Имам ли право на помощи?

  • 6 935
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 408
Здравейте, въпросът ми е следният: имам седемгодишен син от първия си брак, за него получавам детски. Живея с един мъж, с него сме на един адрес, но без брак. Доходът ми е доста под 350 лв на член от домакинството, защото доколкото ми обясниха, се дели само на двама-на мен и на детето. Имам ли право на някакъв друг вид помощ от държавата? Тук само допълвам,че тази година ще получа и еднократната помощ за първокласник. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 2 241
Доколкото съм чела, се взима предвид доходът на домакинството, т.е. твоят и на мъжа ти  Peace

# 2
  • Мнения: 5 606
За семейните помощи за деца се гледат само доходите на майката, ако родителите нямат сключен граждански брак, т.е. и биологично да е детето, ако нямате брак, пак щяха да гледат само твоите доходи, но за социалните помощи се гледа материално-доходното състояние и на съжителстващия на семейни начала. Отделно там праговете са доста по-ниски - примерно до около 60 лв. на член от домакинството.

# 3
  • Мнения: 1 408
Ясно, значи не влизаме в категорията. Благодаря много!

# 4
  • Мнения: 5 606
За нищо.

# 5
  • Мнения: 3 956
Имате право на помощ за отопление.

# 6
  • Мнения: 5 606
Доста категорично е това - критериите за помощи за отопление също са доста. Действително там подоходния критерий е малко по-висок, но отново се гледат и статуса и доходите на съжителстващия, както и доста други неща - размер на жилището, наличие на фирма, излизали ли са в чужбина последните 12 месеца, има ли прехвърляне на недвижим имот през последните 5 години и т.н.

# 7
  • Мнения: 3 956
Основният критерий е доходът. Нека да проучи дали има това право.

# 8
  • Мнения: 5 606
И да отговарят по доход, ако единият е излизал зад граница през последните 12 месеца /освен за лечение в чужбина/ или е продал имот през последните 5 години, пак не става. А средномесечния доход за последните 6 месеца на цялото семейство трябва да е до 334,39 лв. месечно, в което число влизат детските и издръжката от биологичния баща на детето. Ако работят и двамата /а дори и само единият/, пак ми се вижда нереално да влезят, при положение, че се взема брутната заплата /преди облагането/.

# 9
  • Мнения: 1 408
Издръжка не получавам въпреки решението на съда. Проблемът е, че май няма как да го докажа. Въпреки всичко ще проуча въпроса за помощите за отопление. Започнах работа през юни, но ме осигуряват на много малка сума. Може и да влезем в критериите. Не сме пътували в чужбина през последните 12 месеца и не сме продавали имоти. Още веднъж благодаря!

# 10
  • Мнения: 5 606
Финансовата граница и тези изисквания важат и за съжителстващия. Ако е безработен, трябва да има поне 9 месеца регистрация в БТ. Ако си решила да метнеш системата и да се пишеш самотна майка, границата е по-ниска - 294,42 лв. Извинявай, че няма да ти пожелая успех във втория случай.

# 11
  • Мнения: 3 956
Ами тя си е самотна майка, щом не живее с бащата на детето. И ще иска да получи помощ като майка.

# 12
  • Мнения: 5 606
Грешиш - самотният родител отглежда и издържа сам детето си, а тя има партньор и съжителства с него. Тя не издържа сама детето си, а и той допринася за издръжката на домакинството и това ги прави семейство, независимо от това, че нямат сключен граждански брак. Просто хората се бъркат - според закона за семейните помощи за деца, ако нямат брак, се гледат само доходите на майката, но за социалните помощи се има предвид и доходите на съжителстващия, независимо дали е биологичен баща на детето, или не. Така че в казуса за социални помощи или за отопление тя не се счита за сам родител.

# 13
  • Мнения: 3 956
Ясно, не ми се е налагало и не знаех това

# 14
  • Мнения: 1 408
Нямам намерение да лъжа когото и да било. Просто се интересувах дали имам право на някакви социални помощи. Ако влизам в критериите, не виждам защо да не ги получавам. Ако не-здраве да е, и без тях сме се оправяли досега.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт