Дали е ангина?

  • 2 314
  • 10
  •   1
Отговори
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Здравейте! Знам, че може би темата е втръснала на много хора тук, но за мен си е на дневен ред. Изчетох доста от темите за ангини във форума, но не можах да открия отговори на въпросите си. Ситуацията е следната - дъщеря ми (на 9 год.) от няколко дни се оплаква, че леко я боли гърлото. Никакви други оплаквания. Започнах да й пръскам Орофар спрей, друг път й е помагал за такива болки. Не виждах никакви изменения по гърлото, до снощи, когато на едната сливица забелязах бяла точка. Няма температура. Дадох й да направи гаргара с лимонов сок и сода, тази сутрин няма и помен от точката. Но все пак я заведох на лекар, да си каже професионалното мнение. Според него сливиците й са пълни с гной, макар че по тях няма нищо. И лимфните възли били увеличени. Спешно да почваме антибиотик - Ксимебак, 5 дни. После пак на преглед. Останах като гръмната. Възможно ли е и каква е тази ангина без налепи, без температура? Преди да отидем на преглед, бях решила да взема Тонзилотрен и Ангин Хил и да ги редувам на всеки час, мислех си че по този начин може и да се разминем с АБ. Но лекаря хем много ме наплаши, хем нещо ми е съмнителна каква е тая ангина само с едни болки в гърлото?! Дъщеря ми по принцип си има огромни по размери сливици, от които се плашат всички лекари, които й поглеждат в гърлото - да не би самият размер на сливиците да е причината лекаря да е решил, че са пълни с гной?! Как се установява това нещо? Как мога да установя със сигурност че това е ангина и има нужда от АБ? Не ми се иска да пием АБ без реална нужда?

# 1
  • Мнения: 1 298
Втори преглед при добър лекар, който знаеш, че не е паникьор. И спешни кръвни изследвания. Много ще ви помогнат да се ориентирате, според мен. Леката ангина (вирусна) може и да минава без АБ, ако е хваната навреме и лекувана (виж чайовете, компрес извара и т.н.), но трябва да е сигурно, че не е тежко положението, макар и безсимптомно. Затова - ПКК.

# 2
  • Мнения: 28
На въпроса ти може ли без температура - може. Миналата година синът ми, който беше на тогава на 6г е прекарал скарлатина, имаше само паднал глас и леко беше отпаднал. Ако наистина е ангина и не се лекува може да има тежки последици, затова без да се плашиш, просто идин спешно на още един доктор. Може да се вземе секрет и бързо да се установи на база на лабораторно изследване, не само преглед.

Последна редакция: вт, 25 ное 2014, 11:01 от Малена АЗ

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 5 634
Най - лесното нещо, което ще ти даде 100% отговор: направи микробиология на гърлен секрет. Това ще отговори на въпроса "Има ли нужда от АБ" и ако да, то какъв.
Не е скъпо изследване.

# 4
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
Благодаря на отговорилите! Само дали правилно съм разбрала - ако на гърления секрет излезе някаква бактерия, ще трябва да пием АБ, нали така? А при ПКК кой показател се гледа? Притеснява ме това, че резултатите обаче излизат за 3 дни (в Цибалаб), т.е. ще са готови в петък. До тогава какво да правя? Няма начин да бездействам до петък, когато може да е прекалено късно.  Cry

# 5
  • Мнения: 17 982
Точно по тази причина много не се изписва това изследване, отделно- чувала съм, че за да е обективно, не трябва да е третирано гърлото с нищо.
Второ- тестват се няколко антибиотика, с които разполага лабораторията.

И моята е имала подобен случай- вечерта имаше налеп, сутринта нищо. Минахме само с пръскане на Тантум и смукане на различни таблетки. Доколкото знам, при ангина болките са ужасни

# 6
  • Мнения: 28
Благодаря на отговорилите! Само дали правилно съм разбрала - ако на гърления секрет излезе някаква бактерия, ще трябва да пием АБ, нали така? А при ПКК кой показател се гледа? Притеснява ме това, че резултатите обаче излизат за 3 дни (в Цибалаб), т.е. ще са готови в петък. До тогава какво да правя? Няма начин да бездействам до петък, когато може да е прекалено късно.  Cry
Да, ако излезе бактерия, задължитвлно антибиотик. Иди за второ мнение и ако втория доктор прецени че може да изчакате резултатите преди антибиотика добре. Щом няма температура би могло да се изчака 2-3 дни, но най-добре докторът да прецени.
А и имай предвид, че и дадеш антибиотик без да е ангина, не е проблем, ако не си давала скоро антибиотик.

Последна редакция: вт, 25 ное 2014, 11:28 от Малена АЗ

# 7
  • Мнения: 1 298
Аз лично помня, че съм карала ангина с изключително слаби признаци - дразнене в гърлото май, може да е имало Т някаква, отдавна беше, но помня, че се чувствах чудесно... Пих АБ, защото такъв е стандартния протокол за ангина. Макар да си пише, че вирусните ангини (май се наричат катаралис) могат да се излекуват и без АБ.

Секретът наистина излиза много бавно, да...

Детето ми кара ангина с единствен признак - нощна плачливост (от болките в гърлото е било), която отдадох на зъби. Въобще не разбрахме, че има болест до няколко дни след това, когато вдигна Т и утайката се беше качила до небето. Ако бяхме разбрали навреме и бяхме лекували поне малко сливиците с противовъзпалителни локални лекарства, можеше и да се размине АБ (защото когато накрая получихме диагнозата, ангината вече всъщност отминаваше от само себе си, утайката рязко вече падаше, Т беше спряла сама). Което те съветвам да направиш моментално и няма да навреди - противовъзпалителен чай и всичко друго, което се препоръчва за ангина и детето ще понесе. И таблетки за смучене и там гаргара с лайки и соди разни. За хомеопатията аз лично нямам позитивен опит (моя опит е, че с нея и без нея - все тая), но все пак бих дала тези за ангина, които си споменала...  

Освен ПКК  е добре и CRP да има - показвал това, което и утайката, но се променя по-динамично от нея.

# 8
  • Мнения: 4 170
Хм, това на сливицата, където е било там, а после е изчезнало, да не би да е остатък от храна. На мен много често ми се закачат на сливиците такива бели останки и приличат много на налеп, но не са.  Thinking

# 9
  • В Голямото село
  • Мнения: 560
И аз не знам какъв беше този налеп, като точка, все едно бяла тапичка (то целите сливици по принцип са й на кратерчета, с белезникаво-жълтеникави тапички по тях - но това са й в нормално здраво състояние, а това снощи си беше баш бяло). Не знам какво е туй чудо. Поне температура или други оплаквания да имаше, да си й дам АБ с чиста съвест... а така... Именно защото АБ се изписва "по протокол" не искам още да го почваме. Засега днес-утре ще пробвам с лимони, чайчета, смучещи и пръскащи неща, пък ако няма подобрение, винаги мога да го почна АБ. Поне така си мисля...

# 10
  • Мнения: 17 982
Точно така, щом няма температура не бързай. Пръскайте, дезинфекцирайте и това е  Peace

Общи условия

Активация на акаунт