Нещо май не мога да се справя...та да питам няколко неща

  • 1 292
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 663
Милички,сигурно вече досаждам с тези си въпроси,но съвсем съм се объркала ,да не говорим,че започвам да се отчайвам...но да  си кажа,че съм готова на ВСИЧКО само и само да мога да кърмя колкото е възможно по-дълго !!!
Та...по същество:
1.Понеже не са ми оформени добре зърната(на едната гърда е почти добре,а на другата си е плоско) кърмя със силиконови зърна,обаче...имам усещането ,че някак си влиза повечко въздух и не си дояжда.Дали може да е така наистина?Нормално ли е ако не си дояжда да се буди 3-4 пъти нощно време гладен?
2.Опитвах се няколко пъти да му давам да суче директно от гърдата ,но не иска.Опитва се и той,но като не може да  намери зърното  се отказва и започва един рев...рано ли е още -на 9 дни е и устичкат аму като че ли е мъничка ,за да може да захапе и част от ореолата-дали като мине малко време ще мога да го науча да захапва правилно и да не ползваме помпа и изкуствени зърна и как бихте ме посъветвали да стане това?
3.Когато педито дойде да го види останови ,че има жълтеница и ми каза да му давам по 100 гр.вода +глюкоза+витамин с на 24 часа.Навсякъде чета ,че не е добре и да се дава вода и чай на кърмачета и съвсем се обърках.Сега не знам да му давам ли и ли не?Как решихте проблема със жълтеницата?
4.Имам усещането,че кърмата ми намалява от днес.Имах няколко дни страхотни проблем със запушване.ЗАпочнах с компреси,зеле,намалих течностите и ми биха окситоцин.Днес уж съм по-добре,но като се цедя почти няма кърма,а му давам цял ден със шишето от страх да не остава гладен.Преди излизаше на няколко струйки,а днес по  една или само капе...Прочетох темите за увеличаването на кърмата,няма да ви тормозя да се повтаряте Winkтези методи ли да опитам или да изчакам да не би да се регулира кърмата?

Иска и да благодаря на всички за съветите,които ми дадохте ,за да избегна мастит и антибиотика Hug в темата ,която пуснах преди няколко дни

# 1
  • Мнения: 1 547
Тъй. Успокой се като за начало. Ще ти пиша само по част от въпросите ти. За останалите - има по-компетентни майчета.

За зърната: моите в началото също не бяха добре оформени. Никола изобщо не искаше да засуче, после засука, но не беше поставен правилно на гърдата. От това имах зверски рагади и неверояти болки и си купих силиконови зърна и Лансинох за рагадите. Силиконовите зърна бяха на Авент - доста големи - но Никола свикна да суче така и близо месец нямах възможност да ги махна - без тях изобщо не искаше гърдата. Като стана на месец и малко, успях да ги махна. През това време рагадите ми се бяха успокоили и вече кърменето не беше толкова болезнено. И досега едното ми зърно не е оформено, а се кърмим успешно вече година и един месец. Затова - не се тревожи: има начин, ще махнете зърната, но след като бебе суче през тях и се справя добре - мисля, че нямаш повод да се притесняваш. Имай търпение - бебе все още е много мъничко и ви трябва време да се нагодите един към друг. Ако си упорита и наистина имаш желание - ще се справите, сигурна съм! Просто кърменето, като всяко друго начало е трудно  Wink
Освен всичко, първия месец бебо не наддаде изобщо и веднага ме накараха да дохранвам. Но аз бях изчела цялата Библиотека и ги пратих да вървят на м-та си.
Намерих лекар, който да подкрепя изключителното кърмене и благодарение на огромната подкрепа и информация, която се съдържа тук, се справихме с проблемите.
За запушването: лецитин и често кърмене.
За намалялото количество кърма (което най-вероятно не е намаляло): лактогонен чай от билкова аптека, сурови ядки, овесени ядки, течности.
За жълтеницата: това за водата с глюкоза и витамин Ц категорично не съм спазвала. Кърменето е най-добрия и бърз начин бебе да се справи с жълтеницата.

И още нещо: ако нямаш доверие на настоящия си педиатър, намери още един лекар, на когото вярваш и по спорни въпроси се консултирай и с двамата. Така самата ти ще бъдеш по-спокойна, а и ще можеш да направиш избор кого от двамата да послушаш.

