счупено стъпало

  • 2 228
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте!
Преди седмица си счупих стъпалото. МКБ-то ми е s92.9. 3 седмици в гипс... За жалост ми се наложи да посетя спешното, там ми сложиха гипсова шина, не ме наместваха, имах много голям отток на глезена, силни болки.
Едното което ме притеснява е, че не ми казаха нищо по-подробно (знаете как е в спешното, гледат колкото може по-бързо да те изпратят) Кога трябва да ходя на контролен преглед, трябва ли да си правя снимка докато съм с гипс. Имам насрочен преглед от личния лекар, но той е след седмица и половина, а ме притеснява, че гипса сякаш се е поотпуснал, леко ми халтави, имам чувството, че мога да го “събуя”. Странното е, че в спешното ми казаха, че имам отлепена кост, а не счупена, има ли начин аз да не съм разбрала или наистина да съществува такова отлепяне.
Имате ли идея колко време ще трае рехабилитацията след свалянето на гипса? И какво представлява тя?
Може ли да се ходи нормално след свалянето на гипса или трябва да се придвижвам с патерици?

# 1
  • Мнения: 2 029
И аз имам подобен проблем. Но не ми сложиха гипс, само не трябва да стъпвам на стъпалото, болката ако стъпя е ужасна, още е подуто отгоре стъпалото. Диагнозата ми е s92.2  - уж имало само отлепена кост, която е над свода на стъпалото. Ходя с бастун в къщи или подскачам на другия крак. В листа от ортопеда не е употребена думата фрактура, а avulsio. Дори каза, че е ОТЛЕПЕНА кост, но бях притеснена и не разбрах нищо. Сега не знам със счупена, усукана или пукната кост съм.

# 2
  • Мнения: 2
Из форумите четох, че уж за такова счупване можело да не се слага гипс, но явно .. аз съм с гипсова шина. При мен също е avulsio, Което разбрах, че е по-добрия вариант от счупване тип Джоунс. Обясниха ли ти какво е това отлепена кост, понеже и моята е  отлепена, честно казано не чух да казва думата счупено.
При мен силната болка беше първата седмица, след това болката е рядка и търпима. Съветвам те да си вземеш патерички, защото и аз първо подскачах на едно краче, но много натоварвах здравото и в един момент и то почна да ме боли много, а и се натоварва и кръста и е ужасно.

# 3
  • Мнения: 2 029
Вече ми купиха бастун, придвижвам се някак си, но само в къщи с него и подпирайки се на мебелите. Минаха 6 дни, но още не мога да стъпвам. Тъй като беше почивен ден /събота/, отидохме в спешното и след рентген ми казаха, че е контузия и не е счупено и аз с големи болки се прибирах към колата и стъпвах на болния крак, защото още нямах бастун. Но като отидох в понеделник за болничния вече при друг ортопед, той прегледа с натискане в различни посоки стъпалото и написа avulsio cuneiforms. В Интернет намерих снимка на ходило и болката и отока ми е наистина точно там, където са  тези 3 кости  "cuneiforms". Вече от четене научих и имената на костите на крака. Притеснена и аз не попитах кога да пробвам да стъпя, кога да отида за контролен рентген. И крака колко време да се държи нависоко, сега го държа повдигнат на възглавници.

Общи условия

Активация на акаунт