Захранване на бебето – кога, как, с какво?

  • 222 886
  • 2 143
  •   1
Отговори
# 2 025
  • Мнения: 4 859
amy_nka,чета,напротив-ти сама беше писала,че ако детето свикне да яде попара,после ще е по-лесно със супата:)
Ти твърдеше ,че има връзка,не аз.
(А това,което исках да кажа,е че дете мога да не харесва комбинация от сирене ,масло и хляб,но да му допада пилешка супа с хляб,явно не съм се изразила правилно).
И точно ,защото темата е за захранване и четат много майки,макар и да не пишат,не е хубаво да остават с впечатлението ,че без попара не може.Затова говорим,не за хляба като цяло.Ако детето харесва попарка -ок,ако не-има заместители.Това ми беше идеята.
Ясно ,е че всеки има различно мнение,но последното ,което бих направила е да се заяждам ,особено седмицата преди Коледа.
Предполагам имаш в предвид 'пептидите',

Последна редакция: вт, 20 дек 2016, 13:28 от lady_gothic

# 2 026
  • Мнения: X
Здравейте. Бях започнала да захланвам дъщеря ми, но прецених, че трябва да й дам и сок и два дни имаше ужасни колики. Разбрах си грешката и започнах да й давам само мляко. От вчера пак започнах захранвянето, като й дадох 6 лъжички картоф, днес изяде 9. След два дни иссам да въведа нав зеленчук, но се колебая между тиквичка и морков. Какво ще ме посъветвате?

# 2 027
  • Мнения: 4 859
Тиквичка бих дала аз,по лесно смилаема е  Simple Smile Моркова може да запече ,  но не  е задължително и не при всички .

# 2 028
  • Мнения: X
Лейди благодаря!

# 2 029
  • Мнения: 3 841
Тиквичка бих дала аз,по лесно смилаема е  Simple Smile Моркова може да запече ,  но не  е задължително и не при всички .
И аз бих дала тиквичка или тиква,  после морковче. Успех!

# 2 030
  • Мнения: 10 598
amy_nka,чета,напротив-ти сама беше писала,че ако детето свикне да яде попара,после ще е по-лесно със супата:)
Ти твърдеше ,че има връзка,не аз.
(А това,което исках да кажа,е че дете мога да не харесва комбинация от сирене ,масло и хляб,но да му допада пилешка супа с хляб,явно не съм се изразила правилно).
И точно ,защото темата е за захранване и четат много майки,макар и да не пишат,не е хубаво да остават с впечатлението ,че без попара не може.Затова говорим,не за хляба като цяло.Ако детето харесва попарка -ок,ако не-има заместители.Това ми беше идеята.
Ясно ,е че всеки има различно мнение,но последното ,което бих направила е да се заяждам ,особено седмицата преди Коледа.
Предполагам имаш в предвид 'пептидите',


Да, пептиди имах предвид (не ми излезе опция за коригиране). Казах, че ако детето й свикне да яде попара, шансът да свикне да яде супа с хляб е висок, понеже супата е добре да се яде с хляб, без значение дали хляба, ще е надробен в супата или не. Защо супата е добре да се яде с хляб? Защото хлябът е също важна съставка, както в супата, така и в попарата. И твоето дете яде супата с хляб поради същата причина. Поради същата причина, поради която е добре супата да се яде с хляб, отдавам значение и на хляба в попарата. Не съм казала никъде, че без попара не може, нито че макароните са по-кофти въглехидрат. Мамито попита 'ако реши да въведе попарата'. Да, понеже много майки четат и събират информация, сметнах за необходимо, да откоментирам, че 'единственото ценно в попарата е маслото и сиренето'. Ми не е така. Хлябът в комплект спомага за храносмилателната дейност. Млякото всяка майка продължава да си го дава, но твърдата храна е нов процес за стомаха и това тренираме всички, въвеждайки все нови хранителни съставки, които комбинираме, за да се получи "химията".

# 2 031
  • Мнения: 4 859
Уважавам мнението ти,но за някои неща от постовете ти не съм съвсем съгласна и се извинявам на модераторите,ако решат да ми изтрият поста,обаче...
1.момичето питаше с какво да замени 'временно'хляба в попарата-с безглутенов продукт от зърнен произход,и аз и дадох съвет,тя ще си даде след време класическата Simple Smile
2.продължавам да твърдя,че по-важното в попарата е сиренето и маслото,поради простата причина ,че за малките под годинка са най-важни млечните
3.пептиди няма само в хляба
4.в бг има затлъстели деца (не заради хляба разбира се,но като тренирах ученици, в групите ми от 7г. до 12г.винаги имаше по 2-3 деца с наднормено тегло)
5.супа може да се яде без хляб(аз давам на моето дете,защото от всичко хапва буквално по 3 лъжици Simple Smile )
6.'отделянето на стомашни сокове'не се провокира от хляба,то започва при сдъвкването на храната и се регулира главно от нервната система ,като е засилено при консумация на сурови продукти
7.въглехидратите са важни ,разбира се ,за малките-хляба е добър продукт-богат на целулоза,помага да се 'усвои'дъвченето и може да е част от правилното и балансираното им хранене(заедно с другите източници на въглехидрати).
Ами това е-извинявам се,ако с нещо съм те обидила,всеки иска най-доброто за децата,но е хубаво да има и различни гледни точки.


