Математически турнири - 30

  • 80 881
  • 740
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 40 838
Задачата със свещите е логическа и точно заради това я харесвам. Въпросът е, че отговорът не е верен. Тази задачка се прави постоянно по викторини, в най-различни варианти. Логиката винаги е една и, според мен, желязна - останали са същия брой, просто едните са продължили да горят, а другите не.

Да де, ама триковете от викторините нямат място в състезание по математика. Просто това е друга бира и на състезание по математика човек очаква еднозначно и ясно дефинирани задачи. С такива задачи едно "математическо" състезание става пародия.

# 736
  • Мнения: X
Сега дадох тези 2 задачи на седмокласничката ми да ги реши - според нея, верният отговор за свещите бил 8.  ooooh!
А за тази с балоните каза, че не разбира какво питат. Може да са 4, може да са 8, не знае кой е правилният отговор.
Май трябва да я върна да повтаря 1 клас, как не може да реши задачи, които са решили вярно над 5800 първокласници?  Laughing

# 737
  • София
  • Мнения: 1 740
Жасмин, и двете ти деца са състезатели. Те са свикнали да търсят уловки, да търсят в текста това, което не е написано. Това състезание не е такова. То е да се оцени как децата са възприели учебния материал, а не състезателна математика. В учебниците никъде няма такива уловки, всичко е ясно и точно. Поне това което съм гледала за първи клас.
На СМТ моята хубавица, вместо да преброи листенцата на цветята и да напише броя им, си беше измислила числова редица. Ясен пример, че като решава повече различни задачи, вижда задачите по друг начин и понякога на лесна задача намира друг смисъл, които не е търсен.

# 738
  • Мнения: 19 294
Да, 8 или 4. Не бях отворила задачата и карах по спомени. Моята не помни какво е писала.
Каза май 4, но не е сигурна.

Няма ли да пуснат отговори?

# 739
  • Мнения: X
Да, 8 или 4. Не бях отворила задачата и карах по спомени. Моята не помни какво е писала.
Каза май 4, но не е сигурна.

Няма ли да пуснат отговори?

А каката каза, че имало и трети отговор - 6 балона, ако се приеме, че трябва да се нарисуват с 3 балона повече от дадените 4 топки в подусловие а).
Така че, загадката е тройна.  Rolling Eyes

# 740

Общи условия

Активация на акаунт