За рекета в Училище

  • 4 791
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 88
В училището на дъщеря ми непрекъснато ни сабират пари. За "доброволно" спонстворство, за ремонт на стаята, за нови чинове и др. такива екстри.  Но последният им хит беше, че в у-ще ще идва някакъв писател да си представя книгата и децата трябвало да си я купят. Дъщеря ми каза, че не я иска и аз не и дадох пари. Да ама не, Госпожата каза казала, че не може така и всички трябвало да я купят. Ядосахме се и мъжът ми вчера говорил с нея за да и обясни, че ние няма да я вземем. След като си тръгнал госпожата пред целия клас разпитвала детето защо не искаме книгата, пари ли нямаме и накрая и казала, че не ние а дъщеря ми трябвало да реши дали иска въпросната книга. В резултат на което детето беше много разтроено и ме питаше, толкова ли сме бедни та неможем да си позволим въпросната книга. Вече незнам дали не сбърках като се заинатих така, но непрекъснато се опитвам да я науча ,че никой не може насила да я накара да направи нещо което не иска и въпросът не е в парите а в начина по който им се натрапва нещо. Вие как бихте постъпили

# 1
  • София
  • Мнения: 7 242
Ами бих купила тъпата книга. Това, което се е случило с дъщеря ти съм го преживяла и е един от най-неприятните ми детски спомени. В моя случай ставаше въпрос за билети за театър и аз самоинициативно ги отказах, т.к. в къщи често се говореше, че нямаме пари. Да, ама и моята г-жа ме изтъпани пред класа и каза, че не можело така, всички трябвало да вземат и ме накара да давам обяснения. Не помня точно как съм й отговорила, но тя викна майка ми в училище, а през междучасията един съученик ехидно ме попита "Какво пари ли нямате?" Наистина ме беше гадно, още повече, че баща ми реагира тотална неадекватно - започна да ми се кара защо съм разправяла, че сме финансово затруднени /и то при положение, че ежедневно го коментираше пред мен/. Спомням си, че особено след неговата реакция, се скъсах от рев и имах чувството, че света ще се срине. И още тогава съм решила, че детето ми винаги ще си върви със стадото - щом съм се хванала на хорото каквото е за другите, това ще и за него. На тази възраст за тях е важно да са "като другите" и да са "част от колектива". Права си, че я учиш сама да решева какво иска и какво не, но тя е дете, а г-жата голям човек, който много добре знае как да я манипулира, а още по-лошото е, че това става пред очите на другите деца. Може би, ако ставаше въпрос за нещо наистина важно бих я накарала да отстоява позициите си, но в случая това е само една книга, а държанието на г-жата е наистина гадно. Тъй и тъй не сте купили книгата, но поне отиди и й натрий носа - как така ще кара детето да дава обяснения пред класа, като е ясно, че решението е на родителите.

# 2
  • София
  • Мнения: 488
Според мен учителката е постъпила изключително некоректно спрямо детенце. И то при положение, че е зрял човек и знае какво ще последва от постъпката й. Така или иначе вече се е случило и не можеш да промениш нищо, така че по-добре поговори с учителката/ натрии й носа - меко казано/ и й обясни, че не е в правата й да се гаври с дете / в по-мек вариант/. А колкото за проклетата книга- явно авторът й е толкова писател, колкото и аз, така че ....... С голяма неохота бих се сдобила с таз книжка.......


А за рекета- при поредните 10,00 лв. си направих оглушка и изчаках да видя колко пъти ще ме подсетят. Споменаха ми 2 пъти / лично на мен/ и на поредното споменаване - ОТКАЗАХ, като обясних причината. Хубавото в нашия случай е, че реално не занимават много много децата, а и класната й е страхотен човек и  умее да преценява правилно ситуации.......

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Постъпила си правилно. Но от това на детенце не му става по-добре, имайки предвид унижението и обидата които е почуствало. Според мен е излишно да се водят разговори с учителката. По-добре поговори с дето, обясни му как ти виждаш нещата. И... следващия път купи проклетата книга или там каквото е, стига да имаш възможност.

# 4
  • Мнения: 639
Лекси и аз като тебе в детството си преживявах подобни случки ,със "задължителните "билети за театър ,концерт ит.н.-беше много гадно наистина .В момента обаче въобще непозволявам децата ми да бъдат маниполирани относно такива задължителни мероприятия и те още от малки много добре се научиха да устояват на подобни шантажи.Но когато стане въпрос за събирането на пари относно ремонт в у-ще или ДГ ,или за закопуване на някакви разумни помагала и материали за работа ,разбира се ,че откликвам и то първа.Много добре знаем какво е положението в бълг.образование относно мат.база.Но никога няма да подкрепя инициатива която има за цел да донесе пари на някой си там писател или учител и да ми пробутват тъпи книжлета АБСУРД.

