Проблеми и разрешения - примери от практиката

  • 7 820
  • 43
  •   1
Отговори

Анкета

Какви бяха/са проблемите ви с кърменето в първия месец?

Опции:

* Може да изберете максимум 3 опции.

  • Мнения: 4 915
Пускам анкетата и темата с идеята тя да бъде от полза на майките, които се съмняват и не са убедени, че проблемите имат разрешения. И че почти всяка една от пишещите тук е имала не едно и две "главоболия", но сме се справили успешно.

Статиите от "Библиотека" може би не са достатъчно убедителни за всички, а има хора, за които примерът от практиката е най-правдив и истинен.

Предлагам след като се гласува, всяка майка, която желае и е имала проблем с кърменето, да разкаже накратко и сбито с какво и как се е преборила.
Или да даде линк към своя тема, в която е писала с молба за съвети и помощ.

Започвам аз, макар че моите проблеми не бяха кой знае колко сериозни.
За улеснение на четящите предлагам да слагате заглавие, обобщаващо трудностите в първия месец-два.


СЕКЦИО, ТЕСНИ и ЗАПУШЕНИ КАНАЛИ, РАЗРАНЕНИ ЗЪРНА.

Родих секцио и заради дренаж, ми дадоха бебето чак на 3тия ден.
Много се притеснявах, че Мариела няма да засуче, защото до този момент я бяха хранили с добавка. Но сложих ли я на гърдата, малката веднага засука от нея и от този момент отказа биберон и добавка. Явно не е общоважащо правилото, че дете, опитало биберон, не желае да суче вече от гърда.

Кърмата ми дойде  на 5тия ден и то всъщност не протече, а гърдите ми станаха като камък. Под мишниците ми се образуваха твърди и много болезнени подутини - това били "добавъчни млечни жлези".

Аз от 2рия се цедях почти по цял ден - в 3-часовите паузи, когато ни даваха децата. Първоначално изцеждах за цял ден 5 мл коластра, и се притеснявах, че малката се недохранва, защото плюеше добавката, но педиатърката ни похвали, че наддавала отлично. Та - истина е, че в първите дни бебчо се засища и от 1 лъжичка коластра.

С твърдите гърди се борих у дома - с помпата Авент, която ми стана пръв помощник. За 1 ден - до вечерта, каналите сякаш се отвориха и кърмата протече.
С подутините - с една рецепта от акушерка - замесва се тесто от 1 жълтък, 1 лъжица мед, 1 лъжица зехтин и брашно - до меко тесто да се оформи. Правят се "лапи", налагат се подутините и се прикрепват с найлонче/марля и лепенки. За една нощ положението се облекчава.

С разранено зърно се сдобих на едната гърда - не поставях в неопитността си малката правилно. Справих се за около седмица, като го мажех с Лансинох, а 4 дни тази гърда цедях с помпата, а малката сучеше от другата.
Два пъти получих запушване на каналчетата - справих се с почти постоянно цедене и масажиране на гърдата. Малката също сучеше, но всъщност запушванията ги преборих с по-агресивен масаж. Най-добре е още първият ден да се справите с проблема, не трябва да се отлага![/b]

От този форум - от "Библиотека" придобих основните си познания още преди раждането, а след него - вече у дома, ги обогатих. Успехът ми с кърменето се дължи изцяло на прочетеното тук:

Затова и слагах бебето първо на гърдата в болницата, затова и се цедях, докато Мариела не беше при мен, затова минахме веднага на кърмене на поискване у дома, затова не ограничавах времето, в което ще суче, затова и не давах вода, нито чай, затова и не се вманиачих да тегля постоянно детето на кантар /макар че изкушението бе голямо - да си купим теглилка/, нито пък исках да правим пробно кърмене, затова и приех, че нощното кърмене е нещо нормално, дори необходимо за лактацията и за малкото бебе.


Благодаря на Бу за кой ли път, на момичетата, попълващи Библиотеката с материали, и на всички, които оказват помощ със съвети и подкрепа тук!

