Немски език или Руски език?

  • 20 068
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Е, аз не страдам от такава емоционално изкривена натовареност. Напротив, обичам езика, културата, историята им, може да се каже, че съм русофил. Така че, само бих я насърчила.
Лошото е, че си права, Джуди, и масово са закрити паралелки и курсове, поради липса на желаещи.

# 76
  • Мнения: 2 124
    От осми клас, най-вероятно ще започне с немски, но пък мисля, че школата с руската граматика ще му е много полезна.
Аз учих немски след руски и едва тогава разбрах смисъла от падежите, честно!
По мое време трябваше да се учат наизуст окончанията, без достатъчно практически упражнения, и някак си не ми стана ясно.

И при мен беше така с руския и немския, но зависи до голяма степен и от преподавателя. А и все пак изучаването на руски, започнало в по-ранна възраст, явно не е могло да бъде поднесено по-смилаемо, още повече предвид факта, че нашият език е аналитичен.

Относно кое как звучало - руският ми звучи ужасно, точно за това не обичам да гледам руски филми.

Друго ми прави впечатление - изказвания от рода: Няма да избера .... език за детето си. Когато има възможност за избор, според мен е по-добре той да е на детето, а не на родителя.

# 77
  • Мнения: 24 467
 
Цитат
Когато има възможност за избор, според мен е по-добре той да е на детето, а не на родителя.
Peace
Винаги съм подкрепяла тази идея. И на практика я осъществявам. Големия син сам си избра и училището, и паралелката, и втория език. Малкият е също човекът, който ме натисна с руския. Аз нямам кой знае колко време и възможности да го водя, но поради огромното му желание се съгласих някак да го вместя в програмата си.
За мен има един задължителен световен език- ясно кой. И това не зависи от личните ми желания. За него вече държа да се овладее на отлично ниво от чисто практическа гледна точка. Всеки друг език не е задължителен и следва детето да си направи избора иска ли и какъв.

# 78
  • Мнения: 918
Изборът обикновено се прави от живота - ето Амбър писа, че руският в тяхното училище върви като втори език заедно с английския. И в нашето училище няма избор на езици.
Истински избор обикновено има за третия чужд език - на възраст, в която порасналите деца вече сами избират.
Аз учех английски и руски в училище, а ми се искаше немски. Записах го на 20 г. За протокола, досега не съм изкарала 5 лв. нито с руски, нито с немски. С английския е друго.

# 79
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Абе няма задължителна формула с кой език ще изкарваш пари /изключвам английския, като международен/. Аз например най-много съм работила с италиански в България, но не е общовалидно по никакъв начин. Всеки един език е потенциална възможност, дори и най-безсмисления, на пръв поглед.

# 80
  • Мнения: 8
от немския има по-голяма икономическа полза
но от гледна точка ЕС мисля, че френския ще е по-полезен

# 81
  • Русе
  • Мнения: 11 917

но от гледна точка ЕС мисля, че френския ще е по-полезен
    Защо мислиш така.

# 82
  • Мнения: 2 124
В училището на детето освен английски не предлагат друг език, ако имаше варианти, щеше да учи немски - тя предпочита него, а и за мен би било много по-лесно.

"Задължителният" не го владея, вече 14 г. си работя с немски, въпреки че съм сменяла няколко професии. Ползвам по малко и руски, испанският и италианският не са ми влизали в употреба, съответно като не се ползват активно се губи нивото. В общия случай е и въпрос на стечение на обстоятелствата, не само на политика и икономика.

# 83
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

но от гледна точка ЕС мисля, че френския ще е по-полезен
    Защо мислиш така.
Един от официалните езици на ЕС е.

# 84
  • Мнения: 918
от немския има по-голяма икономическа полза
но от гледна точка ЕС мисля, че френския ще е по-полезен
Еврочиновник - английски и френски
Инженер - английски и немски
Не си сигурен какъв ще станеш - английски
 bowuu
Колкото житейски ситуации, толкова и правилни отговори за езиците.

# 85
  • Русе
  • Мнения: 11 917

Не си сигурен какъв ще станеш - английски
 bowuu
Колкото житейски ситуации, толкова и правилни отговори за езиците.

    Simple Smile  По този повод, един интересен тест, който се разпространява в Европа. Попълваш тест с основни интереси и показатели ,избираш страна, език на обучение и степен и ти изброява наличните специалности, където би имал най-голям успех.
  https://www.icares.com/instantstudytest

# 86
  • Мнения: 104

Не си сигурен какъв ще станеш - английски
 bowuu
Колкото житейски ситуации, толкова и правилни отговори за езиците.

    Simple Smile  По този повод, един интересен тест, който се разпространява в Европа. Попълваш тест с основни интереси и показатели ,избираш страна, език на обучение и степен и ти изброява наличните специалности, където би имал най-голям успех.
  https://www.icares.com/instantstudytest


Това е интересно Amber Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт