За онлайн консултацията с лекар

  • 5 834
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 45
Здравейте хора Hug  Повдигам темата за онлайн консултацията, защото напоследък ми прави впечатление, че все по-трудно достигам до лекар , а и няколко пъти вече се оказа цялото посещение при дока е напълно излишно, не самата консултация, а физическото ни присъствие там. организирането на децата и най-вече висенето пред кабинета заедно с един куп кихащи и кашлящи хора мен лично ме притеснява. И цялото чакане за нещо, което можеше да стане и по телефона или по Скайп. Та затова си мисля, че след като вече в цял свят навлизат онлайн и то видео консултациите с доктора, не е ли време и у нас да се пръкне такава услуга? Или може би вече има и аз не съм запозната  newsm78
Чували ли сте за такива онлайн консулти, ама по възможност видео, а не само размяна на имейли, все пак добре би било лекаря да може да види пациента.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 500
Аз съм се консултирала с лекар онлайн, аз в София, той в Стара Загора. Без видеоразговор, само с мейли в продължение на 3-4 месеца. Истината е, че това има минуси, както за пациента, така е за доктора. Първо разговора почва с уговорката, че без преглед, говорим с догадки. И е така. Дори и по скайп как ще напипа херния? Или нещо друго? Консултация по скайп се практикува по-често с психотерапевти, поне така срещам в ежедневието си, така чета и така чувам  newsm78 Лекаря не е много съгласен на такива мейли, защото той на практика не получава пари за" прегледа". Изпращала съм запитвания доста, бях объркана и не знаех къде да отида, но отговора беше един и същ "Моля, запазете си час по телефона, прегледа струва 40 лв и ще го обсъдим". Единствено получих търпение и разбиране от лекаря в Стара Загора. 4 месеца по-късно отидох там на преглед, понечих да платя повече, той вложи доста време, за да ми отговоря, но не пожела. Взе си ми пари за прегледа по ценоразпис. Въпроса опира до човечност, не знам, темата е ....особена в този си смисъл.
Иначе съм звъняла на ЛЛ за детето, но пак ми казва - "Давай 2 дни еди-какво-си, но ела да го видя"
  bouquet

# 2
  • Мнения: 45
Да, наистина чрез имейли е много тегава работата, аз затова се интересувах от видео консултациите. И не за първичен преглед, когато не е достатъчно само "око да види" ами трябва и "ръка да пипне". Става въпрос за последващи консултации, които обикновено не са нищо повече от разговори и ме е яд, че ходя до болницата само си губя времето. а на всичкото отгоре си взимам и половин ден почивка от работата. А пък хич да не се консултирам ми е малко безотговорно.
 nefertari34 ти как така от София си отишла на лекар в провинцията? Обикновено пътят е в обратната посока. И браво на този доктор, че е постъпил така човечно. Как го намери. по Интернет ли?

# 3
  • Мнения: 46 510
Консултирала съм се онлайн, но е било по-скоро второ мнение, не основно.
В последствие то се оказа вярното. 2 пъти за различни заболявания.
И все пак не знам дали бих била толкова смела да разчитам единствено на онлайн консултация.

# 4
  • Мнения: 45
Консултирала съм се онлайн, но е било по-скоро второ мнение, не основно.
В последствие то се оказа вярното. 2 пъти за различни заболявания.
И все пак не знам дали бих била толкова смела да разчитам единствено на онлайн консултация.


Да, за второ мнение е много добра алтернатива  Simple Smile Аз също не бих се доверила само на онлайн консулт, но както вече споменах става въпрос  за такива случаи, в които не се налага преглед. Аз например говоря за последния път, когато лекаря ми назначи лечение, каза да отида след известно време. Аз съответно си взех почивка, оставих мъжа ми без кола за този ден, за да станат уж по-бързо нещата и всичко на всичко си поприказвахме с доктора 10-тина минути и си излезнах успокоена, че съм оздравяла, но ядосана, че можеше да се видим по Интернет и ефектът да е същия. Нали все пак трябва да се възползваме от облагите, които технологиите ни предоставят  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 4 500
nefertari34 ти как така от София си отишла на лекар в провинцията? Обикновено пътят е в обратната посока. И браво на този доктор, че е постъпил така човечно. Как го намери. по Интернет ли?
Да, по интернет, става дума за Д-р Матев в Стара Загора. То по-добър от него няма  Crazy

# 6
  • Мнения: 45
Ако не се лъжа, д-р Матев е доста рекламиран в интернет пространството. Споменавам го , защото и аз, като повечето хора не взимам за чиста монета тези, които си рекламират практиката в Интернет. Което сега като се замисля, не е правилно, защото в крайна сметка всички ние се информираме именно от нета. Така че твоят случай, че си попаднала на добър лекар ми вдъхва надежда  Simple Smile
Аз повдигнах темата точно, защото искам да видя има ли хора с опит, за да си спестя следващия път разкарването за консултации, които могат да минат и без физическо посещение.