Леко и безпроблемно ти пожелавам! И търпение, и спокойствие!  Hug

# 2
  • Мнения: 340
Щом си решила да си упорита, бъди сигурна, че ще успееш!
Ето моето мнение и съвети:
1 и 2.  Опитай постепенно да махнеш силиконовите зърна защото те наистина пречат на добрата стимулация на гърдите.  Аз също имам напълно плоски зърна и в началото когато почнах "прехода" от шише към гърда ползвах сил зърна.  Махай ги постепенно-- почвай кърменето с тях, като се задейства рефлекса на потичането ги махай, а ако беб много се ядоса и направо вече истерично плаче и изобщо не захапва, тогава ги върни за да си дояде малко.  Но на всяко следващо хранене се опитвай да намаляваш ползването им.  За 2-3 дена макс би трябвало беб да свикне без тях.
3. Не давай вода!! Не само, че не помага да мине бързо жълтеницата, ами пречи!  Това е научно доказано.  За да мине по-бързо жълтеницата храни беб колкото се може по-често.  Ако спи повече от 3 часа или заспива докато яде го буди.  Тамън докато е полузаспал по-лесно ще се научи да захапва гърдата защото ще се довери на инстинкта си, а не на навика.
4.  Не се притеснявай-- кърмата сигурно се регулира, но има някаква вероятност да е от сил зърна.  Ако не можеш да ги махнеш бързо, просто храни беб по-често и това мисля, че ще компенсира.
Успех! И ако имаш още въпроси изобщо не се притеснявай да питаш...

# 3
  • София
  • Мнения: 6 242
Здравей. Hug Като чета си припомням себе си преди 10 месеца. Плоски зърна и запушени канали - същата картинка. Първите 3 месеца кърмих само със силиконови накрайници, ето историята ми как изведнъж ги махнахме: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=37014.0

Накрайниците не му пречеха да се нахрани, но явно се измаряше (нали е доста по-твърд от гърдата) и сучеш по час-час и половина. Но пък не се будеше през нощта изобщо (още от самото изписване). Мен самите накрайници ужасно ме разраняваха - нали издърпват зърното и раните бяха цели дупки, по едно време малкия сучеше мляко и кръв.

За запушените канали - цедях се в/у тенджера с вряща вода (внимавай да не ти прилошее от парата). След това от Бу и от форума научих за лецитина - страшно много ми помогна! До преди няколко месеца си го пиех. Може от зелевите листа да ти е понамаляла кърмата, но това е обратимо - по-често сучене, цедене, повече течности. (Не съм чела какво са ти писали другите мами, просто нямам време да чета сега всичко.) При мен при запушени канали се получаваше така - цедях трудно и само 1 струйка, а като се опушат - много по-лесно цедене и 5-6 струйки.

За друго не се сещам в момента, ако имаш още въпроси - давай, ще се радвам да помогна с каквото мога. Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 6 242
Значи при мен силиконовите зърна не пречеха на стимулацията на лактацията (а може би и защото цедях заради запушените канали), имах кърма за още едно бебе. Имаше една техника на Хофман май беше - помага на зърното да се отлепи от кожичката, която го прави плоско. Сложи силикона, дай му да засуче, зърното ще се изтегли и можеш да пробваш да махнеш накрайника и да му дадеш на голо. Някои бебета като са много гладни не са придирчиви и може би засукват независимо дали е оформено добре зърното, но при моя син беше обратното - гладен, реве, изнервяме се и двамата и не можеше да захапе. 

Всъщност Сиси го е казала вече. Wink

Успех, ще се справиш!!! Почти всички сме имали трудни моменти, но продължаваме да кърмим успешно. Grinning

# 5
  • Мнения: 64
Здравей,като чета и аз си спомням първите дни,явно на всички ни е било трудно.Ние също имахме доста дълго време жълтеница , аз бях притеснена,продължи до 2 месец.Аз ходя при две педиатърки едната  ми каза да слагам глюкоза ,без витамин и аз слагах,но колко е помогнала глюкозата незнам,а другата по-късно като отидах при нея каза 4е е нормално да има дълго време жълтеница защото кърмя.
Що се отнася до зърната не мога нищо да ти кажа,мойте бяха добре,но за каналите си слагах топли кърпи и цедене докато се отпушат
Търпение и ще се справиш,стискам палци

# 6
  • Мнения: 4 242

За силиконовите зърна мамите са обяснили и дали съвети. Мога само да добавя това което съм чувала от други мами, авентскаат помпа прави голям вакуум и изтегля добре зърната, та би могла да помпаш няколко пъти преди кърмене докато постигнеш нужния ефект.

За това че се буди детето нощем по няколко пъти- нормално е и е възможно да продължи до към 2 годинки. Децата се учат да спят с времето, трудно им е да преминават от една фаза на съня в друга и тогава се събуждат. Обикновено гърдата оправя проблема най бързо и безболезнено, суква 2-3-5 минути и заспива като с магическа пръчка. Ако приемеш буденето по няколко пъти нощем като нормален процес (какъвто си е), ще си много по спокойна, уверена и ще се минават нощите ви много по- леко тъй като няма да ти тежи! А първия и втория месец бебето се буди и от глад нощем, тъй като стомахчето е съвсем мъничко и не побира храна за цяла нощ, още повече че кърмата се усвоява за час и половина  следва глад.

