Просяците в България?!

  • 8 385
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Всички ние сме се сблъсквали по един или друг начин с хора, които просят пари по улиците, по заведенията, през църкви, магазини и тнт. Вчера лично на мен ми се случи нещо малко по-различно и пиша тази тема защото до голяма степен се чувствам виновна и гузна от постъпката си.

Вчера на връщане от магазина ме спря възрастна жена. Добре облечена, не приличаше на ромка. Много учтиво ме помоли да говори с мен и, свали си слънчевите очила и ми обясни че не е просяк, че са я свалили от влака в Стара Загора (моят град) защото е нямала билет и сега обикаля по центъра, за да моли хората да и отделят кой каквото има, за да си вземе билет за вкъщи - пенсионерски. Имах стотинки в портмонето, но имах и едри банкноти и други пари и ме достраша да го изкарам и да почна да ровя за стотинките. Усъмних се че може да е поредният начин за измъкване на пари. Казах на жената, че не мога да и помогна и отминах. Зад гърба си чух само едно тихо "Оле, оле как ще се оправя". Стана ми много тъжно и след няколко крачки реших да се обърна и да видя дали жената не е някъде наоколо... уж да се върна да и дам стостинки, но тя вече беше пресекла улицата и вървеше нагоре към центъра.
Когато се прибрах ми стана ужасно тежко и тъжно. Като се замисля, може би наистина е имала нужда от помощ, а аз съм имала възможност да и помогна и не го направих. Имам майка на нейните години, и като знам каква пенсия взима нищо чудно и тя някой ден да остане без пари да се прибере в къщи. До днес ми е много криво и се чувствам виновна, че не дадох поне 1 левче  Sad

Сблъсквали ли сте се с такива ситуации и как сте рагирали ?
Дали не сме станали толкова мнителни и изкривени от всички схеми и измами, че дори когато някой наистина в нужда ни помоли за помощ ние обръщаме гръб?

Последна редакция: пт, 26 сеп 2014, 09:40 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 327
 При нас от години наркоманите излизат с подобни номера. Искат пари за тролей, рейс и т.н.

# 2
  • Мнения: 10 051
Ох, не знам, може да е схема за измама. По-скоро на това ми прилича.
Качила се е без билет във влака и плаче, че са я свалили.

Така се опита да ме лъже наркоман. Даже бил със сестричката си и го обрали.
Сестричка нямаше, но видът му говореше какво точно иска.
Дадох му дребни пари, защото ми досаждаше. След малко го видях как досажда по същия начин на други чакащи. То един билет от Варна до Бургас, колко ли струва, ама това момче за 10 мин. събра за три билета.

Мисля, че не е редно да се тревожиш. Една пенсионерка няма да се качи във влак без билет.
Пък те, просяците просто си просят и ако имаш желание даваш, ако нямаш - не. Имам в предвид, тези, които ги оставят като безпомощни на оживени места.

пп.Писали сме с Веселото

# 3
  • София
  • Мнения: 38 419
Не знам какъв е точно конкретния случай.

Обаче пред кварталния супермаркет има един дето много ме дразни.
Здрав и прав, проси "20 стинки".
Да му се не види, аз смених 3 работи, а тоя продължава да си проси.

# 4
  • Мнения: 57
преди ако изпаднеш в такава ситуация можеше да отидеш в милицията и ти даваха пари за билет до вкъщи
 (които естествено се връщат после). не знам дали в момента е възможно.
на възрастни хора давам, изобщо не мисля дали историята им е вярна, просто ми е жал.

Последна редакция: вт, 23 сеп 2014, 22:43 от Claudia

# 5
  • Мнения: 25 568
Успокой се, просякиня е това. Има такива бабета, които се навъртат из града и просят - я за хляб, я за билет... На пазара се срещат редовно, както и покрай магазините. Редовните посетители ги познават, разчитат на случайни минувачи, които не са ги засичали досега.
Българки са, поне на външен вид не приличат на циганки. Лъжат и спекулират със съвестта и милосърдието на хората.
Замисли се, майка ти би ли се качила на влака без билет? А след това щеше ли да тръгне да проси от непознати, или щеше да звънне на теб или някой близък да ѝ помогне? Ако я бяха окрали и оставили без телефон и пари, дали щеше да проси по улиците, или щеше да изтърчи в полицията да пише жалба?

# 6
  • Мнения: 4 418
просяците как са станали просяци?

# 7
  • Мнения: 747
Това с парите за билет е стар номер, още от времето, когато бях студентка /няма да пиша преди колко години, че звучи страшно Rolling Eyes/. Убедителни са и ако не знаеш за какво иде реч, единствено фактът, че ги засичаш доста време след това да пробутват на минувачите същата история, те кара да се плеснеш по челото.