П.П. Някой ако се сети какво да добавя в анкетата, да свирне!  Grinning

Последна редакция: пт, 03 мар 2006, 15:27 от Free Soul

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чудесна идея Grinning
Предлагам след това да се закове в Библиотеката, със специално указване, че става въпрос за мамите от форумите и личните им истории Grinning
При мен проблемите бяха плоски зърна и жестоки гноящи рагади в продължение на 5-6 седмици Sad Имам сериозни подозрения, че дребната ми е с къс подезичник и оттам бяха тези начални трудности в комплект с едно ужасно кликане при сучене, което изчезна чак към третия месец - но досега не съм я водила на зъболекар, за да се потвърди.
Копирам си тук разказа от представянето в темата "Кои са кърмещите майки":
"... първите 2 седмици бяха един безкраен кошмар.Бебка не си отваряше достатъчно широко устата,къдреше си езичето навътре,вместо да покрива венеца с него,а сучеше доста енергично - резултатът бяха ужасни рани и гноящи дупки по зърната и истеричен рев от мама преди всяко кърмене,докато тати разнасяше пищящото бебе на ръце в очакване да се успокоя достатъчно и да набера смелост да я сложа на гърдата.Единственото,което ме крепеше,беше прочетеното на много места,че просто трябва да оцелея първите 2-3 седмици и стисках зъби,опитвайки всичко възможно - на първо място 20-минутни борби на всяко кърмене,докато уцелим правилното захващане на гърдата,колектори и Лансинох,за да зарастнат раните,за около седмица каучукови зърна,докато зърната ми се оформят съвсем хубаво (много лесно ги махнах в момента,в който реших,че нещата са ок - може би защото бяхме много мънички),малко изцеждане преди кърмене,за да тръгне бързо млякото и беба да не дърпа така силно - изобщо,както се шегувахме с таткото,бях една високотехнологична   и кърменето беше всичко друго,но не и естествено и приятно".
Докато окончателно минат раните, мина около месец - и досега имам вдлъбнати белези, които няма да изчезнат.
Не го казвам с героичен уклон, а просто за да се знае, че е преодолимо - с борба и болки, но с правилните мерки се преодолява.
Запушени канали съм имала само 2 пъти досега в първите месеци - единия беше малко топче с големината на лешник отдолу на гърдата, точно под ръба на ареолата и болеше неистово - но се разкара с 2-3 изцеждания и масаж.Второто беше високо горе към рамото, буквално върху ребрата - но също мина само с изцеждане.


# 2
  • Мнения: 919
Аз съм една нова мама, дето проблемите са и много пресен спомен
Искам първо да кажа, че отначалото всичко ми се виждаше просто кошмарно, а сега някак си си мисля че не е било толкова страшно все пак, щом съм го преживяла Laughing

Бях много мотивирана да кърмя още преди да родя.. даже преди да забременея, бях сигурна, че ще избегна проблемите с рагадите тъй като бях изчела толкова материали и изгледала страшно много филмчета по въпроса.. но уви, истината е че всичко изглежда доста по-различно когато сложиш малкото гладно нещо на голата си гърда..

Още първите дни се сдобих с ужасни рагади, първо отгоре, после в основата на самото зърно.. и на двете гърди
Моето малко съкровище е лакомо и не обича да чака, а аз бързо се предавах и я оставях да си суче както захапе.. така тя често висеше само на зърното и скоро рагадите започнаха да кървят жестоко и едното ми зърно загнои в основата.. изглеждаха като полуотхапани и болеше зверски.. понякога ми идеше отвътре просто да я дръпна от гърдата и да избягам от нея Embarassed
В резултат на всичко се оказа че бебка е свикнала да не си отваря много устата и колкото и да се мъчех да я поставя правилно тя ми избутваше гърдата навън с език.. трябваше да ида на четири консултаций със специалист по лактацията за да се установи това. Всеки път ме питаха дали не искам да изцеждам и да давам с шише защото раните са много дълбоки и трудно ще зарастнат ако не им дам малко почивка, но аз бях ужасена че млякото ми може да намалее и чесно казано това ме плашеше повече отколкото болката. В крайна сметка проблемът се реши с две-три хранения на ден на пръста на тати с трабичка (finger feeding), пак с кърма която бях изцедила предварително. Положението се нормализира много бързо, по-малко от седмица и пак се хранихме само от гърдата

Да допълня само, че слагах Ланолин от първия ден в болницата, но нямаше много ефект. После когато положението стана много зле, hedra ми намери една рецепта за антибиотичен крем, който наистина подобри много нещата

Докато бебка направи 6 седмици, всички тези проблеми бяха изчезнали, зърната ми заздравяха, макар че имам белези и едното е още все едно му липсва малка част от едната страна Wink Сега с гордост мога да ви съобщя че се храним успешно само на цица и се надявам да сме така още много време

Искам да благодаря на всички момичета от този форум, които ми оказахте такава невероятнма подкрепа в тежките моменти, но и за това че така ме мотивирахте с разказите си още преди да родя!

