МАШИНА ЗА ХЛЯБ-57-ма тема

  • 49 610
  • 741
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: X
Всички бели брашна на Софиямел съдържат  аскорбинова киселина / витамин С / . Даже този по /уж / БДС стандарт / на него пише ,че съдържа и ензими / какви точно не е уточнено/ .
 Интересното е  ,че при брашното екстра пепелното съдържание е 0,055 ,а при другото - класик / което е малко по -евтино е 0,050 /
Според мен брашното на Софиямел не е лошо ,но цената му е прекалено завишена  -1,35 лв/ кг например за екстра . /40ст по -скъпо от Млина и не толкова хубаво - явно аскорбиновата киселина го оскъпява /
 В състава на Млин няма подобрители или аскорбинова киселина.
  Типовото брашно е с по -висок процент пепелно съдържание ,от което логично следва ,че  печивата няма да са толкова пухкави и финни и чак толкова спокойно не си заменяйте бялото с типовото . Зависи си и от брашното .
 Брашно от тип 650 -универсално е по -близък аналог на бялото . Но да напишеш ,че брашно от тип 1050 е близко до това от тип 500  е несериозно /освен типовото ви брашно да не е чисто типово/.
 Колко е по -високо пепелното съдържание толкова са по -тежки брашната и не са подходящи за финни печива - затова при тях се използва и по -висок процент мая .
 

# 631
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
yulmana, в стремежа си да настъпиш bongo_2007 ®, май ти започваш да звучиш несериозно Wink
Тежестта на тестото от пшеничено брашно  не зависи толкова от пепелното му съдържание, колкото от големината на частиците, които са в него (дали и колко са налични триците). Те (триците) поемат повече течности и затова хлябовете стават малко по-плътни и влажни.
Имам дългогодишен опит с всякакви типове брашно, със и без добавки и подобрители. Мога отговорно да кажа, че с типовото брашно спокойно съм замествала бяло при различни печива (питки, мъфини, хлябове, тутманици). Единствената разлика е била във вкуса и цвета, високото пепелно съдържание придава един характерен аромат (който не всички харесват).

# 632
  • Мнения: 3 292
Колкото повече пепелно съдържание и по-голяма цифра на типа брашно, толкова по-малко бухва хляба. Това е пределно ясно на всички.

# 633
  • Мнения: X
Абсолютно нямам за цел да настъпвам когото и да е било и не пиша неща изсмукани от пръстите си .
Колкото е по-високо пепелното съдържание -толкова са груби печивата .
 Брашна от тип 500 и под него 450-350 са за по -фини печива  и който ще да го напише тук не може да ме убеди в обратното.
 Как да няма разлика при бухването и лекотата в печивото искам да видя как замествате при козунаци и кексове бялото фино брашно с типово и да има същият резултата.
  Моята цел е да съм максимално полезна с опита и знанията си и никога нямам и не съм имала за цел да се заяждам.
KayRenn явно просто не е важно дали е истина това което се пише ,а кой го казва .
   Грешно сте разбрали моят начин на изразяване . И проследете в хронология кой след кого пише и апострофира  и понякога напълно спамещо  и хейтърски. /В съседна тема чак и домочадието ми влезе като аргумент Grinning /
Скрит текст:
В зависимост от вида на зърното, от което е получено, брашното се дели на видове — пшеничено, ръжено, царевично, соево и др., а по качество — на типове. Типът се означава според пепелното съдържание. Например брашно с пепелно съдържание 0,5 % се означава като тип 500, с 1,850 % — тип 1850, и т. н. Колкото типовото число на даден вид е по-ниско, толкова качеството му е по-високо и цветът по-бял. Основният вид брашно е пшениченото. В сравнение с останалите видове то е най-ценното и най-употребяваното; има изключително значение като суровина за производство на хляб, хлебни, макаронени и сладкарски изделия, използва се широко в общественото хранене при приготвяне на супи, ястия, сосове, десерти. У нас се произвеждат различни типове пшеничено брашно - 450, 500, 520, 700, 800, 1150 и тип 1850, наричано пълнозърнесто. Типовете 450 и 500 са бели, висококачествени брашна с най-добри технологични и кулинарни свойства. С най-широка употреба се отличава типът 500.
  Явно не е важно да се пишат верни неща ,а е важно кой ги е написал.
 Аз държа просто да се пишат достоверни и полезни неща.
 Ако това не е целта на тази тема ...........

# 634
  • София
  • Мнения: 7 863
Виж ти какви интересни дискусии се водят в темата.

# 635
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
В зависимост от вида на зърното, от което е получено, брашното се дели на видове — пшеничено, ръжено, царевично, соево и др., а по качество — на типове. Типът се означава според пепелното съдържание. Например брашно с пепелно съдържание 0,5 % се означава като тип 500, с 1,850 % — тип 1850, и т. н. Колкото типовото число на даден вид е по-ниско, толкова качеството му е по-високо и цветът по-бял. Основният вид брашно е пшениченото. В сравнение с останалите видове то е най-ценното и най-употребяваното; има изключително значение като суровина за производство на хляб, хлебни, макаронени и сладкарски изделия, използва се широко в общественото хранене при приготвяне на супи, ястия, сосове, десерти. У нас се произвеждат различни типове пшеничено брашно - 450, 500, 520, 700, 800, 1150 и тип 1850, наричано пълнозърнесто. Типовете 450 и 500 са бели, висококачествени брашна с най-добри технологични и кулинарни свойства. С най-широка употреба се отличава типът 500.
 