# 5
  • Мнения: 3 740
Това, което се е случило с дъщеря ти, е направо възмутително. На твое място бих реагирала остро срещу поведението на учителката - в разговор с нея, с директора, ако трябва и с инспектора.
И аз като Лекси отначало се примирявах с рекета в училище, но в един момент разбрах, че ако не кажем НЕ, ще ни се качат на главата. Така се почва, с вестничета, книги, после "задължителни" празненства и тъпи представления, на които никой нормален родител не би завел детето си, а после идват екскурзиите и зелените и бели училища, в които по принцип няма нищо лошо, но не може да ни задължават да се записваме, ако сме преценили, че не искаме. Затова започнах да давам отпор. Сега вече така съм им взела страха, че не ми е никакъв проблем да отказвам. Не може да се оставяме да ни манипулират чрез децата ни. Големите ми деца вече сами преценяват кое им е нужно, а кое - не и не се колебаят да се съпротивляват на опитите за рекет. За малкия все още аз влизам в бой.
Може би е добре да потърсиш подкрепа и от други родители в класа. Не може всички да са овце, все някой ще има мнение, различно от това на госпожата. Ако й дадете твърд отпор, апетитите ще намалеят.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Ако трябва да се придържам към конкретиката, никога не бих забранила на детето да си купи книга, списание, вестник. Никога! Пари за книга никога не са пари, хвърлени на вятъра. Особено за такова малко дете. Така детето развива интерес към четенето и отношение към книгите. И ако в училище продават книжки /при нас също често се случва/, и моята откаже да си купи това би ме натъжило. При нас всички книги се купуват по желание и рядко всички деца си купуват. Същото важи и за вестниците. Наталия винаги купува и аз винаги я поощрявам. Драго ми е, че всяка книжка се купува и се ЧЕТЕ после по собствено желание. Тя винаги си има пари и на момента си я купува. После само ме уведомява, че има нова книжка. Но никога не сме били задължени да купуваме книжките.

Ако трябва да говоря по принцип - госпожата ви е виновна. Аз ако съм, веднага ще й свия сърмите. Никой няма право да врънка детето ми за пари. Аз съм там всеки ден, баща й също. Ако става дума за пари - насреща сме. Но ако разбера, че някой се занимава с детето ми заради такова нещо, още повече - опитва се да го изнудва и злепоставя, ще му махна главата от кръста. В ДГ се опитаха 1-2 пъти да "напомнят" на дъщеря ми за таксата, преди да е изтекъл срока дори и ги срязах много сериозно. Детето е малко, за да се коментират с него финансови въпроси. Още повече, при положение, че родителите са достъпни минимум 2 пъти на ден.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
Не бих казала, че съм се примирила с рекета, т.к. до сега никой не ми е искал пари за нещо, което не желая да получа. Ако това стане, не знам как бих реагирала /дали бих ги дала или не/, но в едно съм сигурна - няма да допусна детето ми да страда от факта, че майка му не е платила. Или ще си платя като поп или като Цвета "ще вляза в бой", но няма да оставя детето си да се оправя само във възникналата ситуация т.к. силите са неравностойни - от една страна е то, детето, а от другата г-жата на възраст и с опит, която в общия случай е и критерий за останалите деца.

# 8
  • София
  • Мнения: 488
едно е по желание да си купи детенце книжка/списание/вестник, съвсем ряазлично е някой да го задължи да купи  нещо. С първото съм съгласна, но не и с второто. А що се отнася до манипулиране на децата за пари- това си е за разстрел. За това са родителите, а не децата.

# 9
  • Мнения: 88
Дъщеря ми много добре разбира, че проблемът не е финансов, разбира и доводите ми защо не и дадох пари а именно зощото самата тя не искаше книгата. Но неможе да разбере лицемерието на госпожата /която винаги съм карала да уважава/ която много мила и любезна пред баща и  си го изкарва после на нея. И давайки и парите не я ли уча, че макар и права неможе да си отстоява мнинието, защото в случая е по слабата

# 10
  • Мнения: 3 740
госпожата пред целия клас разпитвала детето защо не искаме книгата, пари ли нямаме 












Ей това е наистина за бой! Финансовите възможности на семейството по никой начин не могат да бъдат обект на обсъждане в училище! #2gunfire
Ами ако наистина нямате възможност да купите книгата? Това значи ли, че детето ти е по-долна категория?   ooooh!

# 11
  • София
  • Мнения: 7 242
И давайки и парите не я ли уча, че макар и права неможе да си отстоява мнинието, защото в случая е по слабата
Детето ти тепърва ще се сблъсква ежедневно с проблеми. Не би могло да се противопоставя на всички - едни ще решава, други ще избягва, с трети ще се примирява. Нека отстоява мнението и позицията си сред връстниците, не и пред госпожата. Още повече, че тук проблемът е между вас, възрастните. Гадно е, че г-жата е намесила и детето.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 692
госпожата пред целия клас разпитвала детето защо не искаме книгата, пари ли нямаме 


Ако съм на твое място госпожата ще има разговор на 4 очи с мен...за да и обясня,че финансовото положение на семейството ми в никакъв случай не е нейна работа,още по-малко може да бъде тема за обсъждане с детето ми пред целия клас!

# 13
  • Мнения: 88
Естественно, че не оставям детето само да се разправя. Именно затова вчера баща и е влязъл да говори с учителката/ след като и било напомнено, че не е дала пари./ Пари за книги и аз винаги давам и поощрявам копуването им , но да са подходящи за възраста и , а тази е по подходяща за синът ми и именно за това тя не я иска. Що се отнася до масовите мероприятия винаги съм давала пари, но и тя винаги е искала да отиде. Говорих с няколко от родителите и всички са дали само за да не се занимават, само едни са се заинатили като мен и то защото децата им са близнаци и те са отказали да купят книги и на двамата. Естествено и те са били подложени на разпит от госпожата. Сутринта отидох да говоря с нея, но била болнични до края на седмицата

# 14
  • Мнения: 5 877
Откровено казано, госпожата заслужава пред целия клас да я питаш защо се държи така с децата, възпитание ли няма или образование?
Това на първа реакция.
На втора реакция заведи детето в книжарница, купи му по негов избор една хубава по-скъпичка книга и му я дай да я занесе в училище. Може да я покаже на другарчетата си и да обясни, че тя предпочита сама да си харесва книгите, а не някой да й казва какво е длъжна да купи. Ако е достатъчно атрактивно четивото, сигурно децата ще я разберат и в никакъв случай няма да изглежда "мината".
С учителката трябва непременно да говориш по въпроса - или може би таткото, ако той има повече авторитет.
С детето трябва според мен да поговориш. Да го попиташ защо не е харесало въпросната книга - например защото е скучна ли, картинките ли не са били хубави, и така нататък. След това да му обясниш, че в такива случаи трябва просто да каже каквото мисли - например "Не искам тази книга. Не ми харесва, много грозно е нарисувано магарето на корицата".
Впрочем много ми е интересно, кой е въпросният писател?

# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Натрий и носа пред целия клас, да види какво е унижение и да си помисли дали би повторила постъпката си....Освен това така ще оправдаеш дъщеря си пред класа....да знаят децата, че става въпрос за принципи, а не за пари........
Аз така бих се заинатила.......Никога не бих купила книгата, а като се знам ще откажа и всякакво друго спонсорство.........

Анда......заедно сме писали постингите....щастие!

# 16
  • Мнения: 5 877
Secret  Grinning cheers
Доста жалък е писател, чиито книги трябва да се продават с рекет.

# 17
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ха-хааа..така е наистина Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 5 828
И нас ни рекетират, вече четири години, колкото и да сме били затруднени, винаги давам пари, не искам детето ми да получи комплекси, понеже е изключително чувствителна - една такава ситуация направо ще я побърка. Да дам един пример - сигурно поне 5 пъти съм давала пари за бяла дъска и все за нещо друго отиват парите, тази година малко преди Нова година вече имаме такава дъска, трябва да черпя Simple Smile
Госпожата ви наистина е постъпила неправилно, но като гледам и вие сте 4-ти клас, значи догодина ще имате друга, така че по-добре не се конфронтирай с нея, за да си завърши нормално детето годината, пък накрая за довиждане може да й спретнеш едно скандалче.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Ама чакайте малко! Какво значение има дали става дума за финансова невъзможност да се купи въпросната книжка или просто не е допаднала на детето? Няма значение и не е работа на никой друг, освен на родителите, да прецени защо детето не си е купило книжката. Дори и да е поради липса на пари - да не е унизително, осъдително или срамно??? Затова трябва да го порицаят публично ли? Тогава дори е още по-долно да се издевателства над детето. А да се купи скъпа и цветна книжка, за да се демонстрира, че видите ли не става дума за пари... Изобщо не ми се струва добра идея.

Колкото до това кой е писателят - обикновено са разни световно неизвестни и книжките им не се разпространяват и по книжарниците май. Нямат претенции за висока художествена стойност. Всъщност, става дума за час по български, в който е поканен писателя, коментира се книжката, става нещо като дискусия с децата, те проявяват или не проявяват интерес и преценяват да я купят или не. Идеята е добра и като начин да се стимулират децата да четат е хитро. И авторите не са виновни, че учителката е патка и по този начин опорочава всичко.

# 20
  • Мнения: 5 877
ОК, Дара - и какво предлагаш? Все пак се опитвам да погледна въпроса от гледната точка на детето, което вече е било публично унижено; а освен това е четвърти клас и има да се доказва на четвъртокласници. Просто така най-бързо би си възвърнало самочувствието.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Аз мислех, че е първокласник. Съжалявам, не съм догледала. Ами като се разфръцка с книга какво - ще демонстрира, че не е поради крайна бедност незакупило книгата? А ако наистина нямат пари да си я позволят? Така го учим, че е по-долу от тези с лъскавите книжки ли?

Не знам, нямам решение честно казано. То да се градят принципи е лесно, но да не е за сметка на децата ни. Може би от гледна точка на самочувствието на детето ти си по-права, не знам.

Аз ще разпърдушиня госпожата и няма да се постарая да съм деликатна. Това е. Но няма да създавам на детето комплекси, свързани с пари и възможности.

# 22
  • Мнения: 5 877
Абе и ти си права, обаче аз съм дете на принципни родители  ooooh!
Ако наистина нямаме пари да си позволим дадена книжка, вероятно бих демонстрирала какво значи "устата майка"   tantrum
за да усети все пак някаква защита детенцето. Иначе бих избрала по-лесния вариант, признавам - някак не мисля, че след като й изчета едно "словесно", учителката ще си седне на задника и ще се извини.
А лъскавите книжки сами по себе си "с мед да ги намажеш" - вероятно ако ставаше въпрос за ски оборудване или телефони, щях да реагирам другояче. Но книжките специално никога не са ми се виждали предмет на социално сравнение  newsm78

Последна редакция: ср, 01 мар 2006, 15:00 от Anda

# 23
  • София
  • Мнения: 7 242
То да се градят принципи е лесно, но да не е за сметка на децата ни.
Точно, кратко и ясно newsm10
А идеята на Анда е добра, но не би трябвало да се стига до такава ситуация /и то за една книга... има далеч по-важни неща за които си струва да се отстояват позиции/

# 24
  • София
  • Мнения: 488
 Значи детето, че не си е купило заветната книжка трябва да го сочим с пръст и да го избягваме / според поведението на г-жата/, а другите които са дали пари  са умните и интелигентни деца........?!? Не съм съгласна категорично.....

Щом с едно дете г-жата може да коментира финансовите възможности на родителите му и то пред другите, значи по пътя на логиката родителите биха могли да изкоментират финансовите възможности и на учителката..... А определено това би я поставило в доста неловка ситуация.....

# 25
  • Мнения: 945
Аz май бих иzбрала лесния вариант и бих платила. Имам много горчив опит от гимнаzията, където 3ма учители ни унижаваха кой както свари. И да се оплакваш и да не се оплаква8, няма файда, само тормоzа ставаше по силен. Единият от тях ни беше класен, другата учителка по литература, третата по биология. Класния ни е наричал курви, говеда и т.н.

Според мен ако ти почнеш да се караш с даскалицата, тя ще почне да си гоиzкарва на детето ти. И то така финно ще настройва останалите срещу него, че ти нищо няма да раzбираш.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Абе и ти си права, обаче аз съм дете на принципни родители  ooooh!
Ако наистина нямаме пари да си позволим дадена книжка, вероятно бих демонстрирала какво значи "устата майка"   tantrum
за да усети все пак някаква защита детенцето. Иначе бих избрала по-лесния вариант, признавам - някак не мисля, че след като й изчета едно "словесно", учителката ще си седне на задника и ще се извини.
А лъскавите книжки сами по себе си "с мед да ги намажеш" - вероятно ако ставаше въпрос за ски оборудване или телефони, щях да реагирам другояче. Но книжките специално никога не са ми се виждали предмет на социално сравнение  newsm78

То и аз съм дете на принципни родители и дори само заради принципа не бих купила лъскавата книжка. Но за мен никак не би бил притснителен факта, че някой може да си помисли, че не мога да си позволя да купя хубава книжка на детето си. Нито детето ми би се притеснило от подобен факт. Тя нама притеснения в тази посока и затова не е чувствителна на тази тема. Но ако не е така, ако семейството наистина е притеснено финансово и детето го усеща, то заиграването на тази струна е много трудно поносимо. Това имах предвид като казах, че не е никак приятно да си доказваме принципи и демонстрираме ценности  за сметка на децата.

А книгите може и да не са били навремето предмет за социално сравнение, но вече /за съжаление/ децата ни живеят в убийствено материален свят, където една лъскава книжка може и да струва 35 лв. и където хората си правят сметка този месец да си платят сметка от режийните или да си позволят книга. Знаеш какви са цените. Книгите се превръщат в лукс. Пак казавам - за съжаление. Едно време като деца влизахме в руската книжарница и излизахме с наръч карти и поне 3 книжки. А сега? Колко могат да си го позволят. А и никога няма да забравя въпрос от анкетата в последното преброяване "Колко БРОЯ книги имате вкъщи?". За какво говорим тогава?

