Изхвърляте ли си разделно боклука?

  • 9 480
  • 136
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 34
Глоби има, а контейнери няма. Интересно.


Да. Поредният парадокс

# 16
  • Мнения: 34
Ами вкъщи събираме и изхвърляме разделно вече седма или осма година. В началото ни беше доста трудно - най-близките контейнери за рециклируеми отпадъци бяха на около километър от дома ни, но пък близо до детската градина на детето.  Simple Smile
Вече такива почти навсякъде, но пък се появи друг проблем. Хората ги пълнят с какво ли не.

Да, вчера погледнах в в един контейнер за хартия и вътре само хартията ЛИПСВАШЕ(имаше и умряла котка!!!!!!) .Ще помоля ако някой си изхвърля всичките отпадъци , или неподходящи отпадъци в цветните контейнери ДА НЕ ГО ПРАВИ. До всички цветни контейнери в София има и поставени метални за общия битов отпадък(ако не са до тях са на не повече от 20 метра), предполагам че е така и в другите населени места. Щом някой не иска и не вижда смисъл да го прави, поне да не пречи и да не усложнява и без това трудната работа на депата за сепариране на отпадъците.

# 17
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 15 379
Аз тъпо и упорито от няколко години изхвърлям разделно.

# 19
  • Мнения: 3 031
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...

# 20
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 849
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile

+1

Имах голям интерес, разделях , изхвърлях (даже и кош за разделно изхвърляне взех за вкъщи) . До момента, в който установих,че минава един брой камион за боклук, който след металната кофа , събира поред и тези за разделно събиране на едно и също място. И .. смисъл ?  newsm78

# 21
  • Мнения: 21 455
При нас един до друг са наредени:
- жълт контейнер за хартия, пластмаса и метал ( няма отделен син за хартия);
- зелен контейнер за стъкло;
- тъмнозелен  контейнер за други битови отпадъци;
- сребрист метален контейнер за отпадъци от отопление ( пепел от печки на дърва) с идеята да не се запали нещо;
 Въпреки това има хора, които изхвърлят каквото и където им попадне.
При нас сметосъбиращите камиони са отделни.

# 22
  • В мечтите
  • Мнения: 639
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...

По този повод се сетих,защо ядем и пием разделно ...като всичко отива на едно място  Tired.

# 23
  • Мнения: 34
Най-интересното е,че има кошове за разделно изхвърляне,но най-странното е че минава едно камионче,което изсипва всичко старателно разделно изхвърлени боклуци...заедно.Реформата ни стигна до там..до трите контейнера различни по цвят.Оттам нататък идеята е изчерпана на Европейските изсиквания и стандарти,естествено побългарена.То няма депа за рециклиране,няма нормални "бунища" за смет...какво остава за специален превоз на тези разделни контейнери,какво остава да има заводи които да рециклират и използват рециклираните отпадъци  отново:whistle:.Но иначе съм за идеята и спазването на подобни правила  Simple Smile


За София зная че вече не е така. Имало е практика да се събират различни по цвят/съдържание контейнери в 1 камион и столична община е прекратила договорите с тези фирми. В момента от началото на годината в София се събират контейнерите по график и се вдигат само 1 цвят контейнер в определен ден. Но в други форуми чух доста коментари, че се вдига всичко на едно.

# 24
  • Мнения: 34
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...


Не отиват на едно. Има сепариращи инсталации и от там отиват в различни градове/фирми за преработка. Най-важното е че не отиват на общото сметище

# 25
  • В мечтите
  • Мнения: 639
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

# 26
  • Мнения: 34

Имах голям интерес, разделях , изхвърлях (даже и кош за разделно изхвърляне взех за вкъщи) . До момента, в който установих,че минава един брой камион за боклук, който след металната кофа , събира поред и тези за разделно събиране на едно и също място. И .. смисъл ?  newsm78
[/quote]



Като видите такова нещо, не се колебайте да подадете сигнал. Върху всяка цветна кофа има контакти и телефон за сигнали(в повечето случай безплатен) и можете да подадете сигнал. Защото такова нещо не трябва да се случва. Лично съм виждал как минават и вдигат само 1 цвят.

# 27
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 849
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

# 28
  • Мнения: 3 031
Много трудно ще се въведе тази култура на разделяне в България. Много хора са ме питали защо да разделят като всичко отивало на едно място накрая...
Не отиват на едно. Има сепариращи инсталации и от там отиват в различни градове/фирми за преработка. Най-важното е че не отиват на общото сметище
В смисъл, че всички кофи се изсипват в един и същ камион.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 469
В Бургас съм сигурна,че не е така...ако някой друг от този град е виждал подобна схема,сигурна съм че е било халюцинаци.Звучи добре,но една птичка пролет не прави.

Моят коментар беше за В. Търново  Peace Надявам се да се работи наистина в правилната посока, защото наистина иначе не виждам идеята на разделните контейнери.  Peace

По повод лекарствата скоро имаше дискусия по темата, в крайна сметка - подлежим на глоба, ако изхвърлим лекарство като битов отпадък, но няма и определно специализрано място за изхвърляне - параграф 22  Peace

Предават се в някоя аптека, аз съм го правила. Те са длъжни да ги вземат. Наредбата е от няколко години, в момента не мога да се сетя как се казваше.

Общи условия

Активация на акаунт