С какво помагат половинките вкъщи?

  • 35 980
  • 619
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 747
Ние сме в Полигона, но не бих казала, че има чак толкова много прах, въпреки че до нас се строи. Но остане ли повече от 10 дена и аз ще пиша по секциите  Laughing

Ние сме във Варна пък. Хайде, да кажем, че мебелите ни са венге и си личи много, но мой колега, живеещ в друг квартал, е констатирал същото. 

# 61
  • София
  • Мнения: 12 374
Според мен зависи къде си.
Пример: допреди 3 години, в Гео Милев, въпреки че кварталът е зелен, спокоен и без натоварено движение, прах се събираше постоянно, направо ме влудяваше. През ден-два трябваше да се бърше.

Сега сме в центъра, близо до кръстовището на Дондуков и Васил Левски, където заради двата близки натоварени булеварда, би следвало да е страшно прашно. Но не би, Слава Богу. Прах бършем веднъж седмично, и винаги се вижда колко малко е всъщност. Понякога шкафовете в спалнята, която гледа към вътрешния ни двор, са направо чисти - и това след цяла седмица  Shocked



# 62
  • Мнения: 1 129
Според мен зависи къде си.
Пример: допреди 3 години, в Гео Милев, въпреки че кварталът е зелен, спокоен и без натоварено движение, прах се събираше постоянно, направо ме влудяваше. През ден-два трябваше да се бърше.

Сега сме в центъра, близо до кръстовището на Дондуков и Васил Левски, където заради двата близки натоварени булеварда, би следвало да е страшно прашно. Но не би, Слава Богу. Прах бършем веднъж седмично, и винаги се вижда колко малко е всъщност. Понякога шкафовете в спалнята, която гледа към вътрешния ни двор, са направо чисти - и това след цяла седмица  Shocked

Ние сме комшийки, но аз прах бърша веднъж на всеки два, максимум три дни. Събира си се много.  Crossing Arms

# 63
  • Мнения: 8 849
И аз съм в центъра - около нас трещят трамваи, фучат коли..Прах се бърше иначе ще си оставяме бележки по повърхностите.
Но аз нямам нерви да го бърша професионално, както жената, която ми помага вкъщи - тя един път минава с влажна кърпа и после с антистатичен препарат и микрофибър. Много добре се получава  Peace

# 64
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз минавам с мокър парцал, без препарат. Имам 1001 алергии от малка, и гледам в ежедневието да използвам максимално малко химия.

Поли, признавам си най-искрено, че се радвам, че при нас е различно  Wink Адски мразя да бърша прах и откакто се преместихме, се родих.

# 65
  • Мнения: 747
Аз ей това чудо ползвам, много добре се справя. Но каквото и да си говорим, има си химии в него. За по-щадящ вариант може да се ползват мокри кърпички, от бебешките. Чистят страхотно. 


И за да се вместя все пак в темата - който мрази да бърше прах, да се усмихва сладко на половинчо и да му връчва парцала.  Simple Smile

# 66
  • Мнения: 1 273
Какво им оправяте на леглата вечер? newsm78
Как какво - декоративните възглавнички и завивката се прибират в гардероба, а се изваждат възглавниците за спане, чаршафа (одеялото), пижамите.

# 67
  • Sofia
  • Мнения: 15 546
Какво им оправяте на леглата вечер? newsm78
Как какво - декоративните възглавнички и завивката се прибират в гардероба, а се изваждат възглавниците за спане, чаршафа (одеялото), пижамите.

   Не знам дали го казваш сериозно или иронично, но мерси за пояснението. Peace

# 68
  • Мнения: 699
ММ беше научен така- мама слага, мама дига! Заживяхме заедно и аз го усетих още на 2ден. Казах му , че аз не съм майка му с екстри! Вече сме почти 4 г. заедно, той е на 33г и половина. Казват , че мъж след 30г много трудно се променял... Simple Smile Моят много се промени към добро. Помага ми , да , не се сеща много сам какво да прави. Но все ми казва- "каквото ме накараш, ще го направя. Само не мога да готвя, та не ме и карай, но да беля картофи, да режа-ок " . Предимно в къщи той чисти с прахосмукачка. някой път мие и чиниите/все още нямаме съдомялна/, аз излизам да простирам, той идва и ми подава дрехите, режа салата, слага маса, раздигва масата,глади си той предимно ризите, много неща по ремонтите ни , той сам си ги прави- като електрически неща/ въпреки , че професията му няма нищо общо/, сглобяне на мебелите, нови контакти/ разбива с бормашината, цепи дървата за зимата, даже и когато слагаме зимнина, като домати, заедно ги белим и оправяме. Майка му като го види и само повтаря:" леле, кога Xxxx е белил домати, той.., те с брат му никога не са ми помагали...." Ние ходим в къщата на свекърите , че там е по удобно за слагане, че ние сме в апартамент.  Абе един мъж сам трябва да усети и пожелае да се промени към добро, както аз казвам, ако не е научен да прави нещо у дома Simple Smile Все пак само ние двамата си живеем, кой да ни помага, ако не ние взаимно да си помагаме. Поне моите доводи пред него отначалото бяха такива Simple Smile Аз съм тази , която върша повечето нещо, но той ми помага Simple Smile

