Забременяване и проследяване на бременността

  • 3 446
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 33
Здравейте!

Предварително се извинявам,ако темата не е за тук!

Накратко ще споделя моя проблем - на 24 години съм,имам нередовен цикъл, висок пролактин и лек проблем с TSH-то. С моя приятел планираме бебе,но аз искам да съм подготвена преди да започнем да правим опити,защото е ясно че имам проблем и трябва да се вземат подходящите мерки,за да е всичко ок  Simple Smile

Бихте ли ми препоръчали добър гинеколог, който да ми помогне да забременея,но след това да може да ми проследи бременността и да мога да родя при него?
Позволих си да пусна темата защото много се лутах и четох из изнтернет,включително и тук във форума,но не можах да намеря комплексен доктор така да се каже..и въобще има ли такива? Едни се занимават само с прегледи основно,други с проблемно забременяване,трети проследяват бременността и израждат.
Ходила съм при д-р Коларов като бях решила на него да се доверя,но за съжаление не ми вдъхна доверие и вече не ходя при него..Нужен ми е доктор , който да ме прегледа,да си каже мнението,да назначи необходимите изследвания и след това да се вземат мерки в посока забременяване.
Някой доктор от Токуда? Бих родила в токуда,но  доктор не мога да харесам от там,не знам дали имат и опит с проблемно забременяване..
Другия вариант би могъл да бъде МБАЛ Надежда на Стаменов,но не знам там пък дали не се занимават само с инвитро? Като цяло четох добри отзиви за д-р Арабаджикова от "Надежда", но не знам дали тя е такъв комплексен доктор.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 432
Надежда с две ръце!!!!!-, проследяват и нормална бремменост, но имай в предвид, че лекарите по проблемно забременаване, няма да ти следят бременността.

# 2
  • Мнения: 33
Благодаря за отговора!

Значи да разбирам,че спокойно могат да ме поемат от там комплексно, макар и  различни доктори? Един доктор в началото да помогне със забременяването,а друг вече да ме проследи?
 Като за начало при кой да си запиша час от "Надежда"? Без много да се чака за него  Grinning Четох някакви неща из форума,че за Стаменов например се чакало 1 година.

# 3
  • Мнения: 432
Да,можеш да си спокойна,че си в добри ръце.Смятам,че  всички там са професионалисти .И аз съм чувала,че за  д-р Стаменов се чака доста,  относно кого да избереш прочети различни мнения и реши,д-р Шефкетова например  е страхотна и като човек и като професионалист....Желая ти много успех и скоро да  четеш  те ми за бъдеши майки Grinning

# 4
  • Мнения: 33
Дай Боже! Благодаря, паяче   bouquet

# 5
  • Мнения: 432
А вие пробвали ли сте до момента,може да не ги е нужно да се стига до лекари и т.н.т виждам,ме си правила някои изследвания ;но никога нищо не се знае

# 6
  • Мнения: 33
Не сме пробвали до сега,но тъй като имам висок пролактин ми казаха,че въобще може да нямам и овулация и ме наплашиха..И за да не стават гафове като аборти и т.н. предпочитам първо обстойно някой да ме прегледа,да прецени какви изследвания да назначи и тогава спокойно да пробваме,иначе ме е страх ,защото е ясно че има някакъв проблем при мен. Коларов беше казал направо,че ще предизвиква овулация...Друг лекар от Токуда пък ми каза първо да пробваме и тогава,ако не става да се вземат мерки да се търси причина. Като цяло не съм уверена в лекарите,всеки казва различно. И за да не си губим времето в напразни опити, предпочитам отначало да е ясно положението Grinning

Майка ми трудно е забременяла с мен - 1 година опити и накрая се оказало,че има удължена втора фаза на цикъла,което се решило с инжекция прогестерон.. Явно е че може да има и нещо наследствено при мен,след като и майка ми е имала някакви проблеми, просто трябва да се намери причината.
А може би пък и прекалено много го мисля  Laughing

# 7
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
В Щерев също при един лекар се прави всичко. Аз забременях, износих малката, родих и даже и педиатъра ми е там. Всичко правиш при един лекар..

# 8
  • София, Бургас
  • Мнения: 1 727
Иначе според мен пробвайте половин година без лекари. Ти си млада и имаш доста време, ако се наложи да ходиш по лекари. Поне аз така бих направила. Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 300
Здравей,
Според мен са ти нужни минимум двама специалисти- един добър ендокринолог, занимаващ се с бременни, като д-р Начев и д-р Тодорова, много е важно защото много от хормоните макар и в референтни граници не са Ок за бременност или са пречка за забременяване; един не много натоварен репродуктивен специалист за проследяване на овулация и установяване има ли или не проблем с фазите на цикъла и на трето място добър лекар за проследяване на бременност, като дали да е специализиран в проблемна или обикновенна бременност ще си покаже когато забеременееш.
Ти виждаш ли се с ендокринолог, който знае че искаш да започвате опити за бебе ? Колко проблемно е TSH ? Едно е TSH за човек който не прави опити за деца, съвсем друго е нормалното TSH за опити, трето през различните стадии на бременността.
След като харесваш Токуда може да си запишеш час за д-р Димитрова от Виена Инвитро център- това е в Токуда. Доста лесно се намират часове, много е мила и внимателна и ако дай Боже нямаш сериозен проблем мисля че ще успеете да проконтролирате нещата. Имай предвид, че Центъра е един от скъпите- проследяване на ову се плаща като редовен преглед- 35лв. за всеки, а на другите места е по- евтино.
ЦРЗ "Надежда" е доста натоварен и по мои наблюдения не се отнасят достатъчно сериозно към хора които нямат сериозно проявени проблеми, но пак казвам това е мое мнение. В същото време е най- натоварен, евтин и може би най- успешен
Някой ти беше препоръчал "Щерев", аз също смятам че е добър избор.
А вече за следене на бременност, наистина ще си покаже самата бременност. Така или иначе ако забременееш примерно в "Надежда" до 12 седмица те следи репродуктивния който ти е помогнал и тогава те пренасочва, предполагам това важи и за другите репродуктивни клиники.
Успех !

# 10
  • Мнения: 703
Добре, тогава аз искам да си изкажа и моето мнение за "Надежда" и съм абсолютно против, че не се отнасят достатъчно сериозно към хора без сериозно проявени проблеми. При мен няма проявен проблем, но  години наред не можах да забременея и д-р Стаменов се отнесе изключително сериозно към мен. Цял живот ще съм му благодарна. Единствената причина поради която не препоръчвам на авторката тази болница е, че наистина се чака много, но ако не успееш другаде там е мястото.

# 11
  • София
  • Мнения: 300
Synni, да не можеш да забременееш години наред, аз му викам сериозно проявен проблем ! Отделно едно е д-р Стаменов да се занимава с теб, друго е другите. И естествено, че ако примерно година не се успее на друго място, Надежда е надеждата.
Добре, тогава аз искам да си изкажа и моето мнение за "Надежда" и съм абсолютно против, че не се отнасят достатъчно сериозно към хора без сериозно проявени проблеми. При мен няма проявен проблем, но  години наред не можах да забременея и д-р Стаменов се отнесе изключително сериозно към мен. Цял живот ще съм му благодарна. Единствената причина поради която не препоръчвам на авторката тази болница е, че наистина се чака много, но ако не успееш другаде там е мястото.

# 12
  • Мнения: 703
Добре, така написано вече съм съгласна  Peace

# 13
# 14
  • Мнения: 33
Здравей,
Според мен са ти нужни минимум двама специалисти- един добър ендокринолог, занимаващ се с бременни, като д-р Начев и д-р Тодорова, много е важно защото много от хормоните макар и в референтни граници не са Ок за бременност или са пречка за забременяване; един не много натоварен репродуктивен специалист за проследяване на овулация и установяване има ли или не проблем с фазите на цикъла и на трето място добър лекар за проследяване на бременност, като дали да е специализиран в проблемна или обикновенна бременност ще си покаже когато забеременееш.
Ти виждаш ли се с ендокринолог, който знае че искаш да започвате опити за бебе ? Колко проблемно е TSH ? Едно е TSH за човек който не прави опити за деца, съвсем друго е нормалното TSH за опити, трето през различните стадии на бременността.
След като харесваш Токуда може да си запишеш час за д-р Димитрова от Виена Инвитро център- това е в Токуда. Доста лесно се намират часове, много е мила и внимателна и ако дай Боже нямаш сериозен проблем мисля че ще успеете да проконтролирате нещата. Имай предвид, че Центъра е един от скъпите- проследяване на ову се плаща като редовен преглед- 35лв. за всеки, а на другите места е по- евтино.
ЦРЗ "Надежда" е доста натоварен и по мои наблюдения не се отнасят достатъчно сериозно към хора които нямат сериозно проявени проблеми, но пак казвам това е мое мнение. В същото време е най- натоварен, евтин и може би най- успешен
Някой ти беше препоръчал "Щерев", аз също смятам че е добър избор.
А вече за следене на бременност, наистина ще си покаже самата бременност. Така или иначе ако забременееш примерно в "Надежда" до 12 седмица те следи репродуктивния който ти е помогнал и тогава те пренасочва, предполагам това важи и за другите репродуктивни клиники.
Успех !