И нищо не пише за това, че тестото от типово брашно е по-тежко, необходимо му е повече време за втасване или пък му е нужно повече мая.
Идеята беше, че при желание, бялото брашно може да се замени спокойно с типово, като не се изисква промяна в рецептата и технологията на замесване. Няма да докара естетическия вид на бялото брашно, но и няма да имаме сбити и глетави хлябове, пити или каквото там правим.
Да отваряме ли тема за глутена и как той се отразява на тестото и печивата? Или ще си прочетете линковете от първа страница и статиите в блога? Wink

# 636
  • Мнения: 9
Здравейте.И аз да се включа в темата.Ползвам хлебопекарна от около месец и вече смених една и имам втора.Купих си една от Лидъл.Хареса ми качеството на хляба.Пусках я всеки ден в продължение на 20 дни и така започна да подскача кофата с тестото, че вече беше невъзможно да меси.С други думи тесто вече беше решило, че не му харесва в машинката и беше тръгнало към фурната.Върнах я в магазина.Те ми върнаха парите.Казаха, че проблема е някаква част на кофата, която движи бъркалките.Купих нова - Филипс, тази която прави и кисело мляко.Взех я от "черния петък" с 40% намаление.Не бих дала 300 лева.Киселото мляко е хубаво, но хляба някак не е толкова бухнал, не е толкова вкусен, някак по влажен ми се струва и по плътен и тежък.Ползвам същите проукти и рецептите от рецептурника на машината.Притеснявам се и се надявам и тази да не се счупи.Някой има ли като моята хлебопекарна?Имали ли сте проблем с нея.Все пак предполагам, че разликата във вкуса ивида на хляба евтова, че тази от Лидъл беше с две бъркалки, а тази на Филипс е с една.

# 637
  • Мнения: 7 779
ич не се притеснявай. ако ти и баба ти започнете да месите тесто на ръка по една и съща рецепта и го печете в една и съща фурна  пак ще има разлика.  Laughing

# 638
  • Мнения: 6 706
Аз напоследък правя хляб на основната програма като слагам 1/3 )на София Мел) типово брашно и 2/3 бяло (на София Мел). В книжката с рецепти към машината имам рецепта за хляб с тъмно брашно, в която се използва само тъмно брашно и сухо мляко (няколко лъжици) и се пече на основната програма.
Да споделя и злополучен опит с готови смеси от Лидл (тази за пшеничен хляб със слънчогледови семки) - хлябът спадна в средата при печене. Иначе съм доволна от тази за чабата и за ръжено-пшеничен хляб. И трите вида пекох на програмата за смеси, както е по упътването. Освен следващия път за тази смес със семките да използвам програмата за пълнозърнест хляб.  Thinking Вие какво ще кажете? Какъв е вашия опит?

# 639
  • Мнения: 9 776
....предполагам, че разликата във вкуса ивида на хляба евтова, че тази от Лидъл беше с две бъркалки, а тази на Филипс е с една.

Няма начин. Абсурдно е това, което пишеш. Whistling

# 640
  • София
  • Мнения: 6 140

Да споделя и злополучен опит с готови смеси от Лидл (тази за пшеничен хляб със слънчогледови семки) - хлябът спадна в средата при печене. Иначе съм доволна от тази за чабата и за ръжено-пшеничен хляб. И трите вида пекох на програмата за смеси, както е по упътването. Освен следващия път за тази смес със семките да използвам програмата за пълнозърнест хляб.  Thinking Вие какво ще кажете? Какъв е вашия опит?

Това ми е любимата готова смес. Пека на основната програма на машината (Мулинекс), която е 3ч. и 10мин. Винаги става, а съм пробвала да правя с айрян, с прясно мляко, с яйце.

# 641
  • Мнения: X
Брашна от тип 500 и под него 450-350 са за по -фини печива  и който ще да го напише тук не може да ме убеди в обратното.
 Как да няма разлика при бухването и лекотата в печивото искам да видя как замествате при козунаци и кексове бялото фино брашно с типово и да има същият резултата.

За кексове, панетоне и всякакви сладкиши би трябвало да е тип 405. Тук по етикетите масово е означено като 00 ако е италианско брашно, или направо пише, че е за pastry ако е английско. 550/all purpose/0 е универсално, каквото и да значи това, и числата от там нагоре са за хляб - 812 (1) или 1050 (2) като второто е за предпочитане. Не съм забелязала по-високото число да води до по-трудно бухване. Аз само веднъж пробвах да правя типов хляб без добавка на бяло брашно, стана, но го пекох във фурната. В България бях правила няколко опита, стана тухличка, но може да се дължи на много неща, не обвинявам брашното точно. Най-често правя хляб от равни части типово и брашно тип 1050.