Жълтеницата не е повод за даване на водичка, камо ли пък със захар. Доказано е че билирубинът се отделя с изпражненията не с урината, така че няма логика да наливаме бебето с течности, за да пишка повече, когато всъщност би трябвало да ака повече. Логично е тогава да даваме повод за по често изхождане като кърмим по-често, а ако даваме вода то тя е за сметка на кърмата! Значи водата по-скоро пречи на бързото лекуване на жъленицата!

Макар че е малко рано за да е регулирана на кърмата, не е невъзможно. Все пак е възможно и да е намаляла заради силиконовите зърна, така че опитай да ги махнеш постепенно. Не съди колко кърма имаш по количеството което изцеждаш, не е показателно!!! Няма по добра помпа от бебето, не е измислена още. Аз макар да кърмя доста време вече все още не умея да се изцедя повече от 20-30мл, а храня кърмаче с много по-големи хранителни нужди, гладна не е останала щерката. Grinning Вземи си и таблетки бирена мая, хапвай овесени ядки, сурови бадеми, варено жито, лактогонен чай...чела си доста предполагам. И най-вече спокойствие, увереност че можеш, защото можеш, почивка, контакт с бебето, по възможност кожа до кожа.

Разранените зърна се лекуват като ги оставяш да засъхнат с бебешката слюнка и кърмата, после намазваш с Лансинох (тъй като няма нужда да се отмива преди кърмене) и ходиш гола колкото е възможно по дълго. Мий гърдите не повече от веднъж дневно и то без препарат! Жлезите (малките пъпчици върху ареолата) секретират течност която дезинфекцира и смазва естествено зърната, така че не бой се за хигиената, природата си знае работата! И най-важното внимавай как слагаш бебето на гърдата!  библиотеката има доста материал за това как е правилно да се слага бебето на гърдата. Ако не е правилна позата и захватката на бебето ще има да се мъчиш още много. Ако има успешно кърмеща мама някъде около теб консулирай се и с нея.

И ни дръж в течение!
Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 830
Не вярвам някоя майка да ти каже, че безпроблемно е започнало кърменето. А и вие сте още толкова пресни. За зърната не мога да кажа нищо, защото не ми е било на главата. За жълтеницата - не давай вода и други прототии, само следи Константин да не се успива много, че те стават едни такива вяли. На три часа да суче. Те милите в началото се уморяват бързо. На мен ми се струва, че на 9тия ден е малко рано да ти се е регулирала кърмата, но не е невъзможно. За буденето нощем също е абсолютно в границите на нормалното, дори бих казала само 3 пъти, браво.
Ако наистина ти намалява кърмата, единствения изход е сучене или цедене, но по-добре сучене

# 8
  • Мнения: 435
Честито бебче  Heart Eyes  bouquet
Виждам , че много от момичетата ти пишат Laughing не се тревожи , ще се справиш , сигурна съм  Simple Smile
Съдейки по себе си , предполагам , че си толкова притеснена , че сякаш нямаш време да ровиш и четеш , затова ще ти извадя линкове към повечето от въпросите ти Simple Smile

1. Възможно е според мен да поема въздух .
Нормално кърмените бебета се будят на час и половина-два , а за тях дали е нощ или ден няма значение . Бебчо до скоро е бил в корема на мама и е хапвал когато и колкото иска по всяко време , за сега не му е ясно кое е ден и кое нощ  Simple Smile 
Това е за кърменето през първите 6 седмици от живота на бебето http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21140
2. За плоските или вдлъбнати зърна 
Цитат
Колкото и странно да изглежда на некърмили хора, за детето зърното е просто точка, от която изтича млякото. Ако то суче в правилна поза, зърното е разположено на нивото на мекото небце и самото то не участва в сукането. Детето не суче зърното, а кръгчето около него – ареолата, масажирайки я, изцеждайки я с език.

На бебето му е трудно да задържа в устата си по време на сукане гърда с плоско или вдлъбнато зърно и му е по-трудно да засуква. Майката трябва за прояви търпение и настойчивост в първите дни след раждането. Всяко дете отлично се научава да суче даже от най-неудобната от наша гледна точка гърда.

В процеса на сукане зърното изменя формата си, издължава се и заема по-удобна за детето форма обикновено за 3-4 седмици. Съществуват също различни приспособления, наречени “оформители за зърна”. Слагат се веднага след кърмене, когато зърното е малко разтегнато от усилията на детето, и се носят до следващото кърмене. Те държат зърното в разтегнато състояние, но и без тях спокойно може да се мине.

