Декемврийче сладко във корема се протяга, нетърпение голямо мама вече я наляга!

  • 30 754
  • 797
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 003
Мимченце, благодаря за новата тема!

Според мен е нормално в 21 век и с развиване на медицината лекарите да се опитват да направят раждането по-леко! И за родилката и за бебето! Едно седалищно раждане  може да измъчи сериозно както майката, така и бебенцето, може да доведе до усложнения и аз не виждам лошо да се предпочете секциото в този случай и не мисля ,че е защото на лекарите не им се занимава! Както всички знаем една коремна операция също носи своите рискове!

# 16
  • Мнения: 71
Запис и от мен
То си е казана 90% от среднодневното брутно възнаграждение, но не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за същия период и да е по-малко от минималната заплата. Много объркващо. Мен ме осигуряват на реалния доход, всеки месец различна сума. И много се двуумях дали да излизам болнични, макар че реално сега ми се налага да съм, но в началото се чудих дали няма да ми се отрази на майчинството. И като прочетох, че дори да ме осигуряват на ок. 2000лв, ама чисто взимам 1300, и няма да получа 1800лв, направо си излезнах в болничен. Да не говорим, че сега като съм болнични взимам повече пари макар, че ги забавят

# 17
  • Мнения: 1 202
Благодаря на Мимченце за новата тема,дано да се напълни само с хубави новини  Hug
Аз си продължавам да мързелувам,др.седмица съм на ЖК и се надявам да сме се обърнали ,но пак си усещам по същия начин ритниците  Thinking!

# 18
  • Варна
  • Мнения: 759
Мимченце, благодаря за новата темичка  Hug
Честито за всички с хубави резултати от прегледи! Нека тази ни темичка бъде изписана само с такива  Praynig
Аз също много се забавлявах с разказите ви за предишните раждания и представите ви как виждате нещата за предстоящото. Аз не очаквам някой да изчисти и нареди в къщи и се старая малко по малко да подготвям, но все пак ще поръчам на свекървата ако нещо ни успея да свърша. Обаче нямам никакви притеснения, че мога да се прибера с бебчо и да намеря спящ пиян авер на мм в кошарката, защото той обеща да се черпят навън (иначе съм 1000% сигурна, че единия ще опита да си легне вътре  #Crazy)

# 19
  • Prague Czech Republic
  • Мнения: 897
да се оплача, аз имам проблем с венците подуха се и ме боли малко а съм в понеделник на зъболекар
друга мама с такъв проблем?

# 20
# 21
  • Мнения: 180
Такааа... Докато сте изписали старата и сте почнали вече новата тема, аз минах все пак да видя резултатите от кръвта и урината, които дадох миналата седмица. Оказа се, че въпреки лекарствата, които пия два месеца, хемоглобинът ми продължава да пада и вече е 111. Та заменяме "малтофер фол" с "феро-фолгама", отново в комбинация с "биозин мама".  doh
На всичкото отгоре и урината ми не е много добра. май имам тръгнали песъчинки (което обяснява болките в кръста и ниско долу в коремната област), но отделно се е появил и някакъв белтък. Та дадох нова урина, този път стерилна. Резултати - другата седмица. Чудя се кое е по-добрия вариант - песъчинки или бактерия, защото имам едно от двете.  Confused
Ръцете и краката си ми се надуват и това е...
Но като цяло нямам други по-сериозни оплаквания (слава Богу).

Тази сутрин съм си легнала на една страна и момъкът така ме изрита в тази посока... Та се зачудих - в крайна сметка това за какво беше знак - че това не му е удобната поза или просто си се протяга, защото така му е станало по-широко.  newsm78

# 22
  • Мнения: 180
да се оплача, аз имам проблем с венците подуха се и ме боли малко а съм в понеделник на зъболекар
друга мама с такъв проблем?

аз по принцип си имам проблемни венци. Отвара от смрадлика действа много добре при подути венци Wink

# 23
  • гр. София
  • Мнения: 12 305
да се оплача, аз имам проблем с венците подуха се и ме боли малко а съм в понеделник на зъболекар
друга мама с такъв проблем?

За този проблем ти препоръчвам: 



От както я ползвам не ме болят венците през бременността.  Peace

# 24
  • Мнения: 109
На мен и с предната и с тази бременност след 6 месец ми се подуха венците и сега даже почнаха да кървят при миене.
Миналата седмица, когато бях на зъболекар ми каза да пробвам няколко дни да си сложа в едно шишенце вода с 1 лъжичка сода и 1 л. сол и да жабуркам, когато се сетя. Да ама сега с малката сме по цял ден на вън и въобще не ми остава време, а и забравям.

# 25
  • Мнения: 958
Мимченце, благодаря за новата тема   bouquet

Такааа, да обясня като юрист, та току-виж и някой ме разбрал Laughing (не че нещо, ама не знам как ще обясня Joy ) Всичко това от Наредбите и КСО..

1. Документи за болнични и отпуски (чл. 26 и чл. 30 от НМЕ и чл. 45, ал. 1 от НРВПО):
Отпускът за бременност и раждане в размер 135 календарни дни, се разрешава от здравните органи въз основа на болнични листове по следния начин:
- за 45 календарни дни преди раждането – болничният лист се издава от наблюдаващия АГ. В болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;
- за 42 календарни дни непосредствено след раждането – от лекаря, който е водил раждането.
- за 48 календарни дни – продължение на предходния болничен лист – от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на майката.

Когато раждането не стане в рамките на 45-те дни отпуск поради бременност, той се продължава с нов болничен лист до деня на раждането, но за не повече от 93 дни. Когато раждането е станало преди изтичането на 45-дневния отпуск поради бременност, а също и при преждевременно раждане, когато не е съществувала възможност да се започне ползването на 45-дневния отпуск, майката има право на остатъка или на неизползвания отпуск поради бременност. В тези случаи отпускът се включва в третия болничен лист, като се вписва размерът на неизползвания отпуск поради бременност.

Отпускът за остатъка след 135-я до 410 календарни дни се разрешава от работодателя въз основа на следните документи:
- писмено заявление от майката до работодателя
- акт за раждане на детето;
- декларация, съгласно приложение № 7 към НРВПО.

# 26
  • Мнения: 958
Продължавам тук, че стана много дългооо.
2. Изчисляване на майчинските (чл. 49 и чл. 41 от КСО и чл. 16-20 от НИИПОПДОО):
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.
Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.
При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане за следващо дете през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

3. Необходими документи за изплащане на майчинските:
- болнични листове за 135 календарни дни, придружени задължително от декларация по образец, приложение № 15 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване с попълнени данни от осигурителя (самоосигуряващия се) относно правото на парично обезщетение;
- декларация по образец, съгласно приложение № 1 към НИИПОПДОО – прилага се към болничния лист след 42-я ден от раждането;
- заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 от КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни по образец, приложение № 2 към НИИПОПДОО, заедно със заверени от осигурителя копия от заповедта за разрешаване на отпуска; ако детето не е български гражданин или чужд гражданин с издаден ЕГН, се прилага и копие от удостоверението за раждане;
- декларация за изплащане на обезщетението по образец, приложение № 7 към НИИПОПДОО – това е декларация за личната банкова сметка, по която Националният осигурителен институт ще преведе полагащото се парично обезщетение, ако такава не е вече представяна. Банковата сметка може да бъде разплащателна или спестовна безсрочна, но задължително лична и в лева.

Ох..ми това е Laughing Joy Mr. Green

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 161
Благодаря, Мимченце за темата   bouquet Само хубави новини да пишем и четем  Heart Eyes

# 28
  • Варна
  • Мнения: 759
На мен и с предната и с тази бременност след 6 месец ми се подуха венците и сега даже почнаха да кървят при миене.
Миналата седмица, когато бях на зъболекар ми каза да пробвам няколко дни да си сложа в едно шишенце вода с 1 лъжичка сода и 1 л. сол и да жабуркам, когато се сетя. Да ама сега с малката сме по цял ден на вън и въобще не ми остава време, а и забравям.
Ще пробвам и аз  Peace
По принцип моите венци кървят от както се помня, какво ли не съм опитвала, но напоследък стана зле положението  Tired

# 29
  • Варна
  • Мнения: 154
Записваме се и ние в новата тема!
Благодаря ти отново, Мимченце Hug
Адичка, много си се постарала с тази обемна информация, браво!

Общи условия

Активация на акаунт