Някой правил ли е панетоне в машината? Три опита вече правя, не се получава изобщо като купешкия, даже не се приближава. Вкусът същият, но онези са поне пет пъти по-бухнали и леки. Пробвах с възможно най-хубавото брашно, даже си пишеше, че е за панетоне, но нищо не става. Сигурно в машина просто не може да се опече. Всеки път на края на програмата е сурово отвътре и пускам още да се пече, но и не бухва достатъчно. И по някаква причина потъмнява отвътре, не е жълто, а почти кафяво. Ще направя още един опит с печене във фурна, но трябва да измисля в какво ще го пека.  

# 642
  • Мнения: X
mimmzy  ,моята машина е  Силвъркрест ,проблем има когато не се постави правилно контейнера и е важно като го поставиш да сложиш бъркалките и да ги завъртиш на пълен оборот в двете посоки -така си сигурен ,че са правилно сложени и при тръгването може да не хвръкнат в казанчето. Тресенето може да се получи и когато течността ти е малко и също при надвишен грамаж / споделям личен опит./
  Когато е с две бъркалки според мен е по -добре -ако тестото е повече /и минус ако решиш да замесиш тесто с минимум продукти - пак споделям личен опит  -вчера пробвах да си замеся тесто за пица от половин доза /което идва около 350г /и не се получи добре.
  Когато имаш един уред  за пръв път и нямаш нужният опит с него -винаги има грешки и издънки -  и затова доста хора описват своите грешки ,като дефекти на машината / не визирам теб специално ,а изобщо - една дама на лични такива смехотворни причини ми описа като дефект на хлебопекарната ,което ме убеди че просто няма опит и не беше чела ама грам нито указанията от книжката ,а за тази тема ми каза че нямала време да се занимава и върнала фурната ,че и спретнала скандал  Grinning /
 Мисля ,че двете бъркалки може да имат някаква роля за получаването на малко по различна структура на изпеченият хляб от колкото с една - като се вземе в предвид начина на замесване - но само толкоз  -вида и вкуса на хляба зависи от съставките и температурата на втасване ,изпичане /ако пък е превтасал има и друг вкус ,ако е недопечен един ,препечени и изторял -трети ./
  Също и дозирането и съотношението на продуктите влизащи в състава на изделието , относителна важност има и начина на тяхното съхранение ,с каква температура са сложени в машината / някои модели имат предварително подгряване /
 Има го и фактора от машината и дали има някакъв дефект или недостатък .
 Важен е и човешкият фактор  и доколко спазва указания и так далее.
  
.
Да споделя и злополучен опит с готови смеси от Лидл (тази за пшеничен хляб със слънчогледови семки) - хлябът спадна в средата при печене. Иначе съм доволна от тази за чабата и за ръжено-пшеничен хляб. И трите вида пекох на програмата за смеси, както е по упътването. Освен следващия път за тази смес със семките да използвам програмата за пълнозърнест хляб.  Thinking Вие какво ще кажете? Какъв е вашия опит?
Моето сефте на машината беше точно с тази смес от Лидл и се получи прекрасен хляб -даже бях объркала последователността -първо бях сложила брашното и после водата.
 Но още в стари теми бях чела че водата ,която е написана в рецептата на опаковката е много и я намалих /потърсих точно това мнение / и хляба беше идеален - съжалявам че не го снимах.
  Ти колко вода сложи?
 И никой не ми отговори как типовото брашно идеално замества това с пепелно съдържание 500
 и си прави идеалните козунаци.
  Точно и на мен типов хляб с 100% типово брашно си ми беше като тухла и ще пробвам с няколко вида брашно и ще напиша как е .

# 643
  • София
  • Мнения: 1 833
Здравейте,
Изгубих си мерителната лъжица на хлебопекарната. Някой може ли да ми каже дали мога да си купя отнякъде същата, каквато си върви  с хлебопекарната. Мулинекс е фурната.

# 644
  • Мнения: X
Ами може да я замениш с такава от сиропи за кашлица -  5мл си е или се равнява на 1 нормална супена лъжица ,малката е 1 нормална чаена - мерила съм ги .
 Не е толкова фатално -може да си мериш и с мерителната чаша . Аз си ползвам лъжици просто понякога. Чак толкова не се втелясвам / минах този начален период Grinning / Пък ,ако имаш везна хич не ти е нужна.
  Но ако толкова държиш звънни и питай в сервиза -може да я има като резервна част /макар да не е такава -ама пък е съставна част от комплекта /.
 Ето тук нещо подобно http://-spam104-/Meritelni-lyjici-5-br-FISKARS-AVANTI-838048
 На бг антибиотици беше подобна лъжичката преди / до 10 мл

Общи условия

Активация на акаунт