Няма по хубаво нещо от това да гледаш сладката муцунка блаженно захапала гърдата ти.. а понякога когато си хапне добре се усмихва и си изтърва зърното а от ръбчето на устата и потича малко мляко.. ето тези моменти са просто... Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 703
Недостатъчно наддаване
Знам, че проблемът ни нямаше да се появи, ако си бях научила добре урока оттук и малко ме е срам, но...Мислех си, че всичко е въпрос на голямооото ми желание да кърмя и всичко ще си дойде от само себе си.
Така и тръгна- бебо засука екстра, лакомник от началото, на 2-3 ден си ходех "мокра" по нощницата, гърдите ми на камък.
Грешките ми почнаха от родилния дом- акушерките и педитата "учеха" как от 12 до 6 се прави почивка и се кърми на 3 часа. Моя сладур можеше да виси нон-стоп, ама аз умница Blush
После продължиха така "ценните" съвети от педиатри и приятелка /наскоро родила/...Резултатът беше за вторите 2 седмици-0г наддаване, а общо за първия месец 400г. Аз при мама в Сливен, никакво инфо, педиатърката "Ами, тя кърмата ти не стига! Не мъчи детето!" аз рееееев, че си държа детенцето гладно и бързо шише.
След 1 месец се върнах у дома, седнах на спокойствие на комп-а да чета и пак рееев каква грешка съм направила Cry Та махах добавки, та се мъчихме пак и т.н.
Затова съм си обещала, че да се компенсирам ще го кърмя поне до 2 години Laughing
Упсех на всички желаещи да кърмят мамчета и да ЧЕТЕТЕ ТУК преди раждането, а не като мен Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 7 106
Гласувах с друго...
За щастие нямах кой знае какви проблеми със самото кърмене, може би се дължи на късмет или на факта че доста се ровех за информация за кърменето и успях да предотвратя някои събития  Simple Smile. Най-първата грешка, която допуснах беше, че не свалях правилно бебето от гърдата (т.е. не чаках само да пусне или да сложа пръст в устата му, за да изпусне вакуума, ами направо дърпах), благодарение на което ми се разраниха ужасно зърната още на втория ден. Оправих се сравнително бързо след като се научих правилно да извършвам "операция сваляне на бебе от гърда" и разходки с голи гърди у дома. Вторият неприятен проблем бяха силните колики на дъщеря ми, които бяха основно по време на хранене, тъй като сучеше много лакомо и бързо се нагълтваше с въздух и започваха болките в корма и гърченето. Успявах да овладея донякъде ситуацията с по-често сукане, за да не е много гладна и да суче като невидяла и с кърмене в полусънено състояние, когато се хранеше по-спокойно.
И накрая имах едно запушване на каналче, когато дъщеря ми беше на 1г. и 4 м.., свързано със спирането и да се буди нощем. Гърдите ми не успяха толкова бързо да се нагодят към новите условия и на втората сутрин се събудих с буца и болки във едната. на помощ ми дойде зелев лист в сутиена, гореща баня с често кърмене от тази гърда и изцеждане.
Общо взето това е. Не броя факта, че първите 5-6 месеца бяхме като скачени съдове, гербова марка, дупе и гащи и т.н. и т.н.  Laughing

# 5
  • Мнения: 1 383
Чудесна идея! Веднъж бях пуснала подобна тема, тъй като аз не съм имала особени проблеми с кърменето, а искам да знам за повече конкретни случаи на преодолени проблеми, за да съм по-убедителна, когато говоря за кърменето.
И все пак, и аз ще споделя един често срещан проблем. И двете ми деца засукаха трудно, първото чак след изписването на третия ден, второто по същото време, но бяхме още в болницата, след престой в интензивното. Храниха ги с АМ, не си изядоха коластрата, но с повече упоритост ги накарах да сучат. Първия път ми помогна една детска сестра, втория път сама се справих.