Последна редакция: ср, 27 авг 2014, 20:02 от krasima84

# 69
  • Larnaca, Cyprus
  • Мнения: 435
 Hug HugМомичета искрено ви се радвам и ви поздравявам Hug Hug
аз за съжаление съм омъжена за ИЗВЪНЗЕМЕН явно Mr. Green....не готви, не чисти, не пере, не помага. При положение че работи на две места и е почти през цялото време извън къщи би било срамно да го накарам да прави нещо във свободните си два часа за почивка след обед. Иначе може да дойде с мен до супермаркета например и да бута количката с покупките, и да носи чантите .........или да измие колите на автомивка .........такива МЪЖки неща прави с удоволствие.

# 70
  • Мнения: 46 484
Вчера на излизане от банята казвам на половина да попие с мопа, при което той отговаря "Ще се оплача в БГ мама, пък! Кой мъж попива банята?"  Grinning

Понеже ми стана интересно, би ли го попитала какво има предвид? Че след мъжете трябва някой да влиза, за да им подсуши дупетата, така де, пода, като на бебе? Не са ли големи хора, които отдавна би трябвало да се грижат сами за себе си, без "мама" да притичва зад тях newsm78 Laughing

Това не е за подценяване и може да доведе до фатален случай, както и при другите правила за безопасност в дома, не би трябвало да има подобни размисли по полове.

По темата направо ще се цитирам, защото вече сме го писали:

Скрит текст:
Моят не помага. Може да ми помогне комшията, приятел, роднина, но за мъжа ми - домът е точно толкова негов, колкото и мой, съответно и задълженията по него са общи и изпълнението им не е помощ, а отговорност.
Работата не ме интересува, професията си е професия, домът си е дом. Както човек има задължения там, така и вкъщи, щом иска дом, ще се грижи за "здравето" му, гост на хотел, който се прибира, плаща таксата и сяда да му сервират/отсервират, мен не ме устройва.

Права си - за срамно се приема мъжът да поддържа дома наравно с жената, такъв мъж се нарича мухльо и т.н., но всеки има право да си приказва.

И понеже знам накъде ще тръгне темата - жената говори за ежедевните неща, които трябва да се вършат всеки ден, нещо като ежедневния душ, че веднъж в годината ще забие 1 пирон или ще смени гума, това е др. въпрос и задължение, тя пък приготвя празнична трапеза за Коледа и другите празници Mr. Green

На Краси , на Човечето  Wink

допълвайте  Wink


Прекалено е сериозен въпросът, за да се пуска ирония. Явно нямаш познат, починал след падане в неподсушена баня. Елементарна отговорност към себе си и към другите е това, защото като се случи, после много бързо ще забрави тия приказки за мъже и жени.

# 71
  • Мнения: 1 129
Човече, не знам дали си прочела цялата тема, но аз вече написах, че той го каза в кръга на шегата. Просто аз излизах от банята с детето на ръце и му казах той да попие. Иначе обикновено който се къпе, той минава с мопа след себе си.

Иначе сте прави, че не би трябвало да се смята за помощ, нито домакинската работа, а според мен още по-малко дейностите покрай децата. Но е факт, че много жени (явно и аз в това число) по дефолт приемат, че задълженията у дома са на жената (чисто рутинните като чистене, миене, простиране) и когато мъжът се включва, то е като бонус.

# 72
  • Мнения: 46 484
Не съм, нямам време  Embarassed включих се само, защото мернах ника си Mr. Green
Ясно, в този случай си е съвсем ок  Simple Smile

...Но е факт, че много жени (явно и аз в това число) по дефолт приемат, че задълженията у дома са на жената (чисто рутинните като чистене, миене, простиране) и когато мъжът се включва, то е като бонус.

Има една приказка - каквото човек сам си направи, никой друг не може. Та и по този въпрос така...

# 73
  • Мнения: 1 273
Не знам дали го казваш сериозно или иронично, но мерси за пояснението. Peace
Без никакви лоши чувства - реших, че не съм се изразила ясно, затова си попитала и поясних. Simple Smile  Hug

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 15 546
Не знам дали го казваш сериозно или иронично, но мерси за пояснението. Peace
Без никакви лоши чувства - реших, че не съм се изразила ясно, затова си попитала и поясних. Simple Smile  Hug

   Hug Няма никакъв проблем. Аз, всъщност, в първоначалния си пост наистина не те бях разбрала – т.е. не можах да се досетя, че може да има и декоративни възглавнички върху леглото и т.н., защото пък ние с моя мъж сме пълната противоположност на това – от битова гледна точка, сме се постарали да направим живота си максимално практичен и функционално опростен, и на двамата не ни се занимава с домакински задължения – та, върху леглото си имаме само едно покривало, което преди лягане се вдига и се хвърля върху стола наблизо и сме готови за спинкане (а и други дейности, Wink).

Общи условия

Активация на акаунт