Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора

София

Мнения: 1 680
мили ммами, незнам дали въпроса ми е за този форум.моля модератора да го премести в подходящия ако сметне.

проблема ми е следния:на 29.09. т.г.ми изтекоха 2-те години платено майчинство.След това си взех полагаемата ми се отпуска. От другата седмица трябваше да съм на работа, но работодателя ме принуждава да излезна в неплатен отпуск.
имала ли е някоя от вас същия проблем?Има ли право да го направи това работодателя и доколко е законно това?Какво да направя?И още знаете ли колко е неплатеното майчинство?
ще съм благодарна за всеки съвет.
Цитирай


Мнения: 268
Моето платено майчинство изтича на 01.11.2004. Ходих до счетоводството и те ми разясниха, че имам три възможности оттук нататък:
1. Да подам молба за назначаване отново на работа.
2. Да подам молба за неплатен отпуск по майчинство /1 година/.
3. Да подам молба за освобождаване от длъжност.
След изтичането на едногодишния неплатен отпуск ми казаха, че имам право да ползвам по някакви си там месеци аз или таткото до навършване на 7-годинки на детето. Обясниха ми, че по време на едногодишния неплатен отпуск, осигуровките се поемат от работодателя, само след договаряне с него. Струва ми се, че нещо не бяха съвсем наясно с новия закон или аз нещо не схванах  Embarassed
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
Кодекс на труда доп. бр. 52 от 18.06.2004 г., в сила от 1.08.2004 г.
   Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
   Чл. 167а.  (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
   (2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца.  С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или  на бащата на детето.
   (3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер.  Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
   (4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
   1.  не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
   2.  другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
   3.  другият родител е починал.
   (5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
   (6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части.  Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
   (7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
   (Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
   (9) Редът и начинът за ползване  на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат  с наредба на Министерския съвет.
Цитирай


Мнения: 4 358
При мен е така:

Майчинството ми изтича на 28-ми октомври.
От 28-ми октомври съм в платена отпуска (събрали са ми се 40 дни).
След платената отпуска излизам в неплатена за 6 месеца.
По закон имам право само на 6 месеца неплатена, но до края на 2005 година мъжът ми има право да ми прехвърли неговите 6 месеца и така мога да остана вкъщи 1 година неплатена.
От счетоводството казаха, че след изтичане на моите 6 месеца неплатена, трябва да говоря с шефа.

Мисля, че работодателят ти няма право да те кара да взимаш неплатената. По закон можеш да я използваш до навършване на 8-годишна възраст на детето, т.е. не е задължително да я взимаш веднага след майчинството.

Друг е въпросът колко ти се спори с шефа.
Цитирай


Мнения: 268
Като чета всичко, написано досега, се убеждавам колко са изостанали счетоводителите в моята месторабота  Shocked .
Предварително се извинявам за тъпия въпрос, майчета, но как ви се "събира" тази допълнителна платена отпуска? Embarassed
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
Докато си в болнични и майчинство ти се полага и годишния отпуск по трудов договор /по КТ е 20 работни дни/. Към него прибавяш ако имаш неизползвани дни от предишни или настоящата година.
Цитирай


Мнения: 4 358
Цитат на: ina_k
Предварително се извинявам за тъпия въпрос, майчета, но как ви се "събира" тази допълнителна платена отпуска? Embarassed


Оги се роди 2002 година. Знаех, че ще излизам по майчинство, затова си изчистих всичките 20 дни платена отпуска за 2002-ра.
Събрали са ми се 40 дни платена от 2003 и 2004 година (по 20 дни за всяка календарна година), когато съм била вече по майчинство.

По време на майчинството имаш право на платена отпуска и ти тече трудов стаж. Така се събира платена отпуска.
Цитирай


Мнения: 268
Божкеее, божкеее, много съм смотана. Embarassed
Благодаря много, момичета. Аз с моя шеф никога не мога да стигна до консенсус, а пък и той няма търпение да ми свърши майчинството и да ме изпрати по живо, по здраво, та ще видим.
Цитирай


Мнения: 4 358
Ако ти свърши майчинството и не ти даде да позлваш платената отпуска, трябва да ти я плати.
Цитирай


Мнения: 268
Цитат на: tedi_b
Ако ти свърши майчинството и не ти даде да позлваш платената отпуска, трябва да ти я плати.

Благодаря за отговора, Теди!
Ще видя какво мога да направя по въпроса.
Много благодаря и на dezyg!
Светла, извинявай, че така групо окупирах темата ти! Дано някои от съветите на момичетата да са ти били полезни!
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
Вече може да се плати отпуската само ако се прекрати договора. След връщане на работа трябва да се актуализира заплатата /като имам предвид, че в повечето фирми хората се водят на минимална заплата/.
Цитирай

София

Мнения: 1 680
мили мами/настоящи и бъдещи/,
два дена питах къде ли не и най-вече в инспекцията по труда та ето каква е ситуацията относно майчинството:
след 2 год.платена отпуска може да ползвате 1 година неплатена, като работодателя ви внася осигуровките и ви се счита за трудов стаж.
Решите ли обаче след 2 те години да започнете работа губите правото да ползвате тази 1 година неплатен отпуск.
А отделно да навършне на 8 години на детето имате право на 6 месеца неплатен отпуск/разпределен във времето/.
До навършване 3 години на детето ако започнете работа нямат право да ви уволнят, а ако искат да го направят трябва да искат разрешение от инс.по труда/ ате не дават по принцип/.
Отделно след 2 те години можете да си ползвате натрупалата ви се полагаема отпуска за тези 2 години.
дано съм била полезна.
Цитирай


Мнения: 4 358
Цитат на: svetlaa
след 2 год.платена отпуска може да ползвате 1 година неплатена, като работодателя ви внася осигуровките и ви се счита за трудов стаж.
А отделно да навършне на 8 години на детето имате право на 6 месеца неплатен отпуск/разпределен във времето/.


Извинявай, дано не те обидя, но абсолютно ли си сигурна, че имаме право на 1 година неплатена и после още на 6 месеца?
Питах на няколко места, четох закона... няма такова нещо  Confused . Ти откъде го разбра?
Цитирай

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Мнения: 8 230
КОДЕКС на труда бр. 52 от 18.06.2004 г., в сила от 1.08.2004 г.

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а.  (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца.  С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или  на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползвали отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер.  Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1.  не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2.  другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3.  другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части.  Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване  на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат  с наредба на Министерския съвет.
Цитирай

София

Мнения: 5 374
Цитат на: svetlaa
мили мами/настоящи и бъдещи/,
два дена питах къде ли не и най-вече в инспекцията по труда та ето каква е ситуацията относно майчинството:
след 2 год.платена отпуска може да ползвате 1 година неплатена, като работодателя ви внася осигуровките и ви се счита за трудов стаж.
Решите ли обаче след 2 те години да започнете работа губите правото да ползвате тази 1 година неплатен отпуск.
А отделно да навършне на 8 години на детето имате право на 6 месеца неплатен отпуск/разпределен във времето/.
До навършване 3 години на детето ако започнете работа нямат право да ви уволнят, а ако искат да го направят трябва да искат разрешение от инс.по труда/ ате не дават по принцип/.
Отделно след 2 те години можете да си ползвате натрупалата ви се полагаема отпуска за тези 2 години.
дано съм била полезна.

Светла,има ли начин да ми дадел координатите на Инспекция по труда?Адрес,телефон?Ако другите знаят-могат и те да го сторят.Благодаря.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 26 отговора