Дилема

  • 4 484
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 918
Здравейте, изправена съм пред дилема. Имам дете на 2 години, което не е прието на ясла.  Досега си я гледам сама, но не ми се отразява много добре стоенето вкъщи. Няма на кой да я оставя дори за 5 минути. Майчинството ми свърши и едната опция е да се върна на работа, която е за малко пари. Положителното е, че ще съм извън къщи и ще е по-добре за психиката ми. Лошото е, че не можем да си позволим частна детска градина и детето трябва да остане при баба си в друг град. В най-добрият случай ще я виждам през 1 седмица и само за уикенда. Ако избера да се върна на работа, на която ще ходя повече за разнообразие и социални контакти (заплата наистина е ниска) прави ли ме лоша майка? Какво бихте направили вие? Мислите ли че раздялата ще се отрази зле на детето? Бабата е супер любяща и грижовна.

# 1
  • Мнения: 187
На мен майчинството също не ми се отразява никак добре на психиката. Почвам яко да затъпявам. Колкото и да си обичам детето и аз имам нужда от разнообразие. Твоя случай е кофти наистина. Няма ли опция за ясла в някой близък град така, че да можете да я водите и взимате всеки ден? Или бабата и детето да прекарват известно време и във вас, а не да го виждат толкова рядко? За мен ще е трудно да издържа толкова време без нея.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 524
Здравейте, изправена съм пред дилема. Имам дете на 2 години, което не е прието на ясла.  Досега си я гледам сама, но не ми се отразява много добре стоенето вкъщи. Няма на кой да я оставя дори за 5 минути. Майчинството ми свърши и едната опция е да се върна на работа, която е за малко пари. Положителното е, че ще съм извън къщи и ще е по-добре за психиката ми. Лошото е, че не можем да си позволим частна детска градина и детето трябва да остане при баба си в друг град. В най-добрият случай ще я виждам през 1 седмица и само за уикенда. Ако избера да се върна на работа, на която ще ходя повече за разнообразие и социални контакти (заплата наистина е ниска) прави ли ме лоша майка? Какво бихте направили вие? Мислите ли че раздялата ще се отрази зле на детето? Бабата е супер любяща и грижовна.

Преди да прочета подчертаното, щях да кажа "отивай на работа". Но при това положение, аз не бих тръгнала на работа.

# 3
  • Мнения: 8 891
Остави сега детето си за седмица при майка си и прецени как се чувствате разделени. Свърши си някоя работа, поеми си въздух... Няма универсална и задължителна формула за всички. Моята лична изключва такова разделяне с детето, заради скромна заплата и социални контакти, каквото и да се включва в тях.

# 4
  • Мнения: 1 359
Винаги съм била на мнение, че децата трябва да се отглеждат от родителите си, не от бабите.  Peace   Ако имаш нужда от разнообразие, можеш да  си правиш " ваканции" за по седмица , а детето да е на гости на баба.  Wink

# 5
  • Драгоман
  • Мнения: 1 219
   Моята заплата също е ниска и работата ми е в друг град (доста е сложно) и както при теб, сама си гледам детето и е доста изнервящо понякога. Но дойде ли края на майчинството ще напусна тази работа и ще търся по-добра алтернатива, защото не мога да си представя да съм далече от детето си за дълго време! На твое място бих останала с детето си, докато не се намери място в ясла, ако това не те затруднява и имаш финансова възможност да си го гледаш без да работиш. Или другия вариант е бабата да дойде при вас , за да гледа детето, а ти да ходиш на работа Simple Smile Потърси най-добрия вариант за вас, за да сте щастливи ! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 5 513
От 6м до 1г таткото гледа детето през деня ,аз на работа ,но вечер се прибирах.
От 1г до 3г на ясла аз го водех баща му го взимаше.След работа пак в къщи.
От 3г до сега на градина.Вече живеем в друг град.Аз си го водя ,аз си го прибирам.Работя в друг град.
Винаги може да започнеш работа.Кажи да ти пуснат договора със срок на изпитване.Ако не се получи ще напуснеш.На есен пробвай пак да запишеш детето на ясла.Може да се освободи място.
На колко километра е града?Аз пътувам сутрин и вечер по 40км. за да отида на работа и да се върна.
Ако намериш работа в града на бабата и се преместиш там за известно време.Ще виждаш таткото събота и неделя.

