Майчинство при осиновяване

  • 120 664
  • 276
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 129
Ако се върнете на работа, а детето постъпи на ясла, си взимате заплатата + 50% майчинство.   Майчинството се прекъсва, с реалното тръгване на ясла, а не със записването.

# 271
  • Мнения: 102
Отдавна не е писано в темата но имам един въпрос ако кякой може да ми помогне предстои ми да осиновя дете но в момента съм безработна  взимам обещетение от бюрото по труда
 имам ли право на майчинство.

# 272
  • Мнения: 11 658
Вероятно само на така нареченото социално майчинство. Майчинството всъщност е платен отпуск за гледане на дете до 1 годишна възраст и мисля, че трябва да сте на трудов договор, за да имате право на такъв вид отпуск. След изтичане на борсата имате право да започнете работа и тогава може да излезете в платен отпуск за гледане на дете. Или пробвайте някой да Ви назначи с уговорката, че след изтичане на майчинството няма да се върнете на работа. Все пак, консултирайте се с юрист.

# 273
  • Мнения: 102
Вероятно само на така нареченото социално майчинство. Майчинството всъщност е платен отпуск за гледане на дете до 1 годишна възраст и мисля, че трябва да сте на трудов договор, за да имате право на такъв вид отпуск. След изтичане на борсата имате право да започнете работа и тогава може да излезете в платен отпуск за гледане на дете. Или пробвайте някой да Ви назначи с уговорката, че след изтичане на майчинството няма да се върнете на работа. Все пак, консултирайте се с юрист.
Благодаря  за отговора

# 274
  • Мнения: X
Здравейте!

При осиновяване на дете на възраст над 5 години разбирам, че няма парични обезщетения.
Може да се ползва отпуск от работодателя за 6 месеца до навършване на 8 години на детето. Но този отпуск е неплатен, т.е. осиновителят е без доходи.
Така ли е?
Има ли други специфични особености по отношение на отпуск/парични помощи и обезщетения в случаите на осиновяване на дете между 5 и 8 години?

# 275
  • Мнения: 11 658
Здравейте!

При осиновяване на дете на възраст над 5 години разбирам, че няма парични обезщетения.
Може да се ползва отпуск от работодателя за 6 месеца до навършване на 8 години на детето. Но този отпуск е неплатен, т.е. осиновителят е без доходи.
Така ли е?
Има ли други специфични особености по отношение на отпуск/парични помощи и обезщетения в случаите на осиновяване на дете между 5 и 8 години?
Здравейте, не са 6 месеца, а една година, но си е неплатена. Презумпцията на законодателя беше, че децата след 5-годешна възраст посещават задължително детско заведение или училище, но ако можете да си позволите дори 2-3 месеца за адаптацията си е от значение.

# 276
  • Мнения: X
Благодаря за отговора, Mama Ru!

Общи условия

Активация на акаунт