# 6
  • Мнения: 515
Препълнени гърди. Макар, че това вече не го смятам за проблем. Беше ми особенно досадно  Embarassed да изцеждам двойно и тройно повече време от колкото кърмех. Но пък и честно казано - не съм ползвала помпичка за изцеждането.

# 7
  • София
  • Мнения: 11 658
Не искам да си спомням за този период,само три опции няма да ми стигнат!
1.Препълнени гърди,запушени канали,разранени зърна-това още от деня на изписването ни.
2.Не добре изпъкнали зърна,опитвах с колектори,ама нещо не се получи както трябва.
3.Бебка не наддаваше достатъчно и от там следващия извод:
4.Недостатъчно кърма.
5.Направих мастит на 10 ден от раждането.
6.За нон-стоп цеденето в началото има ли смисъл да споменавам?
Да продължавам ли?....И моя върховен инат,че ще кърмя,след като първото си дете съм кърмила 6 месеца,значи и второто трябва да получи същото и разбира се не на последно място прочетеното във форума!!!

# 8
  • София
  • Мнения: 4 381
Бебе, което не желае да суче от гърдите - привикнало към биберон + препълнени гърди и болезнени зърна След раждане секцио, бебка я бяха захранили с биберон и АМ. В родилното така и не успях да накарам бебка да суче от гърда. След прибирането вкъщи взех нещата в свои ръце. С много инат и упоритост успях да науча момата да суче от мен. С препълнените гърди и болезнени зърна се борих около месец.

# 9
  • София
  • Мнения: 830
Недостатъчно кърма в наалото и с двете ми бебета. Или по-точно количеството и се регулира и повлиява доста бавно. С първото ми слезе кърмата на 10тия ден някъде, голям рев му одари горкия, бях много ошашкана, но силно мотивирана. Не познавах форума, тази мотивация ми дойде от самосебеси, инстинкт.  От моите роднини няма кърмачки. С Калина  кърма се появи на 15 ден може и по-късно. Даже не искаха да ни изписват от болницата, че беше отслабнала много и не качваше. Другото по-гадно е и то не се променя в зависимост от моя опит е че количеството на кърмата ми се регулира много бавно. Което не е болка за умиране, но е неприятно. Ако на бебка и се яде повече, т.е. порасла е, получава повече манджа чак след седмица дори повече.
Слава Богу не съм имала проблеми, с канали, запушвания, разранени гърди.