# 8
  • Мнения: 747
В такава ситуация бих предложила да купя билет на жената. Песнионерските са няколко лева, не става въпрос за някаква сериозна сума.  Ако е измамница, ще откаже.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 271
Успокой се, просякиня е това. Има такива бабета, които се навъртат из града и просят - я за хляб, я за билет... На пазара се срещат редовно, както и покрай магазините. Редовните посетители ги познават, разчитат на случайни минувачи, които не са ги засичали досега.
Българки са, поне на външен вид не приличат на циганки. Лъжат и спекулират със съвестта и милосърдието на хората.
Замисли се, майка ти би ли се качила на влака без билет? А след това щеше ли да тръгне да проси от непознати, или щеше да звънне на теб или някой близък да ѝ помогне? Ако я бяха окрали и оставили без телефон и пари, дали щеше да проси по улиците, или щеше да изтърчи в полицията да пише жалба?


Браво какче, много точно си го казала!  bouquet

Един скорошен случай.
Мъжа ми използва клона на Общинска банка до автогарата. Често му се налага да тегли кеш и през ден е там. Познават го всичи служители на банката. Преди десетина дни пак отишъл до банката и  пред входа имало някакъв млад мъж, който седял на парапета и държал някакви лекарства в ръка. Питал ММ охрната какъв е този човек, но охраната не знаел. Моичкия, понеже си е милостив отишъл да го пита как е. Оня отговорил, че е болен, дал си последните пари за лекарства и сега иска да се прибере, ама няма пари за автобус. Мъжлето го попитал за къде и той казал, че ще пътува за моя роден град. И тогава го завел до автобуса, купил му билет от шофьора и му дал 20 лева. В рейса пътувал един наш приятел, който преди два дни видях на Витоша.  Е той ми каза, че "Горкия болен човек" когато мъжа ми си тръгнал отишъл при шофьора,  взел си парите за билета и си слязъл от автобуса.
Всички са такива. Изключенията са крайно малко.

# 10
  • Мнения: 747
Мagnollia, стават все по-изобретателни.  #Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Около работата ми има много от "професионалните". Научила съм ги, тези в квартала ми 1-2-ма също. По принцип не им давам, не смятам, че трябва да се поощряват тези практики. Но понякога виждам стари хора, които наистина не мога да подмина. Честно, за тях въобще не си задавам въпроса лъжат ли ме, не ме ли лъжат.
Това с билета за автобуса/влака и пр. наистина е изтъркано. Не биха дала, не им вярвам.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 271
Около работата ми има много от "професионалните". Научила съм ги, тези в квартала ми 1-2-ма също. По принцип не им давам, не смятам, че трябва да се поощряват тези практики. Но понякога виждам стари хора, които наистина не мога да подмина. Честно, за тях въобще не си задавам въпроса лъжат ли ме, не ме ли лъжат.
Това с билета за автобуса/влака и пр. наистина е изтъркано. Не биха дала, не им вярвам.

Ама да му купиш билет, да го качиш на автобуса, а той да си вземе парите от билета и да слезе  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Имал е късмет, че мъжлето не го е видял. Щял е да го "пУесне" "Уекинко".  Joy

# 13
  • Мнения: 10 051
Magnollia ,  твоят мъж ме уби  Shocked Joy
Явно е бил доста ангажиран, за да не схване номера , но е намерил време за настаняване в автобус, че и пари му е дал. Ааа, големи грижи е положил  Joy

Обикновено тези измамници се насочват към  забързани, притеснени и нямащи време да ги изслушат докрай.
Дават им набързо , да се освободят от досадните им измишльотини.

# 14
  • Мнения: X
Миналата година, мъжът ми го спира някаква жена с момченце на видима възраст колкото нашия, добре облечени, чисти, спретнати с не скъпи дрехи. Обяснила му, че останала без работа, а таткото на детето ги е зарязал. Но детето се нуждаело от операция, но тя трябвало да купи някакви консумативи за 35лв. Имала само 15, дали можел да и помогне да ги събере по - бързо, с колкото може. Даже се е разплакала. Той и е дал 20, и я питал само толкова ли и трябват. Аз му казах, че е излъгала, той ми твърдеше, обратното. След 2 седмици пак го спряла, пак същата история. Казал и е, че вече му е искала пари за това и да не използва детето по този начин, а тя избягала.

Общи условия

Активация на акаунт