Почистване на топлообменник на сушилня АЕГ

  • 18 525
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 296
Моля, ако някой ползва ето тази сушилня AEG T-75470IH1E
http://technomarket.bg/products/09130600/aeg-t-75470ih1e
нека сподели опит по какъв начин си чисти решетката на топлообменника (не филтъра, той е ясен) - с прахосмукачка категорично не става, просто не се изчиства, само като го пипна с ръка, за да събера вълмата или да избърша, ламелите се огъват. А решетката се е задръстила с власинки и сушилнята започна да издава един по-особен звук - подозирам, че двете имат общо.

# 1
  • гр. София
  • Мнения: 445
Имам същата, топлообменник - имаш предвид металният филтър ли? А ако имаш предвид пластмасовите пластини, които са част от корпуса на самата сушилня - с малка влажна четка и влажна кърпа - друг вариант май няма. До сега не ми се е налагало да правя това упражнение (а я ползвам ежедневно, дори по няколко пъти дневно от повече от една година насам).

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
Търкам с четка и държа тръбата на прахосмукачката за да обира каквото падне.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 296
Lina_n_n, имам предвид онова нещо с металните пластини, което се открива, като извадиш втория филтър - онзи под барабана на сушилнята, ако ме разбираш. Въпросните пластини се огъват, само като ги погледна. С четка не съм ги четкала, ще пробвам с някоя за зъби и с работеща прахосмукачка, както предлага Янтра.
Лина, наистина ли на това място не ти се събират мъхове? Моята още няма една година, ползвам я много често, но не чак всеки ден, след всеки цикъл мия филтъра, който е на вратата на барабана, през 2-3 цикъла мия и този отдолу, който стои пред топлообменника и въпреки това върху тези пластини се натрупва мъх. В ръководството пише, че може да се наложи да се почисти веднъж на 6 месеца. Замърсяването при моята изглежда доста повече от предвиденото май.
Освен това напоследък я чувам, че в някакъв момент от програмата се променя звукът от машината. Сякаш вибрира. Преди не правеше така. Или се е задръстила по някакъв начин, или е тръгнала да се разваля  Sick  Sick

# 4
  • Мнения: 1 368
Ev_e, за съжаление не мога да помогна   newsm78 Ние имаме такава сушилня, от около 2 години, сега като те прочетох погледнах този топлообменник /дори не го знаех къде е и какво е/, но е чист. Аз на всеки цикъл мия филтрите. Така като гледам топлообменника с прахосмукачка може да стане, но надявам се някой опитал да сподели. При мен пък всеки път някой чорап застава на горния филтър и събира праха и мъха. И трябва пак да се пере. Не мога да се справя с това и това си е. При вас така ли се получава?  Hug
Дописвам се: открих в указание за Уърлпул как се почиства, не знам дали е приложимо за нашите
http://docs.whirlpool.eu/_doc/501930701345BG.pdf /стр.7/

# 5
  • София
  • Мнения: 2 296
ivivkata123, не мисля, че на нашите сушилни се вади така, въпреки че би било много удобно! На Уърпула явно се вади да се мие, защото не виждам за него да има отделен филтър, както е на нашия модел.
Но съм разтревожена от това, че ти и Лина по-горе казвате, че по вашата решетка не се събира мъх  newsm78 Да не би при мен да има някакъв дефект и оттам да се задръства? При мен решетката е изцяло покрита с мъх - все едно тя самата е филтър! И не пада, като го смуча с прахосмукачката. Пада само ако го почисвам с ръка, но така не мога да го изчистя хубаво, а и кривя ламелите.

Иначе да, и при мен чорапите, особено на детето или пък онези тип "терлик", задължително обират мъховете около филтъра.

Много си харесвам машината и съм много доволна как суши. Но се опасявам, че нещо е започнало да й става, съдейки по бученето   Sad
Май ще трябва да викам техник.

# 6
  • гр. София
  • Мнения: 445
Щом говориш за металният филтър - него го мия с душа на банята и ако съм много на зор го суша със сешоар. По него е имало мъхчета, но те сами си падат или въобще е безпроблемно отстраняването им. Този филтър в началото го чистех често, сега признавам си - рядко, но наистина няма натрупване и залепяне на мъх. Машината върши чудесна работа и аз не бих се поколебала да извикам техник, особено в гаранционният срок. Дано е нещо лесно поправимо (особено в това ужасно време).

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
Щом говориш за металният филтър - него го мия с душа на банята и ако съм много на зор го суша със сешоар. По него е имало мъхчета, но те сами си падат или въобще е безпроблемно отстраняването им. Този филтър в началото го чистех често, сега признавам си - рядко, но наистина няма натрупване и залепяне на мъх. Машината върши чудесна работа и аз не бих се поколебала да извикам техник, особено в гаранционният срок. Дано е нещо лесно поправимо (особено в това ужасно време).
Говориш за друг модел сушилня. На тази кондензатора НЕ се вади за да може да се мие с душа. Имам и други сушилни - на тях кондензатора се вади, голям паралелепипед с метални стени. Конкретно за тази го четкам с четката и прахосмуча, друго няма какво да се направи. Просто трябва по-мощна прахосмукачка.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 296
Янтра, като извадиш филтъра и мъничкото филтърче под него, забелязала ли си да се събира вода? При мен в началото нямаше, а сега винаги има по малко.
Прахосмукачката ми е зверски мощна, но тези мъхове са влажни и се спичат върху ламелите и не падат. Дори си купих една специална приставка за чистене на клавиатури, но пак не става. Ще опитам с четка за зъби, дано не ги почупя.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
Янтра, като извадиш филтъра и мъничкото филтърче под него, забелязала ли си да се събира вода? При мен в началото нямаше, а сега винаги има по малко.
Да, влажно е. Не знам дали е правилно, но аз го отварям и оставям да съхне. Тоест от време на време вадя всички филтри, и оставям отворена вратичката да изсъхва дупката. Правя го толкова често, колкото се сетя, веднъж на 2-3 дни. И като изсъхне е по-лесно да махна мъховете от решетката. Изобщо гледам да чистя филтрите колкото мога по-често. Аз я ползвам много, сега ми започва сушилния сезон и суша по две на нощ.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 296
Благодаря ти. Правя същото - като мия долния филтър, винаги оставям да съхне.

# 11
  • Мнения: 1 368
Еv_e, и аз подкрепям Lina, най-добре извикай техник, особено ако е гаранционна. А и това бучене...Доста търсих в интернет и не намерих нищо за топлообменника на тези сушилни  Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 2 296
Да, ще извикам техник, защото новопоявилият се звук не ми харесва. Дано само не почнат да ме убеждават, че си е съвсем нормално и си внушвам. Тая разправия с гаранционните сервизи много я обичам.
А замърсяването само по себе си не е чак такъв проблем, предполагам. Ще търся варианти за по-лесно почистване.

# 13
  • Мнения: 1
Да споделя с вас едно мое откритие по повод почисването на филтрите на сушилнята.Всички филтри с тази ситната мрежичка ни са пълни с власинки и даже май плесени. Даже поръчах нови филтри и чак сега открих как да ги почистя и да станат като нови. Намазвате ги хубаво от двете страни мрежичките с вениш за пране, изчаквате малко и после с мощна гореща струя вода като ги минете не остава нищо. Все едно е излязла от магазина.

Успех, жалко че съм си поръчал филтрите преди да открия как да ги мия

Общи условия

Активация на акаунт