Втори "баща" за децата ни - фиктивно присъствие или тотална липса

  • 38 521
  • 187
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте, дами,
изчитайки различни теми, се почувствах уютно сред подкрепата на мамите тук и реших да започна тема, която ми е близка и ми е болка. Извинявам се предварително ако вече има подобен разглеждан проблем. Да си призная не ми е в стила да търся помощ по този начин, но както казах се почувствах част от общност, която ми вдъхна увереността, че мога да почерпя опит и да намеря подкрепа.
Накратко ще ви разкажа ситуацията, в която се намирам. Живея с човек, с който имаме дъщеря на годинка. Имам и син от предишен брак на 6 г. Огромната ми мъка е отношението на партньора ми към сина ми. Може би, има тук жени в същата ситуация и те ще разберат чудесно какво имам предвид. Сравнявайки отношението към едното и другото дете, виждам ужасната разлика и това просто ме съсипва. Скандалите ни са предимно и почти изцяло свързани само с тази тема. За него сина ми е разглезен, никога не се нуждае от добра дума и единственото време, което се брои за комуникация е когато трябва да му направи забележка. Сякаш специално следи за всяка негова издънка, за да се възползва и да му се скара. А дете на 6 години предоставя чудесни възможности за това. За дъщеря си би умрял на секундата, всичко останало е на заден план.
Сина ми все още не разбира сложността на ситуацията и всеки път посяга към него с чистотата и доверието присъщи на всяко дете. Аз го подканям да се вижда по-често с баща си ( поддържаме добри отношения ), да споделя, да се бори и играе с него ( все неща, които очаква от партньора ми ), но той, за съжаление, продължава да чака ответ не от биологичния си баща.
Понякога си мисля, че преувеличавам, че всичко е в моята глава, но след поредния път, в който сина ми се нарани, а в този човек не трепна дори частица емоция ( и беше поредния път, в който сина ми просел внимание ), реших да пусна тази тема с надежда, че ще намеря съвет как да се справя с това положение. Как да намеря златната среда? Всеки път когато се стигне до разискване на темата не се намира адекватно решение как да се справим с проблема.. Опитвам се да компенсирам неговото отсъствие, но знаете не е възможно и даже става по-лошо.
Моля, мамите, които имат опит в подобен тип терзания да споделят, може пък да пропускам нещо..
 

# 1
  • Мнения: 3 031
В много трудно положение си и предполагам колко ти е тежко. Предполагам мъжът ти винаги е имал такова отношение към сина ти? За съжаление има такива хора, които не се трогват пред чуждо дете, пък било то и на жена му. При появата на общо дете това често дори се изостря и става по-зле.
Аз съм отгледана от "втори баща", който нито веднъж не е показвал, че съм му по-малко дете от сестра ми, която му е родна дъщеря. Според мен това е едиственият вариант, който би проработил в дългосрочен план за едно такова семейство.

# 2
  • Мнения: 8
Така е, това е формулата за дългосрочни добри взаимоотношения. За съжаление, това поведение се изостри особено след раждането на дъщеря ни, в началото не беше така, но и сина ми беше по-малък тогава. Мисля и мисля, но не намирам начин да намеря правилния подход, с който да повлияя поне малко на комуникацията, за да тръгне в правилната посока. Страхувам се, че  това ще се задълбочи, а искам сина ми да не израсне с чувството на недооценен и нежелан човек ( ако не и по-лошо ). Децата трябва да учат живота с поощрение, за жалост при нас е друго..

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 126
Дъщеря ти е на годинка, синът ти е на 6. Значи, когато се е родило бебето, синът е бил на 5 години, не е било толкова отдавна всичко. Дотогава мъжът ти как се е държал със сина ти? Надали изведнъж си е променил отношението. Поне по описаното от теб, не личи някога този мъж да се е държал добре с твоето дете. Извинявам се, ако съм груба, но с какъв акъл виждайки това, си си мислела, че нещата ще се променят и си продължила с този човек? Че и дете си му родила....  Не помисли ли за сина си? Не знам, аз ли не съм добре, но все си мисля, че като взимаме такива решения, доста трябва да помислим как те ще се отразят на децата си. В крайна сметка, ние сме длъжни да ги предпазим и да направим най-доброто за тях.
Съжалявам ако по някакъв начин те обиждам и не искаш да чуеш точно това. Но честно казано - не го разбирам това поведение. Достатъчно подобни теми вече съм чела тук, с подобен сюжет и акъла ми не побира тия майки мислят ли изобщо за децата си или....

# 4
  • Мнения: 3 031
Казвала ли си му директно, че се държи лошо с детето ти? Може би трябва да обясниш, че подобно поведение няма да се толерира от твоя страна.

# 5
  • Мнения: 2 837
В този случай не става въпрос нито за фиктивно присъствие, нито за тотална липса, а за санкциониращо присъствие, за несправедливо отношение, което е по-лошо всъщност. Хубаво е да говорите, но не в момент, когато е ядосан и сърдит на детето, а когато е спокоен и по-склонен да те изслуша. Аз бих обмислила как да защитя детето си - това е важно, в крайна сметка може да бъде решаващо за бъдещето му, децата са много чувствителни на тема справедливост, особено на тази възраст. Бих говорила спокойно, но категорично. Бих му казала, че не очаквам той да бъде истински баща на детето, но държа да получава човешко, добро отношение.
Разбира се, много зависи какви са ви отношенията като цяло, дали си зависима от него, дали имаш реални варианти да се противопоставиш, ако нещата не се променят...

# 6
  • Мнения: 2 214
Съчувствам ти. Не е нормално. Говори с мъжа си и сподели как се чувстваш. От това най много сие страхувам като самотна майка Peace детето ти сигурно страда Tired

# 7
  • Мнения: 496
Подкрепям всички, които казаха, че чувствата на детето са на първо място. Аз също съм отгледана от втори баща, който и за момент не е направил разлика между мен и брат ми, който е с 12 г. по-малък от мен. И до сега, и до сега. Майка ми ми е разказвала, че преди да се омъжи за втория ми баща, е имала връзка с един, който твърдял, че я обича, но не проявил никакъв интерес към мен и едва ли не й е намекнал, че ако иска да е с него - мен да ме няма. Тя естествено е решила, че аз съм й по-важна и се е разделила с него. После среща втория ми баща и той и до днес ме обожава. Когато е имало защо, е бил безкрайно строг с мен, и ме е наказвал, и всичко. И е проявявал обичта си в останалите моменти.
От друга страна, леля ми (Бог да я прости), беше в същата ситуация като мама, но на нейният втори мъж му беше все тая за братовчедка ми. Нито й се караше, нито я обичаше. Все едно я нямаше там. Не се е държал по никакъв начин зле с нея, но и за миг не е проявил някакво внимание или чувства към нея, по-различни от безразличие.
Помисли си добре. В гадна ситуация си. Стискам палци.

P.S. Който по-горе каза, че ако един мъж обича теб, ще обича и детето ти, е напълно прав. И от майка си съм чула същите думи.

# 8
  • Мнения: 712
Аз съм от другата страна на барикадата. Приятелят ми има голямо дете (на 16), а двамата планираме да имаме деца заедно. Наясно съм, че никога няма да обичам неговото дете, както ще обичам своите, но се надявам и никога да не поставям такава рязка граница.
Смятам, че правилното решение в случая е да поставиш ултиматум на мъжа си - или започва да се държи еднакво с двете деца или си тръгва. И имай предвид, че поставиш ли нещата така ще трябва да ги изпълниш. Ако не си директна и не държиш твърдо на мнението си и желанията си нещата няма никога да се променят и дори ще се влошат.

# 9
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Първо изясни дали по-различното му отношение не се дължи все пак на разликата във възрастта на децата. Много родители, които са биологични и на двете деца, се държат доста различно с голямото и малкото. Свидетел съм на такива отношения в близки наши семейства, които не са с втори баща или майка.

# 10
  • Мнения: 12
Никога за близо 10 години не съм имала проблем с втория ми съпруг относно доведеното му дете. Може би защото мъжа ми много обича и се радва на всички деца, прие моето като свое. Те и двамата се харесаха още в началото/носят едно и също име/, после се и заобичаха. Детето е вече на почти 15. Сигурно има значение, че той не познава и не е общувал с биологичния си баща и вероятно оценява усилията на втория да не го лишава от почти нищо. От 2 години имаме и малко момиченце. Тя разбира се се превърна в центъра на света на татко си и всички други са на заден план, но грижата за голямото дете вече е отработена, усвоена, присъща на съпруга ми.

# 11
  • Мнения: 3 031
Не знам какво да ти кажа. Слава богу, не съм попадала в подобни отношения и не мога да говоря от личен опит, но когато прочетох историята ти, ми стана много тъжно!!!
Може би си се надявала с времето мъжът ти да обикне сина ти, може би той е имал по-различно отношение преди появата на вашето собствено дете, но при всички случаи ти трябва да му кажеш, че подобно поведение те наранява и теб, и детето! Ако е умен мъж, ще те разбере..А разлика, делене, според мен винаги ще има...заложено е в човешката природа, това е чувство вътре в нас, над което трудно може да се противопоставим, но не трябва да го показва по толкова явен и категоричен начин.
Синът ти общува ли често с родния си баща? Ако усеща изобщо липсата на мъжко присъствие, любов и подрепа, то това ще му нарани психиката както в детските дни, така и в тийн годините, когато ще има нужда от мъжко рамо.

Последна редакция: вт, 29 юли 2014, 13:36 от Helinor17

# 12
  • Мнения: 108
А би ли дала по-конкретни примери за да се разбере по-точно ,кое те навежда на мисълта,че той не е загрижен за здравето и възпитанието на момченцето Simple Smile не го казвам с лошо,но си мисля да не би самата мисъл,че детенцето е изоставено веднъж от баща си,да те кара да очакваш най-доброто за него от втория ти съпруг,но казвайки най-доброто имам в предвид най-доброто, което си е в твоята главица,без да приемаш чуждото решение за правилно.Може би забележките, които той прави са за доброто на детето,колкото и да не ти харесва.И тук е мястото дори да си помислиш ако беше биологичния баща и правеше тия забележки по същия начин-дали щеше да се чувстваш така.Незнам миличка не го казвам за да ти се правя на няква си ,не го казвам с лошо-аз също живея с втория ми съпруг също имам момче от първи брак и на мен по едно време ми се наложи да седна и да обмисля нещата от двете страни,не само от моята Simple SmileИ сега виждам,че всичко което е правил сегашния ми съпруг като забележки(било то и строги,било дори с наказания) са си заслужавали да преглътна майчинското,защото смея да твърдя имаме едно възпитано тинейджърче,на което може да се има доверие и т.н.Прегръщам те и не гледай на нещата от лошата страна,предполагам прави и добри неща за детето  Hug  Hug  Hug

# 13
  • Мнения: 3 031
А, не, не съм съгласна, че един човек след като не е биологичен родител няма никакво морално право да прави забележки. Та нали сега детето живее с този родител и той е редно да участва във възпитанието и отглеждането му. Не смятам и че е избиване на комплекси. Много категорично се изказваш fiest365.

# 14
  • Мнения: 108
А, не, не съм съгласна, че един човек след като не е биологичен родител няма никакво морално право да прави забележки. Та нали сега детето живее с този родител и той е редно да участва във възпитанието и отглеждането му. Не смятам и че е избиване на комплекси. Много категорично се изказваш fiest365.

Аз също мислех да го кажа,но се въздържах да не се приеме като заядня вече.Как да няма право,или има право да го глези да му купува да го издържа,но не и да му се скара или накаже когато е заслужило Simple SmileВсе едно моето дете като е било 5-6 годишно и примерно е отишло и е пернало твоето дете и понеже е с втория си баща той няма моралното право да му направи забележка и да го накаже понеже е комплекс  Wink

Общи условия

Активация на акаунт