Благодаря за изчерпателния отговор!

И аз смятам,че много от хормоните трябва да са в границите за бременност,защото е опасно и може да има последствия..Трудното забременяване е едно на ръка,но може заради някой от хормоните да се стигне до спонтанен аборт и т.н. За това за мен е важно преди да се започнат някакви опити да се посети лекар.Аз поне знам,че имам проблем и смятам,че така е редно..То не пречи 6месеца да се правят опити, но все пак...Предпочитам всичко да е ок и да съм спокойна,иначе ще ми е напрегнато.

Що се отнася до ендокринолога - ходила съм 2 пъти при Начев. Той ми каза,че е важно TSH да се регулира преди бременността 3 месеца. Сега от 1 година не съм ходила по простата причина,че си спрях Л-тироксина,нещо ме хванаха лудите  Grinning Когато си изследвах TSH-то тогава ми беше нещо от сорта на 4 и 65 и Начев каза,че не е толкова зле,но пък за бременност не било добре и така и ми каза 3 месеца преди да искаме да правим опити да му кажа, за да ми промени дозата..Но аз въобще не го пия в момента,както и вече споменах..
Правя в момента един експеримент,тъй като знам,че тия хормони не е хич добре да се пият..
От лятото се занимавам с йога, специални упражнения за стимулиране на цялата еднокринна система, най-вече щитовидната жлеза и реших да пробвам без хапчета, да правя упражненията и да видим какво ще стане. Защото чух от една позната на майка ми ,че си е оправила хормоналния баланс за половин година с йога.
Още първия месец йога цикъла ми дойде на 27-ми ден, което никога не е било...Сега не идва на 28-мия ден,но поне идва всеки месец от както правя йога. И искам да видя дали сега 6 месеца последователно ще ми идва.
Хормони не съм изследвала от 1 година...След 1-2 месеца може и да направя изследвания. Надеждата ми е,че хормоните ми ще влязат в норма,но да видим..
Ако не стане ще трябва да си сваля TSH-то с Л-тироксина преди опитите. Знам,че  ипо време на самата бременност е от изключително значение нивото на хормоните..

За съжаление обаче нямам гинеколог на който да се доверя на този етап, за това и пуснах тази тема за един такъв комплексен специалист. Иска ми се в някоя частна болница, както Щерев например,обаче съм чувала,че ако станело някакво усложнение родилката и бебето се карат в държавна болница..Така че кел файда,че съм в частна клиника.

Благодаря на всички отзовали се!   bouquet

Забравих само да спомена,че мен най-много ме притеснява пролактина. На последното изследване преди година ми беше 1000, при норма 500.. И това е че сякаш прогресира така да се каже. На предното изследване беше 680, а на по-следващото достигна до 1000 и много се изплаших и тогава извънредно отидох при Начев и той ме успокои.. въпреки,че аз не съм спокойна все още и сега се притеснявам,като го изследвам да не  ескочил още Laughing Каза  да не се притеснявам и почва там да ми изрежда , при наличието на кои симптоми е нужно лечение..Та в момента не го и лекувам тоя пролактин. Според Начев нямало нужда. Даже ЯМР си правих да не  е случайно аденом на хипофизата,но не е..

Андростендиона и 17 алфа ОН прогестерона ми бяха малко завишени и д-р Коларов (гинеколог) ми изписа някакви лекарства за нормализирането им,както и за понижаване на пролактина.. Докато Начев беше точно на обратното мнение,че няма нужда от лечение. Единствено тестостерона,ако е висок тогава.. Та тогава много се двоумях на кой лекар от двамата да се доверя  ив крайна сметка избрах Начев и в момента не взимам мерки..

Последна редакция: нд, 23 ное 2014, 17:33 от Eli_Beli

Общи условия

Активация на акаунт