Наказанията в училище - индивидуални или общи?

  • 15 092
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 492
Темата не е за или против наказанията като цяло, а за наказването на целия клас, заради провинения на едно или няколко деца?

Логиката е, че следващия път ще се замислят, защото знаят, че ще пострадат всички, но пък виновните обикновено са деца, на които това не им прави впечатление и са от онези, на които никое дете не смее и дума да каже. Така децата, които спазват правилата остават с усещането, че независимо дали го правиш или не, винаги ще си наказан.
От друга страна вината на конкретното дете някак се размива и то си знае, че каквото и да направи, ще има с кого да сподели наказанието.

С една дума, виждам само минуси, затова ми се иска да чуя и мнението на другите родители, може би пропускам нещо.

# 1
  • Мнения: 4 500
Ухх....Миналата година сина ми що наказания отнесе заради класааа  ooooh! Говорила съм с госпожата тогава и знаех, че не е виновен. Писал е по 100 или 200 реда неща от сорта на "Няма да бягаме/викаме/скачаме" и т.н.
Против съм общите наказания, против съм защото самото дете според мен грам не разбира, че вината е изцяло негова. Говоря за малките класове, разбира се. Дано в 56-то СОУ няма такава практика с общи наказания

# 2
  • Мнения: 913
Не пропускаш нищо, точно така е. Обикновено заплахата за общите наказания е защото се очаква по този начин да накарат детето или децата да се почувстват виновни и да си признаят, че те са извършили даденото нещо, а не да си го отнесе целия клас, но както сама каза това рядко се получава. Най-често на тях въобще не им пука, а другите деца ги е страх да ги издадат. За мен по този начин чисто и просто се показва на децата, че могат да се измъкнат. Много по-добре ще е да се наказват само отговорните деца, не целия клас.

# 3
  • Мнения: 5 160
Класът е колектив. При общи наказания, виновникът (виновниците) обикновено е (са) известни.
Все някога ще им светне, че дрругите не са ок целият клас да е наказан, ще бъдат изолирани.
Останалите деца осъждат поведението им, дори се опитват да говорят с виновните да не постъпват така. Класът има и цялостен имидж. След показано добро поведение, бива похвален.
Някои си ползват телефоните в час. Прибират се на целия клас до края на деня.
След време е отменена тази мярка.
Писането на текст от целия клас ни се е случвало веднъж.

Доп. Общите не изключват индивидуалните  Peace
А и общите не са всекидневни, те са при натрупани издънки.

Последна редакция: нд, 19 окт 2014, 16:21 от lorenca

# 4
  • Мнения: 46 492
В работата също доста хора са колектив, но наказанията под формата на мъмрене, уволнения и т.н. са индивидуални.
За изолирането - може и да така да е. Но когато изолираните деца са 7-8, те оформят друга група и тогава става страшно.

Наистина това е логиката на учителите, но на практика не виждам никакъв резултат, дори става по-лошо. Защото като ги наказват дружно за това, че говорят в час, следващия път и другите започват да говорят - така или иначе ще бъдат наказани, защо и те да не се позабавляват...

...дори се опитват да говорят с виновните да не постъпват така...

Това е работа на учителите и родителите. Моето дете не е там, за да възпитава чуждите.

Nefertarri, не е до училище, а до конкретния учител, той решава.

# 5
  • Мнения: 4 500
Зная, просто се надявам да сме направили по-добър избор  Hug

# 6
  • Мнения: 1 726
Точно размиване на отговорност са колективните наказания и са пълна глупост. Още повече, че детето ми не е длъжно да търпи наказние за чужда издънка, защото приказките от рода "не прави така" казани от децата към виновника /ците не вършат никаква работа. И стига вече с тези колективи и екипни работи, всеки си има глава на раменете и е хубаво да се научи да си носи последствията.

# 7
  • София
  • Мнения: 38 431
Общите наказания са някакъв тъп комунистически похват, който освен всичко друго, доказано не действа на виновниците.

# 8
  • Мнения: 2 190
Твърдо против, ако се знае кой е виновен. Наказания, възпитание - да, това е работа на възрастните. Налагат се от училището след обсъждане, в което родителите също имат право на мнение.

Когато има съпричастност с виновните, честно не знам кое е правилно. Например всички знаят, че Гошо е набил/тормози Пешо, но за да не бъдат "клюкари", никой не посочва вината на Пешо. В този случай децата не са виновни, че не правят разлика между истина и интрига, но и Пешо не понася отговорност за постъпката си.
 

# 9
  • София
  • Мнения: 38 431
Даже и да е виновно детето, това е много порочна практика, защото така пък целия клас може да го намрази за нещо дребно. Примерно - говори в час и учителката наказва целия клас да не ползва междучасието.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 055
В класа на Калоян общи наказания не е имало никога - вече три години. Виновните си носят индивидуално отговорност и така трябва според мен.

# 11
  • Мнения: 873
Наказвайки всички заради един не върши никаква работа и е по-скоро израз на безсилието на учителя. Така не се формира индивидуална отговорност, а несправедливо потърпевшите се сърдят не само на виновните, но и на учителя-това, на по-малка възраст. Като станат по-големички, спира да има пука  Twisted Evil

Също така е абсолютно в противоречие със ЗЗДет едно дете да се наказва чрез унижение или нараняване на достойнството му, т.е. има се предвид, че не е правилно и морално едно дете-виновното да се изтъпани пред всички и да се порицава публично.

Редно е виновните да се наказват в "уединение", за да не се чувстват нарочени и в последствие длъжни да доказват лошия си имидж. А с класа се говори принципно-какво е мнението на всеки за случилото се, как са се почувствали и имат ли идея за разрешаване на проблема  Peace

# 12
  • Мнения: 24 467
Темата не е за или против наказанията като цяло, а за наказването на целия клас, заради провинения на едно или няколко деца?

Мисля, че това е недомаслена политика на некомпетентни хора, които ги мързи да решават реални проблеми ефективно или просто не им достига нещо по горните етажи.
Винаги съм мислила по този начин за този проблем, защото си е проблем, изкуствено създаден от хора, които имат като ангажимент да решават, а не да създават допълнително такива.
Много си мечтая подобни дилетанти в професията да имат късмета да сърбат попари за чужди нарушения някой ден и те. Белким пък нещо им влезе в главите поне тогава.

# 13
  • Мнения: 14 133
Наказанията трябва да са индивидуални, защото обикновено се знае кой е виновникът.
Не може цял клас да го отнася за едно-две деца.

# 14
  • Мнения: 11 897
Почти като изключение са ми известни случаи на наказание на целия клас, като най-често наказанието е да не се играе физическо.В определени дни виждах екипчето на детето сгънато по начин, по който съм го сгънала аз, питам защо нямахте ФВС и отговорът е бил- защото бяхме наказани.
Аз не приемам игнорирането на час по ФВС като наказание и си мисля,че това е бил някакъв предтекст.

Но ако например, децата са били много шумни и учителят не може да "разследва" първопричините, мисля че в такива случаи може и да се приложи мярката "общо наказание".

По несправедливо ми се вижда да се наказва само един от виновните, по преценка на учителя.За съжаление- доста често наблюдавана практика.


Като бях ученичка само веднъж имахме общо наказание, но всички бяхме виновни- избягахме колективно от час.

Общи условия

Активация на акаунт