Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 28

  • 60 717
  • 730
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 020
Аз доколкото разбрах имота е тесен и дълъг, като тясната страна е юг/север, а широката изток/запад. Не знам как сте си планирали и двора... При нас южния двор си е огромно богатство! Все пак през по-голямата част от времето ние търсим слънце, защото горещините са реално 2, макс 3 месеца. Както повечето са отбелязали, западното лятно слънце е много по-голям проблем от южното.
Е аз все пак предпочетох дневните ни помещения да са със северно изложение, а спалните с южно. Гледката ни и в двата случая е хубава, само че не исках спалните да са откъм улицата.
Всеки знае най-добре терена си и предпочитанията си, но аз като че ли се водих предимно от това кое би ми било по-комфортно предвид разположението на къщата, а е предвид посоките.
Напр. спалните да не са към улицата, а дневната, едно заради шума, второ защото мога да погледна през прозореца, дали някой е спрял пред къщата, имам поглед от прозорците в кухнята над детската площадка и градинката на църквата, където обикновено се събират децата и т.н.

# 166
  • Мнения: 126
Здравейте дами и господа Simple Smile Приемате ли нови попълнения  Mr. Green С мъжо решихме да построим от тези сглобяемите къщички вместо да купуваме апартамент, имаме си едно местенце и тук вече почва моята мъка въобще не знам от къде се почва и дали ще стигнат парите ( ако не ще посетим някоя банка сигурно) Другото нещо което ме притеснява е присъединяването към ВиК и енергото (за Варна) като цена колко излиза, че ми говорят за едни 7000 само за едното. Някой има ли представа реална ли е сумата, която са ми казали?  newsm78 Много ще съм благодарна за малко светлина  Hug

# 167
  • Мнения: 1 970
Здравейте дами и господа Simple Smile Приемате ли нови попълнения  Mr. Green С мъжо решихме да построим от тези сглобяемите къщички вместо да купуваме апартамент, имаме си едно местенце и тук вече почва моята мъка въобще не знам от къде се почва и дали ще стигнат парите ( ако не ще посетим някоя банка сигурно) Другото нещо което ме притеснява е присъединяването към ВиК и енергото (за Варна) като цена колко излиза, че ми говорят за едни 7000 само за едното. Някой има ли представа реална ли е сумата, която са ми казали?  newsm78 Много ще съм благодарна за малко светлина  Hug

Здравейте,

Трудно може да Ви каже някой колко ще Ви струва присъединяването към монополистите, за разлика от другите въпроси, свързани със строителни работи, там може да получите ориентир.
Най-добре посетете техен офис и си пуснете молба за проучване - плаща се там такса и в определен срок те ще Ви отговорят как могат да Ви захранят. Трябват Ви нотариален акт и виза за строеж, ако не ме лъже паметта (или актуална скица беше), с тях пускате молба в някой от клиентските им центрове. Ако наблизо има електропровод и подходящ трафопост, тоест има мощност, приъединяването към електрото едва ли ще е повече от 700-800 лв, за нормалната мощност - 15 кв (отначало ще Ви пуснат строителна вероятно 7кВ и ще Ви вземат депозит, който връщат като си узаконите къщата)  С ВИК ако наблизо няма водопровод или е далече, може да видите зор, но все пак най-добре те ще кажат...Като направят проучване.Такива суми - 7000 лв може да Ви струва, ако се налага да се прокарва водопровод и/или канал до парцела Ви и ако не им е заложено в инвестиционната програма нищо чудно да Ви излезе и повече дори, всичко е до конкретен случай и ситуация...
А на въопроса откъде да почнете, ами от началото... Осъзната потребност, подходящо УПИ (скица), техническа възможност за строеж с параметри за застрояване (виза с КИНТ и т.н.), определяне на бюджет и проектиране в зависимост от тези параметри - общо взето аз друг път не знам...
Успех!

Последна редакция: вт, 27 яну 2015, 09:49 от StefanB

# 168
  • Мнения: 371
Здравейте!!! Имам въпрос.
Живея отскоро в еднофамилна къща , без централен водопровод, със сондаж.
Сондажа е в шахта, намиращ се на 9 м от къщата.
Водоснабдяването е с хидрофор.
Проблема ми е следния: много често ми се развалят хидрофорите поради наличие на влага в шахтата.
Възможно ли е в тази шахта да остане само разширителния съд, а останалата част от хидрофора да бъде монтиран в къщата???
Къщата се намира във Волуяк (София)
Или с електронен пресоста би решило проблема???
Или друго???
Благодаря предварително.

# 169
  • Мнения: 2 517
Здравейте!!! Имам въпрос.
Живея отскоро в еднофамилна къща , без централен водопровод, със сондаж.
Сондажа е в шахта, намиращ се на 9 м от къщата.
Водоснабдяването е с хидрофор.
Проблема ми е следния: много често ми се развалят хидрофорите поради наличие на влага в шахтата.
Възможно ли е в тази шахта да остане само разширителния съд, а останалата част от хидрофора да бъде монтиран в къщата???
Къщата се намира във Волуяк (София)
Или с електронен пресоста би решило проблема???
Или друго???
Благодаря предварително.


Аз съм в Обеля. Като допълнение към ВиК имам хидрофор, който не е в шахтата, а в сутерена на мазето.

Моля да ме ориентирате колко към настоящия момент струва цената на груб строеж на квадратен метър. Става въпрос за София.

# 170
  • Мнения: 122
Грубия строеж средно върви на следните цени:
16 лв./м2 кофраж и още 1-2 декофриране
1,40-1,45 лв/кг доставена и положена на обекта армировка
Бетон Б25 е към 80-85 лв/м3, но имаш и още към 20-25 лева за транспорт, бетонпомпа, полагане и вибриране.
Дървен материал по скалдовете е на 300-400 лв./м3
Покривите с всички пластове, изолация и обработки "кацат" на 100-150 лв/м2

# 171
  • Мнения: 1 970

Покривите с всички пластове, изолация и обработки "кацат" на 100-150 лв/м2

EMC, тази цена на покрива включва ли крайното покритие - керемиди някаква система (там дали Тондах или Брамак) или битумни - Тегола или Изола или метални някакви?
Бая са поскъпнали, 2009 правих покрив на къщата, за работа ми взеха около 50 лв/квадрат, 20 бона платих за Брамак, но квадратурата не се сещам, май около 280 квадрата беше, сражнително сложен, скатен, с няколко била.
Дървеният материал и тогава беше на подобни цени, отделно изолация - вата, ОСБ и т.н...

# 172
  • Мнения: 122
Включва всичко: покритие (керемиди, битум, ламарина....), подпокривни фолиа, дървена обшивка, ребра, летви и контралетви, улуци, обшивка на комини, билни елемнти, обшивки на челни дъски, обшивки на комини, вата, труд... Разбира се при желание и възможности спокоино може да надскочи тези 150 лв./м2, а 100 лв/м2 са по скоро "иделаизиран" случей.

# 173
  • Мнения: 6
azlateva и dion, много ви благодаря! Забравила съм да уточня, че става въпрос за района на София. Като начало търсим оферти за изграждането на основата, тъй като парцелът е с денивелация е това оскъпява строежа. Някакви препоръки за изпълнители, от кои фирми сте доволни?

# 174
  • Мнения: 2 517
Грубия строеж средно върви на следните цени:
16 лв./м2 кофраж и още 1-2 декофриране
1,40-1,45 лв/кг доставена и положена на обекта армировка
Бетон Б25 е към 80-85 лв/м3, но имаш и още към 20-25 лева за транспорт, бетонпомпа, полагане и вибриране.
Дървен материал по скалдовете е на 300-400 лв./м3
Покривите с всички пластове, изолация и обработки "кацат" на 100-150 лв/м2

Сега ако кажеш, може и на ЛС кой строител работи на тези цени, ще ти бъда благодарна.

Аз лекичко нахлух в темата, за което се извинявам. Имам опит /някакъв/ със строеж. Става въпрос за пристройка и надстройка на съществуваща къща. Е през 2006г. с много нерви (бригадата бяха всички манекени на Винпром) направихме пристройката и сега след като синът ни се роди и порастна, решихме да отпочваме надстройката.

# 175
  • Мнения: 227
azlateva и dion, много ви благодаря! Забравила съм да уточня, че става въпрос за района на София. Като начало търсим оферти за изграждането на основата, тъй като парцелът е с денивелация е това оскъпява строежа. Някакви препоръки за изпълнители, от кои фирми сте доволни?
Пак зависи от района, дали има наблизо бетонов възел.

# 176
  • Мнения: 3 191
Привет,
записвам се при вас  bouquet В търсене на подходящ имот за строеж на къща сме. Търсим имот около 700-800 м2 и планираме на него да имаме къща с РЗП около 250м2, още малко за гаражи и барбекю с някаква лятна кухня. Набелязала съм си един два парцела и тези дни ще звъня на собствениците  и агенциите за да се видя с тях, но ми се иска да отида подготвена. На всички места локацията е ОК, в обявленията пише, че има ток,  вода и възможност за газ. Какви документи мога да изискам от собствениците? Какво трябва да ми е отстоянието от съседските огради? Как се проучва за подпочвени води / реки? Въобще всичко от което трябва да се пазим или за което да внимаваме ще ми бъде полезно Peace

# 177
  • Мнения: 122
Отстоянията за жилищна зона са 3 метра към странична регулация и 5 метра към дъно. За вилна са съответно 4 и 6 метра. Към улица най-често са 3 или 5 метра, макар, че по закон може да строиш директно на улица. Най-сигурния начин е да вземеш виза/извадка от действащ ПУП (подробен устройствен план). Там освен застрояване може да се види и дали има проблеми с регулацията. На практика при 800 квадрата парцел за къща трудно може да има някакви "изненади".

За тока и още повече за водата обаче нещата са малко "по-хлъзгави"  докато не видиш предварителен договор или становище от съответното дружество нищо сигурно няма. За електрото е добра индикация ако има стълбове с електроемрни табла наоколо. За канала и водата ако се окаже "нерентабилно" минаваш на кладенец и септична яма.

За подпочвени води може да питаш съседи или с изкоп/геоложки доклад. Ако има подпочвени води просто недей строи сутерен - и без това е нерентабилно скъпо начинание ако нямаш излишни пари.

# 178
  • Мнения: 3 191
EMC2 - благодаря за отговора. В понеделник ще звъня на агенциите/собствениците на имотите за оглед и документация. Сутерен няма да има, планираме да строим къща с метална конструкция на 2 етажа, няма да се влиза под земята в никой случай Peace

# 179
  • софия
  • Мнения: 4 974
Foxy, чудесно ще е ако има канализация! На мен до гуша ми дойде от тая глупава септична яма!
Дописвам: по спомени, ми е останало в главата, че съществува процент застроителна площ.  За инот от 800 кв не би следвало да е проблем, но лятна кухня, навеси, барбекю са все неща които се смятат като строеж, съответно влизат в застроената площ като процент спрямо целия парцел.

Общи условия

Активация на акаунт