# 10
  • Мнения: 4 242
Чудесна тема, браво! Hug

При мен проблемите не бяха много тъй като бях подкована здраво с информация от форума, изядох библиотеката с кориците.
Не се разминах с рагадите и препълнените гърди обаче.
На 3-я час след раждането ми доведоха бебка, разбира се бях нетърпелива да я сложа на гърдата, засука почти веднага и то доста енергично. Акушерката, развеселена от ентусиазма ми ("ти ще се правиш че кърмиш, тя ще се прави че суче първите дни, но щом искаш..." newsm78) ми даде наставления да кърмя на всеки 3 часа по 5 мин на гърда. Разбира се не я послушах, по-скоро се откачахме с Ива на 3 часа за по 5 минути! Laughing Дъщеря ми се роди 4кг, беше доста силна и все си мисля че от лакомото сукане си докарах рагадите, тъй като много внимавах как я слагам на гърдата а и мажех с Гармастан.
Кърмата ми слезе още в края на втория ден, изобилно, предполагам от добрата стимулация. През нощта гърдите ми станаха на камък, цедих като луда цяла нощ когато Ива не беше на гърдите ми, но малко бебе колко изсуква... Искаше ми се да грабна другите бебета и тях да накърмя само и само да ми олекне, да поомекнат тия гърди и да поспя (верно кърмих няколко пъти едно от бебетата де, дето уж не искаше да суче). Ходих при дежурната акушерка да поискам съвет, какво не правя правилно и да питам имат ли ел. помпа а тя като видя как съм се вдървила и на какви буци релефни са станали гърдите ми се развика че нищо не правя с това цедене. Започна да масажира мястото над ареолите и да цеди и като шурна едно мляко...  престилката и подгизна от кърмата шуртяща от гърдите ми, но на на нея не и пукаше. Каза ми "Никакво спане момиче, ако искаш да кърмиш, ще цедиш да спасиш гърдите!" и аз цедих. Това беше първия тур. Peace
 Сутринта мина визитация, доктора като ме видя се притесни, попита ме дали ще се справя сама, отвърнах разбира се bowuu Изписаха ме на обед макар да бях с Т заради гърдите (слизането на млякото по-точно). У дома пак втвърдена и пак на буци, влязох в банята, горещ душ, малко релакс и в леглото. Кърмих почти постоянно, но Ива още мъничка не изсукваше кой знае колко. Уплаших се че ще напрвя мастит и помолих таткото да ме изцеди, аз не можех, много ме болеше, а зърната ми вече бяха хванали кървава коричка, която Ива периодично размекваше и поглъщаше. Сън нямаше за мен, само цедене да се отпушат тия пусти канали и да тръгне кърмичката. Аз рева с глас, таткото цеди и ме гледа уплашено, докато облекчим малко едната гърда, другата се препълнила, лелеее ooooh!. Да поясня че цедях колкото да ми поолекне малко, не до край. Гърдите спряха да се препълват към десетия ден.
Беше ред зърната да лекувам, тъй като заради болката от тях кърменето се превърна в невероятен стрес и адска болка! Всеки път се настройвах и надъхвах (като лудите), че този път няма да боли толкова, че Ива ще засуче направо ареолата и няма да докосне зърното...а може би вече ми е минало...и ей сега, още малко, сега ще дам... Ходих гола до кръста у дома, оставях слюнката и кърмата да засъхнат, намазвах с Гармастан обилно и ходех така. За няколко дни и зърната ми заздравяха, значи някъде към 2-та седмица след раждането вече запях песента, която пея и до днес (с пълно гърло), кърменето стана приятно и много удобно!
Стачки изкарахме 3, двете бяха страшни, но с наблягане на нощното кърмене се справихме с проблема. За известно време обръщехме нощта в ден, но после всичко пак влизаше в ритъм.
Кърмата ми се регулира за денонощие, така че скоковете в растежа ги минавахме леко, като Ива висеше на гърдите ми само по ден, най-много два.

И пак ще благодаря на Бу Heart Eyes и останалите момичета за огромната помощ, отделеното  скъпоценно време за преводи и отговори във форума!  bouquet
Бог да ви благослови мили майки!