За майките с плоски или вдлъбнати зърна е от особено значение да направят така, че детето да не суче нищо друго след раждането освен майчините гърди. Детето на такава майка, опитало залъгалка или пило от шише, бързо разбира, че това е по-удобно за сукане и започва да отказва гърдата. В такава ситуация на майката ще й трябва още повече търпение и настойчивост.

 

тук е цялата статия http://www.bg-mamma.com/site/content/view/605/

3. Не не давай вода . "Проблема" се решава с кърмене  Grinning
Ето ти за жълтеницата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24494.0

4.Според мен ще е добре да махнеш всички шишета , биберони , силиконови зърна  и залъгалки . Най-добрия начин за увеличаване на кърмата е кърменето на поискване   ( защо да кърмим "при поискване"  http://karmene.greatnow.com/pripoiskvane.html
Това е за методите за увеличаване на кърмата http://www.bg-mamma.com/site/content/view/859/
Това също http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870
Това е за препълнените гърди и разранени зърна http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/
Още за препълнените гърди и разранените зърна http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7137.0

# 9
  • Мнения: 3 760
Мила, Констанс, аз няма какво да добавя, освен: кураж! Браво, че си решила да кърмиш и се бориш да преодолееш трудностите. Надявам се до няколко дни да преодолеете проблемите.

# 10
  • Мнения: 435
Видях , че се интересуваш и за запушените канали и мастита .
Ето ти и за тях http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1594.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29197.0

Сподели после как вървят нещата при вас  Hug
  bouquet

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичетата са ти дали чудесни съвети, аз ще допълня още няколко дреболии:
1. Съвсем нормално е бебе на тази възраст да суче денонощно - това няма общо с недостиг на мляко, а просто с това, че стомахчето му е мъничко и не може да побере големи количества мляко. В добавка и кърмата се усвоява много бързо - за час-час и половина, така че не може да се очакват големи интервали без хранене. Честото нощно сучене е много полезно за стимулиране на кърмата, така че нощем се утешавай, че всяко нещо си има смисъл Laughing Пожелавам ти и вие да сте като много от бебетата и някъде след 2-рия месец да започне да прави някаква нощна пауза (ние не сме от тази категория - дъщеря ми си суче минимум 2х нощем и до днес).
2. Аз бих изчакала с махането на силиконките - не е минало много време и зърната ти не са добре оформени все още. В допълнение прозорливото ти наблюдение, че бебето не може още да обхване достатъчно добре ареолата и да изтегли хубаво навътре зърното, обяснява нещата. За да може бебето да суче, трябва зърното да е така изтеглено в устата, че да стимулира един център навътре към гърлото, който да го подтиква да суче. Когато зърната са плоски и бебето още няма много сили и суче вяло, то не успява да изтегли зърното дотам - и съответно се държи сякаш няма нищо в устата си. Изчакай още някоя седмица - да поотмине жълтеницата, зърната да се поизтеглят от протекторите и бебето да заякне. През това време може да правиш опити да сучете и натюр - но не се обезсърчавай, ако не се получава още известно време.
3. За жълтеницата нямам какво да допълня - от глюкоза смисъл няма, често сучене му е майката. Буди бебето за сучене,ако редовно спи повече от 2ч през деня, докато отслабне жълтеницата. Хубаво е да се стремиш към поне 8 кърмения за 24ч, а най-добре да са 10-12 - това помага жълтеницата да отмине по-бързо и стимулира образуването на кърма.
4. Ако си прилагала зелевите компреси повече от 24-36ч, е твърде вероятно заради това да е намаляло количеството. Но честото кърмене ще оправи и това само за няколко дни Grinning

# 12
  • Мнения: 3 926
Аз ще се включа само по въпроса със зърната. Моите и двете са плоски - от първия момент бебка си суче без проблем. В началото имах дупка на дясното зърно, но с оставяне на кърмата, не миене и въздушни бани всичко се оправи. Няколко пъти съм пробвала да издърпам леко и оформя сама зърното преди да дам гърдата, но усещах, че така по-трудно потича млякото. Просто бебаетата се нагаждат. Добре е да даваш гърдата преди детето да е озверяло от глад. Така то няма да се ядосва, че не може веднага да захапе и да потече храница Grinning С постоянство и търпение нещата при вас ще се оправят Heart Eyes

# 13
  • В центъра на Вселената...
  • Мнения: 382
Здравеи, аз преди ти писах за запушените канали.Наи-вероятно кърмата ти е намаляла заради зелето както ти е писала Хедра.Пробваи с изварата както ти бях писала.Лецитина също много ми помогна.Трябва да го пиеш в ударни дози.Успех  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 6 242
Констанс, как са нещата?

Общи условия

Активация на акаунт