Пак казвам, не споря с теб, просто темата е необятна и мисля, че няма еднозначно решение. Повече няма да я разводнявам и  се извинявам на авторката, че така задълбавам.

# 27
  • Мнения: 5 877
Да, и аз не точно споря с теб  Simple Smile
Все пак едно е книга от 35 лева, друго е телефон от 350.

# 28
  • София
  • Мнения: 488
Само един въпрос - при средна заплата напр. 350лв., сметка за ток/парно/вода/телефон/интернет/кабелна/моб.тел- 500 лв. Значи остават на семейство с двама на средна заплата и 1 дете около 200 лв. за храна. Как точно да се отделят тези 35,00 лв. и то за поредната книжка, защото това е месечно мероприятие. Ако не е книжка, то ще е нещо друго.........

# 29
  • София
  • Мнения: 3 659
За книжки не правя изобщо проблем, дори след като известния писател си беше разпродал произведенията в училище. А те бяха просто под всякаква критика. Книжките, разбирайте лист формат А4, разпечатан и ксерокопиран, разрязан на четири - струваше 1 лев. Накакви карти пак от лисчета, които сигурно трябва да учат децата как се римува, струваха 1,50 лв. Ако искате мога да ви снимам произведенията, за да видите за какво изобщо става дума и че направо това си е търгашка история. При нас в училището не са задължавали да се купува, но детето като иска... Сам си е купил.

Иначе за календари, картички за 8 март отказвам. И изобщо не ми е неудобно.

# 30
  • Мнения: 811
Аз в подобна ситуация изобщо няма да отстъпя  Naughty
Напротив, ще покажа на щерката, че го правя, защото уважавам избора й.
През целия й живот ще има хора, които няма да одобряват поведението й по някакви причини. Да я уча да бъде леке ли? Това ли е по-щадящо за детето?

# 31
  • Мнения: 99
Тъй като много задълбахте темата за книгата, а случят е за рекета по принцип, аз малко да разчупя темата с един пример от преди месец. Не ставаше въпрос за книга а за пари за лекър.Моят син е в предучилишна и от първият ден започнаха със събирането на пари, без бележка,разбира се:)))
Първо беше по 10лв да им купела госпожата някакви "игри" конструктори и тем подобни. Ние все пак сме родители на "ученици" за първи път и макар и да не виждах много смисъл да се купуват играчки, все пак те там ще учат,няма да играят, се съгласих без коментар. ( Предложих аз да отида да ги купя защото съм с кола и свободна, но тя отказа) Веше купила неща на стойност не повече от 30лв,без фактура разбира се.Но както и да е.
След два дни беше по 10лв за подарък, ако някое дете има рожден ден,да се купи нещо, ОК и тук се съгласих.
Следваше по 10лв за театър,организирал се за цялото училище веднъж месечно, моето дете от 2 годишно сигурно няма пропуск на излезнал нов театър,да не е посетен, но както и да е.
После по 5лв за матеряли, че нямало за украса и тн. При положение,че за първият ден искаха детето да носи:
папка с ластик от големите, несесер за моливи,химикалки и т.н, комплект пастели,фулмастери,моливи, лепило, ножица,пластелин,гланцово блокче, абе знаете ги ....всичко. На стойност около 50лв. До тук горе долу се примирявах, само руптаех е къщи, не пред детето.
Но върхът беше когато госпожата ми поиска 10лв за лекър, мислели да наемат лекър на хкогото да плащат заплата, е направо побеснях #Cussing out #Cussing out
Казах и,че направо прекалиха, моето дете си има лекър и е здравно усигурено, а и доколкото знам на тази възраст са освободени от такси. Тя така ме изгледа,че все едно престъпление съм извиршила, ама как така, то трябвало лекър, независимо,че си има м.сестра там на заплата от бюджета. Казх и "нямада плащаме" А тя с цяллата си наглост, ми каза,че трябвало да и напиша декларация,че се отказвам от лекър,аконещо се случело с моето дете,нямало кой да го погледне защото не съм искалада платя.Е такава наглост не бях виждала!!!Много ясно,че никаква декларация не съм и давала.Но майка ми отишла и дала пари,откачих!!! Не трябвало детето да се чувства различно.Е  то по тази логика могат да ни накарат да им купим Поршета,защото някой си има познат в Порше и  иска да му направи услуга.Много се карах с майка ми, казах на въпросната госпожа,че съм против и да забрави за каквито и да е пари.Нищо,че после давахме за Коледа и каволи още не.Сега за новият срок не смее да ми иска за доктор, само ме погледна и каза: а, вие не искахте ,нали??
Но не пропуска да натяква наляво и надясно,как една майка не искала да плати 10лв за лекър за детето си.
После бяха снимки от коледа, някакъв познат имала фотограф,много хубави снимки правел на децата...
Ох,думи нямам, какво да му обяснявам на детето ми, не искам да е единственият чиято майка не иска да дава пари, но и не искам някоя си госпожа да ме правина маймуна и да живее на мой гръб. #2gunfire

