Ново правителство - епизод 3

  • 95 392
  • 2 140
  •   1
Отговори
# 1 845
  • София
  • Мнения: 5 499
Нали затова си ги избираме кметовете - гласуваме им доверие за разходването на местните пари.
На теб, ако не ти харесва този кмет, не гласувай за него. Ако го изберат, значи на повечето им харесва така да се харчат парите и няма нужда от закон, който да обслужва интересите на малцинството.

Има нужда от закон - навсякъде по другите държави има такъв, указващ лимит на сумите при пускане на държавни поръчки за закупуване на стоки от всякакво естество, в това число и автомобили от общинските и държавни администрации, включително има такъв закон и в Румъния. Поради каква причина българските кметове карат БМВ-та и Мерцедеси с пари на данъкоплатците, вместо да карат Дачия или Тойота и пр. по-евтини автомобили, които струват в пъти по-малко, а с излишъка да асфалтират улици примерно? Thinking

Последна редакция: сб, 04 юли 2015, 16:15 от Popule

# 1 846
  • Мнения: 3 181
Нали затова си ги избираме кметовете - гласуваме им доверие за разходването на местните пари.
На теб, ако не ти харесва този кмет, не гласувай за него. Ако го изберат, значи на повечето им харесва така да се харчат парите и няма нужда от закон, който да обслужва интересите на малцинството.
ние ги избираме, Лиляна, ти наистина ли си толкова наивна? Те си се избират. В родния ми град, се знае предварително кой ще е кмет, странно как става това,а?

# 1 847
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не знам кой е твоят роден град, aniram*, но в моя все още не се знае кой ще е.
Иначе статистически е напълно възможно да има някакви предположения.

Във всяка община има одит на разходите от Сметна палата и резултатът мисля, че е достъпен за всеки, който се интересува.

# 1 848
  • Мнения: 3 181
Не говоря за статистически предположения, а за това, че човек А казва, аз ще съм бъдещият кмет, и реално точно така става. В изборният ден през цялото време резултатите не са били в негова полза, на края няколко селца накланят везните Mr. Green

Това, че ти не знаеш, Лиляна,/ и не се заяждам/, не значи, че не се знае и се разчита на избора на хората. Разбра ме какво искам да кажа, сигурна съм.

# 1 849
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Какъв е този град с кмет, който се избира от села? Чудеса стават при вас, aniram*.
Не говоря за статистически предположения, а за това, че човек А казва, аз ще съм бъдещият кмет, и реално точно така става. В изборният ден през цялото време резултатите не са били в негова полза, на края няколко селца накланят везните Mr. Green
....

# 1 850
  • София
  • Мнения: 5 499
Не знам кой е твоят роден град, aniram*, но в моя все още не се знае кой ще е.
Иначе статистически е напълно възможно да има някакви предположения.

Във всяка община има одит на разходите от Сметна палата и резултатът мисля, че е достъпен за всеки, който се интересува.

Лиляна, нещо не се разбираме тук. Сметната палата я остави на мира. Аз казвам нещо съвсем друго - казвам, че трябва Народното Събрание да гласува Закон, в който да са упоменати лимити на суми, до които общинските и държавни администрации имат право да се разполагат, когато пускат обществени поръчки за закупуване на материали, коли и пр. Такива закони има във всяка цивилизована държава, освен България. Такъв закон има и в Румъния.

За да разбереш, ще ти дам пример: Ако има такъв закон, който да казва, че общинските администрации НЕ могат да дават повече от 50 000 лв. за закупуване на един брой лек автомобил, няма да наблюдаваме както сега парадоксът кметът на община с 20 000 души, каквато е Балчик, да кара чисто ново БМВ с цял куп излишни екстри вътре за 150 000 лв., купен с общински пари. Вместо това, той трябва да се събере в 50 000 лв. и с останалите 100 000 да асфалтира улиците примерно. Освен това в този Закон могат да се упоменат и сроковете, след изтичането на които ако има нужда, да се купуват нови леки автомобили (примерно 5 години). А не всяка година нова кола. Сега разбра ли какво казвам?

# 1 851
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Убедена съм, че няма такъв закон, в който да са упоменати суми като лимити. Щом го твърдиш за другите държави, моля за линк към закона.

# 1 852
  • Мнения: X
Какъв е този град с кмет, който се избира от села? Чудеса стават при вас, aniram*.
Не говоря за статистически предположения, а за това, че човек А казва, аз ще съм бъдещият кмет, и реално точно така става. В изборният ден през цялото време резултатите не са били в негова полза, на края няколко селца накланят везните Mr. Green
....
  ooooh! Случайно да знаеш, че една община може да включва и села?И когато общинския център е град, кметът му се избира и от жителите на селата? Кмет на община?

# 1 853
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Какъв е този град с кмет, който се избира от села? Чудеса стават при вас, aniram*.
Не говоря за статистически предположения, а за това, че човек А казва, аз ще съм бъдещият кмет, и реално точно така става. В изборният ден през цялото време резултатите не са били в негова полза, на края няколко селца накланят везните Mr. Green
....
  ooooh! Случайно да знаеш, че една община може да включва и села?И когато общинския център е град, кметът му се избира и от жителите на селата? Кмет на община?
А ти случайно видя ли, че анирам* не говори за родната си община, а за родния си град?

# 1 854
  • Мнения: X
И не може той да е общински център?

# 1 855
  • Мнения: 4 188
Румънците карат Дачии по шест хиляди евра и няма как да купят по-скъпа кола, защото законът ги ограничава. На нашата беднотия тия 50 000 лева, определено са ни много.

# 1 856
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И не може той да е общински център?
Може, но кметът на града се избира само от града.
Анирам*, няма смисъл да пишеш анонимно. Ясно стана, че за да подкрепиш твърдението си пак се оплете в измислици. Ето затова не ти вярвам на никоя приказка.

# 1 857
  • София
  • Мнения: 5 499
Румънците карат Дачии по шест хиляди евра и няма как да купят по-скъпа кола, защото законът ги ограничава. На нашата беднотия тия 50 000 лева, определено са ни много.

А в САЩ освен ограниченията на закона, имат още едно - общинските коли трябва да имат определен цвят, може да се гласува от общинския съвет на всяка община, примерно бял цвят за Столична община, жълт цвят за Бургас и пр. и пр. и да има гербът на общината изографисан на вратите на колата.  Wink Хората трябва да знаят за коя кола са плащали с местните си данъци. По този начин ще знаем къде е кметът или общинските съветници във всеки един момент, нали? Hug Mr. Green Ще знаем дали паркира колата, за която сме платили, пред дома си, нали?! Wink Хора, лепете гербът на общината си на кметските коли, ей така, защото трябва да знаем къде се возят хората, които сме избрали, с тях. Откъде накъде кметска кола черна, без обозначение на нея, че е общинска? Кметът да не е мутра някаква?

# 1 858
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В случая Популе е наивният.
Има хиляди други начини да бъде заобиколено ограничението и колата да се пише или изпише от някъде другаде.
То един човек, като си е крадлив, все ще намери начин да си оправи положението и обратно, друг, който има възможност, но не е такъв, няма да си позволи.

# 1 859
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Може, но кметът на града се избира само от града.
Това не е вярно, кметът на общинския център се избира от населението във всички селища на територията на общината.
В някои случаи съотношението е почти 50:50, в други селата тежат повече.
http://results.cik.bg/tur1/protokoli_os/2719/list.html

Общи условия

Активация на акаунт