РецЕптА зА осоЛенА риБа

  • 3 722
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 430
Ехооо...

Здравейте кулинарки  Heart Eyes днес купихме повечко скумрия и мъжОто реши да осоли малко, но не намерихме подходяща рецепта.
Ще ви бъда много благодарна да ми помогнете да я осолим заедно Wink

Благодаря Ви Hug  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 142
Дидка, тези две рецепти съм ги вадила тук от форума, но за съжаление не съм си записала чии са. Копвам ти ги, така както аз съм си ги запаметила в моята кулинарна книга, но са изпробвани и са страхотни, втората съм я правила само веднъж, но първата...  Благодаря на техните автори !  bouquet 
Дано да съм ти била от полза! 

Маринована скумрия

Продулкти:
4 филета (филетата от две големи риби)
3-4 с.л. захар
2-3 с.л. сол
1 ч.л. смлян черен пипер
голяма връзка копър
евт. 3-4 счукани зърна хвойна

Начин на приготовление:
Смеси солта, захарта и пипера.
Филетата са с кожата, тя не се отстранява.
Откъм страната на месото втриваш част от сместа сол-захар-пипер.
Поставяш двете филета в подходящ съд с кожата надолу.
Поръсваш обилно с нарязан копър, смляната хвойна
Другите две филета обработваш по същия начин и ги полагаш върху първите, тях- с кожата нагоре.
Изсипваш отгоре малката част , която е останала от солената смес и оставяш в хладилника за 2-3 дни, под лек натиск.
Филетата трябва да се обръщат 2 пъти дневно, всички заедно, така че горните и долните да си сменят местата.
Много е удобно вместо директно в съд, да поставиш рибата първо в подxодяща найлонова торбичка : така се улеснява обръщането.
След като рибата е готова, може да отстраниш стария копър и да наръсиш с нов.

По принцип рецептата е за  приготвяне на сьомга и пъстърва, но и скумрията става чудесна

Рибата се реже на тънки резенчета, като ножът се държи в остър ъгъл спрямо дъската за рязане.


Лакерда "Ади"

Няколко скумрии - сурови( предварително почистени от вътрешностите и перките), се нарязват на кръгчета. В  една тавичка се слага  морска сол колкото да покрие дъното, нарежда се рибата отгоре (с месото към солта) и отново се покрива с морска сол (съвет: слагай морска сол само върху рибата не навсякаде) след което тавичката се прибира в хладилника или на хладно, като се оставя под лек наклон, за да може кръвта от рибата да се събере в долния й край.  Така рибата престоява около 12 часа, аз я правя вечерта и на сутринта я обработвам.
След като е престояла рибата в солта, се почиства и леко се измива, за да се отстрани хубаво солта както и се почиства от костите и кожата. Получават се малки късчета риба, която много прилича на пушена. Месото се слага в един буркан или друг подходящ съд и се залива с зехтин или олио (количеството е сравнително малко) Така може да седи в хладилника като колкото по-дълго седи по-вкусна става. До тук с оригиналната рецепта  ......понеже рибата е много вкусна в къщи не се задържа повече от два дни, но след като е престояла в олиото около 12 часа аз я вадя, отцеждам мазнината и допълнително прибавям : пресен лук, лимонов сов, чер.пипер и много копър....става да си оближеш пръстите

# 2
  • София
  • Мнения: 974
За да не се повтарям ето ти още една рецепта за маринована скумрия която аз правя Hug


Маринована скумрия ...


mishel благодаря за рецептата  bouquet
И да попитам накрая отстраняваш ли кожата или си остава  с нея?

# 3
  • Мнения: 2 142
Остава си с нея, кожата всеки си я маха при ядене, ако така му харесва. Много ми е трудоемко това с беленето на кожата, за да я пазиш и да не се разпадне, защото става доста крехкичка, а кото са по големи парченцата е по-естетично.

# 4
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Didka,

откъде купихте скумрията ?  Досега само замразена съм виждала  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 7 430
Благодаря ви Мишелка и Аним Hug  bouquet
Didka,
откъде купихте скумрията ?  Досега само замразена съм виждала  Rolling Eyes

От китайския магазин, който е срещу плацата Код де Неж Wink

Общи условия

Активация на акаунт