# 32
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ама чакайте малко! Какво значение има дали става дума за финансова невъзможност да се купи въпросната книжка или просто не е допаднала на детето? Няма значение и не е работа на никой друг, освен на родителите, да прецени защо детето не си е купило книжката. Дори и да е поради липса на пари - да не е унизително, осъдително или срамно??? Затова трябва да го порицаят публично ли? Тогава дори е още по-долно да се издевателства над детето. А да се купи скъпа и цветна книжка, за да се демонстрира, че видите ли не става дума за пари... Изобщо не ми се струва добра идея.

Колкото до това кой е писателят - обикновено са разни световно неизвестни и книжките им не се разпространяват и по книжарниците май. Нямат претенции за висока художествена стойност. Всъщност, става дума за час по български, в който е поканен писателя, коментира се книжката, става нещо като дискусия с децата, те проявяват или не проявяват интерес и преценяват да я купят или не. Идеята е добра и като начин да се стимулират децата да четат е хитро. И авторите не са виновни, че учителката е патка и по този начин опорочава всичко.



Точно това мисля и аз няма значение защо не иска да купи книгата, дали защото не достигат пари или защото просто не иска......Изглежда , обаче че второто се вижда неоснователно на учителката, та затова..........И много се чудя защо по дяволите ги канят тези писатели, ми не поканят някой наистина признат български писател, когото изучават или са изучавали.... не съм запозната с учебната програма в 4 ти клас......

# 33
  • София
  • Мнения: 488
danpan,

недей да мислиш, че вече си минала през всичко възможно- я се замисли-зелени училища, ски на стадиона, модерни танци, незнам каква си тетрадка  на звездички, редовни посещения от различни издателства, които предлагат годишни??? абонаменти за списания........
В първи клас учебниците са безплатни, нали? Но дотук съм платила 4 и все още не съм ги видяла даже...........

А за лекаря- доста прилична месечна заплата се получава, но какви задължения би имал при евентуално произшествие.....

# 34
  • Мнения: 99
danpan,

А за лекаря- доста прилична месечна заплата се получава, но какви задължения би имал при евентуално произшествие.....
Да и аз това се замислих, ако всяко дете даде тези пари, в един клас са по около 20 деца, по минимум 3  паралелки, абе горе долу могата да си озволят един доцент да седи там:))))
А за задължения, тях не ги търси, те само събират пари и после, всеки да се оправя, нали се сещаш,че недай си боже нещо да стане, никоя майка няма да разчита на лекаря в училище.

# 35
  • София
  • Мнения: 488
Аз миналата седмица тичах с бебе до у-ще.........

# 36
  • Мнения: 88
Само искам да уточня, че книгата струваше 3лв. а не 35, но въпросът не е в парите. Аз не се опитвам да си градя принципи а да изградя такива в дъщеря си. А и ми писна. 4год давам пари за чинове а детето ми все още седи на старите. пак толкова давам пари за компютри до които също няма достъп. Отделно почти всяка седмица има задължително масово мероприятие на което реалната стойност е доста по-различна от тази която плащаме. Например за Коледа щяха да имат екскурзия с Дядо Коледа срещу 17лв. Но той се разболял и така срещу тези пари ги заведоха до зоологическата градина.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 659
muki, стана ми интересно, кое е това училище, и защо така ви "изтръскват"?

# 38
  • Мнения: 88
12СОУ Цар Иван Асен 2

# 39
  • Мнения: 142
Човек трябва да е принципен. Не е заради парите, а заради принципа.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Чувала съм за тези пишман писатели, които напишат някоя безумна римувана глупост и хукват по училищата. Къде ги гонят, къде ги приемат учителките, но СРЕЩУ ПРОЦЕНТ! Shocked
В Южния парк имаше един такъв социалистически хрантутник, който си продаваше книжките с табела  "Най-добрата детсак книга на годината". Хем ми беше жал, хем не ми беше, като знам как добре си живееха някога...
А за рекета в училище научих много от сестра ми - събират им пари за какво ли не. Обикновено сумата не е уточнена, а колкото и да дадаш, ти казват: "Да, ама таткото на Борко, примерно, даде тройно повече!".  #Crazy

# 41
  • Мнения: 3 740
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
Кой очаквате да ви реши проблема, ако вие си траете?

