от рожденното? Колко тежи бебето в момента?
2. Има ли жълтеница (при несъвместимост на кръвните групи на родителите обикновено е доста изразена) ? Колко изразена и как е лекувана, ако има? Глюкоза,подсладена вода,чайчета?
3. Как суче бебето - дълго,със заспиване на гърдата,активно,кратко,има ли ясно преглъщане и за колко време? Нощно хранене - колко пъти?
4. Какво е положението с памперсите? Има ли си необходимата бройка мокри и акани памперси всеки ден? (Ако е така, е възможно бебето просто следващия месец бързо да дръпне на тегло и да компенсира за първия месец).
5. Майката взема ли някакви медикаменти - витамини (особено В6), други лекарства, които може да си взема рутинно, противозачатъчни?

Общи условия

Активация на акаунт