# 2 032
  • Варна
  • Мнения: 25 236
В детската кухня, откъдето вземах храна за малкия беше окачено съобщение, обясняващо грамажи, състави и т.н. Там изрично беше написано супата да се дава БЕЗ хляб.

# 2 033
  • Мнения: 9 652
Пак съм аз и пак търся съвет и идеи.  Simple Smile

Малко предисловие:
Бебето ми вече е на 6м+. Захранила съм с основните зеленчуци и няколко вида плод.
Зеленчуците са на обяд и дохранвам с малко АМ.
Плодовете са следобяд и дохранвам с повече АМ.
Бебка обаче върви много дебеличка. Направо е на горната граница за момиченца.
Днес бяхме на консултация. Педиатърката ни е леко против кашите, защото много "помпали" бебетата. Препоръчвала ги за по-слабички деца. Максимума, които ни отпусна за следобедна каша е 2 пъти седмично (безмлечна и безглутенова).
Препоръча да следвам личната схема, която съм съставила (обяд - зеленчук+АМ, следобяд - плод+АМ) като постепенно разнообразявам обяда вкарвайки жълтъка и месото...

Така, а питането ми към вас е какво друго мога да измисля за следобяд за да разнообразявам?  newsm78
И относно кашите... купих една кутия на Хип (ориз - безмлечна и безглутенова), но нещо не съм очарована да правя инстантна каша...някой правил ли е домашни каши? Получават ли се добре?  Thinking
Не държа да давам каша, не знам... мисля си поне 1 ден седмично да е по-различно менюто...

И последно - на кое да наблегна за да не наддава толкова скорострелно това мое гладниче?  Crazy
За протокола 6м+, 71см, 9.100кг  Crazy

# 2 034
  • Мнения: X
Айс и моята дъщеря е дебеличка 😁 На 4 м е 8 кг и почти 70 см, но се роди 4 кг, та и това има значение. Аз също мисля да пропусна кашите.

# 2 035
  • Мнения: 46 508
Според мен за 6 месечно има достатъчно разнообразно меню, достатъчно е да сменяш плодовете следобед Simple Smile
Кашите и аз ги пропуснах. След захранването с глутен дойде голямото разнообразие от всевъзможни ядки за следобедна закуска. Понякога с плод, сладък вариант, друг път с мляко, масло и сирене - солен.

За килограмите - дъщеря ми вървеше с подобни пропорции и към 8 месец рязко спря. Като започнат да седят и да се движат после нещата рязко се променят, така че не трябва да се притесняваш. Започна да дърпа само на ръст и примерно за 4 месеца успя да качи едва 300 грама.

# 2 036
  • Мнения: 4 859
Правила съм домашни каши по тази рецепта,и съм добавяла АМ и плод (но малката не ги харесва много)

https://vkuhniata.wordpress.com/2015/03/01/homemade-baby-porridge/

# 2 037
  • Мнения: 9 652
Благодаря за изразените мнения.
Значи засега ще въртя повече плодовете и евентуално ще разнообразявам с нов подходящ за възрастта плод.
Обяда не ме притеснява. Там имам доста по-широко поле за изява.

НСЧ, твоето дете съм го виждала на снимки във форума. Мацка и половина расте.  Wink Добре, успокоих се.
Аз се чувствам малко гузна, че не успях да кърмя и все си мисля, че затова дебелее така.  Sad

Лейди, много хубав линк. Сейвнах си го да го имам като информация занапред.  Simple Smile

# 2 038
  • Мнения: 4 859
Ice Queen,не мисля че се пълнее от АМ-дъщеря ми от първият ден е на адаптирано,и е била под нормата и за кг,и за ръст.Като проходите,няма да се спира ,ще изразходва много енергия и нещата ще се подредят Simple Smile
Успех Simple Smile

# 2 039
  • Пловдив
  • Мнения: 221
Здравейте, скоро ни предстои захранване. Мисля да започна с тиква, после морков, картоф, тиквичка и т.н. Решила съм да приготвям домашни пюрета. Сега проучвам от къде мога да се снабдявам с екологично чисти плодове и зеленчуци. Нямам роднини на село и затова трябва до намеря друг вариант. Някакви идеи?

Общи условия

Активация на акаунт