# 42
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
Кой очаквате да ви реши проблема, ако вие си траете?
Така трябва, но се оказва, че това ще е една тежка и дълга битка, защото и директорите на училищата са замесени.  Shocked

# 43
  • Мнения: 88
[ ]
Добре бе, момичета, що не вдигате гюрултия?
Точно в 12-то преди няколко години изгониха една учителка именно за такива събирани и неотчитани суми.
 
За коя учителка говориш. Гледам,че едното ти дете е колкото мойто. В 12 ли учите

# 44
  • Мнения: 3 740
Там учеше синът на моя приятелка, но тя го премести още в средата на първи клас заради въпросната учителка. Другите родители я траяха до 4 клас, когато вече изреваха и нещата излязоха наяве. Сега тези деца са в 8 клас. Името на учителката не си спомням, защото все пак бях страничен наблюдател. Но и двете с приятелката ми се чудехме защо тези родители чакаха 4 години, преди да съберат смелост. Но всъщност то си е в реда на нещата - човек докато набере опит и се убеди, че с изчакване няма да се оправят нещата, минава време.
Аз наскоро изчислих, че към днешна дата децата ми са ходили на училище общо почти 33 години! newsm44 Та от тази позиция ви съветвам: не си трайте!
Винаги съм била взискателна към децата си и съм ги учила да уважат учителите си, но при такива откровени простотии изревавам. Всъщност, като се замисля, рядко го правя пред децата, за да не подронвам авторитета на учителя, но родителски срещи не премълчавам.

# 45
  • Мнения: 88
Цвета питам защото и ние имахме една учителка до 2кл. /Маджарова/ която махнаха по подобни причини и мислех, че вече сме случили на учителка но то всъщност всичко си зависи от директора а в нащо училище него хич го няма

# 46
  • Мнения: 3 740
Ако директорът не реагира при подобни откровени кражби /17 лв. за зоологическа градина  newsm78/, имаш пълно основание да се обърнеш към Регионалния инспекторат по образование. Намира се на пл. "Възраждане", но да не те подведа, била съм там само при инспекторите по отделни предмети, не съм съвсем сигурна дали и за начален курс инспекторите са там. Но не е проблем да провериш.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
Знаете ли, всички сте прави, но аз си мисля, че и родителите имат вина. Защото не смеят да отказват, това е. Аз лично съм учителка и винаги съм се възмущавала от подобни рекети - може би това, че съм по музика и не ми се е налагало да рекетирам има някакво значение. Но почти никога не съм давала за моите деца, а ако някога съм давала е било тайно от мъжа ми, който особено държи на този принцип - не се дават пари. И още веднъж ще го кажа - докато се разсъждава по този начин - ами да дадем, че да нямаме неприятности това няма да престане, така че трябва да престане да се дава и да се прекрати от ВСИЧКИ! Но знаете какво е мисленето на българина и затова сме на тоя хал.

# 48
  • Мнения: 822
Хайде и аз да се включа като една бивша учителница... LaughingНе ме  линчувайте,моля ви...
Както вече други момичета споменаха ,в училище почти всичко се случва със знанието на директорите.В някои случаи директорите просто си затварят очите,а в други-учителите са тези,които обират негативите.Не мога да преценя,вашият случай от кои е,но по поведението на учителката мога само да предполагам,че е от първите...
Аз също съм имала подобни проблеми,но те не бяха с родителите или децата,а най-често с някои колеги...В училище има примерно 7 до 10 преподавателя,които "работят" с определени издателства.Един учител събира сумите от всички паралелки от даден клас по даден предмет.Най-често за него си остава и процента от печалбата.По-съвестните предоставят средства или помагала  за училището,но не всички са такива.Аз имах спор с една колежка,казах и ,че за моя клас  средствата ще събера аз и ще откажа процента ,който ми дава издателството-за него ще искам или допълнително помагала за децата или по преценка на класа ще бъдат похарчени за тяхната класна стая.Няма да описвам,каква буря се разрази и как бях охарактеризирана от колежката. Благодарна съм,че повечето ми колеги ме познаваха добре и знаеха ,че за моя клас съм готова на всичко....Но не във всички колективи е така.Много често учителите са притискани от ръководството или от определена каста в учителското съсловие...
За парите ,които се дават за класните стаи...Учителите са посредници,те не могат да разполагат с тях.Ръководството на училището или местният инспекторат наемат фирма примерно за ремонт или пряко боравят със средствата.
Подобно е положението и с парите за охрана.
И според мен учителката не е права...Ако иска обяснение,то това трябва да стане на 4-ри очи с детето,а при толкова малки деца-с родителите...Говорете с нея,но аз съм против "натриването на носове"....Това може да се отрази и на по-нататъшното отношение  към детето и няма да бъде в негова полза.Интелигентно и спокойно...
А такъв рекет ще продължава да съществува,докато не се намери разумен начин за спонсориране на училищата...Повярвайте,има го навсякъде по света,само че под различна форма... Peace

# 49
  • Мнения: 822
И още нещо момичетата...Когато се съмнявате,че парите не се използват по предназначение,говорете и с директорите...Възможно е,те дори да не знаят,какво се върши зад гърбовете им...Малко вероятно,но възможно.Когато се обади един родител,те се замислят,но когато се обадят трима,вече са принудени да вземат мерки...

# 50
  • Мнения: 226
За голямо съжаление мисля , че почти във всяко училище се срещат подобни рекетни историй за най безумни неща. Незнам просто как може да се реши този проблем.Аз също съм давала пари .

# 51
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Нямала съм такова "щастие" до сега. Но ако ми дойде до главата, ще се справя де.
Не могат да ми насилват детето за каквото и да е...

Обаче като цяло не съм забелязала отявлен рекет в школото на дъщеря ми. Освен едни екскурзии в месеца по веднъж на Витоша за 10лв. Което е транспорт и застраховки и вх. билет за посещение в някой музей.
Тръгват в 10.00ч. и се връщат в 15.00ч.

10лв. за 5 часа...това е Crossing Arms

# 52
  • Мнения: 3 356
Secret  Grinning cheers
Доста жалък е писател, чиито книги трябва да се продават с рекет.
Така е,но това се появява и на едно по-високо ниво по-късно -университета.(сори за оффа).
Так един преподавател направи с нас (казвам един,не че беше само той,ама книгата му беше  Sick Sick Sick Sick Sick Sick Sick).Издал човека книга.Просто не можете да си представите какво боза,просто нечитаема.И за да се продава все пак,от 56 въпроса от конспекта -15 върху нея.И идва и ни я дава с автограф срещу еди колко си лева.Няма проблем,и другия път може да дадеш. И този преподавател преподава на бъдещи учители.Ми ето къде е коренът на злото.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
Между другото в моето училище всичко става по настояване на директора най вече. Учителките не искат да вземат пари за глупости, но той ги задължава.И много рядко срещано явление е да става без негово знание където и да е - визирам всички училища. Така че оплакванията трябва да са в по -горна инстанция. Но никой не смее да отиде. Поне аз не знам такъв случай.

# 54
Тази учителка е постъпила много грозно! И ако няма реакция, тя ще постъпи така и с други деца! Мисля, че един разговор с нея е наложителен Close
Аз съм и от двете страни на бариерата - учителка съм, а големият ми син е второкласник. Като класна съм задължена да събирам пари за какво ли не, но тъй като учениците ми са по-големи, реших проблема, като ги накарах да си изберат касиер Mr. Green Момичето събира парите и после с някоя приятелка ги носи на нужното място, аз се занимавам само със сумите за бодигард Wink А като майка давам пари, когато ми поискат. Обикновено една от майките ги събира и после представят квитанциите за изразходваните суми - това за неща като ремонти, нови маси и столчета, тържества и т.н. Уточнявам, че инициативните майки намират майстори и материали за тези неща. (Не че ремонтите и материалната база са работа на родителите /директорът пуска мухата/, ама като зная колко средства се отпускат на училищата Close По едно време в моето училище отпускаха на учител определена бройка тебешири, защото нямало пари за закупуването им!) А когато класната събира пари, те са добре обосновани - сборници (които се ползват постоянно!), бодигард, екскурзии (обяснява колко за път, колко за музеи...). Не мога да кажа, че учителката има някаква изгода, даже й е неудобно на жената когато повдига отново въпроса за събиране на пари. В нашия случай не учителката, а директорът има повече вина за рекета, както казва Зла Вещица (синът ми учи в нейното училище Wink ). Но пък и рядко искат пари за щуротии - като куклен театър например (все пак са второкласници, а не в детската градина...).

# 55
  • София
  • Мнения: 6 743
но аз съм против "натриването на носове"....Това може да се отрази и на по-нататъшното отношение  към детето и няма да бъде в негова полза.
Съгласна съм с това и то от собствен опит.Когато бях във 2-ри курс, майка ми така "натри носа" на една моя учителка по електротехника и тя за да си го върне от 35 човека паралелка ме остави на поправителен по елктротехника.На самия поправителен знаех ВСИЧКО мо-та-мо, но тя категорично, без дори да погледне какво съм писла или да ме изпита ми каза, че повече от 3 няма да ми напише  Shocked #Crazy Shocked
Аз лично при един проблем със сина ми подадох жалба до директорката на училището.(една госпожа от друг клас го беше зашлевила в междучасието)

Общи условия

Активация на акаунт