Практики в други държави

  • 13 805
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 660
Би ми било много интересно, ако майките, които живеят в други държави или имат конкретен опит, разкажат какви са практиките там по отношение на бременността и раждането.

Например колко и от какъв вид е проследяването, практики по отношение на естествено, на оперативно раждане, болничен престой, кърмене и т.н.

Имам няколко родили приятелки в Германия, така че мога да ви разкажа това-онова за там.

В Германия основна роля играе акушерката. Всъщност бременните поддържат тесен контакт с акушерките си. Тези дни питах моя приятелка за седалищните бебета, че ми е болка в момента. Когато там едно бебе е седалищно го чакат до последно да се обърне, не се прави рутинно секцио 2 седмици преди термин. Акушерките дават съвети какво би могла майката да направи, за да подпомогне обръщането на бебето. Когато вече тръгне естествено раждане, правят опит да го обърнат мануално. Ако и това не стане, едва тогава се коментира секцио. Това ми направи силно впечатление.
Друго интересно за там е, че имат родилни къщи. Сигурно сте чували. Това е компромисен вариант между болница и собствения дом. Много уютни места, в домашна обстановка. Раждането се извършва с помощта на акушерка, а родилната къща има възможност да реагира на спешни случаи като превози майка или бебе.
В болниците пък задължително се ражда семейно. Ако една жена отиде да ражда сама определено не само я гледат странно, но и питат дали има проблеми в семейството. Моя приятелка ражда в компания с мъжа си и майка си. Настаняват се в семейната стая, в която има всякакви типични за раждането екстри - топки, от онези провисналите от тавана шалове и т.н. Раждането не се форсира - изчакват доста дълго време, не е нетипично раждането да продължи повече от денонощие и не се преминава към секцио. След като се роди бебето, ти го слагат неизмито да се гушкате голи и бебето повече не се отделя. Ако се налага някаква манипулация, прави се в стаята. Ако майката не е в състояние да гушка бебето, бебето се дава на бащата. До изписването семейството де факто живее в тази стая съвместно. Бебето изобщо не се изкъпва от верникса, дори и в следващите дни, но ако помолиш, ще го направят.

Това се сещам за момента. Вие сте  Grinning
Ако ви хрумнат някакви въпроси още, имам кого да питам.  Grinning

# 1
  • Мнения: 9 892
обикновено хората обичат да си говорят за европейски и американски практики, но се сетих за нещо забавно оттук и ще го напиша. 

Първо, трето поред секцио се прави без тревоги, моят доктор ми каза, че до 4то не е проблем.

Второ, кърмата ми не слизаше. Въпреки помпата и добре засмукващото гладно бебе. Накрая се наложи съпругът ми да подпише документ, че е съгласен на детето да се даде добавка.

трето, мит се оказа диетата след секцио. Първото ми хранене, както и всички следващи, съдържаха бобови - леща, нахут, боб, също ориз и люто. Зелева салата, настъргана ряпа, пилешко месо с индийски подправки. Тъй като бях се хранила с доста азиатска храна по време на бременността, на бебето ни най-малко не му се отрази лютото. Поливах с черен чай, само ме помолиха да добавям малко прясно мляко, така и не схванах какво се променя в комбинацията.
няма ограничения за посещенията, но поне в частната болница стаите са самостоятелни, тъй като иначе довтасват хиляда роднини на съседката по легло и става страшно Simple Smile

бебетата, разбира се, не се взимат по никакъв повод. Всичко се прави в присъствието на майката.
на детето не се дава в началото име и в болничните документи се записва като "бебе момче на еди-коя-си". Името се иска няколко дни по-късно за акта за раждане.

# 2
  • Мнения: 10 993
темата ми е интересна и ще се запиша да я следя. иначе и в бг всички доктори препоръчват нормално раждане,но личното ми мнение е, че майките си плащат, за да раждат секцио, защото се страхуват. аз родих и двете си деца нормално без упойка и смятам че така трябва освен ако няма медицински показатели за друго.
моите раждания също минаха без никой да ме пресира, когато си се роди бебето тогава. а мъжът ми не бих го викнала дори и да имаше възможност. просто неискам да ме вижда такава, каквато бях, но това е въпрос на възгледи де Simple Smile

# 3
  • Инсбрук
  • Мнения: 589
и аз се записвам да следя, че ми е интересно, като мине моето раждане живот и здраве ще споделя за Австрия  Wink

# 4
  • Мнения: 2 660
Танторина, можеш да разкажеш как се следи бременността в Австрия  Grinning

# 5
  • София
  • Мнения: 6 235
Аз имам наблюдения, т.е. споделен опит на приятелка, раждала в Швеция и Англия. Като отишла с контракции им казали, че е тръгнало раждането, но е рано още и ги пратили с мъжа й да се разхождат в двора на болницата и след час пак на преглед. (Не като тук на леглото с окситоцинчето и да се мъчиш от болки. Confused). След раждането мама, бебе и татко са заедно в стаята, ако майката не може да гушка бебето, се казва на таткото да го гушка на голо, нещо, което, за съжаление в България, и в частните болници, дето си плащаш по 2-3 хиляди, не искат да възприемат още.
Раждаш сама в стая (не по 2-3 родилки в залата), нещо абсолютно нормално, дори едва ли не задължително, е таткото да присъства.

Това е, което се сещам.

# 6
  • Мнения: 2 660
Тук таткото "гушка" бебето, облечен с престилка, защото не е стерилен.... Иска ми се да видя как би реагирал медицинския екип, ако някой нестерилен татко реши да се съблече и да гушне бебето на голо  Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 6 235
Наши близки имат близначета, родени в частна болница. Едното се роди по-малко, казаха, че всичко е о.к., но за по-сигурно вливаха нещо и таткото го пуснаха да го види след няколко дни. Облечен като хирург за операционната - с манта, шапка, маска на устата... Той беше възхитен, че детето веднага реагирало, като я гушнал и й заговорил. Ми естествено!  Чували са му гласа 9 месеца, установено е, че когато са в контакт, дори и недоносените бебета се възстановяват по-бързо. Виждала съм снимки как съвсем мънички бебета ги вадят от кувьозите с тръбичките и всичко около тях, както са и ги дават на родители да ги гушкат. А тук - в изолатора! Толкова ли не осъзнават лекарите на какъв стрес подлагат бебетата, чак се ядосвам. Говорим при здрави родители, бебето е свикнало с гласа, емоциите на майката, също и микро средата в семейството, непознатите да ходят с маска.

В Шейново ни бяха направили забележка, че слагаме бебето до нас на леглото и така си ги гушкаме. Били сме родилки, кървим още. Ми, то това бебе щъркела го донесъл!

# 8
  • Мнения: 2 660
Бебето не само е свикнало с гласа, но и с бактериалната флора на родителите си и е подготвено за нея имунологично от майка си.

# 9
  • Мнения: 1 313
Мислех, че родилни къщи има само в щатите, явно бъркам. Много ми се иска един ден да има и тук. И също много ми се иска женската консултация да се води от акушерки.

# 10
  • София
  • Мнения: 6 235
Бебето не само е свикнало с гласа, но и с бактериалната флора на родителите си и е подготвено за нея имунологично от майка си.
Именно, точно това имах предвид. Затова и не виждам проблем мъжа ми и децата ми да гушкат бебето още от самото начало.

# 11
  • Мнения: 10 993
и в Майчин дом родих в самостоятелна стая, изненадах се приятно, очаквах да е като в Шейново няколоко родилки на куп.

# 12
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Хмм, може и да стане дълго...
И двете бременности ми бяха следени от гинеколог, но практиката тук /Фр-я/ е също да се следят от акушерки. Видеозона /скан/ е три пъти - през другото време мерене на кг, размер на корем, тонове на бебе, урина и кръв всеки месец. Гинка ми следи бременността до 7-ми месец - след това беше болницата където раждах. Там е и последния скан.
Със сина ни: отидох, нямах разкритие, но имах контракции и не ме върнаха - разхождах се и аз по стълбите- След това ми предложиха вана - седях около 2-3 часа там, след това легнах вече - не са ми слагали нищо, но контракциите ми бяха силни и ми предложиха упойка - съгласих се. Въпреки всичките коктейли нямах никакво разкритие - 12часа по-късно бях с 2,5см. Та се наложи секцио, той като и тоновете се губеха. ММ беше при мен, до главата ми, показаха ми бебето като се роди и с ММ го отведох ада го къпят и обличат. Мен ме отведоха 2часа в реанимация. След това при тях - сложиха ми го веднага на гърдата да суче. Няма такова - ама кървиш, ама упойката влиза в кърмата, ама не знам какво още...Но не предложиха на ММ да гушне сина ни, това през 2010. Бебето не се е отделяло от мен за 2мин!!! За кърмене, захранване, няма да говорим ooooh! че в БГ ми идва да крещя като чуя какви ги говорят, голям процент от акушерки/педиатри и т.н.
С дъщеря ни: 3 дена контракции до спукване, но като отидех в болница спираха. При нея се наложи секцио, защото имах аз проблем - та мина общо взето по същия път, само че се няколко разлики /същата болница, 2013г/:
- не я изкъпаха, ей така забърсаха я и са я дали на ММ, та ги заварих - той гол, тя гола по памперс, загърнати с одеяло да се гушкат /тя затова коконата е влюбена в баща си и като го види, стена може да събори, но трябва да го гушне Crazy Heart Eyes/
- не ме оставиха в реанимация, зашиха ме и при тях, съответно бебето на гърда веднага /30мин след раждането/.
Та така...не мога да разбера защо в БГ:
- се отделят бебетата;
- не се дават на голо;
- не се оставя таткото /ако той и майката искат/;
- не се слага бебето на гърда веднага, кърменето стимулира по-бързото затваряне ан матката, всички го знаят!;
- защо бебетата се тъпчат със сухо мляко, и се носят спящи на майката - ето виждаш ли не иска да суче?!?;
- защо...защо...защо...
Брат ми чакат бебе и е бременна съвсем в началото, не ми се мисли през какви изследвания ще мине, ненужни хапчета и т.н. Да не говорим за контакта с бебето - онзи първи контакт в който те поглеждат ама директно в очите, защото ти чуват гласа или този на таткото...да не говорим за кърменето.
Но както и да е, явно никой не си ъпдейтва знанията по това как се ражда, как се гледа новородено newsm78 ooooh! Tired
 

# 13
  • Мнения: 10 993
в България също има вариант бебето да е при теб през цялото време, аз лично не исках, защото първият път имах много тежко раждане и мислех, че и сега ще е така. За моя изненада се чувствах, така все едно не бях раждала и съжалявам, че не избрах вариант бебето да е при мен. Аз понеже не съм кърмила никога и това със засукването и другите неща като например таткото да е при мен, не ме притеснява, единственото нещо с което не съм съгласна в бг е, че се държат много лошо с родилките който не са си платили за избор на екип и така травмират майките. Имам опит и с двата варианта и с избор и без избор и разликата е огромна. Иначе и аз през цялата бременност не съм изпила нито едно лекарство, освен фолиева киселина, просто не съм имала проблеми. Не мисля, че изписват лекарства ей така, поне не при лекарите при които аз съм ходла.

# 14
  • Мнения: 773
Та така...не мога да разбера защо в БГ:
- се отделят бебетата;
- не се дават на голо;
- не се оставя таткото /ако той и майката искат/;
- не се слага бебето на гърда веднага, кърменето стимулира по-бързото затваряне ан матката, всички го знаят!;
- защо бебетата се тъпчат със сухо мляко, и се носят спящи на майката - ето виждаш ли не иска да суче?!?;
- защо...защо...защо...

Ау, отвъртително звучи това...  Rolling Eyes Много жалко, дано нещата се променят скоро.

Аз съм раждала в чужбина, много подобно на практиката в Австрия. Всичко протича по възможно на-естествения начин. Много се държи на кърменето, пращат жена да те обучава. Бебето спи до тебе, къпят и преобличат до тебе. Секцио и упойка не се насърчават, таткото се пуска по желание (аз не исках). Дават обезболяващи заради шевовете и контракциите на матката, както и свиващо бельо за еднократна употреба, тоалетни принадлежности, дрехи за бебето, памперси. И двете ми раждания протекоха в държавна болница, без екстри, въпреки това съм безкрайно доволна от персонала и процедурите.

Общи условия

Активация на акаунт