Въпрос за отстраняване на теракот върху стара мозайка

  • 1 766
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 392
Въпросът е възможно ли е да се отстрани налепения теракот върху старата мозайка и да се възстанови?
Теракотът е ужасен, лошо залепен и напукан, засега гравитирам към идеята да се възстанови старата мозайка, да се шлайфа и да се обканти с цокъл или перваз от гранит или дъб.
Въпросът, на който не успях да намеря отговор е дали е възможно да се изкърти теракота или ще се наложи да се кърти всичко, вкл. и мозайката и да вляза с другия филм с нова замазка и прочие, преди полагането на друга настилка.

# 1
  • Мнения: 8 567
Много е възможно мозайката отдолу също да се окаже напукана.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 431
Мисля, че ще остане мозайката като отлепиш теракота.
Обаче имай предвид, че мозайката вероятно ще е крива.
А да - и напукана.
Нашия майстор ни нареди теракота направо върху мозайката. Обаче тоя човек е някакво чудо - наклонът на пода е перфектен.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 392
Това "напукана" значи ли, че не може да се оправи с дълбоко шлайфане?

Те и тук са го наредили направо върху мозайката, но идеята е, че аз харесвам мозайка и ако мога, бих а възстановила.
Въпросът е - е ли е възможно това.

Ясно е, че и без шлайф няма да мине.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 431
Ако харесваш вариант мозайка, сега има разни саморазливни смеси, може да сложиш една отгоре, ако старата е зле.

# 5
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Принципно е възможно. На практика, зависи от това дали не е начукана заради лепенето на теракота.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 392
Не, не искам никакви разлики в нивата, затова, ако не се получи, трябва да къртя всичко, нови замазки, изобщо манджа с грозде.
Сега, в момента е с около 2-3 см надигнато нивото, което изкам да избегна.

И въпросът е напукванията коригират ли се с шлайф, или не?

Веси, предполага се, че е надрана, преди да се положи грозния теракот.
Което ми казаха, че с по-дълбок шлайф се коригира.

# 7
  • sofia
  • Мнения: 8 933
Зависи колко е дълбоко напуканото.
Докато не разкъртиш няма как да разбереш  Mr. Green

# 8
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Едно положително нещо мога да ти кажа със сигурност - щом е лошо залепен и напукан теракотът, поне лесно ще се отстрани. В офиса правиха ремонт на някои помещения и сменяха настилките, почти не се наложи да се кърти, отлепиха плочките (гранитогрес) с минимални загуби, направо може да се използват на друго място Crazy, смятай колко качествено са били поставени. В къщи, ако реша, това и да искам не мога да го направя, след десетилетие и отгоре + амнайсет земетресения нямам дори пукната плочка - което, от една страна е чудесно, но от друга, в случай, че реша да правя тотален ремонт, то жална ми майка и портфейл.

Знаеш ли какви точно са шарката и цветовете на мозайката и дали ще ти допаднат?
Стълбището на кооперацията ни е мозайка, всеки път като я погледна smile3511 ми бърка в здравето и се чудя какво да я направя поне в частта около моя апартамент. Виждала съм реставрирана (шлайф + някакъв специален лак отгоре) и изглеждаше добре, но беше в едни земни и приятни цветове охра, по-тъмно към кафяво, маслено зелено, екрю..., ако и нашата беше подобна, изобщо нямаше да се замислям, но не е такава и не смятам, че подобни усилия ще подобрят положението Confused

Иначе напуканото не е много голяма болка - възстановява се, има специални смеси.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 392
Е-е, много ти благодаря, Трамелка.

Значи мозайката е черно- бяла и проблемът в повечето случаи е, че не е поддържана и изглежда зле, поради тази причина. И най-вече, че не се обръща внимание на завършващия елемент като перваза.

Когато се шлайфа, лакира и обканти изглежда фантастично.
Съветвам те да ангажираш фирма с опит, да я почисти и да обърнеш внимание на детайлите- демек на борда/перваза отстрани, който дава завършения вид на настилката и съответно ако е боядисан с блажна боя, каквито са повечето, да не кажа всички в общите части, заедно с неподдържаната и замърсена мозайка, повече от логично е да изглежда зле и евтино.
Но ако се изчисти и се обканти с борд от камък /гранит, примерно, ако са общи части, за интериор може да е дъб, примерно/ се превръща в невероятно елегантно и скъпо бижу.

Скрит текст:


Скрит текст:

Скрит текст:
Скрит текст:






Не всичко е мозайка, но искам да визуализирам обкантването и само си ги представи тези с борд от блажна боя, порядъчно замазана и замърсена, ако ще и златна да е настилката, пак ще изглежда евтино и долнопробно.

Иначе аз още преди години в чужбина реабилитирах мозайката, когато видях, обаче завършването с камък или ламперия от дърво като по-горе, а не побългарения вариант с блажната боя за перваз.
Затова горещо те съветвам да не бързаш, а да погледаш малко снимки и да помислиш за шлайф, лак и да смениш обкантването на етажа, вместо с блажна боя с някакъв висок перваз от камък. Ще изглежда фантастично и няма да е скъпо. Шлайфът е около 6-7 до 15-16 лв/м2 в зависимост от дълбочината и степента на замърсяване /най-вероятно е да ти вземат в най-ниския диапазон/, а первазите от камък за етажа не знам дали биха надхвърлили 200-250 лева. И последно- има значение праговете пред входните врати какви са, ако са от същия камък, би имало наистина завършен и много скъпарски вид. Един праг е около 70-80 лева от черен гранит.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 431
А вижте каква красота е бетон и стъкло на мозайка:
https://www.google.bg/search?q=concrete+glass+mosaic&biw=160 … crete+glass+floor

# 11
  • София
  • Мнения: 3 392


Мноооого хубави неща има Simple Smile Мерси Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт