Интервю с д-р Дренски за заразните молуски

  • 22 833
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 179
Д-р Дренски, какво ще кажете за заразните молуски?
Заразните (контагиозните) молуски са кожно заболяване, което се причинява от най-големия ДНК вирус, от групата на Variolla вирусите. Боледуват най-често деца (от 3 до 10 години) и сексуално активни възрастни.



Какво представляват самите молуски?
Молуските са единични или групирани, полусферични папулки. Много често имат характерно хлътване в средата. Големината им варира от 1 до 15 mm. Появяват се около 2 до 4 седмици след навлизането на вирусите в кожата. В началото малкият им размер силно затруднява поставянето на точна диагноза, защото са едва забелeжими. Молуските бързо нарастват, като появилите се първи стават много плътни. Болните нямат субективни оплаквания и често не забелязват появата и разпространението на първите лезии.



Кои части на тялото са най-засегнати?
При децата – откритите части на тялото и крайниците.
При възрастните – лицето, тялото, аксилите и гениталиите.
Важно е да се отбележи, че при пациенти с атопичен терен около молуските може да се развие т. нар. молускумна екзема.

Как става заразяването с вирусите, водещи до образуване на молуски?
Децата се заразяват при директен контакт или игри в ясли, в детски градини или в училище.
При възрастни заразяването става най-често по полов път.
Съществува възможност и за индиректно предаване на вируса – чрез кърпи, хавлии или дрехи.
Не трябва да се забравя, че болните много често разнасят молуските сами, от болни на здрави части на тялото. Това е една от причините лечението да започне веднага след поставяне на диагнозата!

И така, стигаме до лечението. Какво е то?
Преди да поговорим по-подробно за лечението, искам да подчертая, че молуските имат склонност към самоизлекуване. За съжаление, това се случва рядко и понякога са нужни 3-4 години.
Честно казано, не вярвам някой родител да остави детето си толкова време без лечение.
За възрастните – своевременното лечение намалява риска от предаването на болестта на сексуалните партньори.
Най-общо, лечението на молуските включва физикални, химични или медицински методи.
Физикалните методи за лечение включват кюретаж (премахване на молуските чрез кюрета), криотерапия с течен азот, изгаряне чрез електрокоагулация или лазер.
Този вид терапия често е свързан с болка, кървене и дискомфорт и затова не се понася добре от децата.
При химичните методи се прилагат подофилин, трихлороцетна, салицилова и други киселини или основи.
При медицинските методи се използват локално третиноин или имуномодулатори.

Споменахте, че децата са доста стресирани от лечението. Има ли все пак такова, което да е по-малко травмиращо за тях?
Да, има такова лечение и то се провежда с Molutrex.
Този продукт на френската фирма ACM е единственият, който е произведен само за специфично лечение на молуски.
Съдържа 5% калиева основа (10 ml в един флакон), която щади здравата кожа, но разрушава липидно-протеинната обвивка на вирусите. Така те остават без защита и имунната система ги елиминира.
С Molutrex се правят 2 апликации дневно (сутрин и вечер). Изключително удобно е, че родителите прилагат продукта в домашни условия, като преди това са получили подробни инструкции от дерматолог. Така напълно се избягва допълнителното стресиране на децата.
Molutrex се нанася до 1-2 седмици, като след възпалението на молуските приложението му се прекратява.



А трябва ли да се приема нещо и през устата?
Обикновено препоръчвам Ecomer – масло от черен дроб на акула.
Този продукт подпомага имунитета и способства за елиминирането на вирусите.
При лечение на молуски препоръчителният му прием при деца  е 1-2 капсули дневно, а при възрастни – 4-6 капсули за период от 4 до 6 седмици.
Повече подробности за Ecomer можете да научите от първото интервю на д-р Дренски за BG-Mamma.

Можете да зададете в темата вашите въпроси към д-р Дренски. Той ще се постарае да отговори на всяко потребителско запитване.
Петима от коментиралите в темата ще получат подарък.


Последна редакция: вт, 07 май 2019, 15:33 от Mamma

# 1
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 214
Здравейте д-р Дренски ! Аз имам няколко въпроса :
Има ли инкубационен период или молуските  се изразяват веднага?
Възможно ли е да липсват симптоми?
Какви са последствията ако не се лекува дълго?
Благодаря предварително за отговора .
Хубав ден !

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 545
Мен ме интересува само с контакт със заразно болен ли става заразяването или може по друг начин?

# 3
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте д-р Дренски ! Аз имам няколко въпроса :
Има ли инкубационен период или молуските  се изразяват веднага?
Възможно ли е да липсват симптоми?
Какви са последствията ако не се лекува дълго?
Благодаря предварително за отговора .
Хубав ден !
Здравейте Nevi 78,
Веднага отговарям:
1-ви въпрос - Инкубационният период е от 2 до 7 седмици. Понякога това затруднява да се открие първоизточникът на заразата.
2-ри въпрос - Последствията са, че се обхващат все по-големи площи. Децата стават нервни и раздразнителни. Но най-важното  е, че заразяват и други.
3-ти въпрос - Не е възможно да липсват симптоми. Или има заболяване, или няма.

    Поздрави,   Д-р Светозар Дренски

# 4
  • София
  • Мнения: 448
Мен ме интересува само с контакт със заразно болен ли става заразяването или може по друг начин?

Здравейте dannyny,

Ще Ви помоля да прочетете в интервюто, отговора ми на въпроса:
"Как става заразяването с вирусите, водещи до образуване на молуски?"
Така ще откриете отговорите на Вашия въпрос.

    Поздрави,    Д-р Светозар Дренски

# 5
  • Мнения: 289
Здравейте  Д-р  Дренски искам да попитам
 1  остават ли белези при лечението
 2 ако не се обхванат всички  молуски при лечението какви са последиците

# 6
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте  Д-р  Дренски искам да попитам
 1  остават ли белези при лечението
 2 ако не се обхванат всички  молуски при лечението какви са последиците

Здравейте galia69,

Понякога, след като паднат коричките, остават леки хиперпигментации (по-тъмни петна). Последните обикновено изчезват до 2-3 седмици.
Ако не се намажат всички молуски (което понякога се случва), ненамазаните нарастват, а се появяват и нови. Последното е понякога проблем и при третиране на всички молуски. Съветвам родителите, след края на лечението, поне веднъж седмично да оглеждат детайлно децата.
Важно е поне за няколко месеца да се подсили имунитета, за да се избегнат рецидиви!

    Поздрави,     Д-р Светозар Дренски

# 7
  • Мнения: 123
Здравейте д-р Дренски, след излекуването на молуските, възможно ли е отново заразяване, или човек добива имунитет към тях?

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 545
Лесно ли се поставя диагнозата или трябва добре да се изразят?

# 9
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте д-р Дренски, след излекуването на молуските, възможно ли е отново заразяване, или човек добива имунитет към тях?
Здравейте mi6lenceto,

Възможно е повторно заразяване, но обикновено се наблюдава рядко. Относително често се наблюдава недоизлекуване и поява на нови лезии. Звучи малко обезнадеждаващо, но е факт! На теория, ако кожата е здрава и имунитетът е силен, не би трябвало вирусите да могат да проникнат толкова лесно. На практика обаче не е така.

  Поздрави,   Д-р Светозар Дренски

# 10
  • София
  • Мнения: 448
Лесно ли се поставя диагнозата или трябва добре да се изразят?
Здравейте отново dannyny,

В началото (докато лезиите са много малки) диагнозата е доста трудна. След време, когато пораснат и имат характерна умбеликация (централно хлътване), е много по-лесно. Въпрос на мислене и рутина:)

   Поздрави,   Д-р Светозар Дренски

# 11
  • Мнения: 410
Здравейте д-р Дренски,
искам да попитам имали някакви специфични показатели които да спомагат за лесно поставяне на диагнозата или трябва да се чака да нараснат. Лесно ли се лекуват? И самото лечение има ли странични ефекти?

# 12
  • София
  • Мнения: 448
Здравейте д-р Дренски,
искам да попитам имали някакви специфични показатели които да спомагат за лесно поставяне на диагнозата или трябва да се чака да нараснат. Лесно ли се лекуват? И самото лечение има ли странични ефекти?
Здравейте militsa_milanova,

Няма специфични показатели, които могат да помогнат за по-ранна диагноза на молуските (поне аз не знам за такива:)
Разчита се на опита и рутината на дерматолога.
Повечето смятат това заболяване за относително лесно за лечение. На практика не винаги е така, поради няколко причини: имунитетът на пациента, "агресивността" на вирусите, появата на "вълни" на нови лезии, пропускането на някои при лечение и т.н. Това понякога води до раздразнение в пациентите (а когато са деца - при техните родители).
Няма странични ефекти от лечението. Рядко се наблюдават постлезионни хиперпигментации, които отминават за няколко седмици.

   Поздрави,   Д-р Светозар Дренски

# 13
  • Мнения: 410
Благодаря ви за отговора.
Също така искам да попитам дали се усеща някакъв сърбеж или по никакъв начин не дразнят заразения?

# 14
  • София
  • Мнения: 448
Благодаря ви за отговора.
Също така искам да попитам дали се усеща някакъв сърбеж или по никакъв начин не дразнят заразения?
Здравейте отново,

Сърбеж се усеща рядко. Най-често заболяването започва и протича безсимптомно. Само когато лезиите нараснат значително, създават известен дискомфорт на пациентите. Според мен, основният проблем е относително високата степен на заразимост на тази дерматоза, особено  в детските колективи.

   Поздрави,   Д-р Светозар Дренски

Последна редакция: нд, 23 ное 2014, 12:43 от Д-р Светозар Дренски

Общи условия

Активация на акаунт