"На имен ден не се кани!"

  • 14 074
  • 128
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 891
ММ е с "голям" имен ден. Винаги приготвям нещо според традицията и в прилични количества - ако остане, да се изяде до 1-2 дни. Един единствен път за всичките години брак не исках нищо да правя, просто друго ни беше на главата и ни дойдоха неканени гости. Mr. Green
Обикновено у нас е разхвърляно и това повече ме притеснява, когато някой неканен дойде. На масата все ще сложа нещо или ще поръчам от някъде. Simple Smile
Иначе аз не бих си позволила да отида неканена на имен ден.

# 61
  • Мнения: 3 595
И майка ми и баща ми имат от "големите" именни дни. Никога не канеха, всеки път къщата ни беше пълна, за моя голяма детска радост. Мама си знаеше и си се приготвяше, но до последно се чудеше колко човека ще се изсипят и дали ще и стигне примерно салатата. Доста често даже тези, които не успяваха да дойдат в този ден, идваха на имения ден по стар стил Grinning Е поне тогава предупреждаваха. Ние като семейство също се отчитахме на други имени дни. Като попорастнах обаче лично спрях, аз нямам имен ден и като цяло даже не помня кой на коя дата е, та не съм ходила непоканена.

Принципно не виждам нищо лошо да се отиде непоканен на имен ден, тъй като всеки знае, че ще му дойдат гости, но мисля, че това важи за поколението на родителите ми. За моето поколение и тези след мен мисля, че е различно, повечето даже не я знаят тази приказка, че на имен ден не се кани и съответно и не очакват някой да дойде, така че мисля че тази традиция умира и в днешно време май е по-добре да не се ходи непоканен.

# 62
  • Мнения: 7 690
На големите имени дни се знае, че именикът ще се е подготвил и всички приятели са добре дошли.
Ивановден, Тодоровден, Петровден ли се считат за големи имени дни? Щото то много кофти да се казваш Иван....

А Цветница и Архангелов ден към големите ли спадат? Че вторият е и празник на полицията, полицаите канят ли?  Laughing Не съм си празнувала никога имения ден, но и никой не се е изтипосвал вкъщи без предварителна уговорка. Но пък редовно се сещат близки и роднини да ми направят подарък. Пу, пък аз една маса не опъвам - тъй за "всеки случай"  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 413
Зависи от именика и от близките му. Ако знаеш, че на именика няма да му стане приятно и не се е подготвил да посреща гости, няма и да ти хрумне да отидеш. ММ и компанията му например не са от тези хора. На големите имени дни се знае, че именикът ще се е подготвил и всички приятели са добре дошли. Въпреки това винаги звъним през деня да честитим и на въпросително "Довечера?" следва отговор "Много ясно."

И ние сме с такава традиция.  Peace
При роднините ми също се знае, че на определени празници се събираме всички - именния ден на братовчед ми, например/Божидар, празнуваме на Коледа/, изсипваме се цялата рода + всички, на които те са кумували - около 5 семейства... Това е от 12 години, насам  Peace

# 64
  • Мнения: 8 891
И ние сме с такава традиция.  Peace
При роднините ми също се знае, че на определени празници се събираме всички - именния ден на братовчед ми, например/Божидар, празнуваме на Коледа/, изсипваме се цялата рода + всички, на които те са кумували - около 5 семейства... Това е от 12 години, насам  Peace
А защо на Коледа?

# 65
  • Мнения: 334
Какви са тия селски обичаи, да се ходи неканен на гости? Ако някой ми цъфне неканен на вратата, няма да го пусна да влезе.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 374
Божидар/а не празнува ли на Богоявление, 6 януари  Thinking

Отилия, а ако е майка ти, дядо ти, най-добрата ти приятелка..и тях ли няма да ги пуснеш?

Знам за този обичай, понякога съм ходила непоканена, но са ми били все близки хора. Обидени никога не е имало.

# 67
  • Мнения: 334


Отилия, а ако е майка ти, дядо ти, най-добрата ти приятелка..и тях ли няма да ги пуснеш?



 Тях ще ги пусна, но не и някакви кумови семейства, далечни роднини и знайни и незнайни навлеци познати и съседи.

# 68
  • Мнения: 413
Нямам идея Grinning Може и на 6 януари да е, ама ние се събираме и го празнуваме винаги по Коледа.. Rolling Eyes

Е аз като казвам цялата рода... то от нашата малко останахме  Confused

# 69
  • Мнения: 4 841
Много е сложно с това име "Божидар"  Sunglasses  Имам близък, който празнува на Коледа, двама други - на Богоявление, един - на Тодоровден... Записала съм си ги, да не ги бъркам  Laughing Имам една Яна, която празнува на Ивановден, и една - на Еньовден  Laughing  А имам и една Марта, която празнува на 1 март, и една Мая - на първи май... Голяма забава е с тези имени дни.

По темата - не ходя непоканена. Никой не идва непоканен. Ако съм в настроение, събирам приятели и черпя на заведение. За имените дни на мъжа ми и сина ми - пак така.

# 70
  • Мнения: 54 407
Не ходя никъде непоканена, дори и у сестра ми, където имат 3 именни дни.
Те също не идват у нас без покана, независимо от повода.

# 71
  • София
  • Мнения: 8 111
Утре е Димитровден, който има Димитър да се подготви Grinning

# 72
  • Мнения: 2 622
Утре е Димитровден, който има Димитър да се подготви Grinning
Подготвихме се, подготвихме се  Laughing

Аз не мога да си представя как точно става номера с връщане на неочаквани гости newsm78 Какво им казвате по-точно- че излизате, че не е удобно да ги поканите?
Въобще, последно време е много куул да се отречаме от корените си, от традициите, от рода си дори. Сватби без родители, изписване на бебе пак без родители, всякак ще се кръсти детето, само и само да не носи името на предците, не общуване с възрастни роднини...Като цяло наблюдавам при младите двойки една тенденция на изолация и на отричане. Един стремеж да се оправят сами, да не допускат никой до себе си, сакън после някой да не им поиска нещо.
Какво им е на празниците, какво им е на именните дни????

# 73
  • Мнения: X

Какво им е на празниците, какво им е на именните дни????

Прекрасно нещо са и празниците, и именните дни. Но е добре да зная дребни подробности от рода на това за колко души да приготвя почерпка (8, 19 или 50, примерно), в колко часа да ги очаквам и т.н., че ако спазим традицията на идване на неканени гости на имен ден, утре още от ранни зори ще трябва да застана на пост в трепетно ожидание незнаен брой гости да ни навестят. Mr. Green

# 74
  • Мнения: 2 622
Хайде сега, всеки горе долу си познава роднините и приятелите и знае кой ще дойде и кой не. Аз, например, знам дори кои хора ще се обадят да ми честитят. Всяка година са едни и същи Mr. Green Само веднъж бях изненадана от неканени гости. Още си спомням как мъжа ми тича до денонощния магазин за салати и колко конфузно се почувствахме всички.

Общи условия

Активация на акаунт