Прокуратурата образува дело, ще изяснява имало ли е блудство с момичето аутист

  • 55 492
  • 1 309
  •   1
Отговори
# 975
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ами добре, моето предположение съвпада с това на вестника. Дали му вярвам, не точно, вярата е за заблудените, просто моите разсъждения са такива.

А що се отнася до откритите нарушения, някой запознат ли е точно какви са констатираните нарушения, че да се предлага съответно наказание за това?

# 976
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Без да твърдя, че информацията е точна.
Това което за сега е открито подлежи само на административно наказание от МОН.

За да има дисциплинарно наказание трябва да има доказани последствия от общ характер в които си пряк участник или дейността ти е довела до извършване реално на престъпление т.е. ако се докаже, че върху детето има има сексуално посегателство или блудство тогава виновните независимо дали преки участници или такива довели с действията си до това подлежат на уволнение.

Най- голямата глоба която може да се наложи при административно наказание е 1000лв. Тя също подлежи на обжалване.

# 977
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Ами добре, моето предположение съвпада с това на вестника. Дали му вярвам, не точно, вярата е за заблудените, просто моите разсъждения са такива.

А що се отнася до откритите нарушения, някой запознат ли е точно какви са констатираните нарушения, че да се предлага съответно наказание за това?

Да ти отговарям ли или ще четеш сама като високо интелигентна.

# 978
  • Мнения: 1 107
Без да твърдя, че информацията е точна.
Това което за сега е открито подлежи само на административно наказание от МОН.

За да има дисциплинарно наказание трябва да има доказани последствия от общ характер в които си пряк участник или дейността ти е довела до извършване реално на престъпление т.е. ако се докаже, че върху детето има има сексуално посегателство или блудство тогава виновните независимо дали преки участници или такива довели с действията си до това подлежат на уволнение.

Най- голямата глоба която може да се наложи при административно наказание е 1000лв. Тя също подлежи на обжалване.

Ти говориш за ЗАНН, аз говоря за КТ. Какво възпира, министерството, като работодател да наложи дисциплинарни наказания?

"За да има дисциплинарно наказание трябва да има доказани последствия от общ характер в които си пряк участник или дейността ти е довела до извършване реално на престъпление"

Това изказване на какво се основава? В Кодекса на труда няма подобни условия. Говорим за нарушена трудова дисциплина, установена от работодателя (министерството и ДАЗД). Не се заяждам. Питам.

Ако, аз, като работодател, съм разпоредила работно време от 9 до 6 в Бургас и установя, че моите подчинени са били на съвещание, в работно време, докато клиентите са се редили на опашка отвън, нямам ли право да уволня ръководителя на обекта, за допуснати тежки нарушения на трудовата дисциплина?

# 979
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Мисля, че нямаш.
Трябва да проверя с точност.
Мисля, че до уволнение се стига след няколко административни наказания.
При твоя пример можеш да глобиш служителя.

Можеш и да намериш начин да го съкратиш с предизвестие / не е задължително по взаимно съгласие/, но дисциплинарното уволнение се вписва в трудовата книжка.

При случай, че не ти е късно утре мога да ти дам по- точна информация.

# 980
  • Мнения: 8 567
Това е установено от ДАЗД, за РИО и МОН не знам, нали тепърва разследват:  Rolling Eyes

http://e-novinar.com/news/%D0%94%D0%90%D0%97%D0%94-%D0%BE%D0%B1% … 0%B5_4593221.html


Председателят на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) ще потърси административнонаказателна отговорност от директора на ІV-то Помощно училище „Проф. Димитър Кацаров" за нарушаване на задължението за съдействие, регламентирано в чл. 7, ал.2, във връзка с ал.1 от Закона за закрила на детето, а именно за неуведомяване на органите за закрила на детето - ДСП, МВР или ДАЗД за нуждата от закрила на дете, установено в хода на извършената проверка, съобщиха от агенцията. Производството стартира в резултат на проверката, която ДАЗД извърши в училището след сигнал от родители за упражнено насилие над дъщеря им по време на учебно възпитателния процес. Назначената от председателя на ДАЗД комисия установи, че са нарушени правата на детето, регламентирани в чл. 19, т. 1 и чл. 23, т. 2 от Конвенцията на ООН за правата на детето и правото на детето на закрила, регламентирано в чл. 10, ал. 1 от Закона за закрила на детето. Проверката е установила следните нарушения:
1. След подаването на сигнал от родителите за упражнено насилие върху дъщеря им, директорът на училището е подценил ситуацията, вследствие на което не е изпълнил задължението си да уведоми незабавно дирекция „Социално подпомагане", ДАЗД или МВР за нуждата от закрила на дете, с което е създал риск за детето за ненавременно предприемане на адекватни мерки за закрила.
 2. Не е задействан разписаният в училището Мултидисциплинарен механизъм за взаимодействие при сигнал за дете, жертва на насилие или в риск от насилие.
3. Недобра организация на работата, при която за всеки ученик са отговорни много и най-различни служители, което на практика води до размиване на отговорността и до неяснота в кой момент къде е детето и кой е персонално отговорният служител. Това обстоятелство е тревожно и предвид състоянието на децата, част от които са със сериозни дефицити в самообслужването, както и с говорни затруднения, посочват от ДАЗД.
 4. След попадането на детето в нова и непозната среда, това не е отчетено и по отношение на него не са планирани никакви дейности за оказване на първоначална подкрепа, поради факта, че до тази учебна година детето се е обучавало в масово училище.
5. Липсва документ, който да свидетелства за приемственост на информацията, касаеща провежданата професионална работа с ученик със специални образователни потребности между предходното и настоящото учебно заведение на детето, във връзка с уменията, постиженията, дефицитите и областите, в които е необходима подкрепа за детето.
 6. Този случай разкрива липсата на диалог и комуникация с родителите на детето по отношение на обмяна на информация за уменията, възможностите и особеностите в поведението му, поради което е налице и сериозно разминаване с наблюденията на специалистите и персонала в учебното заведение, и написаното в епикризата на детето и заявката от страна на родителите.
7. Липсата на цялостно видеонаблюдение в учебното заведение, също е предпоставка за недостатъчната сигурност на средата за децата.
 8. На 19.09.2014 г. за определен период от време децата са били поверени изцяло на грижата на непедагогически персонал, който няма уменията и познанията на педагозите за работа с деца със специални потребности и  за адекватна реакция при криза на дете. Във връзка с констатираните нарушения на директора на училището ще бъдат дадени задължителни предписания за осигуряване на видеонаблюдение вътре в учебното заведение; за засилване на контролната дейност, с цел недопускане полагане на грижи за деца единствено от непедагогическия персонал; за подобряване на контактите с родителите и обмен на информация относно поведението и постиженията на децата; допълване на длъжностните характеристики на служителите със задължение за познаване на законодателството в областта на закрилата на детето. Отправени са препоръки за подобряване на координацията на екипа на учебното заведение с отдела за закрила на детето.
 Докладът с резултатите от извършената проверка ще бъде предоставен на министъра на образованието и науката за предприемане на действия по компетентност и на Софийска районна прокуратура предвид образуваното досъдебно производство.

Последна редакция: чт, 23 окт 2014, 21:32 от нова

# 981
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Явно констатациите не се считат за "тежки нарушения" и могат да бъдат оспорвани.
http://crime.actualno.com/MON-se-strahuva-i-bavi-nakazanijata-po … a-news_56221.html

# 982
  • Мнения: 8 567
Човек винаги има избор - може да оспорва, може да си подаде оставката.
Въпрос на вътрешно усещане, достойнство...

# 983
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Човек винаги има избор - може да оспорва, може да си подаде оставката.
Въпрос на вътрешно усещане, достойнство...
Да, но ако беше така нямаше нещата да стигнат до тук.
Фактите за тези които са замесени не са изненада, а обществото ни като авторитет е на доста ниско ниво.

# 984
  • Мнения: 1 107
Мисля, че до уволнение се стига след няколко административни наказания.

Работя предимно с КТ и го знам, почти наизуст, така че мога да кажа, че това е невярно.
Може да решиш да наказваш поетапно, може да решиш някой да го изхвърлиш мигновено, основавайки са на заключенията на ДАЗД. Ако този някой реши да те съди, вече той е активната страна. Ама активната страна, в случая се ползва от услугите на Марковски, така че уволнението, може лесно да се окаже незаконно в съда (както 90% от уволненията в страната), поради административни и технически пропуски в процедурата. Но, вече тук, е въпрос на морал. Ти да направиш, каквото трябва (включително, процесуално правилно), пък уволненият да се жали, че е незаконно. Но в министерствата работят калинки, директорките ползват услугите на тежки адвокати и изходът пак е предопределен. (трудовата книжка няма нищо общо, защо я споменаваш?)

За мен, нарушенията са очевидни, а функцията на ДАЗД - неясна. Ако не се използват констатациите им, дори за предприемане на мерки, тогава те, защо изобщо съществуват?

Прилича ми, че 1000 лева глоба са ок, при това към институцията, не лично, а следствието ще свърши останалото с протакане и накрая всички ще са щастливи или забравили, а поредното семейство ще търси начин да се разкара от тук.

Последна редакция: чт, 23 окт 2014, 22:39 от mimimost

# 985
  • Мнения: 1 232
Както става винаги.

# 986
  • Враца
  • Мнения: 1 017
Мисля, че до уволнение се стига след няколко административни наказания.
Работя предимно с КТ и го знам, почти наизуст, така че мога да кажа, че това е невярно.
Не работя пряко с КТ, но при случаи в които ми се е налагало, то определено нещата са така написани, че почти всеки по- добър адвокат може да ги оспори в съда.

Информацията ми за поетапното административно наказание е доста стара и не оспорвам, че може вече да не е валидна.

Трудовата книжка я споменах защото това се вписваше в нея и на човек с дисциплинарно уволнение вратите в този бранш са почти затворени или авторитета му е под съмнение. Днес се използва препоръките от предходния работодател / не по закон/, но това си остава като един въпрос към авторитета на работника. При такова положение почти няма някой който е дисциплинарно уволнен и последствията от неговата дейност да  не могат да се оспорват в съда като следствие или умишлено причинени да не е спечелил подобно дело.

Въпреки това самото завеждане на дело е вече удар срещу авторитета му.

Наемането на адвокат от кантората на Марковски е равнозначно на да си сложиш табела " Аз съм престъпник" и си търся защита.

# 987
  • Мнения: 14 899
Може да решиш да наказваш поетапно, може да решиш някой да го изхвърлиш мигновено, основавайки са на заключенията на ДАЗД.

Всичко може, но зависи какво има като факти. Какво имаме - директор на училище, със сравнително добра акредитация. Директорът има благоразположението на РИО и МОН - Финансират го, включително по Европейски програми. Най общо казано всичко е от добре по добре. Става  инцидент, който би могъл да се потули /ако родителите не бяха вдигнали шум/ и всичко да си остане както е било. Сега обаче има проблем, защото се оказва, че всичкото добро е една фасада, зад която никак не са добри нещата. Всички са навързани и уволнението на директора няма да спаси останалите. РИО, МОН, закрила на детето и т.н. имат доста допирни точки с училището и излиза, че или са си затваряли очите или са били изключително глупави /което отива към липса на компетентност/ за да не разберат, че са били лъгани.
Затова, директорката ще я пазят до последно и няма да я уволнят дисциплинарно, ако не се докаже, че е имало инцидент в следствие на нарушения - било административни или други, равен на престъпление.
 

# 988
  • София
  • Мнения: 62 595
не бой се, ако много се спече ситуацията, директорката ще гръмне като бушон, ще сложат нова, и ще продължи с проектите! Винаги гърми по-слабото звено. След седмица-две ще имаме ново правителство и не се знае там кой ще е министър и какво ще се реши.

# 989
  • Мнения: 14 899
След седмица-две ще имаме ново правителство и не се знае там кой ще е министър и какво ще се реши.

Правилно, това не го отчетох, че настоящите министри ще задържат ситуацията, за да си отидат с достойнство, а новите ще стоварят вината върху старите, но това е обичайно за нашите ширини. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт