Мания по купуване на козметика + не се чувствам красива?

  • 5 362
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте

Имам един проблем. Мисля, че развих някаква вманиаченост да купувам козметика, което прави впечатление на близките ми, а и ми съсипва бюджета. Мисля си, че купувайки си козметика и маниакално грижейки се за себе си, ще се почувствам по-добре и ще добия някакво самочувствие на симпатична жена. Но това не се случва, замо затъвам още повече, защото непрекъснато опитвам различни неща - чувствам се по същия начин както преди, разочаровам се, че не действат при мен, ядосвам се, почвам да мисля как нищо не ми е наред, нито кожата, нито косата, нито ноктите, зъбите, нищо... Искам да купувам нови и нови продукти, постоянно чета, разпитвам тука из форума за някакви продукти, почвам да ги търся да ги купувам.

Някой друг имал ли е този проблем и как се справихте? Мисля, че е психологически проблема. Осъзнавам, че това не е нормално, но не мога да го спра. Постоянно купувам, мажа се, правя се как ли не и се чувствам още по-зле, а камарите с мазила и продукти растат, а портмонето ми намалява...

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
   Всички в подфорум "Красива мама" имаме този проблем с маниакалното пазаруване, не си сама. Joy Hug

   Сериозно – мисля, че проблемът ти е най-вече на психологическо ниво, отколкото касаещ физическите ти данни, просто ти липсва самочувствие. Peace

# 2
  • Мнения: 25 600
Мога да ти дам два съвета:
1. Помощ от приятел, т.е. психиатър - имаш психичен проблем, който се опитваш да разрешиш по погрешен начин.
2. Самоспасение тип "Барон Мюнхаузен" - спираш да гледаш и слушаш реклами, да влизаш в този подфорум, да четеш статии за кифли и прочие, вместо в магазините за козметика започваш да влизаш в книжарници и вместо мазила, за същите пари, купуваш книги. Колкото повече ти се набръчква мозъкът, толкова повече ще се опъва и засиява лицето ти.
Според мен и от двата би имала полза, особено ако ги комбинираш.
Успех!

# 3
  • Мнения: 8 803
Ааа, какче, не си права, от набръчкването на мозъка лицето й няма да се опъне и засияе, а напротив. Нали знаеш Еклесиаста кво вика: който трупа мъдрост, трупа печал. Но ако купува книги, може да се вманячи в четенето и тогава ще й е все едно как изглежда. Та с една дума одобрявям този съвет Peace
Посещенията при психолог също е добър ход, всъщност най-добрият в тази ситуация.

# 4
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Подкрепям с две ръце забраната за влизане в КМ.

Тук и хора с желязна самодисциплина не се удържат, а при теб си има и психологически проблем.

Трябва да откриеш всъщност какво стои зад ниската ти самооценка, за да можеш да я преодолееш. Дали сама или с помощта на професионалист - ти ще избереш  Peace

# 5
  • Мнения: 25 600
Ама то не е сигурно, че ще натрупа мъдрост и печал. Може просто да стане интересен и начетен събеседник, с когото мъжете с удоволствие общуват, пък ако прочете и някое книжле по приложна психология, току-виж станала съща хетера и мъжемелачка.
И тогава на никого няма да му пука как изглежда, освен на зарязаните заради нея жени, които ще се тръшкат и ще пускат в СО изпълнени с гняв и драма теми: "С какво тая к... омагьоса моя, като аз съм сто пъти по-хубава от нея????"

# 6
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
А не ги мисли мъжете, те са толкова визуални същества, че ако стане много мъдра най-много да се допитват до нея как да играят на борсата  Laughing

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
   Е, нека не се лъжем, винаги ще има достатъчно повърхностни мъже, за които визията на жената е на първо място. Peace

# 8
  • Мнения: 25 600
Е, то на тези легенди се крепи козметичната индустрия.  Laughing

# 9
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
И на ниското самочувствие на жените.

# 10
  • Мнения: 25 600
Да, за съжаление. Но пък е добре дошло за муньовците.

# 11
  • Мнения: 8 803
 Joy Joy
На майтап я подкарахме тази тема, но на авторката едва ли е до смях. Предполагам, че това 86 след ника е наборът й. Ако е сама все още, може да се окаже, че това е проблемът, а всичко останало е следствие. Няма ли в чии очи да се огледаш, за да получиш одобрение на тази възраст, стават и такива сакатлъци.

# 12
  • Мнения: 1 788
Напълно те разбирам относно манията за купуване.
Аз по същия начин обожавам да си купувам - дали козметика, дали дрехи, дали обувки, дали нещо друго...
А не е като да нямам един куп други интереси. Или да не осъзнавам, че нямам нужда от толкова много неща или че подобно поведение изглежда доста повърхностно.
Борбата е трудна, понякога устоявам, понякога просто се отдавам на шопинга.
Консултацията с психиатър/психолог не е лоша идея.
Защото не винаги човек може да се справи сам с маниите си.

# 13
  • Мнения: 713
Маркетинговото облъчване е нещо, на което и неподатливия към мании ще откликне: стига да се подлага достатъчно дълго, редовно, неосъзнато.
Ако пък и не знае много-много кой е (т.е. няма собствен почерк), а с овчи ентусиазъм следва измислени гурута - хептен рай за индустрията!

Суета на суетите и всичко е суета!
Книга на Еклисиаст

# 14
  • Мнения: 137
Благодаря

Мисля, че ти най-точно ме разбра. Не съм някаква кифла,  която се интересува само от външността си и няма никакви интереси, нито сериозни занимания. Точно обратното е. Не знам защо скачате към заключения, че не чета книги, или че проблемът ми е, че мъжете не ме харесвали? Малко подигравателно звучи това. Може би понякога човек е тъжен и не се чувства добре, и това не значи, че е повърхностен и празноглав. Дори не съм и суетна, намирам се за скромен човек. Просто имам този проблем, за това и направих тази тема, защото мисля, че може и да има други момичета точно с такава мания и евентуално да получа някакъв конкретен съвет. Единственото, което до някъде ми помага, е отлагането, вече не купувам почти нищо импулсивно. Казвам си "няма да го купя сега, ще изчакам една седмица/един месец, и ще видя дали и тогава още го искам". Иначе посещавам и психолог и психиатър, само че за страхова невроза и паник атаки. Предполагам, че защото не се чувствам добре вече адски дълго време, по този начин се опитвам да компенсирам и да си вдига настроението. Като зависимост е. Повишава допамина временно, но после следва още по-голямо пропадане.

Не знам дали има опция за изтриване на теми от автора им, ако няма, ще помоля модераторите да я изтрият. Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт