Резултати от Биохимичен скрининг

  • 23 547
  • 7
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 123
Здравейте!

На 30 години съм, бременна, правих си ранен БХ в 12 г.с. и при резултатите имаше нещо, което ме озадачи.
Всичките ми рискове са ниски т.е.:
Комбиниран риск за Даун: 1 от 36000
Риск за болест на Едуардс: 1 от 36000
Рисковете за Патау, Търнър и Триплоидия: 1 от 100000
---
Биохимичен риск за Даун: 1 от 4800
Възрастов риск: 1 от 840...
и т.н.т

НО!
Биохимичните показатели се посочено, че са извън норма:
РАРР-А   0,5 част от медианата
Free bCG  0,3  част от медианата
NT MoM    0,75  част от медианата

Някой имал ли е подобни резултати и какво беше развитието - някакви допълнителни изследвания? От какво се обуславят тези стойности - защото попитах в лабораторията и ми казаха - ами от нищо, от самия организъм.
Моля ако някоя мама има инфо, или е имала подобни терзания, да сподели, защото определено успяха да ме притеснят..
Благодаря ви сърдечно!   bouquet

P.S.
Разбира се, ще си направя и късния БХ + ФМ.

# 1
  • Мнения: 874
Здравей,

Сега погледнах моите резултати (родих 2 мес., преди да навърша 30  Peace):
Комбиниран риск за Даун: 1 от 7400
Риск за болест на Едуардс, Патау, Търнър и Триплоидия: 1 от 100000
---
Биохимичен риск за Даун: 1 от 760
Възрастов риск: 1 от 980
----
РАРР-А   0,56 част от медианата
Free bCG  1,43  част от медианата
NT MoM    0,97  част от медианата

Честно казано даже нямам идея какво точно показват и означават, но никой не ми е давал поводи за притеснения  и не съм се замисляла  newsm78

Не съм правила второ БХ, ходих на фетална в 21-ва седмица и това беше; Никой нищо не е споменавал за рискове.

Успокой се и всичко ще е наред Simple Smile
Пожелавам ти едно хубаво и здраво бебче Simple Smile   bouquet

# 2
  • Варна
  • Мнения: 123
animal, благодаря за успокоението  Hug

Просто се притесних, защото в лабораторията ми казаха, че това били индикатори за "незадържане" на плода.... Моят доктор казва, че всичко е наред....
Въобще  #Crazy

# 3
  • Варна
  • Мнения: 123
Момичета, никой друг ли е не е имал подобни резултати от БХ?   newsm78

# 4
  • Варна
  • Мнения: 5 886
hubavella, в началото на годината заради ужасен БХС стигнах до консултации за амниоцентеза. Тогава разпитах лекаря, който щеше да я прави - ако рискът е висок и въпреки това няма тризомия, неприятните резултати могат ли да бъдат белег за друг проблем на бременността - незадържане, плацентарни грижи?
Той беше категоричен, че тестът търси единствено и само хромозомните отклонения.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 123
hubavella, в началото на годината заради ужасен БХС стигнах до консултации за амниоцентеза. Тогава разпитах лекаря, който щеше да я прави - ако рискът е висок и въпреки това няма тризомия, неприятните резултати могат ли да бъдат белег за друг проблем на бременността - незадържане, плацентарни грижи?
Той беше категоричен, че тестът търси единствено и само хромозомните отклонения.

Много ти благодаря за инфото!   bouquet
Утре съм на ФМ и там ще разпитам подробно за всичко + дали да правя втори скрининг

# 6
  • Мнения: 789
Момичета привет,
Искам да споделя нещо и ако има някой, който има информация, моля да ми отговори.

В Четвъртък бях на БХС + ехограф във Света Петка при д-р Мария Янкова ( 11 седмица и 1 ден). Принципно часа ми беше записан при д-р Стратиева, но се оказа,че тя не е там и ще ме гледа Янкова. Ядосах се,но какво да правя - за Янкова знам,че също е добър специалист и се оказа вярно Слава Богу!Както и да е, прегледа мина много добре, бебока си има всичко, измерихме всичко и тя каза,че всичко е наред и да отивам да давам кръв. Дадох кръвта и си тръгнах. Трябваше да пътувам същата вечер и майка ми днес отишла сутринта да вземе резултатите. Малко съм притеснена,защото има няколко неща които обаче не разбирам - ето резултатите:

Свободно бета-ЧХГ - 46,86 lU/l - equivalent to 0,862 Mom
PAPP-A - 1,810 lU/l - equivalent to 0,736 Mom
Uterine artery mean PI: 1,96 equivalent to 1,090 Mom

* Тук няма написани референтни стойности! Не разбирам ОК ли са или не са ОК. Навсякъде видях,че примерно ЧХГ се измерва в mU/l, а не в lU/l.....

Прееклампсия преди 34 г.с.  Изчислен риск 1:1284
Ретардация на плода преди 37 г.с.  Изчислен риск 1:326
Спонтанно раждане преди 34 г.с.  Изчислен риск 1:131

Риска за Прееклампсия и Ретардация на плода са базирани на демографски характеристики на майката, медицинска и акушерска история, Doppler на маточни артерии и PAPP-A.

* Не разбирам тези 3 горни стойности - ОК ли са или не са ОК? За спонтаното раждане риска ми се вижда доста голям - 1:131, както и ретардацията....

Trisomy 21 - Изчислен риск < 1: 20 000
Trisomy 18 - Изчислен риск < 1:20 000
Trisomy 13 - Изчислен риск < 1:20 000

* За тези знам,че са ОК и няма притеснения, освен това бебока си има и назална кост ( при 70% от Даун бебетата тази кост я няма ).

Просто не знам какво да си мисля за горните 2 неща и особено за прееклампсия - спонтаннот раждане и ретардация...Благодаря предварително! Трябва да чакам до Понеделник за да говоря с д-р Янкова ( ако изобщо се съгласят да ми коментирам резултатите по телефона ), но ми се иска до тогава ако някой има информация да я сподели..

# 7
  • Мнения: 2 980
Това са показатели за много нисък риск, в пъти по-нисък от средностатистическия. Средностатистически рискът от преждевременно раждане е около 10%, рискът от прееклампсия при възраст под 35 е около 5%. Тези рискове се повишават при определени показатели като раса, тегло, възраст, предишни бременности с преждевременно раждане или прееклампсия и т.н. Много високи или много ниски стойности на ПАПП-А се асоциират с риск от ретардация и преждевременно раждане или от прееклампсия съответно. Твоите са си нормални.

Нищо обезпокояващо няма в резултатите, напротив.

Общи условия

Активация на акаунт