Тенджери и тигани от лят чугун

  • 58 380
  • 75
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 285
Имам тиган от големите на :
http://www.amazon.co.uk/s/=nb_sb_ss_c_0_4?url=search-alias%3Dkit … =lodg%2Caps%2C264
и скара не знам на коя фирма но ми е повече от 20 г.
Вкусно е ,не залепва , но ми е тежко за почистване(сапун и вода) и намирам за неудобство че не бива да се поставя в съдомиялня. Освен това ако има храна в тигана не мога да го вдигна с ена ръка и с другата да сипвам ,защото е много тежък. До някъде е проблем че не бива да се готвят кисели съставки(доматени сосове и вино).
Предпочитам стоманените съдове.

Това го чувам за първи път.   Shocked  Какво е обяснението ? Аз приготвям доста сосове с домати в такъв тиган. Ето го и моят: http://www.ikea.bg/cooking/Cookware/Frying-pans-and-woks/Frying-pans/46692/47823
Изключително съм доволна. Прави разкошни палачинки без мазнина и наистина не залепват !

# 16
  • Мнения: 87
Точно преди 15 мин .прочетох във фейса развенчаните митове за чугуненият тиган: .                          Абсолютно всички съдове си подмених с чугунени и нямам никакъв проблем със залепване, загаряне и прочие.А и съм изчела де що има инфо за чугуна, най- важно е да е с покритие или добре обработен/собствена патина,редовно омазняване/ Peace

Последна редакция: вт, 10 мар 2015, 12:44 от valqq

# 17
  • Мнения: 762
 Гарга шарена твоят тиган не е ли емйлиран и от вътре? Това за киселите продукти важи само за не емайлираните чугуни. Те след миене трябва да се омазняват за да не ръждясват и да си правят своя патина.
Аз имам грил тигана на  Le Creuset и съм много доволна. Много искам да си взема и ох, ама пусти паунд, толкова е висок, че много скъпо стана.

# 18
  • София
  • Мнения: 44 096
Аз съм много нещастна, спука ми се чугунения грил тиган днес. Загрях си го както винаги постепенно (точно както многократно преди това), почнах да си пека на него риба, опече се от едната страна без проблем, завъртях и след малко се чу яко - буум и се появи една цепнатина....Тиганчето е на по-малко от година Стауб... Sad
мрън-мрън....

# 19
  • Мнения: 11
Да не сте го изпускали преди това? До колкото знам от подобно нещо може да се счупят...
Но тези съдове по принцип са си вечни, някои хора си ги пазят и от бабите даже Simple Smile

Аз съм много нещастна, спука ми се чугунения грил тиган днес. Загрях си го както винаги постепенно (точно както многократно преди това), почнах да си пека на него риба, опече се от едната страна без проблем, завъртях и след малко се чу яко - буум и се появи една цепнатина....Тиганчето е на по-малко от година Стауб... Sad
мрън-мрън....

# 20
  • София
  • Мнения: 44 096
Не съм естествено, в амазон имаше още подобни случаи... както и да е, имаме нов вече.

# 21
  • Мнения: 2 285
Гарга шарена твоят тиган не е ли емйлиран и от вътре? Това за киселите продукти важи само за не емайлираните чугуни. Те след миене трябва да се омазняват за да не ръждясват и да си правят своя патина.
Аз имам грил тигана на  Le Creuset и съм много доволна. Много искам да си взема и ох, ама пусти паунд, толкова е висок, че много скъпо стана.

Не, емайлът е само отвън, но така или иначе, доматите ги готвя само няколко минути и изключвам котлона. Реално, никога не съм имала проблеми като метален вкус на ястието или пък ръжда. Инструкциите за поддръжка и редовно омасляване си ги спазвам откакто го имам този тиган и явно това е най-важното в случая.
 
valqq, благодаря за инфото, много полезно.   bouquet

# 22
  • Мнения: 420
Тъй като не мога да прежаля голяма сума засега Sad
А ми се иска да пробвам чугунени съдове, какво бихте препоръчали –Лава?
Да кажем тиган? Нали мога да го ползвам на керамичен плот?

П.П. Някой има ли представа от каква марка чугун се правят? Работя в чугунолеярна и се замислям да ли да не пробвам да си направя един  Embarassed, само че с емайлираното покритие отвън и с тези тънки стени ми е малко чудно как ще се справя Sad

# 23
  • Мнения: 420
Аз ще се пробвам.
Ще докладвам резултата Simple Smile

Направих го, патинирах го, тествах го. Интересна играчка е.
Липсата на професионално оборудване си каза думата, доста тежък стана, над 3-4кг е при размер долу ф26см. Нямаше как да го олекотя повече. И не посмях да ползвам каквито и да е бои/емайлирани покрития отвън. Ако някой иска снимки, мога да пратя/кача.

# 24
  • София
  • Мнения: 44 096
Те са си по толкова 2,5-3,5 кг в този размер.

# 25
  • Мнения: 1
Аз ще се пробвам.
Ще докладвам резултата Simple Smile

Направих го, патинирах го, тествах го. Интересна играчка е.
Липсата на професионално оборудване си каза думата, доста тежък стана, над 3-4кг е при размер долу ф26см. Нямаше как да го олекотя повече. И не посмях да ползвам каквито и да е бои/емайлирани покрития отвън. Ако някой иска снимки, мога да пратя/кача.

Те по принцип са си толкова тежки, да. Качи снимки да видим произведението, любопитно ми е Simple Smile))

# 26
  • Мнения: 762
rogue88  това е много добра новина. Давай снимки

# 27
  • Мнения: 420
http://prikachi.com/images.php?images/856/8123856i.jpg

http://prikachi.com/images.php?images/858/8123858k.jpg

Явно от светкавицата изглежда ръждив, иначе си е черен, не равномерно, но все пак

# 28
  • Мнения: 420
много реклама на лава, много нещо.
Марка 20 е чугуна, GJL 200.

Сега за емайлирането, освен за красота и по-лесна поддръжка друга функция няма. Старите тигани на баби и прабаби все емайлирани бяха.
А за вътрешния емайл, че то тогава все едно какъв е тигана - стомана, чугун,мед или алуминий. Ти нямаш достъп до материала, че да ти дреме.
И какви тежки метали отделя чугуна? Кой ти гарантира, че този на Лава е много хубав? За незапознатите чугуна е желязо въглеродна сплав с високо съдържание на въглерод над 3% и примеси от всичко.
Основното количество чугун в Европа се купува от Украйна и Русия като заготовка - суров чугун. Така че дали ще си купиш тиган, пейка или хидромотор все едно. Изходната суровина ще е същата. Да не говорим, че в този за тигани може да слагат добавки за тънколивкост. Така че Simple Smile
Не твърдя, че съм направил нещо, то така или иначе ще си го ползвам. Но да възхлаляваме фирмата Х, щото имала сертификат, то и аз мога да си направя за марка, ISO 9001, ала бала Grinning

Последна редакция: ср, 20 май 2015, 19:03 от rogue88

# 29
  • Варна
  • Мнения: 373
rogue88, не са баш така нещата дето казваш за това, че е все едно дали чугуна има емайл или няма. Ама хич не са така.

Моята тенджерка е ето такава:  http://shop.lavabg.eu/-/117--diao24.html#/-  В лилаво, много е нежен цвета, този на картинката подвежа. Реално не е така силен. Тежичка е и понякога я мия в съдомиялната машина. Не е мръднала, няма ръжда и за сега не се е променил цвета й. Няма чугун, който да е без емайл и който да издържи това. Пък и друго, ако няма емайл порестата структура на чугуна поема миризмите от храната, отделя в нея канцерогенни и отровни вещества - като тежки метали например. Бях изровила нета, за информация, преди да си купя чугунена тенджера.  LAVA полагат емайл чрез електрофореза, което се прави от много малко подобни производства в света, защото не е лесна и проста работа да се напаснат различното температурно разшерение на чугуна и на емайла. А всъщност този емайл е стъкло. На сайта на LAVA има резултати от тестове за пригодност и безопасната им употреба, които са правени в световно признати лаборатории. И вярвай ми, не бих си купила каквото и да е от чугун, ако преди това не видя такива сертификати, именно защото не знаеш от онез ефтини китайски сачове, какво се отделя в храната ти.

Обичам си тенджерката и грам не съжалявам да парите, които платих за нея. Това са най-смислено похарчените ми пари за готварски съд.  Simple Smile

Ааа, и не само LAVA имат сертификати, разбира се! Просто моята е тази марка. Simple Smile

Последна редакция: ср, 10 юни 2015, 15:48 от tita_klrv

Общи условия

Активация на акаунт