# 7
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Тази баба не може ли да дойде да живее у вас? Или поне през по-голямата част от времето?
Ей сега идва зима, ще стане студено и може и веднъж седмично да не можеш да го виждаш.
Имай предвид, че детето ще страда за теб. Най-добре е детето да живее при родителите си.
Едно е да го виждаш всеки ден, макар и след работа, друго е веднъж в седмицата.
Бащата на детето не те ли отменя поне пред уикенда?


# 8
  • Мнения: 8 934
Извикайте бабата да идва от понеделник до петък да гледа детето у вас.
Децата трябва да се отглеждат от родителите си. И ти и детето ще страдате една за друга.
Аз никога не бих го направила.
Има кооперативи по 200 лева, огледай се, не са толкова по-скъпи от държавната градина.
Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 28 524
Извикайте бабата да идва от понеделник до петък да гледа детето у вас.
Децата трябва да се отглеждат от родителите си. И ти и детето ще страдате една за друга.
Аз никога не бих го направила.
Има кооперативи по 200 лева, огледай се, не са толкова по-скъпи от държавната градина.
Успех!
Това е вариант. Освен това има частни ДГ, в които можеш да запишеш детето на половин ден, съответно и цената е наполовина.

# 10
  • Мнения: 843
Аз не бих си оставила детето за цяла седмица при баба, колкото и грижовна да е. Едно е да е при нея за няколко дни, а съвсем друго за постоянно. Ти как ще се чувстваш без детето?
Както и другите са ти написали, няма ли начин бабата да дойде при вас?
И аз съм в момента в майчинство и ми липсват социалните контакти от преди, работата... но не бих заменила тези мигове за нищо друго. Децата растат много бързо и няма да са винаги малки и да имат нужда от нас.

# 11
  • Мнения: 2 352
Няма как да има само два варианта. А вариант детето в ясла в краен квартал, но с родителите си?

# 12
  • Мнения: 10 547
Често вариантите са само два. За, да речем 500 лева заплата, не си заслужава да си плащаш социалните контакти и разнообразието, след като плащаш по 500 за частна ДГ, 200 за кооператив и поне толкова за ясла в краен квартал.
Авторке, започни работа, влей си разнообразие и социални контакти и само след три месеца ще ти се иска да си пак у дома и да си гледаш детето.

# 13
  • Мнения: 8 934
Това вече е доста специфично.
Примерно аз живея в краен квартал, работя в центъра, няма начин да водя детето до трети отдалече квартал, да отида на работа, после да го взема и да се приберем. Това ще значи да тръгваме в 6 и да се прибираме в 9. Безумие.
Дъщеря ми ходи на градина в друг квартал, но съседен, ходим пеша сутрин, вечер баща ѝ я взема, пак пеша. Обаче придвижването е около 30 минути ѝ е близо, не се изморява.
Много е специфично, ако има подходящ транспорт или се стига бързо с кола, ако родителите шофират и имат кола.
Освен това парите за транспорт ( отделно времето и умората ), дали ще са оправдани. Ако една държавна градина е 60 лева ( при нас с английския и танците стават общо 100 лева), не е ли по-добре да се дават още 100 лева за кооператив примерно, отколкото да за гориво?
И не на последно място, в София (поне), приемът в градините е по точки, съответно има точка за местоживеене, така че съвсем не е толкова лесно детето да бъде прието в друг квартал.

# 14
  • Мнения: 2 352
За едно привързано към майката дете не знам по какъв начин би се отразило преместването му при баба, та била тя и най-добрата. Мама и тате ще могат да го виждат най-много два пъти в месеца, както писа авторката. Явно е достатъчно далече, за да не са направили калкулация тези две ходения в месеца на колко ще се равняват в пари. Т.е. ще им се наложи да и да плащат, и да са отделени от детето ... Всеки си знае с какво може да направи компромис. 

Общи условия

Активация на акаунт