# 7
  • Мнения: 4 500
Ако не се лъжа, д-р Матев е доста рекламиран в интернет пространството.
Моята цел не е да го рекламирам  Embarassed Просто той ме окнсултираше онлайн, докато сколасам и се закрепя да пътувам за него 500 км

# 8
  • Мнения: 45
Ама аз нямах предвид, че го рекламирате  Laughing Мисълта ми беше, че има надежда нещата да се случват и онлайн, в случаите, когато не се налага физически преглед. Както в твоя случай - намерила си доктора чрез Интернет.

# 9
  • Мнения: 4 500
Да, да, случват се, но все пак не беше само онлайн.

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 167
Аз не разбирам какъв е смисълът на тази тема. Да пишат тук лекари и да ни дават онлайн съвети или да има някакъв официален сайт с лекари, които да контактуват с потребителите (съжалявам, не мога да ги нарека пациентите им) онлайн?

# 11
  • Мнения: 45
Esmee, нито едното. Всъщност май идеята на темата по-скоро се приближава до второто ти предположение. Исках с тази тема да попитам дали някой знае подобен сайт/платформа за видео консултации, защото мои близки, които живеят в чужбина са ми казвали, че там има такова нещо и хората не се разкарват за щяло и нещяло до лекаря, било то личния или специалист. И пак подчертавам не става въпрос лекари да пишат във форуми, да раздават безплатни съвети и имейли, а ако има някакъв сайт, който да е специализиран само за видео връзка с лекари и съответно да може да се провери идентичността на тези лекари. Така поне са ми го описвали, че е в чужбина.  Simple Smile

# 12
  • SF
  • Мнения: 21 167
Да, някой трябва да гарантира и отговаря за това, че тези лекари, са лекари наистина.
Освен това, може би сайтът трябва да е платен, защото иначе не виждам причина някой да седи Х часа на ден пред компютъра и да чака да бъде потърсен за определен проблем. Сайтът трябва да се рекламира сред населението, но масирана релклама, за да не си отвисяват тези лекари там просто ей така. И последно... не виждам как бабите биха дръзнали да се "прегледат" и консултират онлайн. И не само бабите, а и поне 2 поколения по-млади от тях.
В България поради много, много причини (технически, технологични, информационни, лоялни, законодателни и т.н.), някои неща ще се случат доста по-бавно, отколкото в чужбина. Ако аз пусна в интернет пространството такъв сайт с лекари онлайн, предполагам, че ще ме разкъсат от проверки. И накрая трябва да мога да отговарям убедително на въпроса "Кви са тия безделници, дето по цял ден кесят в нета и чакат някой да ги попита от кво им е тая пъпка?"

# 13
# 14
  • Мнения: 45
Esmee, така както съм виждала американския вариант на тази идея, разбира се ,че е платено. И определено нито докторът нито пациентът стоят нон стоп пред компа. Както при традиционните прегледи, си запазваш час. И да, предполагам, че по-възрастните поколения не биха се възползвали от подобна услуга, но аз затова и попитах в този форум, предполагам, че болшинството от потребители са млади и сигурно има и много, които не живеят в България. Та, ако някой има опит или е чувал за такова нещо у нас да ми улесни търсенето. Иначе здравни форуми съм чела много - те не вършат работа.

# 15
  • SF
  • Мнения: 21 167
Разкажи ни как е в този американски сайт.
Аз тук съм срещала на много места онлайн консултации. Горе вече е посочен един линк. Има един на аптеки Ревита или нещо такова (да ме поправи, който знае как беше точно името).

# 16
  • Мнения: 45
Ами то почти няма сайт без здравен форум към него, Но дали добри съвети може да получиш от там и най вече - от кого  newsm78 Не знам. За този американският, който са ползвали мои близки знам, че възниква ти например някакъв здравословен проблем и тъй като не всеки може да си организира лесно да отсъства от работа, запазваш си час за онлайн консултация (видео!) през сайта в удобно време (може и в извън работното ти време) и съответно се консултираш с лекаря, може да се изпращат изследвания, епикризи итн. И ако дока прецени, че се налага да ходиш - отиваш. А не като мен последния път да направя сума ти гимнастики, за да ме види докторката, че "добре изглеждаш, нищо ти няма" , видя ми изследванията и хайде Чао. Половин ден на вятъра. Всичко това може да става онлайн. То и сега си го има и се прави и у нас, но някакси хаотично на парче - ако си се разбрал с дока предварително.... А  чрез една такава платформа всичко това е организирано.

# 17

Общи условия

Активация на акаунт