# 11
  • Мнения: 1 014
Мили мами, моят разказ би тлябвало по-скоро да бъде озаглавен "Как, благодарение форума и библиотеката към него, кърмя успешно и безпроблемно, вече цяла година". Защото за мен това е второ бебе и имам вече едно кърмене с първото дете, което беше успешно , но трудно. Успешо - не благодарение на препоръките на педиатрите (тогава нямаше бг-мамма), а въпреки тях.
Ще се опитам да направя едно съпоставяне.
Първото си дете родих нормално, донесоха ми го на 6-тия час да го кърмя. Нямаше кой да ми обясни как да го сложа на гърдата. Сестрата, която донесе бебето само го сложи в ръцете ми, показа ми как да държа гърдата "като цигара" (сега знам, колко грешно е това). Добре, че дъщеря ми имаше добре изразен сукателен рефлекс и аз имам оформени зърна, та кърменето потръгна. До момента, в който гърдите се препърниха. Току се появяваше някоя сестра и ми казваше: "Много са ти твърди гърдите. Изцеждай докрай, че ще направиш мастит".  Тогава се започна едно изцеждане (на ръка, с помпа не успявах), което продължих и в къщи, месеци наред. Естествено, резултатът - хиперлактация. Аз бях с тесни каналчета, предполагам, т.к. при мен колкото и да са пълни гърдите не протичат. Ако не изцеждах, веднага получавах запушване, което не веднъж се е превръщало в мастит. Стигала съм до лечение с антибиотици, защото редовно вдигах температура от задържането на мляко.
Да не говорим за сукането под час, даването на вода, спряното нощно хранене на 1 месец - резултат - бебето наддава много малко. През това време аз изцеждам и хвърлям кърма за три бебета, а детето ми стои гладно, плаче и пие вода по цяла нощ.
Прекарвах дните си в кърмене и изцеждане. Храних се нормално, но от хиперлактацията свалих страшно много килограми - когато забременях бях 50кг., когато бебето беше на 4-5 месеца тежах 43 кг. Някои ще кажат "о, чудесно!", но само аз си знам какво преживях.
Проблем беше и отбиването - лекарите отново използваха бабини прийоми - пристягане на гърдите. И това при хиперлактация, което според тях беше невъзможно при положение, че детето е на 9 месеца. Ефекта - сдобих се с такъв невероятен мастит, ревях и изцеждах под душа. Чувствах се като в някакъв зловещ експеримент. Толкова ли нашите лекари не разбират от кърмене?
Затова сега съм толкова благодарна на настоящия форум. Категорично заявявам - не дискутирам кърменето с моят педиатър. Вярвам й за всичко, което се отнася до лечението на децата ми, но относно кърменето - информация черпя само от тук! Доверявам се на майчетата-съветнички в този форум (не изброявам имена, за да не пропусна някоя), те са ми доказали хиляди пъти, че имат и знания и опит.
Макар и трудното, на границата с невъзможното първо кърмене, дори и за момент не съм си помисляла, че ще лиша второто си дете от него. Изчетох библиотеката още преди да родя. В родилния дом давах съвети на родилките, а те си мислеха, че знам тези неща от опита си с първото дете. Разбира се, на всички казвах откъде да черпя информация и ги насочвах към бг-мамма.
Второто си дете се наложи да родя секцио. По тази причина можех да го кърмя най-рано на следващия ден. Всъщност в болницата практиката е да дават бебетата на 3-тия ден, но аз настоявах. Целия персонал включително и лекарите ме гледаха някак с недоверие и надсмешка, сякаш ще се боря с вятърни мелници. Според тях след секцио, кърмата слиза на 5-тия ден. Но аз бях убедена, че повече АМ няма да дават на моето дете. Разбира се, млякото още не беше слезнало, но бебчо захапа правилно и засука много добре. Наистина и няколко капчици коластра са достатъчни в началото. Т. к. много бързах да стимулирам гърдите, ми се получиха леки рагади, които с Лансинох преборих бързо. Разбира се пак изцеждах гърдите, за да се увеличи кърмата, но разумно, така както съм чела в библиотеката. Благодарение на пространната и всеобхватна информация тук, почти не съм имала проблеми с кърменето - с изключение на 1-2 пъти леки запушвания, които са "бял кахър" в сравнение с кърменето на първото ми дете.
Сигурна съм, че с ваша помощ ще се справя успешно и с отбиването  (когато му дойде времето).
Благодаря ви момичета!   bouquet  bouquet  bouquet

# 12
  • Мнения: 790
Използването на силиконови зърна през първия месец. При първите си опити бебето не захващаше добре зърното, акушерките ми казаха, че имам "лоши" зърна и аз хоп - веднага силиконовите. Един месец им слугувах и ги махнах почти по случайност. Бебето беше сънено и засука преди да се усети.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
При мен проблемът беше много малко бебе, което нямаше сили да засуче. А и моите гърди изобщо не бяха за беба-едва ми обхващаше зърното-мислех, че ще я задуша Mr. Green Започна да се оправя чак след 2-3 месеца. До тогава я слагах, за да се учи, а след това доизцеждах...и така, докато в един момент нямаше нужда от цеденето. Но иначе и досега си суче на воля Laughing
 П.С. Първите 4 дена беба беше на системи в родилния дом и това също допринесе за объркването в началото, но благодарение на прочетеното от мен тук се справихме Heart Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 2 680
Родих секцио. Бебата си я взех може би 36 часа след операцията (родих в 2 след полунощ), беше много поспалива, трудно можех да я събудя, за да засуче. В някои от часовете за хранене успявах да я събудя, в други - не. Гърдите ми станаха на камък, почна се едно цедене с ел. помпата в родилното, но цедях само коластра, мляко нямаше. Иписаха я с 300 грама по-малко, в къщи джипито каза, че нямам кърма (бебето не беше акало), много спеше, но пък сучеше. Почня се едно сукане на 2 часа (като я будех, защото както казах много спеше) и може би седмица по-късно млякото ми слезе и бебата почна да ака, пишка редовно и да наддава по 250 грама на седмица.

Мамите родили секцио да не си мислят, че заради това не могат да кърмят. По книжките май пишеше, че може и на 14-тия ден след секциото да слезе кърмата и при мен така се оказа.

Общи условия

Активация на акаунт